miro_l
30.06.07,14:54
Dobrý deň.
Chcem Vás poprosiť o názor alebo radu v nasledovnom prípade.
SZČO Roman vyučený murár s praxou prevádzkuje živnosť v stavebnej činnosti a montáži plastových okien.
SZČO Jano prevádzkuje živnosť v montáži plastových okien, nie je vyučený murár v ŽL nemá povolenie na stavebnú činnosť. Účtujú v JÚ nie su platcami DPH.
Jano si dohodol projekt na vykonávanie stavebných prác za pomoci subdodávateľov v Nemecku. Na živnostenskom úrade zisťoval niektoré skutočnosti a povedali mu nasledovné: Podmienkou aby mohol vykonávať práce v Nemecku a budúce dopísanie povolenia na murárske práce do ŽL, je potrebné zamestnať na trvalý PP, ako stavebný dozor vyučeného murára s praxou. Zamestnanca musí mať minimálne 2 roky. Roman súhlasil so stavebným dozorom a bude zamestnaný na trvalý PP u Jana. V Nemecku odpracuje minimálne 20 hodín za týždeň.
Na čo by som si mal dať v účtovníctve pozor? Zaujímali by ma možné problémy z pohľadu dane s príjmov?
Účtovníctvom robím obom podnikateľom.
Ďakujem.
JankaO
30.06.07,15:06
Dobrý deň.
Chcem Vás poprosiť o názor alebo radu v nasledovnom prípade.
SZČO Roman vyučený murár s praxou prevádzkuje živnosť v stavebnej činnosti a montáži plastových okien.
SZČO Jano prevádzkuje živnosť v montáži plastových okien, nie je vyučený murár v ŽL nemá povolenie na stavebnú činnosť. Účtujú v JÚ nie su platcami DPH.
Jano si dohodol projekt na vykonávanie stavebných prác za pomoci subdodávateľov v Nemecku. Na živnostenskom úrade zisťoval niektoré skutočnosti a povedali mu nasledovné: Podmienkou aby mohol vykonávať práce v Nemecku a budúce dopísanie povolenia na murárske práce do ŽL, je potrebné zamestnať na trvalý PP, ako stavebný dozor vyučeného murára s praxou. Zamestnanca musí mať minimálne 2 roky. Roman súhlasil so stavebným dozorom a bude zamestnaný na trvalý PP u Jana. V Nemecku odpracuje minimálne 20 hodín za týždeň.
Na čo by som si mal dať v účtovníctve pozor? Zaujímali by ma možné problémy z pohľadu dane s príjmov?
Účtovníctvom robím obom podnikateľom.
Ďakujem.

Z pohľadu dane z príjmov:
Jano - účtovníctvo ako doposial + mzda s odvodmi Romana ( skutočné výdaje). Kde náklady na mzdy, odvody a daň zo závislej činnosti sú výdaj ovplyvňujúci základ dane. Čo sa týka miezd, odvodov a preddavkov na daň zo závislej činnosti - je to trošku obšírnejšia téma. Treba sa pýtať, čo nevieš.
Roman - ak ostane živnostníkom a bude aj zamestnancom, jeho daňový základ bude pozostávať:
1. z čiastkového základu dane - z príjmu podľa § 5 ZDP - závislá činnosť a
2. z čiastkového základu dane podľa § 6 zo živnosti.
Ak robíš účtovníctvo obidvom, nie je to až taký problém a rozdiel je akurát v mzdovej a personálnej oblasti.
miro_l
19.12.07,12:47
Treba sa pýtať, čo nevieš.


Ahoj.
V prvom rade by ma zaujímalo či môže byť uzatvorená pracovná zmluva na dobu neurčitú aj na kratší týždenný čas ( v ZP je týždenný pracovný úväzok 40 hodín, popr. 37,5 hod)
Nakoľko ide o zamestnaného živnostníka a musí byť zamestnaný v danej firme len, ako stavebný dozor.
Ďakujem
Zoltán Kovács
19.12.07,13:15
Ahoj.
V prvom rade by ma zaujímalo či môže byť uzatvorená pracovná zmluva na dobu neurčitú aj na kratší týždenný čas ( v ZP je týždenný pracovný úväzok 40 hodín, popr. 37,5 hod)
Nakoľko ide o zamestnaného živnostníka a musí byť zamestnaný v danej firme len, ako stavebný dozor.
Ďakujem

Prac.pomer môže byť uzavretý aj na kratší prac.čas, napr. 2, 4 hod. denne.
Hrubo označené máme ako chápať? Má živnosť popri hlavnom prac.pomere, alebo robí na živnosť pre inú firmu, teda je "zamestnaný" na živnosť?
miro_l
19.12.07,20:25
Prac.pomer môže byť uzavretý aj na kratší prac.čas, napr. 2, 4 hod. denne.
Hrubo označené máme ako chápať? Má živnosť popri hlavnom prac.pomere, alebo robí na živnosť pre inú firmu, teda je "zamestnaný" na živnosť?

Je to živnostník, ktorý sa zamestná u druhého živnostníka minimálne na dva roky, ako stavebný dozor. Problematika je vysvetlená v hlavičke témy.
veronikasad
19.12.07,20:56
Je to živnostník, ktorý sa zamestná u druhého živnostníka minimálne na dva roky, ako stavebný dozor. Problematika je vysvetlená v hlavičke témy.
Myslím, že sa nejedná o stavebný dozor, ale prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovedného zástupcu.
Pozri § 11 Živnostenského zákona

§ 11

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.

(2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).

(3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky.

------
Veronika
miro_l
20.12.07,12:52
Myslím, že sa nejedná o stavebný dozor, ale prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovedného zástupcu.
Pozri § 11 Živnostenského zákona

Veronika

Opakujem z hlavičky .... Na živnostenskom úrade zisťoval niektoré skutočnosti a povedali mu nasledovné: Podmienkou aby mohol vykonávať práce v Nemecku a budúce dopísanie povolenia na murárske práce do ŽL, je potrebné zamestnať na trvalý PP, ako stavebný dozor vyučeného murára s praxou. Zamestnanca musí mať minimálne 2 roky.....
Preto zamestná murára. Možno som sa zle vyjadril, murár bude jeho "majster" na stavbe, alebo ako by som to nazval. A musí odpracovať minimálne 20 hodín týždenne.

§ 11
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; .........
veronikasad
20.12.07,13:01
Opakujem z hlavičky .... Na živnostenskom úrade zisťoval niektoré skutočnosti a povedali mu nasledovné: Podmienkou aby mohol vykonávať práce v Nemecku a budúce dopísanie povolenia na murárske práce do ŽL, je potrebné zamestnať na trvalý PP, ako stavebný dozor vyučeného murára s praxou. Zamestnanca musí mať minimálne 2 roky.....
Preto zamestná murára. Možno som sa zle vyjadril, murár bude jeho "majster" na stavbe, alebo ako by som to nazval. A musí odpracovať minimálne 20 hodín týždenne.
Myslím, že som sa vyjadrila v predch. príspevku.
Vrátim sa k pôvodnej téme. Ak sa jedná o tohto zamestnanca treba si dať pozor, aby si ho včas prihlásila do zdravotnej a sociálnej poisťovne, mesačne odovzdávala výkazy a SZČO zaplatila odvody.
Ak doteraz nemal zamestnancov, nezabudni na registráciu zamestnávateľa v ZP a SP, a doplnenie registrácie dane zo závislej činnosti na daňovom úrade.
Do mesiaca po skončení štvrťroka treba poslať na DU výkaz Prehľad o zrazených a odv. preddavkoch a do 3 mesiacov po skončení roka Hlásenie ...

---------
Veronika
Zoltán Kovács
20.12.07,13:03
Opakujem z hlavičky .... Na živnostenskom úrade zisťoval niektoré skutočnosti a povedali mu nasledovné: Podmienkou aby mohol vykonávať práce v Nemecku a budúce dopísanie povolenia na murárske práce do ŽL, je potrebné zamestnať na trvalý PP, ako stavebný dozor vyučeného murára s praxou. Zamestnanca musí mať minimálne 2 roky.....
Preto zamestná murára. Možno som sa zle vyjadril, murár bude jeho "majster" na stavbe, alebo ako by som to nazval. A musí odpracovať minimálne 20 hodín týždenne.

Stavebný dozor môže byť jedine človek z oboru a to s vysokoškolským vzdelaním, teda inžinier - stavbár. Ty potrebuješ zodpovednú osobu na vykonávanie remeselnej činnosti na ktorú nemáš potrebné vzdelanie. Preto je nutné mať zamestnanca vyučeného v obore, a zároveň ho mať zapísaného v živn.liste ako zodpovedná osoba za tú remeselnú činnosť.