jancarka
01.07.07,09:26
Čaute,

nie som bohužiaľ personalista ani účtovníčka, sme malá firma, a preto potrebujem poradiť - na najbližšie 4 mesiace berieme brigádnika (neskôr možno viac), ktorého úlohou bude úprava firemných dokumentov, formátovanie, archivácia a ďalšie práce, ktoré zapadajú do "hromadného spracovania dát" ale myslím že pri mojom probléme to nehrá žiadnu úlohu.

Takže problém - akú zmluvu s ním treba uzavrieť, kde ju nájdem a čo všetko musím zabezpečiť v súvislosti s brigádnikom (nejaké úrady a podobne...)? Brigádnik bude odmeňovaný do sumy cca 5.000 - 6.000 za mesiac. Viem že na brigádu sú asi nejaké odmeňovacie limity, tak Vás chcem poprosiť aj o radu v tomto smere.

Naozaj sa ospravedlňujem za komplexnú otázku, budem moc rada keď mi poradíte aspoň každý trošku :)

Ďakujem!

P.S.: ešte doplňujem: sme s.r.o. a nie sme platci DPH.

P.S.2.: samozrejme budem rada ak mi poradíte aj iný, jednoduchší, spôsob, akým je možné túto situáciu vyriešiť (dôležité pre nás je mať s ním aspoň nejakú zmluvu).
Monika Kováčová
01.07.07,07:51
Odmena za dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o brigádnickej práci študentov nie je nijako limitovaná sumou.¨

Možeš uzavrieť dva typy dohod: DoVP a so študentom DOBPŠ - tento dokladá potvrdenie o návšteve školy.

Jediný limit, ktorý musíš dodržať je počet odpracovaných hodín. Pri DOVP je to max. 300 hod. ročne a pri DOBPŠ max 20 hod. týždenne.

Tlačivá, vzory nájdeš tu na porade: http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=7&sort=date&page=4

Ak ti ešte niečo nieje jasné, pýtaj sa.
jancarka
01.07.07,10:30
ermon veľmi pekne ďakujem ;)

V našom prípade ide samozrejme o študenta (strednej školy) a tak som si nie celkom istá, či je nutné uzatvárať DoBPŠ respektíve vôbec neviem, aké výhody a nevýhody ma jedno či druhé.

Chcela by som to vyriešiť čo najjednoduchšie a najmenej komplikovane.

A čo by som určite potrebovala vedieť je to "vybavovacie" hladisko veci - čo a kde treba vybavovať a platiť v poisťovniach a podobne.

Skutočne veľmi ďakujem za ochotu a trpezlivosť :rolleyes:
endrju
01.07.07,10:36
Monika Kováčová
01.07.07,10:38
so študentom uzavrieš Dohodu o brigádnickej práci študentov t.j. ako som písala max. 20 hod. týždenne. Následne na tlačive Registračný list Fyzickej osoby (www.socpoist.sk/ prihlásiš študenta. Ďalej v prípade, že ešte nemá tento rok nikde podpísané Vyhlásenie k nezdaniteľnej časti, vyplní študent toto tlačivo pre teba ako zamestnávateľa. Tým pádom mu uplatníš mesačne nezdaniteľnú časť a nevykonáš žiadnu zrážku dane z príjmu zo závislej činnosti.

ZP - neprihlasuješ. Za dohodára sa platí len úrazové poistenie v SP.
ola
01.07.07,15:58
ZP - neprihlasuješ. Za dohodára sa platí len úrazové poistenie v SP.

zamestnávateľ za dohodára odvádza do sociálnej poisťovne:
1. úrazové poistenie 0,8%
2. garančné poistenie 0,25%