Orsz
01.07.07,11:32
Firma predáva zmrzlinu, ktorú vyrába - teda to by bol výrobok, a nakupuje zákusky, a nealkoholické nápoje, ktoré predáva ako tovar. Na mesačnej uzávierke nemám tieto výrobky oddelené, ani na denných uzávierkach - takže sa mi bude zle rozlišovať tovar a výrobok. Dá sa zvoliť jedna možnosť? Teda všetko budem účtovať buď ako tovar alebo buď ako výrobok? Kto má skúsenosti? Prosím o názory. Ďakujem za každý príspevok.
Anja111
01.07.07,09:46
Firma predáva zmrzlinu, ktorú vyrába - teda to by bol výrobok, a nakupuje zákusky, a nealkoholické nápoje, ktoré predáva ako tovar. Na mesačnej uzávierke nemám tieto výrobky oddelené, ani na denných uzávierkach - takže sa mi bude zle rozlišovať tovar a výrobok. Dá sa zvoliť jedna možnosť? Teda všetko budem účtovať buď ako tovar alebo buď ako výrobok? Kto má skúsenosti? Prosím o názory. Ďakujem za každý príspevok.
Síce nemám skúsenosti s účtovaním cukrárne, ale zamyslela som sa nad tým...
Asi by som účtovala všetko ako výrobky a služby. Zmrzlina je jednoznačná. Nealkoholické nápoje by som si zdôvodnila predajom v cukrárni, kedy treba fľašu otvoriť, rozliať do pohárov a pod., teda poskytnutie služby. A so zákuskami obdobne. Veď ich podávajú na tanierikoch..., teda poskytujú službu.
Ale možno sa mýlim. Preto som tiež zvedavá na ďalšie príspevky.
Orsz
01.07.07,10:03
Áno Anja :) , to by tak mohlo byť. No zabudla som podať plné info: takže hygiena zatiaľ nepovolila predaj na tanieriky a do pohárov, pretože nemajú ešte vlatnú toaletu (bude v priebehu 2 mesiacov). Dovtedy ich balia, a nápoje predávajú celé vo flašiach. Ak bude tá toaleta, bude to už na tanieriky a do pohárov. Bude to čoskoro, a možno po účtovnej stránke by som ani menusela byť taká detailistka - a účtovať 3 mesiace ako tovar a potom ako výrobok a službu.
No neviem.
abel
01.07.07,10:07
Ja mám tiež cukráreň, ktorá vyrába zmrzlinu aj sama pečie zákusky, ale okrem toho predáva aj rôzne cukrovinky, chipsy, cukríky, žuvačky, ktoré sú jednoznačne tovar. Keďže to takisto nemajú v pokladni rozčlenené, všetko dávam ako nákup a predaj služieb.
K tým nápojom, pokiaľ sú rozlievané do pohárov, tak už je to predaj služieb. Predaj tovaru je predaj v nezmenenom stave, čiže pokiaľ by sa predala neotvorená fľaša.
Anja111
01.07.07,10:10
Áno Anja :) , to by tak mohlo byť. No zabudla som podať plné info: takže hygiena zatiaľ nepovolila predaj na tanieriky a do pohárov, pretože nemajú ešte vlatnú toaletu (bude v priebehu 2 mesiacov). Dovtedy ich balia, a nápoje predávajú celé vo flašiach. Ak bude tá toaleta, bude to už na tanieriky a do pohárov. Bude to čoskoro, a možno po účtovnej stránke by som ani menusela byť taká detailistka - a účtovať 3 mesiace ako tovar a potom ako výrobok a službu.
No neviem.
Súhlasím... Ale je tu ešte jedna možnosť. Určite majú na zmrzlinu nejaké normy a kalkulácie. A z tých by sa dalo vychádzať. Koľko zmrzliny vyrobia, toľko by jej mali aj predať... Takže by si mohla tovar očistiť o vyrobenú a predanú zmrzlinu, ktorá by bola účtovaná ako výrobok...
Orsz
01.07.07,10:18
Ja mám tiež cukráreň, ktorá vyrába zmrzlinu aj sama pečie zákusky, ale okrem toho predáva aj rôzne cukrovinky, chipsy, cukríky, žuvačky, ktoré sú jednoznačne tovar. Keďže to takisto nemajú v pokladni rozčlenené, všetko dávam ako nákup a predaj služieb.
K tým nápojom, pokiaľ sú rozlievané do pohárov, tak už je to predaj služieb. Predaj tovaru je predaj v nezmenenom stave, čiže pokiaľ by sa predala neotvorená fľaša.

Elenka, vieš, že určite aj v Tvojej cukrárni predajú aj neotvorenú flašu, však? Ale pre zjednodušenie účtovania, by som to najradšej účtovala všetko spolu - teda ako výrobok a službu. A čo sa týka schválenie hygieny - to predsa daniari neskúmajú. Stoly a stoličky a priestory sú tam od začiatku prevádzkovania - tak sa budem tváriť, že ich dostávali na tanieriky (nakupujú aj papierové tanieriky, kde ich pochopiteľne balia, ale nikde nie je napísané, že nemôžu tanieriky používať aj pri podávaní zákuskov na priamu konzumáciu v cukrárni). Sú to také detaily, ale neviem, či je to napadnuteľné zo strany prípadnej DK (teda spôsob účtovania).
abel
01.07.07,10:25
Erika, daniari keď budú chcieť, tak si niečo určite nájdu. Ja si tým tiež hlavu nelámem a dávam všetko ako služby. A daňová kontrola určite nebude sledovať povolenie hygienika. To isté dávam aj v pohostinstve - všetko dávam ako predaj služieb, aj keď zo začiatku nákup piva ako materiálu sa mi zdalo - no, úsmevné.
Orsz
01.07.07,10:57
Erika, daniari keď budú chcieť, tak si niečo určite nájdu. Ja si tým tiež hlavu nelámem a dávam všetko ako služby. A daňová kontrola určite nebude sledovať povolenie hygienika. To isté dávam aj v pohostinstve - všetko dávam ako predaj služieb, aj keď zo začiatku nákup piva ako materiálu sa mi zdalo - no, úsmevné.

To máš pravdu. A nemyslím, že by sa tomu rozumeli viac ako my :--- , keď tu takto polemizujeme, však :D ? No, pre mňa akákoľvek kritika zo strany DK by bola riadne demotivujúca. A keď niekedy čítam, čo stvárajú, tak už mám pocit, že všetko robím zle.
Orsz
01.07.07,11:31
Elenka, ešte sa Ťa spýtam, či si u Teba robia sklad v cukrárni - a vlastne akým spôsobom.
liduska
11.01.08,11:13
Vedenie toho skladu by aj mňa zaujímalo.
dadasv
11.01.08,23:49
K téme tovar alebo služby by som mala tiež otázku. Podnikateľ má predajňu s tovarom ale ako doplnok robí aj zberňu pre fotoslužbu. Len preberie film, odošle ho fotoslužbe a spracované zákazky potom predá zákazníkovi cez ERP za sumu uvedenú na sáčkoch. Musí to v páskach rozlišovať ako službu, alebo môže to účtovať ako tovar, keď on s tým nič nerobí len to prevezme a potom odovzdá.
liba2
12.01.08,00:05
K téme tovar alebo služby by som mala tiež otázku. Podnikateľ má predajňu s tovarom ale ako doplnok robí aj zberňu pre fotoslužbu. Len preberie film, odošle ho fotoslužbe a spracované zákazky potom predá zákazníkovi cez ERP za sumu uvedenú na sáčkoch. Musí to v páskach rozlišovať ako službu, alebo môže to účtovať ako tovar, keď on s tým nič nerobí len to prevezme a potom odovzdá.Ide o vykonávanie zbernej služby; tie filmy na vyvolanie nie sú firemným majetkom, z pohľadu firmy je to cudzí majetok, teda prijatím filmu nenakupuje tovar, preto ani pri výdaji nemôže účtovať tovar. V podstate ide o sprostredkovanie, ktoré spočíva v zbernej službe.
Predpokladám, že príjmom podnikateľa je provízia od fotoslužby vypočítaná z cien uvedených na vreckách. Tržba za vyvolanie nie je príjmom podnikateľa; alebo ak je, potom musí dostať "nejaký doklad" od fotoslužby, na základe ktorého pošle peniaze, pravdepodobne v sume zníženej o jeho províziu..... - o tom si nič nenapísala, to len hádam :D
dadasv
12.01.08,20:39
Ide o vykonávanie zbernej služby; tie filmy na vyvolanie nie sú firemným majetkom, z pohľadu firmy je to cudzí majetok, teda prijatím filmu nenakupuje tovar, preto ani pri výdaji nemôže účtovať tovar. V podstate ide o sprostredkovanie, ktoré spočíva v zbernej službe.
Predpokladám, že príjmom podnikateľa je provízia od fotoslužby vypočítaná z cien uvedených na vreckách. Tržba za vyvolanie nie je príjmom podnikateľa; alebo ak je, potom musí dostať "nejaký doklad" od fotoslužby, na základe ktorého pošle peniaze, pravdepodobne v sume zníženej o jeho províziu..... - o tom si nič nenapísala, to len hádam :D


Áno je to tak, hádaš správne.
Službu zákazníkovi zinkasuje cez ERP, takže mu ide do tržby a potom raz za 2 týždne uhradí fotoslužbe fa zníženú o províziu. Ak neúčtujem poskytnutie ako tovar ale ako príjem za výrobky a služby, kam dám úhradu záväzku od fotoslužby - do prevádzkovej réžie? Asi áno, ale bola by som rada, keby mi to niekto potvrdil. Dík.
chanell
12.01.08,20:51
Myslím, že je to jednoznačná prevádzková réžia.
A príjem by som takisto dávala pod výrobky a služby.
tetrisss
13.01.08,11:38
Myslim, ze zalezi aj na tom, ako uctuje fotosluzba tvoje zavazky, ja mam ten isty pripad, ale fotosluzba mi uctuje dodanie zakazky bez mojej provizie a ja cez ERP zuctujem celu sumu a normalne to zaradujem ako predaj tovaru. Na doklade fotosluzby su uvedene obe sumy a ten rozdiel je potom moja provizia.
yvica
24.09.12,13:13
a ak sa zmrzlina kupuje od algidy vo veľkých nádobách a potom sa predáva do kornútkov môžem účtovať nákup 501/321 a 211/602? dík