vajda65
01.07.07,11:14
Ahojte, takže zohnal som jedného grafika - študenta ktorý pre mňa spravil nejaké veci, pôvodne sme boli dohodnutý že to spraví na živnosť svojej mamy ale to nevyšlo a chcel to spraviť na dohodu.
Ide o jednorázovú platbu.
Mne sa nechce vybavovať všetky veci súvisiace z dohodármi kedže by bol jediný, teda registrovať sa na danu pre daň zo záv. činnosti, na sociálke a atd.
rozmýšlal som že by som to preto spravil na zmluvu o dielo.
Môžem to spraviť? Za akých podmienok, atd

Viete mi k tomu niekto niečo povedať?
Našiel som tu zmluvu o dielo, môžem tu použiť, vyplniť zmluvné strany a tým pádom to pre mňa hasne.
Môžem ju vôbec uzatvoriť s FO nepodnikateľom?
Je nutné ak je študent a nemá podpísané výhlásenie, zraziť preddavkovú daň?
Vdaka
dusan 13
02.07.07,05:02
podľa môjho názoru s FO - nepodnikateľom nemožno uzatvoriť zmluvu o dielo, lebo by išlo o neoprávnené podnikanie,
Orsz
02.07.07,05:36
Ahojte, takže zohnal som jedného grafika - študenta ktorý pre mňa spravil nejaké veci, pôvodne sme boli dohodnutý že to spraví na živnosť svojej mamy ale to nevyšlo a chcel to spraviť na dohodu.
Ide o jednorázovú platbu.
Mne sa nechce vybavovať všetky veci súvisiace z dohodármi kedže by bol jediný, teda registrovať sa na danu pre daň zo záv. činnosti, na sociálke a atd.
rozmýšlal som že by som to preto spravil na zmluvu o dielo.
Môžem to spraviť? Za akých podmienok, atd

Viete mi k tomu niekto niečo povedať?
Našiel som tu zmluvu o dielo, môžem tu použiť, vyplniť zmluvné strany a tým pádom to pre mňa hasne.
Môžem ju vôbec uzatvoriť s FO nepodnikateľom?
Je nutné ak je študent a nemá podpísané výhlásenie, zraziť preddavkovú daň?
Vdaka

Mohlo by ísť o typ príkaznej zmluvy o vykonaní určitej činnosti - tá sa zdaňuje zrážkovou daňou, a považuje sa za vysporiadanú. Odvody sa z toho neplatia, pretože by to nebol príjem podľa §5, ale podľa §8 - z príležitostných činností.
vajda65
02.07.07,06:35
takže ako to je? Je to asi 250 tém o zmluve o dielo. V tých témach sa to riešilo že je možné uzatvárať tieto zmluvy medzi PO a FO nepodnikateľom.
Takisto sa tam riešilo, že sa nevyberá daň zrážkou, kedže som práve pozeral §43 a nie je tam ani spomenutá táto zmluva.
Teda ide pre túto FO o §8 ktorý je do sumy 23650 oslobodený od dane.

Alebo sa mýlim?
vajda65
02.07.07,06:36
podľa môjho názoru s FO - nepodnikateľom nemožno uzatvoriť zmluvu o dielo, lebo by išlo o neoprávnené podnikanie,

pokiaľ je do jednorazová činnosť, tak §8 ostatné príjmy, príležitostná činnosť.

Môj názor.