JankaMan
01.07.07,11:49
Pred rokom ma nalakali na cinnost sprostedkovatela poistenia. Podpisala som zmluvu, isla som nieco ohlasit do socialnej poistovne, ani neviem co. Ale bolo to potrebne, tak som tam bola. No pochopila som, ze to robit nechcem, a tak som sa uz nesla ani zaregistrovat sa na danovy urad, co je chyba, no kedze som sa tomu nevenovala, nepokladala som to za dolezite ist tam. A kedze som z toho teda namala zisk, myslela som, ze sa nemusim ist ohlasovat na danovom. Vcera som pri citani clanku o RZZP som zistila, ze ako ak si sprostredkovatel poistenia si SZCO. Dnes si teda myslim, ze som sa v tej zdravotnej bola zahlasit ako SZCO. No nic mi tam nepovedali, ze by som mala platit zdavotne. V tom case aj teraz som student, cize si myslim, ze to za mna platil stat. Ale mozno si to len myslim a mala som platit ja. Poslali by mi nejaku upomienku ze neplatim a mam platit alebo ako? :confused: Takze ako SZCO musim podat RZZP, ale kedze nemam svoje ICO a DIC, tak sa to robi tazko. Preto som ho podala na tlacive C, akoze som iba student, aby som si vobec splnila poziadavku, ze som to podala. Predpokladam, ze mi to poslu spat, aby som to opravila. Ako mozem vzniknutu situaciu riesit?:( Asi si musim ist prevziat to ico, aby som to vedela potom spravne vyplnit to RZZP. A kde si to mam ist prevziat a aka bude pokuta, ze to ze som si ho neprevzala nacas, cize pred rokom? A ako je to s tym poistenim, mala co si ho platit sama a co ma teraz caka?:mee: Neviem kde mam zacat, aby som to nejako doriesila. Mozem niekam zavolat, aby mi povedali, ze co dalej? Vopred dakujem za kazdu pomoc, lebo som fakt v tejto teme uplne mimo..
abel
01.07.07,10:03
JankaMan, načo si kazíš takýto pekný deň. Chceš začať behať po všetkých úradoch a pýtať sa, čo si mala kedy urobiť. Keďže si nemala žiadny príjem, nie si dlžná na daniach ani na odvodoch. A keď si sa neregistrovala pred rokom, nechaj to na úrady, či na Teba prídu. Ak ti vznikla nejaká povinnosť sa registrovať, tak či tak je neskoro, tak načo na seba upozorňovať?
JankaMan
01.07.07,10:15
Čiže je šanca že sa mi to celé prepečie bez toho aby som do toho vrtala? Len ked nepodam to RZZP, tak mam presvihnuty dalsi termin a na krku dalsiu pokutu, ci nie?
abel
01.07.07,10:22
???
Preto som ho podala na tlacive C, akoze som iba student, aby som si vobec splnila poziadavku, ze som to podala. Predpokladam, ze mi to poslu spat, aby som to opravila.
???
JankaMan
01.07.07,10:31
No v pondelok to idem poslat.. to ze som SZCO som zistila vcera.. A normalne ako student by som ho ani nemala podavat, lebo som zarobila iba 5000 a tak to nemam zo zakona povinne. No ked som SZCO, tak by som ho mala podat. No ako SZCO to nemozem dat, lebo nemam svoje ICO. Takze to mozem podat len ako student. A to urobim len preto, aby som splnila poziadavku na SZCO, ze som to podala.. Mam sa na to vykaslat a nic nepodavat?
JankaMan
01.07.07,10:36
A poslu mi ho spat, ze to mam opravit, lebo pridu na to ze som SZCO a tak to budem musiet vyplnit inak. A do vtedy si budem musiet ist vyzdvihnut to ICO a pocula som ze pokuta za to ze som si to navyzdvihla nacas je okolo 2000. Potom mozem prerobit to RZZP a tam uz nebudem priznavat ani tych 5000 Sk zarobenych z brigad, lebo boli v tej dobe, co som uz bola SZCO a vtedy sa brigady nerataju v tom zuctovani, cize moj prijem bude 0sk a teda aj moj nedoplatok bude 0 sk, aspon dufam. Lebo ak to podam zajtra ako student na tlacive C, tak mi vysiel nedoplatok 1200 sk.. Neviem aku cestu mam zvolit...
Orsz
01.07.07,10:38
No v pondelok to idem poslat.. to ze som SZCO som zistila vcera.. A normalne ako student by som ho ani nemala podavat, lebo som zarobila iba 5000 a tak to nemam zo zakona povinne. No ked som SZCO, tak by som ho mala podat. No ako SZCO to nemozem dat, lebo nemam svoje ICO. Takze to mozem podat len ako student. A to urobim len preto, aby som splnila poziadavku na SZCO, ze som to podala.. Mam sa na to vykaslat a nic nepodavat?

Ty by si ani IČO nemala - mala by si pridelené iba DIČ od DU. nejde o SZČO v zmysle živnostenského zákona, ale z pozície zdaniteľnej osoby. No a samozrejme aj z pozície zdravotného poistenia. Podľa toho, čo som pochopila, si sprostredkovateľom od roku 2006. Na zdravotnej poisťovni sa to dá dohlásiť bez pokuty, ale na DU nie. Tam by to stálo 2000,Sk. Ale ako Ti napísala Elenka, ak si nemala príjmy, neukrátila si štát na odvodoch ani na daniach - a preto nemajú ani na to ako prísť. Viem, že máš z toho hlavu, ale rozhodnutie je na Tebe. Vieš keby si mala príjmy zo sprostredkovania, rozhodne Ti odporučíme spätnú registráciu, aj na DU, aj na ZP. Ale myslím, že sa nad tým naozaj nemusíš trápiť - sme len ľudia, a všetci sme omylní. Naschváľ si to neurobila.
Orsz
01.07.07,10:41
A poslu mi ho spat, ze to mam opravit, lebo pridu na to ze som SZCO a tak to budem musiet vyplnit inak. A do vtedy si budem musiet ist vyzdvihnut to ICO a pocula som ze pokuta za to ze som si to navyzdvihla nacas je okolo 2000. Potom mozem prerobit to RZZP a tam uz nebudem priznavat ani tych 5000 Sk zarobenych z brigad, lebo boli v tej dobe, co som uz bola SZCO a vtedy sa brigady nerataju v tom zuctovani, cize moj prijem bude 0sk a teda aj moj nedoplatok bude 0 sk, aspon dufam. Lebo ak to podam zajtra ako student na tlacive C, tak mi vysiel nedoplatok 1200 sk.. Neviem aku cestu mam zvolit...

Upresni, za aké obdobie si zarobila tých 5000,-Sk (mesiac, dva mesiace?)
JankaMan
01.07.07,10:47
Ja fakt neviem co robit. Vypoved na to srostredkovanie som zhodou okolnosti poslala minuly tyzden. Neviem, ci mi teda napisu aby som sa isla odhlasit zo zdravotnej a danoveho, ale ak ano mam ist iba do zdravotnej, vsak? Lebo tam som nieco zahlasit bola, asi to ze som sprostredkovatel. Ale neviem, ci im z toho vyplyva ze som SZCO. Na danovom o mne netusia, cize tam potom ani chodit nemam, vsak? A neviem, ci to teraz s tym suvisi, no danove priznanie som podavala na tych 5000 z brigad, cize dufam, ze to este nejako nesuvisi s tym danovym uradom a registraciou na nom.. Dufam, ze ta sanca, ze na mna nepridu je velka:-)
JankaMan
01.07.07,10:48
5000 bolo od 1.7- 31.12
Orsz
01.07.07,10:50
Ja fakt neviem co robit. Vypoved na to srostredkovanie som zhodou okolnosti poslala minuly tyzden. Neviem, ci mi teda napisu aby som sa isla odhlasit zo zdravotnej a danoveho, ale ak ano mam ist iba do zdravotnej, vsak? Lebo tam som nieco zahlasit bola, asi to ze som sprostredkovatel. Ale neviem, ci im z toho vyplyva ze som SZCO. Na danovom o mne netusia, cize tam potom ani chodit nemam, vsak? A neviem, ci to teraz s tym suvisi, no danove priznanie som podavala na tych 5000 z brigad, cize dufam, ze to este nejako nesuvisi s tym danovym uradom a registraciou na nom.. Dufam, ze ta sanca, ze na mna nepridu je velka:-)

Ak si podávala daňové priznanie za brigády, tak asi vieš, že ak Ti z tohto príjmu zamestnávateľ platil zrážkovú daň - mala si nárok na vrátenie celej dane z titulu, že si študentom. Šanca, že na Teba neprídu je 99% - nemala si žiadne príjmy zo sprostredkovania - tak sa netráp.
Orsz
01.07.07,10:51
5000 bolo od 1.7- 31.12

Tak v tomto prípade Ti nemôže vyjsť nedoplatok na ZP.
JankaMan
01.07.07,11:06
No nedoplatok vysiel, lebo v tlacive C bola kolonka 32 minimalny zaklad, tam bol vzorec 6900/pocet dni v mesiaci kedy platil poistne stat a krat suma za rok, cize mojich 5000sk.. A zvysok sa predsa doratalo samo, to bolo jednine co ten vysledok ovplyvnilo. No nic, myslim, ze to zajtra urcite nepodam, dam na vase rady a necham to, nech si to poriesia na uradoch sami. Ved ci ma ta pokuta na danovom este pocka alebo si ju zaplatim teraz je jedno. A za zuctovanie v minulom roku neulozili ziadnu pokutu nikomu, tak by som musela byt prva:-) Dakujem pekne, ukludnili ste ma!
Orsz
01.07.07,11:32
No nedoplatok vysiel, lebo v tlacive C bola kolonka 32 minimalny zaklad, tam bol vzorec 6900/pocet dni v mesiaci kedy platil poistne stat a krat suma za rok, cize mojich 5000sk.. A zvysok sa predsa doratalo samo, to bolo jednine co ten vysledok ovplyvnilo. No nic, myslim, ze to zajtra urcite nepodam, dam na vase rady a necham to, nech si to poriesia na uradoch sami. Ved ci ma ta pokuta na danovom este pocka alebo si ju zaplatim teraz je jedno. A za zuctovanie v minulom roku neulozili ziadnu pokutu nikomu, tak by som musela byt prva:-) Dakujem pekne, ukludnili ste ma!

Z titulu dohody nie si povinná podať RZZP, ak tvoj príjem ako študenta nepresiahol polovicu úhrnu minimál.miezd za obdobie, kedy si ten príjem poberala. Tak to RZZP typu C by Ti po takomto vyplnení určute vrátili späť. Len teba straší to SZČO, však? Ale to by som už neriešila.
JankaMan
01.07.07,11:55
Tak tak, cele to robim len koli tej SZCO, toho sa bojim. Necham to zatial tak. Hadam mi to nejako prejde! RZZP zajtra teda nepodam. Keby som s tym mala nejaky problem, ozvem sa, ved vidim, ze tu sa vyriesi vsetko:-) Dakujem!
Jana Motyčková
01.07.07,11:57
Zhrnula by som to : Ak nemáš vydanú licenciu na sprostredkovanie a máš iba uzavretú zmluvu o sprostredkovaní (zrejme ide o ZP ?), a nemala si na túto zmluvu príjem, tak :
1. nie si podľa mňa ani povinná požiadať DÚ o DIČ - takžie žiaden problém.
2. pre RZZP by som ťa tiež nepovažovala za SZČO, ani si sa tam neprihlásila, mala si iba príjem z dohôd 5000 Sk, takže ani RZZP podávať nemusíš - a už vôbec nie C.

Ak máš na sprostredkovanie vydanú licenciu, situácia je tošku iná.
JankaMan
01.07.07,12:11
Super, lebo ja mam podpisanu zmluvu o sprostredkovaní, nie licenciu. A na tu zmluvu som nemala ziaden príjem. Takze v prípade, že to nebola moja povinnost registrovať sa na DÚ, tak tam už nemam žiaden problém. Kde sa zahlasuje na SZCO? Lebo v zdravotnej som bola, ale ani sama neviem, ze co som tam bola nahlasit. Na tom papieri co mi vydali, ze len ze "kod zmeny 41" no to neviem co je. Lebo ak sa to nahlasuje v zdravotnej, tak je mozne, ze som zahlasena, lebo neviem na co som tam bola..
Jana Motyčková
01.07.07,12:29
No 41 je SZČO. Takže ak si sa tam ako SZČO prihlásila, tak RZZP urob na tlačive B - všade nuly, okrem dní SZČO. V IV. oddieli uvedieš od 1.1. do 31.12. (dúfam, že si celý rok bola študentkou), dovod A. p. 32 365, p.33 0, p. 34 41400, p.35 áno, p.36 0.
Potom VII: oddiel samé nuly okrem p.54 (14%). SZČO treba v ZP zrušiť a IX. oddiel nevyplňuješ.
IČO a DIČ neuvádzaš. Číslo platiteľa ak nemáš, neuvedieš.
JankaMan
01.07.07,12:40
Uf! Tak idem na to.. Ale dakujem ze navod! Studentka som bola cely cas, SZCO som bola od 5.6.2006.
JankaMan
01.07.07,13:08
A je to. Vsetko ako ste mi poradili, oddiel V, VI, VII mam same nuly. Dúfam, že to stačí vytlačiť čiernobielo a zajtra dať na poštu:-) Ďakujem! Som rada, že existuje server s takto ochotnými ľudmi!
alderonka
01.07.07,15:47
Janka,
ja by som Ti poradila zavolať na infolinku Tvojej zdravotnej poisťovne a spýtať sa /podľa rodného čísla/ ako Ťa vlastne evidujú. Pritom im môžeš aj vysvetliť Tvoju problematiku. Ja mám tiež prípad zamestnanca, ktorý ako roľník dostáva nejaké dotácie štátu, i keď nedosahuje zisk a v ZP aj na DÚ úrade je vedený ako SZČO podľa osobitných ustanovení. A niečo podobné môžeš byť aj ty. Navyše ak si ako študentka poistenec štátu, tak príjmy do 41.400,- aj zo SZČO sú na účely odvodov do ZP oslobodené. A nakoniec, keď som bola na školení ohľadom ročných zúčtovaní, tak nám na záver bolo povedané, že zdravotná poisťovňa nemá také páky, aby tieto príjmy z mandatky alebo sprostredkovania, mohla sama odhaliť. Hlavu hore...
JankaMan
02.07.07,10:31
Volala som do poistovne, eviduje ma ako SZCO a ze mam povinnost podat RZZP. Tak dnes som ho podala..
Yuya
02.07.07,11:09
A este by som Ti doporucila sa poodhlasovat na ZP a pripadne aj na SP ako SZCO, kedze uz mas ukonceny zmluvny vztah s poistovnou.
JankaMan
03.07.07,10:34
Vypoved som poslala minuly tyzden, tak som zvedava ci mi poslu nieco spat. Zo zdravotnej sa pojdem odhlasit hned ako mi poslu, ze s nimi uz teda nespolupracujem. Ale v socialne poistovni som nebola. To som aj tam zahlasena nejako automaticky, alebo by som tam musela aj ist osobne to nahlasit?
liba2
03.07.07,10:43
automaticky nie, všade sa treba prihlásiť , resp. odhlásiť.