Katarina5555
02.07.07,07:40
Kúpili sme auto a ja potrebujem vedieť či súčasťou obstarávacej ceny sú aj kolky, ktoré boli potrebné k zapísaniu auta u policajtov?????

Ďakujem
48912
02.07.07,06:12
Ano, su sucastou obstaravacej ceny automobilu.
Orsz
02.07.07,06:15
Kúpili sme auto a ja potrebujem vedieť či súčasťou obstarávacej ceny sú aj kolky, ktoré boli potrebné k zapísaniu auta u policajtov?????

Ďakujem

Nie, nie sú. To účtujem osobitne ako službu - nie je to záležitosť, ktorá by tvorila cenu auta, ale nevyhnutnosť registrácie vozidla.
duficek
01.11.07,11:47
Nie, nie sú. To účtujem osobitne ako službu - nie je to záležitosť, ktorá by tvorila cenu auta, ale nevyhnutnosť registrácie vozidla.
a co v pripade, ze na prihlasenie je potrebne este absolvovat STK? tiez by som to dal do riezie, je to tiez nevyhnutnost k registracii vozidla.
betka
03.11.07,20:35
KEJKA
03.11.07,20:59
Betkin link sa mi neotvorí, ale súhlasím. Je to síce nepopulárne, ale čo narobíme?
duficek
03.11.07,21:14
Ano, kolok je súčasťou OC auta

http://wwww.porada.sk/attachment.php?attachmentid=3511&d=1129801260
limk sa mi tiez neotvori....mozem vediet co je v tom linku, resp. na zaklade coho je vytvoreny tento nazor?

podla mna do OC paria veci, ktore suvisia s obstaranim auta. registracia auta podla mna nesuvisi s jeho obstaranim, pretoze auto je uz davno obstarane a moze byt zahrnute v majetku a dokonca moze byt pouzivane aj na podnikanie aj ked nema EC - moze jazdit na prevoznych znackach, alebo bez EC mimo verejnej komunikacie.
registracia je preto pre mna skor naklad potrebny na "legalne" pouzivanie auta po verejnej komuniakcii a nie naklad na obstaranie auta....
KEJKA
03.11.07,21:18
ja som túto barličku tiež v minulosti používala.... ak auto dostalo dočasné značky a šlo sa napr. o 10 dní na DI, tak auto bolo medzičasom zaradené do majetku, používané na podnikanie. A súvisiace náklady priradujem k NC len do zaradenia.
Lenže dnes kúpite auto, bežne dáte predajcovi peniaze na prihlásenie, on to urobí a nový majiteľ preberie auto aj s EČ.... takéto náklady dávam do NC.
Zoltán Kovács
03.11.07,21:18
Pripájam tiež link, v ktorom je definícia OC podľa zákona:

http://www.porada.sk/t59766-1-z-oc-vozidla-urcenie-ceny.html
KEJKA
03.11.07,21:20
LINK - tam je len všeobecná definícia. Tu sa debatuje o tom, či kolky áno alebo nie. V linku sa o kolkoch špeciálne nepíše, treba sa riadiť logikou.
Zoltán Kovács
03.11.07,21:28
LINK - tam je len všeobecná definícia. Tu sa debatuje o tom, či kolky áno alebo nie. V linku sa o kolkoch špeciálne nepíše, treba sa riadiť logikou.

Myslím si, že tá definícia je dosť jasná. Kolok na prihlásenie mot.voz. na DI nie je pre mňa ako účt.jednotka náklad na obstaranie auta, ale zo zákona povinný poplatok.
duficek
03.11.07,21:29
kejka - samozrejme s tym suhlasim, v inom prispevku o OC som tiez pisal, ze ked od predajcu prevezmem auto uz s EC a na fakture je za to aj polozka ako za sluzbu-prihlasenie do evidencie, tak to bez problemov dam do OC.
ale ked uz auto pouzivam na podnikanie 2-3 tyzdne s prevoznymi znackami a auto je teda davno obstarane a zaradene v majetku, pride mi to minimalne "divne" davat do obstaravacej ceny.

smith - paragraf poznam, asi najdolezitejsi z toho odstavec 4 (a)
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie

a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním

ked uz mam auto obstarane - kupene a zaradene v majetku a dokonca uz pouzivane na podnikanie - podla mna registracia a pridelenie EC uz nesuvisi s jeho obstaranim
do OC by som dal napriklad :postovne (ak by bolo uvedene na fakture), sprostredkovatelsky/spracovatelsky poplatok, polatok za lizing, prihlasenie vozidla ak to bolo ponuknute ako sluzba predajcu (auto uz preberiem na znackach) alebo ine poplatky
duficek
03.11.07,21:32
Myslím si, že tá definícia je dosť jasná. Kolok na prihlásenie mot.voz. na DI nie je pre mňa ako účt.jednotka náklad na obstaranie auta, ale zo zákona povinný poplatok.
takze dobre som pochopil ze aj podla teba nie je kolok sucastou OC?

lebo tvoj predchadzajuci prispevok som bral ako podporu betky :)

EDIT. OK po odsuhlaseni uz chapem uplne :)
KEJKA
03.11.07,21:34
:---som rada, že sme si to vyjasnili.:)
betka
03.11.07,21:40
Ach musím to prepisovať, nedá sa mi to sem vložiť, skúšala som kadečo.

Príklad:
Spoločnosť pri prihlásení MV nakúpila kolky. Je nákup kolkov na prihlásenie MV daňovým nákladom, súčasťou vstupnej ceny MV?

Riešenie:
Pri oceňovaní DHM a DNM v postupoch účtovania uvedené náklady sú súčasťou OC. Pri posudzovaní nákladov súvisiacich s obstaraním majetku je potrebné mať na zreteli, že uvedené náklady nie sú vyčerpávajúce.

Na to, aby spoločnosť mohla splniť podmienky na zaradenie vozidla do používania je potrebné automobil prihlásiť, a preto výdavky na kolky sú súčasťou OC vozidla.

Ing.Jana Struhárová II/2004

Zákon o dani z príjmov: Mesačník Poradca 5-6/2004, 7/2004, 8/2004, meačník DUV a P c.1/2004, 2/2004, zákony do vrecka

DPH: mesačník Poradca1/2004, zákony I/2004

(ups precvičila som si prepisovanie..:))
betka
03.11.07,21:58
STK by som tiež dala ako službu, náklad.

Kedysi dávno, sme o tomto tiež diskutovali.
Čo potrebujem k tomu, aby som auto mohla používať, a teda bude súčasťou OC. Ak nemám prihlásené na DI na firmu xy, môžem auto používať? (možno,:D:D kým ma policajti niekte za rohom nečapnú), potrebujem zaplatiť kolok, aby som mohla auto prihlásiť, myslím si, že je súčasťou OC, a keď mi auto zapíšu na DI, môžem ho používať ako firma.

Tu by sa dalo diskutovať. (mala som DK. Pri NA som mala tento kolok súčasťou OC, pri OA ako daňový výdavok) a ...nič.

Tu len naozaj diskusia a výmena názorov.
KEJKA
03.11.07,22:04
už sme si to vyjasnili, viď príspevky 8 a 10. proste citlivo rozlišujeme......