dadia1
02.07.07,06:56
ahojte poradaci.

chcem sa spýtat či nemate niekto vzor ako by mal vyzerat návrh na vklad do katastra nehnuteľnosti. a este aky poplatok sa tam plati a či ho plati predavajuci alebo kupujuci.

dakujem
ZuzanaP
02.07.07,05:26
dadia1
02.07.07,05:44
Dakujem Zuzička.

a este sa spýtam, ten poplatok na katastri plati ten čo predava alebo kupuje? a tie zmluvy musia byt všetky overene na matrike?
ZuzanaP
02.07.07,05:47
No, poplatok za vklad sme platili my ako kupujúci. Zmluvy sme mali overené, ale len podpisy predávajúcich.
dadia1
02.07.07,05:50
takze podpisy na všetkých zmluvách čo ste predkladali na kataster ste mali overene? a nechavali ste si este mimo toho aj nejake zmluvy pre seba, kým sa vam vratia potvrdene z katastra? či nie?
ZuzanaP
02.07.07,05:53
Áno, všetky podpisy predávajúcich boli overené, žiadne sme si nenechali, prišli nám spolu s LV.
dadia1
02.07.07,05:54
dakujem Ti Zuzička za rady. a prajem Ti krááásny dník. zda sa , ze bude slnečný.
Pa
ZuzanaP
02.07.07,05:56
Rado sa stalo, pekný deň
Chobot
02.07.07,06:15
Dakujem Zuzička.

a este sa spýtam, ten poplatok na katastri plati ten čo predava alebo kupuje?

Záleží od toho, ako sa dohodnete. Ten poplatok sa platí vo forme kolkov, takže je jedno, kto tie kolkové známky kúpi. Jednoducho musia byť priložené k návrhu.


a tie zmluvy musia byt všetky overene na matrike?

Podľa zákona musí byť overený podpis predajcu nehnuteľnosti, ale počul som už o prípadoch, kedy kataster požadoval overený aj podpis nadobúdateľa (kupujúceho).

Pojednáva o tom katastrálny zákon v § 42 ods. 3:

"(3) Podpis prevodcu na zmluve, podpis povinného z predkupného práva, podpis povinného v prípade vzniku vecného bremena alebo podpis oprávneného v prípade zániku vecného bremena na zmluve, podpisy spoluvlastníkov na zmluve o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov musia byť osvedčené podľa osobitných predpisov;10a) ak sú tieto osoby zastúpené, ich podpis na splnomocnení musí byť tiež osvedčený. To neplatí, ak je účastníkom zmluvy štátny orgán, Fond národného majetku Slovenskej republiky, Slovenský pozemkový fond, obec alebo vyšší územný celok."


Bude istejšie, keď všetky podpisy necháte overiť. Nie je to až tak veľká položka a vyhnete sa riziku, že by vám vrátili návrhy späť.
ZuzanaP
02.07.07,08:34
Podľa zákona musí byť overený podpis predajcu nehnuteľnosti, ale počul som už o prípadoch, kedy kataster požadoval overený aj podpis nadobúdateľa (kupujúceho).

Bude istejšie, keď všetky podpisy necháte overiť. Nie je to až tak veľká položka a vyhnete sa riziku, že by vám vrátili návrhy späť.[/quote]


Alebo sa skús opýtať na katastri. Nám vyhotovoval zmluvu právnik a ten vedel, či pre "náš kataster" musia byť overené podpisy kupujúceho aj predávajúceho.
anklar
19.12.07,13:07
Dobrý deň. Rada by som poprosila o radu, príp. usmernenie k otázke:
je pri predaji bytu potrebné, resp. užitočné vyžiadať si od SVB (predsedu) vyhlásenie, že voči SVB nemám žiadne podlžnosti?

Už som to našla. Táto prosba je teda neaktuálna, ďakujem.