Lubina
09.02.05,09:07
Môj známy je občanom SR, ale celý rok pracoval v ČR. Zamestnávateľ za neho platil odvody aj preddavky na daň. Moja otázka znie: Musí mu ročné zúčtovanie spraviť zamestnávateľ v ČR, alebo si môže podať daňové priznanie tu na Slovensku? Týka sa to hlavne toho, že na Slovensku máme podstatne nižšiu daň z príjmu FO ako v Čechách. Ďakujem za odpoveď.
Jara
09.02.05,08:54
Mala som podobné prípady a tak aspoň v skratke, aj keď si nenapísala všetko o tom občanovi, ale za predpokladu že má trvalý pobyt na Slovensku a pracuje v Čechách tak keď je tam viac ako 183 dní v roku tak si podá v ČR a neviem prečo rozmýšľa či tu alebo tam,keď tu neplatil preddavky tak zahraničnú daň môže len vyňat alebo započítať a keď nemal žiadne príjmy v SR tak ide len o to či má podať alebo nie. No a ZoDZP hovorí, že keď má trvalý pobyt na SR a zároveň, keď sa zdržuje viac ako 183 dní v roku ... atď. On bol predsa celý rok tam tak keď mu nechce urobiť zamestnávateľ nech si urobí sám a dá ho v ČR. Mám skúsenosti, že ČR, teda daňové úrady vrátia daň Slovákovi, ak tam platil preddavky bez problémov
Lubina
09.02.05,09:02
Dakujem za odpoveď. Ja som sa s takýmto prípadom ešte nestretla. On si chcel podať DP tu na Slovensku, lebo v Čechách majú vyššie daňové zaťaženie ako máme my. Predpokladal, že mu tu na Slovensku vratia ten rozdiel na dani, ktorý zaplatil na preddavkoch.
Jara
09.02.05,11:31
Dakujem za odpoveď. Ja som sa s takýmto prípadom ešte nestretla. On si chcel podať DP tu na Slovensku, lebo v Čechách majú vyššie daňové zaťaženie ako máme my. Predpokladal, že mu tu na Slovensku vratia ten rozdiel na dani, ktorý zaplatil na preddavkoch.Lubka, ak mal nejake preddavky na Slovensku zaplatené tak je možné, že mu vyjde preplatok, ale ak ide len čisto o príjem zo závislej činnosti v ČR a preddavky platené v ČR tak v SR mu nemaju čo vrátiť, keď neplatil preddavky. No a neviem, či tak celkom je to pravda, že majú vyššie zaťaženie ako my. Ja čo som pozerala tak som mala dojem že je u nich platná taká tabuľka ako u nás v roku 2003 a aj odpočít. položka je asi taká. Závisí ale od príjmu, keď bol v ČR vysoký, že sa vzťahovala nejaká horná sadzba tabuľky, napr. 30% tak je jasné, že by radšej prijal našich 19%.
Šárka Pozděnová
10.02.05,13:47
Dobrý den,

zaměstnáváme v ČR slovenskou zaměstnankyni. Předminulý rok pracovala asi měsíc na Slovensku a zbytek už byla v ČR a pracovala u nás. Chtěla jsem ji udělat roční zúčtování daně a na finančním úřadě mě řekli, že pokud měla příjmy i na Slovensku, musí si udělat daňové přiznání a udělala jsem jí ho tady. Penízky ji v pořádku dali. Za rok 2004, který celý dělala u nás, jsem ji už prováděla roční zúčtování já.
J.D.K.
11.02.05,05:23
Mala som podobné prípady a tak aspoň v skratke, aj keď si nenapísala všetko o tom občanovi, ale za predpokladu že má trvalý pobyt na Slovensku a pracuje v Čechách tak keď je tam viac ako 183 dní v roku tak si podá v ČR a neviem prečo rozmýšľa či tu alebo tam,keď tu neplatil preddavky tak zahraničnú daň môže len vyňat alebo započítať a keď nemal žiadne príjmy v SR tak ide len o to či má podať alebo nie. No a ZoDZP hovorí, že keď má trvalý pobyt na SR a zároveň, keď sa zdržuje viac ako 183 dní v roku ... atď. On bol predsa celý rok tam tak keď mu nechce urobiť zamestnávateľ nech si urobí sám a dá ho v ČR. Mám skúsenosti, že ČR, teda daňové úrady vrátia daň Slovákovi, ak tam platil preddavky bez problémov
Dobry den,
chcel by som sa opytat, ako sa postupuje v pripade, ked je obcan SR s trvalym pobytom v SR zamestnany v CR a zaroven ma prijmy zo zivnosti v SR. V CR je zamestnany viac ako 183 dni v roku, v SR odvadza zdravotne poistenie, pomer prijmov CR:SR cca 2:1.
Podava danove priznanie v oboch krajinach zvlast alebo len v jednej krajine a zapocitava si prijmy? Aka metoda sa v tomto pripade pouziva - zapocet/vynatie prijmov?
Dakujem pekne za odpoved.
Jara
11.02.05,06:37
Dobry den,
chcel by som sa opytat, ako sa postupuje v pripade, ked je obcan SR s trvalym pobytom v SR zamestnany v CR a zaroven ma prijmy zo zivnosti v SR. V CR je zamestnany viac ako 183 dni v roku, v SR odvadza zdravotne poistenie, pomer prijmov CR:SR cca 2:1.
Podava danove priznanie v oboch krajinach zvlast alebo len v jednej krajine a zapocitava si prijmy? Aka metoda sa v tomto pripade pouziva - zapocet/vynatie prijmov?
Dakujem pekne za odpoved.Záleži na tom o aku výšku príjmov ide v závislej činnosti a v podnikaní. Ak by sa jednalo o platenie preddavkov tak je dobre tento príjem uviesť pri spracovaní daň. priznania na Slovensku, pretože tie by nemusel platiť ak ide o príjem záv. činnosti a podnikania 2:1. Robila som to tak, že som si prepočítala zápočet aj vyňatie a dala to čo bolo vyhodnejšie pre daňovníka. Je rezidentom SR tak má podať daňové priznanie na SR pretože tu podniká celý rok je živnostník ak som dobre rozumela.
J.P.P.
17.02.05,13:22
Pracujem v ČR v zamestnaneckom pomere a odvádzala som tu preddavky na daň, poistné (február až december)... Súčasne som SZČO v SR (január až december). Čo potrebujem k daňovému priznaniu v SR, stačí mi potvrdenie od zamestnávateľa z ČR alebo musím najprv urobiť ročné zúčtovanie tam a potom si z daňového úradu pýtať potvrdenie? Môžem si odpočítavať na príjem v ČR nezdaniteľnú časť platnú v ČR a na príjem v SR zasa nezdaniteľnú časť platnú v SR?
darinasv
17.02.05,21:33
študentka - VŠ denné štúdium -pracovala cez prázdniny ako brigádnička v ČR (2 mesiace), kde jej strhli preddavok na daň. Mimo toho pracovala ako brigádnik aj v SR (1 mesiac), a mala aj príjem ako SZČO. Ako uvádza príjem z ČR v daňovom priznaní? Keď nemá celkový súhrnný príjem viac ako nezdaniteľnú časť, bude jej vrátený zaplatený preddavok v ČR aj SR? Môžu si rodičia uplatňovať daňový bonus?
Jara
23.02.05,05:58
študentka - VŠ denné štúdium -pracovala cez prázdniny ako brigádnička v ČR (2 mesiace), kde jej strhli preddavok na daň. Mimo toho pracovala ako brigádnik aj v SR (1 mesiac), a mala aj príjem ako SZČO. Ako uvádza príjem z ČR v daňovom priznaní? Keď nemá celkový súhrnný príjem viac ako nezdaniteľnú časť, bude jej vrátený zaplatený preddavok v ČR aj SR? Môžu si rodičia uplatňovať daňový bonus?Môj názor je asi taký, že je študentkou VŠ v SR, t.j. viac ako 183 dní sa zdržiava v SR takže daňové priznanie si podá na Slovensku. Príjem ktorý mala na brigáde v ČR bude ako ostatný príjem, stačí jej potvrdenie o príjme kde si preddavky stiahnuté v ČR započíta v daňovom priznaní podľa daňového priznania, ale môže ich len započítat alebo vyňať a to maximálne do výšky prepočtu na tuzemskú daňovú povinnosť, ale zrejme jej daň neovplyvnia a keďže šlo o brigadu tak ani nemá nárok na vrátenie tejto dane v ČR, keďže sa tam zdržiavala len 2 mesiace. Pokiaľ nemala príjmy vyššie ako 80.832,- /t.j. nezdaniteľná suma, tak preddavok v SR bude jej preplatkom ktorý jej DÚ vráti. Na daňový bonus majú rodičia nárok, pokiaľ ide o prvý titul na VŠ. Jej príjem nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu. Daňový bonus si uplatňuje rodič, ktorý má aspoň 50% príjmu min. mzdy za rok a na dieťa ktoré študuje. To je môj názor, som rada ak som pomohla.:D :D :D
Jara
23.02.05,06:04
Pracujem v ČR v zamestnaneckom pomere a odvádzala som tu preddavky na daň, poistné (február až december)... Súčasne som SZČO v SR (január až december). Čo potrebujem k daňovému priznaniu v SR, stačí mi potvrdenie od zamestnávateľa z ČR alebo musím najprv urobiť ročné zúčtovanie tam a potom si z daňového úradu pýtať potvrdenie? Môžem si odpočítavať na príjem v ČR nezdaniteľnú časť platnú v ČR a na príjem v SR zasa nezdaniteľnú časť platnú v SR?Ak máte trvalý pobyt v SR tak ste povinná podať DP na SR a to ste ako SZČO určite. Príjem zo závislej činnosti v ČR si uvediete v daňovom priznaní, stiahnuté preddavky si započítate a odpočítate od slovenskej daňovej povinnosti avšak maximálne do výšky tuzemskej daňovej povinnosti z tohto príjmu. Daňové priznanie pri vyplňovaní Vás k tomu bude postupne navádzať. Nezdaniteľnú sumu si odpočítate len na SR 80.832,- SK:D :D :D