meduška
02.07.07,12:02
Dobrý deň, poprosila by som o radu, na pohľadávku z roku 2006 som vytvorila na konci roku 2006 opravnú položku vo výške 50 %, z dôvodu platobnej neschopnosti odberateľa sme túto pohľadávku v januári tohto roku postúpili za symbolických 1000 Sk /pôvodná hodnota 900000 Sk/. Môžte mi poradiť ako zaúčtujem tieto "pohľadávkové udalosti" a aký to bude mať daňový pohľad? Za odpoveď ďakujem veľmi pekne, moc mi to pomôže.
betka
02.07.07,10:46
O postúpení pohľadávky som písala v tomto linku:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=43482&highlight=post%FApenie+poh%B5ad%E1vky
meduška
04.07.07,07:03
Betka ďakujem za link. Mohla by si mi odobriť moje zaúčtovanie.
Zníženie pohľadávky vo výške opravnej položky z roku 2006
391/311
Postúpenie pohľadávky za odplatu 1000 Sk
315/646
Odpis postúpenej pohľadávky /hodnota po znížení opravnou položkou/
546/311
Mám ešte jednu nejasnosť na zmluve o postúpení má byť hodnota pôvodná alebo hodnota po znížení opravnou položkou /zníženie o 50 %/???
aknelh
06.07.07,09:03
Ahojte,

bežne účtujeme postúpenie pohľadávky uvedeným spôsobom, no teraz ma zaskočila opačná situácia. Dostala som Oznámenie o postúpení pohľadávky. Ako mám zaúčtovať zmenu veriteľa?

Ďakujem.
betka
06.07.07,10:25
Dostali ste oznámenie o postúpení pohľadávok, kde spoločnosť A ako postupca postúpila pohľadávku spoločnosti C a teda dlh, kt. vznikol dňa......sa splní spoločnosti C. (postupníkovi), teraz Vašemu veriteľovi.

Predpokladám, že máte i vy nejakú pohľadávku voči firme C, a teda by som to riešla započítaním pohľadávok a závazkov,
Ak nemáte, priložíte si oznámenie, a úhradu uskutočníte prevodom na jeho účet (veriteľa).
Dlžník B, ak ste teda platiteľ dane, si z prijatého plnenia môžete odpočítať dań ak splňa podmienky podľa 49-51 z o DPH.
aknelh
06.07.07,11:19
To znamená, že nebudem nič preučtovávať, iba si natvrdo zmením záväzok z postupcu na postupníka? Alebo to mám urobiť interným dokladom? Alebo cez 325?
KEJKA
07.07.07,10:19
To znamená, že nebudem nič preučtovávať, iba si natvrdo zmením záväzok z postupcu na postupníka? Alebo to mám urobiť interným dokladom? Alebo cez 325?
len zmeň meno veriteľa.....:)
meduška
08.07.07,22:11
Ďakujem za presunutie, mňa však táto tento môj problém zaujímal aj z daňového hladiska, škoda že sa nenašiel niekto kto by mi komplexne odpovedal.
sta
15.08.07,09:20
Pomôžete mi prosím?
Máme pohľadávky voči dlžníkovi vo výške 900 tis. skk. Niektoré sú už viac ako rok po splatnosti, niektoré len pár mesiacov...Dlžník nám ich už nikdy nezaplatí, pretože prakticky zkrachoval...aj keď nevstúpil do konkurzu,a ešte ani papierovo neukončil činnosť svojej s.r.o.
Naša materská spoločnosť so sídlom v ČR chce, aby sme tieto pohľadávky postúpili na ňu a to za nominálnu hodnotu týchto pohľadávok vrátane vyfakturovaných úrokov z omeškania. A moja otázka je, či je nejaký rozdiel v postúpení pohľadávok, ak sa toto postúpenie uskutočňuje medzi spriaznenými osobami a keď sa uskutočňuje medzi navzájom nezávislými osobami? :confused:
betka
15.08.07,11:04
Pomôžete mi prosím?
Máme pohľadávky voči dlžníkovi vo výške 900 tis. skk. Niektoré sú už viac ako rok po splatnosti, niektoré len pár mesiacov...Dlžník nám ich už nikdy nezaplatí, pretože prakticky zkrachoval...aj keď nevstúpil do konkurzu,a ešte ani papierovo neukončil činnosť svojej s.r.o.
Naša materská spoločnosť so sídlom v ČR chce, aby sme tieto pohľadávky postúpili na ňu a to za nominálnu hodnotu týchto pohľadávok vrátane vyfakturovaných úrokov z omeškania. A moja otázka je, či je nejaký rozdiel v postúpení pohľadávok, ak sa toto postúpenie uskutočňuje medzi spriaznenými osobami a keď sa uskutočňuje medzi navzájom nezávislými osobami? :confused:

Postúpiť nemožno pohľadávky:
- kt. zanikajú nejneskôr smrťou veriteľa (plnenie je obmedzené len na osobu veriteľa...)
- kt. obsah by sa zmenil zmenou veriteľa (tu má dôjsť k zmene veriteľa, nie k zmene obsahu pohľadávky)
- kt. nemôžu byť postihnuté výkonom rozhodnutia (317-319 obcian.zák, par.111-112 Exek.poriadku)
- pri kt postúpene odporuje dohode veriteľa a dlžníka (ak je dohodnutý zákaz postúpenia pohľadávky vôbec alebo na dlhší čas)
sta
15.08.07,11:17
žiaden zákaz postúpenia nemáme dohodnutý, takže je to ok? žiadne obmedzenia nie sú? Stále ma máta cena obvyklá, ale veď nominálna hodnota pohľadávky, je ok, nie?
betka
15.08.07,12:10
Zákon o účtovníctve:

25/1/ c) menovitou hodnotou
1. peňažné prostriedky a ceniny,
2. pohľadávky pri ich vzniku,
3. záväzky pri ich vzniku,

25/4/d) menovitou hodnotou cena, ktorá je uvedená na peňažných prostriedkoch a ceninách, alebo suma, na ktorú pohľadávka alebo záväzok znie.