danastefan
02.07.07,11:22
Dobrý deň,
1, chcem sa spýtať ,ak mám vyúčtovaciu FA nulovú ,uhradím ju cez pokladňu výdavkovým dokladom,aby mi neostala v záväzkoch?Musím tie vyúčtovacie FA nulové robiť,ak záloha bola na celkovú sumu?

2, môže živnostník ,ktorý je teraz na PN /predpoklad je možno na rok prípadne na inv.dochodok / pozastaviť živnosť bez toho ,aby prišiel o nemocenské dávky? Má sa potom prihlásiť na UPSVAR .Ide o to ,aby nemusel platit odvody ak nemá iný príjem ako nemoc.dávku.

Ďakujem
ekopo
02.07.07,09:49
Dobrý deň,
1, chcem sa spýtať ,ak mám vyúčtovaciu FA nulovú ,uhradím ju cez pokladňu výdavkovým dokladom,aby mi neostala v záväzkoch?Musím tie vyúčtovacie FA nulové robiť,ak záloha bola na celkovú sumu?

2, môže živnostník ,ktorý je teraz na PN /predpoklad je možno na rok prípadne na inv.dochodok / pozastaviť živnosť bez toho ,aby prišiel o nemocenské dávky? Má sa potom prihlásiť na UPSVAR .Ide o to ,aby nemusel platit odvody ak nemá iný príjem ako nemoc.dávku.

Ďakujem
1. Keďže vyúčtovacia FA je nulová nie je čo uhrádzať. Nemôže ani fugurovať v evidencii neuhradených. Je to logické. Vyúčtovacia FA musí byť vyhotovená.
2. Ak je PN, tak odvody do SP platiť nemusí, resp. za časť mesiaca alikvótne. Platca je štát. Do ZP by mal platiť preddavky, ale keďže bude dlhodobo PN, pravdepodobne bez príjmu tak je vhodné navštíviť ZP a oznámiť resp. dohodnúť priamo ďaľší postup.
Ale k druhému bodu nech sa vyjadrí niekto kompetentnejší.