janka_bmp
02.07.07,13:09
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť. Oslovila ma jedna firma, aby som išla spracovávať podklady pre ekonómku. Ponuke som sa samozrejme potešila, lebo som momentálne na materskej a každá korunka navyše sa zíde. No to nie je to podstatné čo som chcela. Ide o firmu, ktorá sa zaoberá zámočníckými prácami, výroba z kovu a antikoru, montážne a demontážne práce... Prvú kôpku papierov som už dostala a to za mesiac jún. Neviem či správne, ale rozdelila som si to nasledovne: odoslané faktúry, došlé faktúry, fa zaplatené v hotovosti+drobný nákup (réžia a materiál), príjem peňazí z BÚ a nakoniec výpisy z bánk. Čo sa týka réžie a materiálu - sú niektoré veci, čo neviem kam mám zaradiť. Bola by som rada, keby ste mi poradili. Ide o vodováhu, rezné kotúče, elektrickú brúsku a elektrocentrálu som zaradila medzi prev. réžiu- DHIM.
Mám tejto firme začať robiť aj skladovú evidenciu, viesť pokladňu a robiť im takú bežnú administratívnu agendu. Mám aj nejakú predstavu, ale ak máte nejakú radu, budem rada keď mi pomôžete ako začať. Možno je to pre niekoho jednoduchá vec- banalita, chcem to však robiť správne, viem že to nieje ťažké. Rada sa učím. Isto bude treba aj nejaký kurz alebo nejakú prednášku
ekopo
02.07.07,11:42
Rozdelujem si doklady tak isto a je jedno, či je to PU alebo JU. Len pri "hotovostných" FA treba dať pozor, aby neboli uhradené "cez mesiac" - je to dôležité z hľadiska DPH - tak by FA neboli zaradené da správneho mesiaca. Tieto FA evidujem riadne v evidencii DF. Ku všetkým nákupom v hotovosti vypisujem VPD (PPD) zoradím podľa dátumu, očíslujem a "zaúčtujem". Mám to prehľadnejšie ako dodatočne tlačiť zo softu VPD a pripínať k príslušnému dokladu. Hlavne, keď len pripravuješ doklady na zaúčtovanie. Ale každý robí po svojom. Aj v zakladaní má každý iný systém. Keď mi niekto povie: Ukáž mi napr. VF 258 , tak viem, že je založená v jednej kope s VF a rýchlo ju nájdem podľa čísla. Nemusím hľadať pri výpise z účtu, hlavne keď v rýchlosti neviem kedy bola uhradená, resp. nemám prístup k softu.
OľgaH
02.07.07,11:51
Možno by bolo dobré spojiť sa s ekonómkou a dohodnúť sa ako by si to ona predstavovala.
Keď som robila podklady pre účtovníctvo, vypisovala som VPD k bločkom, prefocovala som denné uzávierky z registračnej pokladne a prikladala som k nim PPD. Faktúry som triedila ako píšeš (zvlášť došlé, zvlášť vyšlé). Bankové výpisy sa len odovzdajú.
Ja som aj spísala na jeden papier všetky došlé faktúry, na druhý všetky vyšlé faktúry a aj na pokladňu som si v exceli spravila tabuľku aby som vedela stav pokladne na zač.mesiaca a na konci mesiaca.
Dôležité je však podľa mňa spojiť sa s ekonómkou a opýtať sa na jej predstavu.
Danila
02.07.07,12:26
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť. Oslovila ma jedna firma, aby som išla spracovávať podklady pre ekonómku. Ponuke som sa samozrejme potešila, lebo som momentálne na materskej a každá korunka navyše sa zíde. No to nie je to podstatné čo som chcela. Ide o firmu, ktorá sa zaoberá zámočníckými prácami, výroba z kovu a antikoru, montážne a demontážne práce... Prvú kôpku papierov som už dostala a to za mesiac jún. Neviem či správne, ale rozdelila som si to nasledovne: odoslané faktúry, došlé faktúry, fa zaplatené v hotovosti+drobný nákup (réžia a materiál), príjem peňazí z BÚ a nakoniec výpisy z bánk. Čo sa týka réžie a materiálu - sú niektoré veci, čo neviem kam mám zaradiť. Bola by som rada, keby ste mi poradili. Ide o vodováhu, rezné kotúče, elektrickú brúsku a elektrocentrálu som zaradila medzi prev. réžiu- DHIM.
Mám tejto firme začať robiť aj skladovú evidenciu, viesť pokladňu a robiť im takú bežnú administratívnu agendu. Mám aj nejakú predstavu, ale ak máte nejakú radu, budem rada keď mi pomôžete ako začať. Možno je to pre niekoho jednoduchá vec- banalita, chcem to však robiť správne, viem že to nieje ťažké. Rada sa učím. Isto bude treba aj nejaký kurz alebo nejakú prednáškuKurz, alebo prednášku podľa toho, aké je Tvoje vzdelanie a prax. Ak Ti zostane chvíľka času, prezraď mi, prosím, čo v tej firme vlastne robí ekonómka.:)
janka_bmp
02.07.07,13:16
Oni tú ekonómku nemajú vo firme. Je to jedna pani, ktorá má účtovnícku firmu a robí účtovníctvo viacerým firmám. ide vlastne o to, aby som jej ja všetko nachystala a oni už len nahrajú do PC. Je ináč toho dosť. Táto firma už funguje 4 roky a oni si za ten čas vôbec neviedli skladovú evidenciu a ani iné potrebné veci, ktoré by sa mali viesť.
evina
02.07.07,13:45
Oni tú ekonómku nemajú vo firme. Je to jedna pani, ktorá má účtovnícku firmu a robí účtovníctvo viacerým firmám. ide vlastne o to, aby som jej ja všetko nachystala a oni už len nahrajú do PC. Je ináč toho dosť. Táto firma už funguje 4 roky a oni si za ten čas vôbec neviedli skladovú evidenciu a ani iné potrebné veci, ktoré by sa mali viesť.

Podľa mojej mienky je naozaj potrebné spojiť sa s ekonómkou a dohodnúť sa . Prílišná iniciatíva jej môže skomplikovať prácu /ako napr. keď strihám nalepené bločky uložené podľa uváženia zákazníka a triedim ich znova./.
Z môjho pohľadu by si mala viesť skladovú evidenciu a pokladňu a doklady v členení vyšlé , došlé faktúry, pokladničné bloky, bankové výpisy odovzdať ekonómke bez triedenia /teda myslím vlastného/..

P.s. Priznám sa taký prepych nezažívam a ani som nezažívala ani u jedného klienta. Dostanem vždy mesiac vložený do obálky prípadne šanónu /ale pomiešané podľa dátumov/ a všetko ostatné je na mne...
Lion Topoľčany
02.07.07,14:01
U nás vo firme to funguje podobne: všetko sa pekne zaškatuľkuje, vytriedi,
predpíše...a šupom sa to odovzdáva účtovnej agentúre.
Danila
02.07.07,15:25
U nás vo firme to funguje podobne: všetko sa pekne zaškatuľkuje, vytriedi,
predpíše...a šupom sa to odovzdáva účtovnej agentúre.Ak už ste toto všetko zvládli, tak vôbec nechápem, prečo si to sami nenahádžete do PC. Keď už to najdôležitejšie máte za sebou. A len takmimotemy , koľkokrát Vás už upozornili, že ste predpísali zle? Pretože z môjho pohľadu sa nejedná o účtovníkov, ale operátorov. A neverím, že s adekvátne upravenou sadzou za účtovný riadok. Kto umí - umí.....:)
kukučka
02.07.07,15:36
Aj mne sa žiadalo napísať otázku:koľko berie "ekonómka" a koľko ty?
Orsz
02.07.07,16:20
Nedá mi aj ja musím byť mimotemy , takéto ekonómky, ktoré to dostanú ako "obed na tanieri" úprimne neuznávam. Bolo by mi trápne, aby som viedla účtovníctvo firme, kde administratívna pracovníčka sa na mňa nemôže obrátiť a poradiť sa so mnou, čo má ako pripravovať - ale bola by nútená si to zisťovať vonku - trebars aj tu na porade. Hanbila by som sa za svoju prácu. Ale Janka, pekné od Teba, že máš taký záujem mať to všetko na poriadku, trošku mi to svedčí o tom, že si oveľa zodpovednejšia ako tá ekonómka, ktorej vôbec nevadilo, že firma nevedie 4 roky sklad. Takže snáď budeš taká šikulka - že už nebudete žiadnu ekonómku potrebovať - urobíš to ty, spolu s poradou to postupne hravo zvládneš.
janka_bmp
02.07.07,18:18
Ďakujem. Ide vlastne o firmu, kde je môj manžel spoluvlastníkom a to je 1/3 firmy. Tak asi preto.
jež
02.07.07,19:58
K nám na firmu tiež chodí ekonómka a to raz do mesiaca. Spracuje DPH, zaučtuje pokladňu a výpisy. Na konci roka spraví daňové priznanie.
Mne hneď na začiatku šéf povedal aby som sa zaučila a robila tak aby ekonómka bola na firme čo najmenej. Je platená od hodiny.
V JÚ spracujem podklady a nahádžem do PC všetko / pokladňa, BV, FD, FV /, spravím aj Q DPH. V prípade , že sa neviem pohnúť tak sa poradim keď príde.
V PÚ pripravím podklady do pokladne - PPD a VPD tam aj predkontujem zaučtovanie, do PC zapisujem FD a FV a tiež tam zapíšem predkontáciu, na BV spravím predkontáciu, a zapíšem o akú úhradu sa jedná, alebo aký je to príjem . Snažím sa to spraviť tak aby to mala prehľadné. Pripravím si ručne DPH, pohľadávky , záväzky, intrastat. To si navzájom skontrolujeme. Keď nahodí pokladńu vytlačim ju a skontrolujem, tiež úhrady. Nejasnosti riešíme na budúci mesiac. Mzdy robím vo firme ja. Spracujem aj rekapituláciu pre zaučtovanie.
Práca ktorú robím ma baví - vlastne je mojím " koníčkom" . Ale môžem povedať, že šéf ani zďaleka nevie čo všetko spravím. A jasné , všetkú slávu " zožne " ekonómka. Dokonca mi raz aj povedal - " snáď sa nechceš porovnávať s ekonómkou " ? Stačilo mi.
YVETTE
03.07.07,07:12
K nám na firmu tiež chodí ekonómka a to raz do mesiaca. Spracuje DPH, zaučtuje pokladňu a výpisy. Na konci roka spraví daňové priznanie.
Mne hneď na začiatku šéf povedal aby som sa zaučila a robila tak aby ekonómka bola na firme čo najmenej. Je platená od hodiny.
V JÚ spracujem podklady a nahádžem do PC všetko / pokladňa, BV, FD, FV /, spravím aj Q DPH. V prípade , že sa neviem pohnúť tak sa poradim keď príde.
V PÚ pripravím podklady do pokladne - PPD a VPD tam aj predkontujem zaučtovanie, do PC zapisujem FD a FV a tiež tam zapíšem predkontáciu, na BV spravím predkontáciu, a zapíšem o akú úhradu sa jedná, alebo aký je to príjem . Snažím sa to spraviť tak aby to mala prehľadné. Pripravím si ručne DPH, pohľadávky , záväzky, intrastat. To si navzájom skontrolujeme. Keď nahodí pokladńu vytlačim ju a skontrolujem, tiež úhrady. Nejasnosti riešíme na budúci mesiac. Mzdy robím vo firme ja. Spracujem aj rekapituláciu pre zaučtovanie.
Práca ktorú robím ma baví - vlastne je mojím " koníčkom" . Ale môžem povedať, že šéf ani zďaleka nevie čo všetko spravím. A jasné , všetkú slávu " zožne " ekonómka. Dokonca mi raz aj povedal - " snáď sa nechceš porovnávať s ekonómkou " ? Stačilo mi.


Pri tej všetkej práci, ktorú robíš, podľa tvojho rozpisu, čo robí tá vaša ekonómka? A vôbec je tam potrebná? Pripadá mi to, ako keby ťa iba kontrolovala, a tak skús zvážiť svoju pozíciu v tejto firme, svoje vedomosti a skúsenosti.
evina
04.07.07,07:46
K nám na firmu tiež chodí ekonómka a to raz do mesiaca. Spracuje DPH, zaučtuje pokladňu a výpisy. Na konci roka spraví daňové priznanie.
Mne hneď na začiatku šéf povedal aby som sa zaučila a robila tak aby ekonómka bola na firme čo najmenej. Je platená od hodiny.
V JÚ spracujem podklady a nahádžem do PC všetko / pokladňa, BV, FD, FV /, spravím aj Q DPH. V prípade , že sa neviem pohnúť tak sa poradim keď príde.
V PÚ pripravím podklady do pokladne - PPD a VPD tam aj predkontujem zaučtovanie, do PC zapisujem FD a FV a tiež tam zapíšem predkontáciu, na BV spravím predkontáciu, a zapíšem o akú úhradu sa jedná, alebo aký je to príjem . Snažím sa to spraviť tak aby to mala prehľadné. Pripravím si ručne DPH, pohľadávky , záväzky, intrastat. To si navzájom skontrolujeme. Keď nahodí pokladńu vytlačim ju a skontrolujem, tiež úhrady. Nejasnosti riešíme na budúci mesiac. Mzdy robím vo firme ja. Spracujem aj rekapituláciu pre zaučtovanie.
Práca ktorú robím ma baví - vlastne je mojím " koníčkom" . Ale môžem povedať, že šéf ani zďaleka nevie čo všetko spravím. A jasné , všetkú slávu " zožne " ekonómka. Dokonca mi raz aj povedal - " snáď sa nechceš porovnávať s ekonómkou " ? Stačilo mi.

Tu budem trošku zlá.....nerada by som , aby sa v rámci tejto témy skĺzla diskusia, že čo vlastne robia ekonómovia je hračka...
Mám za sebou jednu veľmi nepríjemnú skúsenosť práve z výkonu takejto činnosti. Chodila som do firmy prakticky kontrolovať po pracovníčke, čo "nahádzala" do PC, skontrolovala jej správnosť, poradila poučila a urobila výstupy, ktoré ona nevedela spraviť.
Po 1.5 roku. keď som jej nezištne odovzdala celé know-how mi šéf oznámil, že ma viac nepotrebujú a budú si to robiť sami /to sa stalo na začiatku, keď som začala túto činnosť vykonávať na živnosť/. Podotýkam, že samozrejme odmena nebola adekvátna odovzdaným vedomostiam. Otvtedy som sa poučila a nikdy viac som takúto prácu nezobrala a pojmu "ekonomické poradenstvo" sa zďaleka vyhýbam, i keď ho mojím klientom poskytujem. Prácu vykonávam buď celú-počnúc zoradním dokladov a ich evidenciou až po finančné poradenstvo.....alebo nevykonávam.

P.s. Ruku na srdce - si to schopná urobiť celé bez porady s ekonómkou? - ak áno povedz to šéfovi a finančná odmena i sláva budú Tvoje... Ak nie , budeš musieť zatiaľ rešpektovať, že ten záver a kontrolu správnych výstupov robí ekonómka. Napr. u PÚ mám darmo nahádzané údaje do PC, ak neviem čítať Súvahu a Výkaz ziskov a strát a na ich základe posúdiť, či je všetko správne ;)
janka_bmp
04.07.07,22:24
Verím, že práca ekonómov je ťažká a nechcela som týmto nikomu ublížiť, prípadne sa niekoho doknúť. Ja som to myslela v dobrom. Bolo mi niečo ponúknuté, chcela by som to vyskúšať, naučiť sa. Mám ukončenú obchodnú akadémiu, nemám žiadnu prax a toto berem ako príležitosť. Málokde chcú absolventov. A tu na PORADE som sa chcela len spýtať na názory iných, prípadne ich skúsenosti, a možno získať nejaké vedomosti a prekvapiť...
S ekonómkou som sa už spojila, v piatok sa stretneme - mám na dve strany A4 otázky, tak budeme mať čo rozoberať.
Lion Topoľčany
05.07.07,07:01
janka_bmp....veľa šťastia v novej práci ! ! Keď nebudeš niečo vedieť, na to tu je predsa PORADA.
evina
05.07.07,07:11
Verím, že práca ekonómov je ťažká a nechcela som týmto nikomu ublížiť, prípadne sa niekoho doknúť. Ja som to myslela v dobrom. Bolo mi niečo ponúknuté, chcela by som to vyskúšať, naučiť sa. Mám ukončenú obchodnú akadémiu, nemám žiadnu prax a toto berem ako príležitosť. Málokde chcú absolventov. A tu na PORADE som sa chcela len spýtať na názory iných, prípadne ich skúsenosti, a možno získať nejaké vedomosti a prekvapiť...
S ekonómkou som sa už spojila, v piatok sa stretneme - mám na dve strany A4 otázky, tak budeme mať čo rozoberať.
Janka môj príspevok sa vôbec netýkal Teba:), ale toho príspevku, ktorý som aj citovala:):)
adenka
05.07.07,09:42
Ja tiež pracujem ako ekonómka pre 3 s.r.o. a robím to doma, pretože
som na MD a každá koruna sa zíde. A poviem Vám doklady sa mi
dostanú v jednej kope a ja si všetko pripravujem a vypisujem. Keby
mi to niekto položil ako na tanieri a ja to už len nahádžem do PC tak
by to bolo ľahké, ale tak by som to robiť ani nechcela. Mali by preto
zamestnávatelia takýchto ekonómok prehodnotiť odmenu "ekonómke"
a pracovníčke čo to kompletizuje. Zákony síce nie sú jednoduché, ale
keď vieš robiť doklady tak tú DPH a Daňové priznania zvládneš.
jež
05.07.07,10:42
V mojom príspevku som nechcela poukázať na prácu ekonómky a na prácu moju. A už vôbec sa nad niekým povyšovať. Len som napísala súbor prác ktoré robím ako pracovníčka . S ekonómkou máme dobrý vzťah aj si vzájomne vychádzame v ústrety. To že ja ničo skontrolujem nerobím pre ňu ale pre firmu , a to aj tak beriem. Ak som snáť chcela poukázať tak to na názor šéfa a na to ako si vie vážiť čo už len takú prácu ako je spracovať všetky podklady . A to vlastne vyšlo od neho, aby som všetko spravila tak , aby ona bola na firme čo najmenej - a to z toho dôvodu , že je platená od hodiny.

P.s. dávam si ruku na srdce a môžem povedať , že nie. A aj z toho dôvodu, že som do tejto firmy prišla pred troma rokmi a bez akehokoľvek zaúčenia som musela na všetko prísť sama. Nik tu neberie ohľad že snáď by som niečo nevedela. Počnúc šéfom. Mala som snáť šťastie aj v tom, že som prišla z bývalého zamestnania / rozpočtovej organizácií / a čo-to som už vedela. Najviac mi zo začiatku robila problémy DPH , ale aj mzdy.
Týmto by som chcela poďakovať aj členom PORADY , kde som získala dosť skúsenosti a aj rád. Ďakujem
evina
05.07.07,11:45
V mojom príspevku som nechcela poukázať na prácu ekonómky a na prácu moju. A už vôbec sa nad niekým povyšovať. Len som napísala súbor prác ktoré robím ako pracovníčka . S ekonómkou máme dobrý vzťah aj si vzájomne vychádzame v ústrety. To že ja ničo skontrolujem nerobím pre ňu ale pre firmu , a to aj tak beriem. Ak som snáť chcela poukázať tak to na názor šéfa a na to ako si vie vážiť čo už len takú prácu ako je spracovať všetky podklady . A to vlastne vyšlo od neho, aby som všetko spravila tak , aby ona bola na firme čo najmenej - a to z toho dôvodu , že je platená od hodiny.

P.s. dávam si ruku na srdce a môžem povedať , že nie. A aj z toho dôvodu, že som do tejto firmy prišla pred troma rokmi a bez akehokoľvek zaúčenia som musela na všetko prísť sama. Nik tu neberie ohľad že snáď by som niečo nevedela. Počnúc šéfom. Mala som snáť šťastie aj v tom, že som prišla z bývalého zamestnania / rozpočtovej organizácií / a čo-to som už vedela. Najviac mi zo začiatku robila problémy DPH , ale aj mzdy.
Týmto by som chcela poďakovať aj členom PORADY , kde som získala dosť skúsenosti a aj rád. Ďakujem

Viem, že si nechcela vyzdvihovať alebo potláčať niekoho prácu. Trocha nešťastná formulácia "všetku slávu zožne ekonómka" mohlo vo veľa ľuďoch vyvolať pocit, že vlastne ona už veľmi ani nemá čo na práci...

Mám také skúsenosti bohužiaľ, že málokto v našej spoločnosti ohodnocuje /myslím morálne/ prácu toho druhého. Už som si na to osobne zvykla, ale zas na druhej strane mám skúsenosti, že keď som sa tohoto pocitu nedocenenia zbavila /povedala som si ľudia sú jednoducho takí.../ tak ono potom akosi prišlo nenápadne samé:)