monyka
02.07.07,13:29
Stala sa nám taká vec, že sme vystavili faktúru, k:confused: torá nemala byť vôbec vystavená, lebo odberateľ nedoniesol dohodu o skončení zmluvy a ja ako účtovníčka som o tom nevedela, tak som vystavila. Ale za tou faktúrou ešte ďalších 20 faktúr.
Dá sa tá faktúra nieako stornovať? ostatné faktúry sú poslané, prečíslovať ich nemožem..
Pomôžte. ďakujem.
Stina
02.07.07,11:36
Vystav k nej dobropis .
monyka
03.07.07,11:04
A ako ho mám vystaviť v Alfe? nič také tam nevidím.
renča1
03.07.07,12:24
V alfe vystavíš odb. dobropis nasledovne:
-cez fakturáciu , faktúry, evidencia pohľadávky, pridaj, typ faktúry si vyber "storno faktúry" ...., vidíš že to ide.:)
ucetni_fantozzi
03.07.07,13:02
nebol by som si isty, ci toto je dobre riesenie - dobropis predsa deklaruje ciastocne alebo uplne zrusenie uskutocnenej dodavky, resp. znizenie ceny.

ak v tomto pripade islo o to, ze zmluva uz nebola platna, dodavka podla vsetkeho nebola uskutocnena. urobil by som zaznam o stornovani povodnej faktury...
monyka
04.07.07,04:40
Myslíš len niekde do poznamok poznačiť že bola vystavena neopravnene? a môžem ju vymazať z evid. pohľadavok a DPH normálne? a čo urobí druha strana s faktúrou? mám aj im napísať nech ju zliknudujú ? (považuju za bezpredmetnu?)
monyka
04.07.07,08:25
A keby som náhodou vystavila ten dobropis (čo sa ani nedá v Alfe) dá sa to iba dať do evid. pohľadávok. Tak pridám storno faktúry a čo potom? ostane mi tam aj pôvodná fakúra aj tá nová so stornom, ale ako sa mi to v evidencii pohľadávok vynuluje, to neviem.
Poradte prosím, dosť mi to súri. Ďíky.
Zita5
04.07.07,09:47
Myslíš len niekde do poznamok poznačiť že bola vystavena neopravnene? a môžem ju vymazať z evid. pohľadavok a DPH normálne? a čo urobí druha strana s faktúrou? mám aj im napísať nech ju zliknudujú ? (považuju za bezpredmetnu?)


Nie pôvodnú faktúru vymazať nemôžete , zostane v evidencii faktúr a pohľadávok tak ako bola vystavená .Tým , že vystavíte storno faktúry pod novým číslom OF , sa mínusom znížia pohľadávky , aj celková fakturácia a zároveň sa zápis premietne aj v záznamovej evidencii DPH .

Čiže postup je ten istý ako pri vystavení novej fa , len storno bude znamienkom mínus .

Storno faktúru poslať zákazníkovi aj s prípadným oddôvodnením , z akého dôvodu sa vystavila storno fa .

Nedoporučujem žiadne likvidovanie a vymazanie fa či už z Vašej strany alebo zo strany odberateľa.Všetko vysporiadať oficiálne.
Zita5
04.07.07,09:58
Ešte doplním ...pozrite Zákon o účtovníctve § 10 a § 34 .....

http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html#10


Čo sa týka DPH ,prikladám link

http://www.porada.sk/t51241-storno-faktury.html?highlight=Storno+fakt%FAry
monyka
04.07.07,10:23
Nie pôvodnú faktúru vymazať nemôžete , zostane v evidencii faktúr a pohľadávok tak ako bola vystavená .Tým , že vystavíte storno faktúry pod novým číslom OF , sa mínusom znížia pohľadávky , aj celková fakturácia a zároveň sa zápis premietne aj v záznamovej evidencii DPH .

Čiže postup je ten istý ako pri vystavení novej fa , len storno bude znamienkom mínus .

Storno faktúru poslať zákazníkovi aj s prípadným oddôvodnením , z akého dôvodu sa vystavila storno fa .

Nedoporučujem žiadne likvidovanie a vymazanie fa či už z Vašej strany alebo zo strany odberateľa.Všetko vysporiadať oficiálne.

Chápem, že keď dám storno s mínusom sa mi ponižia pohľadávky a aj v DPH sa mi to zníži. Ale neviem ako to vymazať (myslím vysporiadať v evid. pohľadávok, lebo potom mi to tam svieti ako neuhradené, ak ma dobre chápaete čo tým chcem povedať) či to treba nieako interným dokladom vysporiadať a ako..
A ako sa vystavuje storno faktura, v Alfe to vôbec nie je, je síce v evid. pohľadávok pridať storno faktúru, ale ako to dostať na papier ako napr. obyčajnú faktúru...
Kazu
04.07.07,13:18
Budú tam svietiť celý rok ako neuhradené a pri ročnom prevode sa prenesú aj do nového roku. V tom novom roku ich potom jednoducho vymaž, lebo oni sú vlastne vysporiadané.
monyka
15.07.07,08:56
To s tým vymazávaním myslíš vážne? :-)
prosím Vás neviete mi poradiť to čo som písala v príspevku č. 10?
Prosto neviem ako urobiť storno fakturu v Alfe s tým, že ju musím poslať druhej strane ale neviem do dostať na papier ako normálnu vystavenu fakturu.
Ďakujem.
betka
15.07.07,09:41
To s tým vymazávaním myslíš vážne? :-)
prosím Vás neviete mi poradiť to čo som písala v príspevku č. 10?
Prosto neviem ako urobiť storno fakturu v Alfe s tým, že ju musím poslať druhej strane ale neviem do dostať na papier ako normálnu vystavenu fakturu.
Ďakujem.

Ak ste vystavili storno FA, a svieti Vám to tam, potom na konci roka na základe uzav. účtovných operácií urobíte nasledovné (neviem ako v Alfe, čo konkretne...), ale:
VFA xy-zaúčtujete na základe ID dokladu uhradená Storno FA xx, dňa 31.12.2007. (môžete i skorším dátumom, ako ste urobili storno, ide o to aby Vám to z pohľ. vypadlo)
Storno FA - zaúčtujete na základe ID, uhradená FA xy dňa 31.12.2007.
Tieto úhrady budú vzájomné. Zopnite si ich do kopy, aby ste vedeli, že jedna bola uhradená druhou a naopak, pripnite ID, i keď Vám tieto trans. neovplyvnia ZD.
už Vám ani na konci roka nebudú svietiť, nebudete mať pohľadávkz, nepremietne sa Vám ani vo výkaze o MaZ.

Čo sa týka DPH:
Dodavateľ i odberateľ by mali urobiť DDP.
Dodavateľ vy: znížite Daň Povinnosť v danom mesiaci.
Odberateľ: namal nárok na odpočítanie DPH, pretože nešlo o opravu ZD, z titulu vrátenia, alebo zníženia ceny tovaru, služby. DDP si zvýši DP, resp. zníži nadmerný odpočet...

To, ako si to vysporiada odberateľ, už by nemala byť Vaša starosť, ale mohli by ste ho upozorniť na túto vec, pretože aj ni si mohli všimnúť, že nemali nárok na odpočítanie DPH, pretože zmluva sa už netýkala tohto obdobia. Ak nepodá DDP, je to vec odberateľa....
monyka
16.07.07,04:30
Ďakujem za radu, a tie ID dám ako úhrada faktúry a úhrada storno faktúry?
obidva ID dám do stlpca neovlyvňujuce ZD?