fiesta
02.07.07,15:16
Ahoj super poraďáci,
mám zamestnanca, ktorý ukončil PP k 30.6.2007 a zostala mu nevyčerpaná dovolenka 25 dní. Od 1.7.2007 mu uzatváram nový PP. Robím totiž mzdy pre manželov ktorí sú každý samostatná SZČO. Môžem mu nevyčerpanú dovolenku preniesť od jedného ZĽa k druhému, alebo ju musím preplatiť?
Je to môj prvý príspevok. Ďakujem za odpoveď.
Andyke
02.07.07,13:18
Dovolenku nemôže preniesť 2.zamestnávateľovi. U prvého zamestnávateľa je povinnosť vyplatiť nevyčerpanú dovolenku.
Chobot
02.07.07,13:25
Ahoj super poraďáci,
mám zamestnanca, ktorý ukončil PP k 30.6.2007 a zostala mu nevyčerpaná dovolenka 25 dní. Od 1.7.2007 mu uzatváram nový PP. Robím totiž mzdy pre manželov ktorí sú každý samostatná SZČO. Môžem mu nevyčerpanú dovolenku preniesť od jedného ZĽa k druhému, alebo ju musím preplatiť?
Je to môj prvý príspevok. Ďakujem za odpoveď.

Podľa starého Zákonníka práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showpost&forumid=10) 65/1965 platného do 31.3.2001 to bolo možné na základe § 110a:


"Ak zamestnanec zmení v priebehu toho istého kalendárneho roka zamestnanie, môže mu ktorýkoľvek zo zúčastnených zamestnávateľov poskytnúť dovolenku (časť dovolenky), na ktorú mu vznikol (vznikne) nárok u druhého zamestnávateľa, ak o to zamestnanec požiada najneskôr pred skončením pracovného pomeru u doterajšieho zamestnávateľa a zúčastnení zamestnávatelia sa dohodnú na úhrade vyplatenej náhrady mzdy za dovolenku (jej časť), na ktorú zamestnancovi u zamestnávateľa poskytujúceho dovolenku (jej časť) nárok nevznikol. Zmenou zamestnania podľa predchádzajúcej vety sa rozumie skončenie pracovného pomeru u doterajšieho zamestnávateľa a nástup zamestnanca bez zbytočného prieťahu do nového pracovného pomeru u iného zamestnávateľa."

Súčasný ZP to však neumožňuje a pri skončení PP u pôvodného zamestnávateľa treba nároky z ukončeného PP vysporiadať.
fiesta
02.07.07,13:26
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Tiež som si myslela že to nie je možné, ale s kolegyňou sa nevieme dohodnúť, tvrdí mi totiž stále opak, vraj ak sú manželia, je to možné. Je to v zákone presne špecifikované?
Monika Kováčová
02.07.07,13:27
konkrétne pozri par. 116 Zákonníka práce:
§ 116


(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

(3) Za dovolenku alebo jej časť, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
fiesta
02.07.07,13:28
Ďakujem Chobot, moju druhú otázku som zadala práve, keď prišla od teba odpoveď, veľmi pekne ďakujem