lorelei
02.07.07,15:43
Vedel by mi niekto poradit, ako sa treba starat o sumach pálkový? Kúpila som ho nedavno, je este maly cca 80 cm, ale korunka rastie. Neviem, kedy sa moze a ako najlepsie zacat zastrihavat na typ bonsaja, ci hnojit, alebo ako sa da aj rozmnozit a vsetko , co kto vie. Mam rada ten stromcek a bolo by mi velmi luto, keby som mu nevedela dat to najlepsie. Ja vam vsetkym dakujem.:)
atramka
05.07.07,20:16
lorelei, nevedela som čo je sumach pálkový, keď som si pozrela obrázok na nete, zistila som, že túto rýchlorastúcu rastlinu poznám - podľa mňa sa o ňu nemusíš báť, tam kde rastie a dozrie jej semienko je na ďalší rok veľa nových rastliniek, ani sa ich nebudš vedieť zbaviť, zvlášť dobre sa uchytia v tráve. Aj ja som som na jar rozmýšľala čo s malými rastlinkami a chcem niektoré presadiť do črepníkov a tvarovať ich strihaním - uvidíme čo z toho bude....
mriezka
20.07.07,04:54
:) Rhus tiphina je burina... určite Ti nevykape.... ešte nejaký čas, a bude radený medzi invázne dreviny. Tak, ako štedrec.
shoko
08.12.07,22:55
Prosim Vas,hlavne si ho nevysadzajte v okrasnych zahradach,je to bordel.
montone
11.12.07,10:38
podľa - časopisu Záhradkár 11 (November 2007) strana 46, sa jedná o zakázanú inváznu drevinu ! :mad:
Bionda
11.12.07,12:32
Plne súhlasím, ja som už zopár ľudí varovala, nakoľko už pred viac ako rokom som sledovala na českej televízii reláciu , kde sa jednalo o práve túto rastlinu a varovali ľudí, že je to úplná pliaga a naozaj je aj veľmi ťažko sa jej potom zbaviť. U nás v mojom okolí som už videla 2 stromy a nadšená z toho nie som.
koel
21.12.07,22:03
Sumach je síce dosť invázny, ale zase pre pestovanie v nádobe je celkom vhodný. Takýto typ rastlín je však hlavne vhodný do znečisteného, betónového mestského prostredia a pod., takže tam je jeho hlavné uplatnenie, ale nie v záhrade pri rodinnom dome. Mne osobne sa aj páči, celkom sa hodí k moderným budovám.
Kolenčík
22.12.07,07:06
Netreba si robiť z toho ťažkú hlavu, všetko čo uvádzate je pravda ja ho mám pred domom v záhrade už niekoľko rokov, keď v zime zo strechy padne naň sneh, vždy ho doláme a cez leto je opäť krásny. Rýchlo a bohato sa rozmnožuje a nové rastliny vyrastajú z koreňov, ktoré sa mi popod betón síce dostali až tam kde som nechcel, ale mladá rastlina je veľmi krehká a keď kosíme trávu niet s tým žiadnych problémov. Vždy si nechám jeden ks kde by som ho chcel mať a tie ostatné jednoducho kosím i keď niekedy je to ľúto lebo ľudia ho pýtajú, ale pomerne zle sa prijíma pri presádzaní, mne sa najlepšie osvedčilo na jar keď začína prúdiť miazga a keď sa začnú rozvíjať púčiky. Pestovať ho ako bonsaj neviem, ale keď ho odpílite, vyhodí veľké množstvo nových výhonkov a vytvorí doslovný dáždnik že pod ním ani tráva nerastie. Len treba dávať pozor na mliečnu šťavu ktorú vylučuje je nepríjemne lepkavá a vraj aj jedovatá.
adamre
31.10.12,09:23
Netreba si robiť z toho ťažkú hlavu, všetko čo uvádzate je pravda ja ho mám pred domom v záhrade už niekoľko rokov, keď v zime zo strechy padne naň sneh, vždy ho doláme a cez leto je opäť krásny. Rýchlo a bohato sa rozmnožuje a nové rastliny vyrastajú z koreňov, ktoré sa mi popod betón síce dostali až tam kde som nechcel, ale mladá rastlina je veľmi krehká a keď kosíme trávu niet s tým žiadnych problémov. Vždy si nechám jeden ks kde by som ho chcel mať a tie ostatné jednoducho kosím i keď niekedy je to ľúto lebo ľudia ho pýtajú, ale pomerne zle sa prijíma pri presádzaní, mne sa najlepšie osvedčilo na jar keď začína prúdiť miazga a keď sa začnú rozvíjať púčiky. Pestovať ho ako bonsaj neviem, ale keď ho odpílite, vyhodí veľké množstvo nových výhonkov a vytvorí doslovný dáždnik že pod ním ani tráva nerastie. Len treba dávať pozor na mliečnu šťavu ktorú vylučuje je nepríjemne lepkavá a vraj aj jedovatá.- Tá šťava je naozaj jedovatá, pri styku s kožou spôsobuje pálenie, červenanie, vyrážky a pľuzgiere.
adamre
31.10.12,09:26
"Kontakt s miazgou môže spôsobiť dermatitídu. Pri dlhšom kontakte s miazgou stromu ( napr. robotníci odstraňujúci nárast) môže dôjsť k zápalu srdcového svalu (myokartidída) vplyvom quassinoid bielkovín."
lujza.j
01.11.12,08:07