jamis
02.07.07,18:42
Prosím o radu.
Pracovníčka prijala 30.4.2007 výpoveď pre nadbytočnosť a následne na to priniesla neschopenku s dátumom 30.4.2007. PN trvala do 30.6.2007.
Odkedy sa jej ráta dvojmesačná výpovedná lehota ?
Dňa 2.7.2007 / t.j dnes/ vôbec nenastúpila do práce.
Vraj jej právnik povedal, že jej výpovedná lehota už vypršala a požaduje vyplatenie odstupného, čo sa mi veru nezdá.
Ako máme v tomto prípade postupovať ?
Bude mi vedieť niekto poradiť ?
jamis
02.07.07,17:34
Ozaj nevie nikto poradiť ?
Andyke
02.07.07,18:07
Zák.práce hovorí:
Zákaz výpovede
§ 64



(1)Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní do služby v ozbrojených silách odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon základnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo povolávacím rozkazom, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takej služby; to platí rovnako v prípade civilnej služby,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.



§ 62
Výpovedná doba



(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.



Podľa § 64 ods.2 sa jej ozaj končil prac.pomer.
jamis
02.07.07,18:09
A má právo na odstupné ?
jamis
02.07.07,18:29
Neporadí nikto ?
Andyke
02.07.07,18:51
Ak zamestnanec požiada o skončenie prac.pomeru pred výpoveďnou dobou
zamestnávateľ je povinný tejto žiadosti vyhovieť a vyplatiť odstupné.

Mala žiadať o skončenie pr.pom. dňa 30.4. a ona následne donesie PN. Ani
neviem prečo to takto skomplikovala, veď na PN mohla ísť aj od 1.5.

Teraz ma tie dátumy trošku zneistili, podľa mňa nemá nárok na odstupné,
ale počkajme aj na názor ostatných.
Orsz
02.07.07,20:10
Prosím o radu.
Pracovníčka prijala 30.4.2007 výpoveď pre nadbytočnosť a následne na to priniesla neschopenku s dátumom 30.4.2007. PN trvala do 30.6.2007.
Odkedy sa jej ráta dvojmesačná výpovedná lehota ?
Dňa 2.7.2007 / t.j dnes/ vôbec nenastúpila do práce.
Vraj jej právnik povedal, že jej výpovedná lehota už vypršala a požaduje vyplatenie odstupného, čo sa mi veru nezdá.
Ako máme v tomto prípade postupovať ?
Bude mi vedieť niekto poradiť ?

Podľa mňa nemá nárok na odstupné - výpovedná lehota uplynula celá, i keď bola PN, pretože pracovný pomer by trval, ak by nešla na PN. Dvojmesačná výpovedná lehota začala plynúť 1.5 a skončila sa dňom 30.6. PN nastala v deň, keď prijala výpoveď, ale až po prijatí výpovede - čo znamená, že výpoveď bola platná, a výpovedná lehota mala uplynúť v stanovenom termíne. Z toho mi jednoznačne vyplýva, že nárok na odstupné nemá. Inak.....také odvolávky na právnikov poznám......aj na mňa to skúšala jedna pracovníčka, a chcela fakt "nezmysly".
jamis
03.07.07,16:02
Erika, to by mi bolo jasné. Lenže v prvom momente ona tvrdila, že najprv bola u lekára a až potom prebrala poštu s doručenou výpoveďou a samozrejme že počas PN jej zamestnávateľ nemôže dať výpoveď.
JankaO
03.07.07,16:23
Erika, to by mi bolo jasné. Lenže v prvom momente ona tvrdila, že najprv bola u lekára a až potom prebrala poštu s doručenou výpoveďou a samozrejme že počas PN jej zamestnávateľ nemôže dať výpoveď.


30.4. nenastúpila do práce?
jamis
03.07.07,16:34
Nie, priniesla PN s dátumom práceneschopnosti od 30.4.2007, lebo vedela že jej príde výpoveď, nakoľko zamestnávateľ jej ju niesol osobne 27.4.2007 a ona ju neprijala. Tak jej to ešte ten deň poslal poštou.
Orsz
03.07.07,20:08
Erika, to by mi bolo jasné. Lenže v prvom momente ona tvrdila, že najprv bola u lekára a až potom prebrala poštu s doručenou výpoveďou a samozrejme že počas PN jej zamestnávateľ nemôže dať výpoveď.

To nie je celkom tak, zamestnávateľ jej dával a poslal výpoveď v čase, keď PN nebola. To, že to zneužila, a išla sa dať následne v posledný deň vypísať na PN, by nemalo ohroziť platnosť výpovede, ktorá bola už na ceste.
azuz
04.07.07,04:54
Nie, priniesla PN s dátumom práceneschopnosti od 30.4.2007, lebo vedela že jej príde výpoveď, nakoľko zamestnávateľ jej ju niesol osobne 27.4.2007 a ona ju neprijala. Tak jej to ešte ten deň poslal poštou.
V tom prípade môžete výpoveď považovať za doručenú - §38 ods. 4.
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
Jara
04.07.07,05:22
Myslím že v tomto prípade je ťažké dokazať, že výpoveď bola doručená osobne a odmietnutie prijatia tejto výpovede, ak nebol prítomný nejaky svedok. Čiže uvažujem ako a kto jej dokáže že najprv nebola PN a potom jej napisali výpoveď. Jedine ak je realizačná pečiatka podania písomnosti na obálke a písomnosť bola s doručenkou, prípadne podacim listkom, lebo inak neviem... Súd vždy je na strane zamestnanca. Ak je ale dokazateľný dátum podania 27. tak by som odstupné nedala...
azuz
04.07.07,06:09
Myslím že v tomto prípade je ťažké dokazať, že výpoveď bola doručená osobne a odmietnutie prijatia tejto výpovede, ak nebol prítomný nejaky svedok. Čiže uvažujem ako a kto jej dokáže že najprv nebola PN a potom jej napisali výpoveď. Jedine ak je realizačná pečiatka podania písomnosti na obálke a písomnosť bola s doručenkou, prípadne podacim listkom, lebo inak neviem... Súd vždy je na strane zamestnanca. Ak je ale dokazateľný dátum podania 27. tak by som odstupné nedala...
Súhlasím.
Vychádzala som z predpokladu, že zamestnávateľ má možnosť vydokladovať odmietnutie prevzatia výpovede.
jamis
04.07.07,14:11
Teraz som sa dozvedela, že PN mala vystavenú dňa 27.4.2007, s tým, že práceneschopnosť je od 30.4.2007 . Má známeho lekára.
Čo teda v tomto prípade. Ako ďalej? Zamestnávateľ je na ňu tak nahnevaný, že jej teraz odmietol dať odstupné.
V tomto prípade by kedy končila výpovedná lehota ?
Do práce 2.7.2007 nenastúpila.
Prosím o radu ak niekto budete vedieť.
jamis
04.07.07,14:29
Neviete nikto poradiť ?
Danila
04.07.07,17:10
Teraz som sa dozvedela, že PN mala vystavenú dňa 27.4.2007, s tým, že práceneschopnosť je od 30.4.2007 . Má známeho lekára.
Čo teda v tomto prípade. Ako ďalej? Zamestnávateľ je na ňu tak nahnevaný, že jej teraz odmietol dať odstupné.
V tomto prípade by kedy končila výpovedná lehota ?
Do práce 2.7.2007 nenastúpila.
Prosím o radu ak niekto budete vedieť.Už som videla všeličo, ale takúto PN ešte nie. Je možné vystaviť PN so spätnou platnosťou 3 dni. Ale nie vystaviť PN 27. a konštatovať, že PN je od 30.4. Takže sa pozri ešte raz na PN. To je skutočne rozhodujúce. A veľmi by som to nerozpytvávala s ňou, lebo ak PN bola od 27. je to neplatná výpoveď. Ona ak by podala žalobu o neplatnosť, tak si doma vyloží nohy na divan, a Vy jej zaplatíte všetko až do rozhodnutia súdu.
jamis
04.07.07,17:36
Mám tú PN pred sebou.
Vystavená dňa 27.4.2007
Neschopný práce od 30.4.2007
V čase od 23.4.2007 do 27.4.2007 mala OČR.
Danila
04.07.07,17:40
Mám tú PN pred sebou.
Vystavená dňa 27.4.2007
Neschopný práce od 30.4.2007
V čase od 23.4.2007 do 27.4.2007 mala OČR.Ja som nenapraviteľný zvedavec.Zatiaľ som obvolala len známe sestričky. Tak počkaj, obvolám ešte známych lekárov. Asi ma prizabijú.
jamis
04.07.07,17:43
mimotemy Cez telefón Ťa nikto nezabije.
Danila
04.07.07,17:52
Týmto spôsobom lekár vyriešil súbeh OČR a PN. Už teraz to vidím na právnika.
Snáď sa aj niektorý poraďácky vyjadrí.
Danila
04.07.07,17:53
mimotemy Cez telefón Ťa nikto nezabije.Ty si zlatá. Prídem ortopédovi a presunie ma vedľa kolegovi....:) :) :)
jamis
04.07.07,17:56
Ty si zlatá. Prídem ortopédovi a presunie ma vedľa kolegovi....:) :) :)

Možno je ten kolega lepší ako on....:eek::eek::eek:
jamis
04.07.07,18:05
Týmto spôsobom lekár vyriešil súbeh OČR a PN. Už teraz to vidím na právnika.
Snáď sa aj niektorý poraďácky vyjadrí.

Lekár je jej známy a ona už toho 27.4.2007 vedela, že jej príde v pondelok 30.4. 2007 poštou výpoveď.
Je to očividný podvod s PN-kou.
jamis
04.07.07,18:33
Už teraz to vidím na právnika.
Snáď sa aj niektorý poraďácky vyjadrí.
Nenájde sa tu taký dajaký ?
jamis
05.07.07,10:55
Nevie nik poradiť ? Veľmi to súri.
veronikasad
05.07.07,11:05
Mám tú PN pred sebou.
Vystavená dňa 27.4.2007
Neschopný práce od 30.4.2007
V čase od 23.4.2007 do 27.4.2007 mala OČR.

Jamis, nie som právnik, myslím si, že sa nič nestalo. 27.4. je v piatok - 30.4. pondelok. V minulosti, keď sa ešte neplatili víkendy, to bola bežná prax, ak bol pacient u lekára pred koncom pracovnej doby, že si dal PN-ku vystaviť od ďalšieho dňa.

----------
Veronika
Orsz
05.07.07,11:35
Nevie nik poradiť ? Veľmi to súri.

Jamis, inak keď je to takéto komplikované, zavolala by som na miestny Inšpektorát práce o radu - a nemusíš mať obavy, že Ťa budú naháňať, ak sa chceš poradiť, je jasné, že chceš aby to bolo na 100% OK. Ja som tam už volala, poradia Ti. Skomplikovalo sa to tým, že si nám tu ešte oznámila, že toho 27.4 sa jej končila OČR - predpokladám, že 28.4,29.4. bol víkend - a preto lekár vypísal novú PN od prvého nasledujúceho pracovného dňa po ukončení OČR. Podľa tohto by som povedala, že výpoveď v tejto pozícii je viac neplatná ako platná, i keď s Vami Vaša "ex" riadne "zatočila". Ak budeme brať, že výpoved bola neplatná, to zanmená že k 30.6.2007 jej PP neskončil, a mala 2.7.2007 riadne nastúpiť do práce, čo neurobila. Napísala by som jej list, že vzhľadom na to, že ste nevedeli v čase odoslania výpovede dňa 27.4.2007, že pôjde 30.4.2007 na PN, pretože Vám to oznámila až ........(uvediete dátum podľa skutočnosti, napr. aj toho 30.4.2007 poobede, kedy tú výpoveď obdržala), je Vami daná výpoveď neplatná a keďže po ukončení PN, ktorá bola 30.6.2007 nenastúpila do práce, píšete jej absenciu, a žiadate o vyjadrenie sa prečo nenastúpila, inak môže byť s ňou skončený PP podľa § 63 ods.1e). Po tomto môžte s ňou okamžite ukončiť PP - a bez odstupného. Ak si opäť zoženie nejakú zázračnú PN - na mieste zamestnávateľa by som týchto prvých 10 dní išla ju viackrát skontrlovať, či je naozaj doma - a ak ju doma nenájde, urobí jej záznam o porušení liečebného režimu a nezaplatí jej tých 10 dní. Inak odstupné dostať nemôže, keďže výpoveď je NEPLATNÁ.
jamis
05.07.07,12:47
Tak toto je teda veľmi komplikovaný prípad. Len by som bola rada, aby to všetko už bolo za nami.
MIRKA111
06.07.07,06:04
Nám niečo podobné urobil jeden zamestnanec, dali sme mu výpove´d, ktorú odmietol prevzieť a ešte poobde nám doniesol PN z daným dátumom , náš právnik nám poradil, spísali sme zápisnicu o odmietnutí prevzatia, kde sa podpísali svedkovia, a ešte v deň keď to odmietol prevziať sme mu výpoveď poslali doporučene.
Chobot
06.07.07,06:30
A nebolo by rozumnejšie zavolať si ju do firmy, ponúknuť jej 1-mesačné odstupné, ak podpíše dohodu (prípadne po krátkonm vyjednávaní pristúpiť na 2 mesiace)? Takto sa budete naťahovať a naťahovať. Ak z toho bude súd, zaplatíte možno viacej. Takto vyhráte obaja, ona dostane svoje odstupné, vy sa jej zbavíte. Skús to nenápadne navrhnúť šéfom.

Tiež sme nedávno takto riešili jedného zamestnanca a nakoniec sme sa dohodli (podpísal dohodu).
jamis
07.07.07,18:18
Tak toto sme skúšali, najprv sľúbila, že podpíše dohodu s odstupným ale potom si to rozmyslela a na dohodu už pristúpiť nechce. Stále sa len súdom vyhráža, lebo chce doplatiť stravné za 2 roky dozadu a to pritom na obedy nechcela chodiť i keď mala možnosť.Šéfa to tak vytočilo a tak sa teraz zariekol, že žiadne odstupné jej nedá.
Orsz
07.07.07,20:01
Tak toto sme skúšali, najprv sľúbila, že podpíše dohodu s odstipným ale potom si to tozmyslela a na dohodu už pristúpiť nechce. Stále sa len súdom vyhráža, lebo chce doplatiť stravné za 2 roky dozadu a to pritom na obedy nechcela chodiť i keď mala možnosť.Šéfa to tak vytočilo a tak sa teraz zariekol, že žiadne odstupné jej nedá.

No, vidno, že má pri sebe nejakého "radcu", je až moc chytrá a zneužíva všetko, čo pred tým akceptovala. Zamestnávateľ sa musí do budúcna poučiť - hlavne aj v tom, že ak zamestnanec odmietne stravné, tak by to mal dať písomne, pretože teraz jej nedokážete opak. Jednoznačne s Vami "zametá", ale skúste ísť teda na to s absenciou.
Chobot
09.07.07,07:52
Tak toto sme skúšali, najprv sľúbila, že podpíše dohodu s odstupným ale potom si to rozmyslela a na dohodu už pristúpiť nechce. Stále sa len súdom vyhráža, lebo chce doplatiť stravné za 2 roky dozadu a to pritom na obedy nechcela chodiť i keď mala možnosť.Šéfa to tak vytočilo a tak sa teraz zariekol, že žiadne odstupné jej nedá.

Pokiaľ ostatní zamestnanci riadne dostávali stravné lístky, tak by asi nebol problém preukázať, že tie lístky nebrala dobrovoľne (napr. určite máte hárok s menami tých, ktorí si zobrali lístky a počet a pri jej mene bude 0). Bola by to hlúposť, keby to súd považoval, že len jej ste nedávali lístky.

Keď takto vymýšla, pošlite jej list, nech vám obrato preukáže dôvod neprítomnosti od 2.7, ako napísla Orsz. Ak nebude mať doklad, dajte je absenciu a závažné porušenie pracovnej disciplíny. Výpoveď pre porušenie už potom nebude ťažké dať.
jamis
07.09.07,14:36
Chcete vedieť ako to skončilo?
Pracovníčka ukončila PN dňom 30.6.2007, vypýtala si v ten deň zápočet a preplatok zostatkovej dovolenky, odišla bez odstupného a viacej ju nikto nevidel ani o nej nepočul.
Skrátka robila iba bu bu bu.....
jamis
07.09.07,16:34
Len predtým v liste podotkla, že sa jej nedal priestor na to, aby požiadala o ukončenie PP pred plynutím výpovednej lehoty.
Ale k lekárovi utekať pre PN, na to čas mala.
Skrátka vybabrala sama so sebou. Mohla mať odstupné a ešte k tomu aj PN keby troška porozmýšľaľa.
Zdeni
28.01.09,18:59
Len predtým v liste podotkla, že sa jej nedal priestor na to, aby požiadala o ukončenie PP pred plynutím výpovednej lehoty.
Ale k lekárovi utekať pre PN, na to čas mala.
Skrátka vybabrala sama so sebou. Mohla mať odstupné a ešte k tomu aj PN keby troška porozmýšľaľa.
Takže, ako je to vlastne? Ak dostane dnes výpoveď § 63 ods.1b a zajtra odíde na PN a vráti sa napr. 30.3. - uplynutie 2-mes. výp. doby, tak má nárok na odstupné? 2 mesačné.
ivka70
28.01.09,19:13
Takže, ako je to vlastne? Ak dostane dnes výpoveď § 63 ods.1b a zajtra odíde na PN a vráti sa napr. 30.3. - uplynutie 2-mes. výp. doby, tak má nárok na odstupné? 2 mesačné.
ano
jamis
28.01.09,19:17
Len predtým v liste podotkla, že sa jej nedal priestor na to, aby požiadala o ukončenie PP pred plynutím výpovednej lehoty.
Ale k lekárovi utekať pre PN, na to čas mala.
Skrátka vybabrala sama so sebou. Mohla mať odstupné a ešte k tomu aj PN keby troška porozmýšľaľa.

DODATOK.
Nakoniec ani to odstupné od zamestnávateľa nedostala i keď sa vyhrážala, že to dá k súdu. Do dnešnej doby je ticho. Asi vie prečo.
Zdeni
28.01.09,19:33
Vďaka!
MIRKA111
24.03.09,11:03
Skončili sme s niekoľkými zamestnancami pracovný pomer okamžite pre hrubé porušenie prac.disciplíny, nafúkali 2x behom dvoch dní, odmietli prevziať okamžite skončenie, tak sme im ho ešte v ten deň odoslali doporučene a do vlastných rúk. Na výpovedi je, že skončenie PP je odo dňa jej prevzatia. Skoro všetci štyria nám doniesli PN od druhého dňa. Skončenie ešte neprebrali a čakáme kedy ju preberú, alebo sa vráti ako neprebratá a bude platiť.......... Ako to mám evidovať, dať im PN a v deň prevzatia alebo vrátenia skončenie PP, alebo dám skončenie hneď v deň odoslania?