Lucida
12.03.09,07:39
Ak auto nie je v obchodnom majetku, neriešiť cestovné náhrady.
Uplatňuješ cez interný doklad paušálnu náhradu + spotrebu PHM. Bločky neúčtuješ, prikladáš k ID.
Počkajte tak celkom nerozumiem tomu postupu, prepáčte prosím.
Zaúčtujem na ID PHM, akože tak že to bude ako riadny režijný zdaniteľný výdavok?
Rozumiem tomu správne?
aninka 1
15.03.09,20:44
19 ods. 2 písm. e)
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, ktorý v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady na spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov („zákon o cestovných náhradách“).

Prečítala som všetky príspevky v tejto téme, ale nikde neupozorňujete, že si podnikateľ nemôže uplatniť základnú náhradu z vyššie zvýrazneného dôvodu.

Napr., ak pravidelne, takmer denne, po celý rok, vykonáva prácu na základe zmluvy, pre firmu v inom meste. /Samozrejme na vlastnom vozidle, nezaradenom v OM/. Budem šťastná, ak sa mýlim.:o
Ďakujem.
Miriam.x
15.03.09,21:13
19 ods. 2 písm. e)
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, ktorý v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady na spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov („zákon o cestovných náhradách“).

Prečítala som všetky príspevky v tejto téme, ale nikde neupozorňujete, že si podnikateľ nemôže uplatniť základnú náhradu z vyššie zvýrazneného dôvodu.

Napr., ak pravidelne, takmer denne, po celý rok, vykonáva prácu na základe zmluvy, pre firmu v inom meste. /Samozrejme na vlastnom vozidle, nezaradenom v OM/. Budem šťastná, ak sa mýlim.:o
Ďakujem.
napr.: KNIHA JÁZD-CESTA DO PRáCE (http://www.porada.sk/t93680-kniha-jazd-cesta-do-prace.html)
petra225
16.03.09,06:26
Potrebovala by som poradiť. Firma, ktorá je taktiež platcom DPH nám fakturuje za prenájom motorového vozidla(osobného). Na faktúre je prenájom s DPH, havarijné a ostatné poistenia bez DPH. Môžeme si uplatniť DPH, keď sa jedná o osobné motorové vozidlo?
AdrianaA
19.03.09,13:13
Pri SZČO používa súkromné vozidlo na podnikanie. Má kopu bločkov. Môžem urobiť z týchto bločkov priemernú cenu za mesiac a tú dosadiť do vzorca na kilometrovné ?
liba2
19.03.09,13:32
Pri SZČO používa súkromné vozidlo na podnikanie. Má kopu bločkov. Môžem urobiť z týchto bločkov priemernú cenu za mesiac a tú dosadiť do vzorca na kilometrovné ?
nie, treba použiť cenu v čase nákupu....
AdrianaA
19.03.09,14:14
No do r... . Ten tankoval po 10 litroch každý druhý deň.:( Budem to musieť zohľadniť na cene .;)
batorek
19.03.09,18:01
Dobrý večer.
NO ja sa tiež pripájam k téme, keď podnikateľ používa vlastné auto nezaradené do firmy. Je to stavebná firma a celý rok cestujú po Slovensku, kde sa nájde práca. Vlastne denne cestujú do práce a zpäť. kde vozí aj svojich
zamestnancov. ČO si vlastne môže odrátať PHM aj Km?. urobil vlastn 59 tis. km za rok čo mu vychádza pekná sumička za PHM a KM. Už mám z toho strach keď si nemôže niečo odrátať. Nikde som o tom nečítala prosím o radu.
Batorek
RenataK
19.03.09,18:19
Pri osobnom MV v prenájme nemôžeš uplatňovať DPH.
RenataK
19.03.09,18:20
Potrebovala by som poradiť. Firma, ktorá je taktiež platcom DPH nám fakturuje za prenájom motorového vozidla(osobného). Na faktúre je prenájom s DPH, havarijné a ostatné poistenia bez DPH. Môžeme si uplatniť DPH, keď sa jedná o osobné motorové vozidlo?
viď príspevok vyššie - nemôžeš si uplatniť DPH
Tinika
22.03.09,20:48
Dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať, ak SZCO použije vlastné auto na služobnú cestu, do N si dá PHM + paušál. A može si dať aj parkovné??? Ak nie, je to v zákone niekde napísané? Lebo si myslím, ze v paušáli sú už zahrnuté všetky náklady. Ďakujem.
liba2
22.03.09,20:54
Dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať, ak SZCO použije vlastné auto na služobnú cestu, do N si dá PHM + paušál. A može si dať aj parkovné??? Ak nie, je to v zákone niekde napísané? Lebo si myslím, ze v paušáli sú už zahrnuté všetky náklady. Ďakujem.parkovné nesúvisí s prevádzkou vozidla, je to služba za použitie miesta (nie auta), takže toto ide do nákladov nad rámec základnej náhrady .
Tinika
23.03.09,04:54
parkovné nesúvisí s prevádzkou vozidla, je to služba za použitie miesta (nie auta), takže toto ide do nákladov nad rámec základnej náhrady .

Ďakujem.
martina0203
23.03.09,16:18
Prosím Vás, aká je suma za kilometer v roku 08. Bolo 6,20 no neviem, čo sa zmenilo. Je to dosť súrne. Ďakujem
Manual
23.03.09,16:28
Prosím Vás, aká je suma za kilometer v roku 08. Bolo 6,20 no neviem, čo sa zmenilo. Je to dosť súrne. Ďakujem
Do 31.5.08 je 6,20, od 1.6.2008 je 5,50 Sk/km
Tweety
23.03.09,16:48
Prosím Vás, aká je suma za kilometer v roku 08. Bolo 6,20 no neviem, čo sa zmenilo. Je to dosť súrne. Ďakujem
Prečo dávaš duplicitné otázky?
http://www.porada.sk/t107668-nahrady-za-kilometre.html#post996430
Lucida
24.03.09,05:57
Ja som sa dozvedela, že ak SZČO zaplatils za auto daň, aj napriek tomu že auto nemá zaradené v majetku v živnosti a používa ho ako svoje súkr. vozdilo môže si uplatnovať buď bločky PHM alebo si vyrabať cesťáky. Vraj sa môže rozhodnúť ako si to bude dávať do nákladov. Či cest. náhrady alebo PHM. Môže byť v tomto prípade nezaradenia do majetku uplatnený aj náklad na parkovanie?


Ďakujem pekne!
liba2
24.03.09,07:24
Ja som sa dozvedela, že ak SZČO zaplatils za auto daň, aj napriek tomu že auto nemá zaradené v majetku v živnosti a používa ho ako svoje súkr. vozdilo môže si uplatnovať buď bločky PHM alebo si vyrabať cesťáky. Vraj sa môže rozhodnúť ako si to bude dávať do nákladov. Či cest. náhrady alebo PHM.
... veď cestovná náhrada v tomto prípade je náhrada za spotrebované PHL - je to o tom istom len inými slovami. :)
Môže byť v tomto prípade nezaradenia do majetku uplatnený aj náklad na parkovanie?


Ďakujem pekne!o parkovnom pozri 5 príspevko vyššie.
Ak vozidlo nie je zaradené v obchodnom majetku, možno si uplatniť cestovné náhrady, t.j. náhradu za spotrebované litre PHL + základnú náhradu podľa počtu najazdených km (ak ide o vlastné vozidlo živnostníka).
Lucida
24.03.09,10:49
o parkovnom pozri 5 príspevko vyššie.
Ak vozidlo nie je zaradené v obchodnom majetku, možno si uplatniť cestovné náhrady, t.j. náhradu za spotrebované litre PHL + základnú náhradu podľa počtu najazdených km (ak ide o vlastné vozidlo živnostníka).
ano ano ja o nahradach viem. len mne bolo povedane od nadriadeneho ze SZCO sa moze rozhodnut ci si da do nakladov blocky za PHM alebo bude vypocitavat cest. nahrady a robit cestaky.
moze to teda tak byt?
bud blocky alebo nahrady?
Manual
24.03.09,11:18
ano ano ja o nahradach viem. len mne bolo povedane od nadriadeneho ze SZCO sa moze rozhodnut ci si da do nakladov blocky za PHM alebo bude vypocitavat cest. nahrady a robit cestaky.
moze to teda tak byt?
bud blocky alebo nahrady?
Ak je to tak, tak musíš rešpektovať nadriadeného a podľa toho sa riaď.
Lebo stále platí: Koho chleba ješ, toho meno chváľ...:)
Silkov
24.03.09,14:05
Ak súkromné auto používam na podnikanie bloky PHL učtujem v JÚ ako VNZD alebo ich nemusím účtovať???????
Silkov
25.03.09,07:49
Ak súkromné auto používam na podnikanie bloky PHL účtujem v JÚ ako VNZD alebo ich nemusím účtovať??????? Len ich mať k nahliadnutiu?? prosím
Manual
25.03.09,08:02
Ak súkromné auto používam na podnikanie bloky PHL účtujem v JÚ ako VNZD alebo ich nemusím účtovať??????? Len ich mať k nahliadnutiu?? prosím
Neúčtuješ o nich, ale sú podkladom k vypočítaniu paušálnej náhrady /kilometrovného/.
Dáša_
25.03.09,08:41
SZČO pracuje na územi SR pre zahraničnú firmu. Táto firma mu dala k dispozicii (bezodplatne) osobné auto, registrované v zahraničí t.j. nemá zaplatenú dan z MV na slovensku.
Môže si dať do nákladov spotrebované PHM, prípadné opravy auta, parkovné ..?
Menilo by niečo, keby mal zmluvu o prenájme so zahraničnou firmou za symbolickú sume?
Silkov
25.03.09,10:58
Paušalná náhrada (km) sa zaučtuje ID alebo VPD
liba2
25.03.09,11:23
Paušalná náhrada (km) sa zaučtuje ID alebo VPDmôže sa obidvomi spôsobmi;
v JU VPD
v PU buď priamo vyplatíš z pokladne a priložíš aj vyúčtovanie PC, alebo
zaúčtuješ predpis cez ID kde priložíš aj vyúčtovanie , a potom vyplatíš z pokladne cez VPD - je to 1 úkon naviac podľa mňa zbytočne (ale v niektorých komplikovaných prípadoch je to nevyhnutné cez ID).
bu.moni
27.03.09,08:00
Ahojte všetci, ja mám tiež jednu otázku ohľadne tejto témy:

Konateľ s.r.o., prvý rok podnikania je rok 2008, používa súkromné vozidlo na podnikateľské účely, nie je zamestnancom vo svojej s.r.o., prvýkrát si zaplatil daň z motorového vozidla tento január 2009. Dostala som knihu jázd, kde som si vypočítala náhradu za odjazdené kilometre za rok 2008 a náhrady za PHM a rok 2008 = náhrada za používanie súkromného vozidla na podnikateľské účely za rok 2008.

Moja otázka, musí mať k tomu nejakú zmluvu? Lebo čo mi bolo povedané tak áno, ináč si nemôžem túto knihu jázd dať do nákladov, ale všetky zmluvy sú vo vzťahu konateľ-zamestnanec. Ale on nie je zamestnanec vo svojej s.r.o., a ani nechce byť, lebo ak by som to aj dodatočne dala urobiť, že je zamestnancom, potom si nemal platiť daň z motorového vozidla?

čo vy nato?:---
certik
30.03.09,07:08
Prosím vás o radu: SZČO podniká a má zapltenú daň z MV za súkromné vozidlo. V technickom preukaze je ale vlastník vozidla napísaný jej manžel - to znamená, že nárok na amortizáciu nemá? Ďakujem
Manual
30.03.09,07:14
Ano má nárok viď nižšie:
Citát od ing. Janky Acsovej
Jana Acsová 16-09-06 05:38 PM
Re: auto V súvislosti s automobilom v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je možné uplatniť v daňových výdavkoch základnú náhradu a náhradu za spotrebované PHM u ktoréhokoľvek z manželov, ktorý použije vlastné vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku firmy na premiestnenie na iné miesto ako je miesto jeho pravidelného výkonu podnikateľskej činnosti.Podmienkou je, že nie je zaradené do obchodného majetku firmy.
dara
19.05.09,14:39
o parkovnom pozri 5 príspevko vyššie.
Ak vozidlo nie je zaradené v obchodnom majetku, možno si uplatniť cestovné náhrady, t.j. náhradu za spotrebované litre PHL + základnú náhradu podľa počtu najazdených km (ak ide o vlastné vozidlo živnostníka).

ak mám taký prípad, že FO chce upraviť spätne minulý rok kôli chybe by mu vyšlo platiť daň a požaduje uznať do nákladov bloky za phm, pričom nemá zaplatenú cestnú daň ako by ste postupovali?

Vozidlo nemá priznané na firmu
Má spracovanú knihu jázd
a nezaplatil DZMV (môže túto daň spätne doplatiť?)
je možné mu na základe blokov phm vypočítať a KJ vypočítať náhradu za odjazdené kilometre? A je možné to zaúčtovať ID jedným zápisom za celý rok, podľa toho koľko mu vychádza náhrada?

Prosím o pomoc, nakoľko som už z neho zúfalá. Ďakujem moc.
dara
19.05.09,16:31
je možné to urobiť ako som uviedla vyššie? Ďakujem za radu a ochotu
dara
20.05.09,10:26
pripomínam sa
Tweety
20.05.09,10:29
ak mám taký prípad, že FO chce upraviť spätne minulý rok kôli chybe by mu vyšlo platiť daň a požaduje uznať do nákladov bloky za phm, pričom nemá zaplatenú cestnú daň ako by ste postupovali?

Vozidlo nemá priznané na firmu
Má spracovanú knihu jázd
a nezaplatil DZMV (môže túto daň spätne doplatiť?) Môže
je možné mu na základe blokov phm vypočítať a KJ vypočítať náhradu za odjazdené kilometre? Je A je možné to zaúčtovať ID jedným zápisom za celý rok, podľa toho koľko mu vychádza náhrada? ÁNo

Prosím o pomoc, nakoľko som už z neho zúfalá. Ďakujem moc.
Odpovede v texte.
dara
20.05.09,17:21
Odpovede v texte.

ďakujem Ti moc, pokúsim sa to urobiť, potom sa ozvem ako to dopadlo, ďakujem. Ste láskaví.
Kuriér
21.05.09,16:33
Zdravím,
mám zopár otázok ohladom tejto témy:
1. Mám nárok na "kilometrovné" (0,183€), ak je vlastníkom auta leasingovka a ja som len nájomcom?
2. Ked hej, tak na kilometrovné mám nárok iba vtedy, ak si auto zaradím do majetku firmy?
3. Odpisovať leasingové splátky môžem aj vtedy, ked auto nebude zaradené do majetku firmy?
4. Aké má výhody/nevýhody to, keď je auto zaradené do majetku?

Dakujem vám vopred za pomoc.
robin78
22.05.09,05:09
Zdravím,
mám zopár otázok ohladom tejto témy:
1. Mám nárok na "kilometrovné" (0,183€), ak je vlastníkom auta leasingovka a ja som len nájomcom? - kilometrovne si moze uplatnovat len vlastnik zapisany v TP a tam je uvedena leasingovka, takze nie ...
2. Ked hej, tak na kilometrovné mám nárok iba vtedy, ak si auto zaradím do majetku firmy? - mozes vyuzivat sukromne vozidlo na sluzobne ucely a nemusi byt zaradene v majetku firmy, vtedy si mozes uplatnovat kilometrovne
3. Odpisovať leasingové splátky môžem aj vtedy, ked auto nebude zaradené do majetku firmy? - ako chces odpisovat nieco co firma nevlastni????
4. Aké má výhody/nevýhody to, keď je auto zaradené do majetku? - neda sa to jednoznacne povedat, zavisi od ceny auta a mnozstva najazdenych km, obycajne pri velkom pocte km sa viac oplati mat sukromne vozidlo ako mat vozidlo v majetku firmy a odpisovat jeho hodnotu, ale do toho si treba este zapocitat opravy poistky atd... ;)

Dakujem vám vopred za pomoc.

odpoved v texte...
robin78
22.05.09,05:40
Chcel by som sa opytat, ze ako je to s uplatnovanin spotreby, ked ma auto aj pohon na LPG. V TP je uvedena len spotreba benzinu. Je mozne tuto spotrebu uplatnovat aj pre LPG? Obycajne byva spotreba LPG o cca. 10% vyssia ako spotreba benzinu a modernejsie splynovace to maju na urovni spotreby benzinu. Dakujem za odpoved :)
Kuriér
22.05.09,10:43
odpoved v texte...
Díky za odpoved.

Takže kilometrovné si nemôžem uplatňovať... A nedá sa to nejako vyriešiť, aby som mal nárok na kilometrovné? Predsa je to moje auto a opotrebúvavam ho takisto, ako iní ludia, ktorý sú zapísaní v TP, ako vlastníci. Takže nechápem toto nastavenie celého systému.
Kuriér
22.05.09,10:46
Díky za odpoved.

Takže kilometrovné si nemôžem uplatňovať... To ma teraz dosť prekvapilo. A nedá sa to nejako vyriešiť, aby som si mohol uplatniť to kilometrovné? Veď ja takisto opotrebúvavam auto, ako ostatní ludia zapísaní v TP ako vlastníci... Takže vôbec nechápem tieto zákony.:confused:
robin78
22.05.09,10:59
Díky za odpoved.

Takže kilometrovné si nemôžem uplatňovať... To ma teraz dosť prekvapilo. A nedá sa to nejako vyriešiť, aby som si mohol uplatniť to kilometrovné? Veď ja takisto opotrebúvavam auto, ako ostatní ludia zapísaní v TP ako vlastníci... Takže vôbec nechápem tieto zákony.:confused:

to "kilometrovne" mas v podstate pausalnu nahradu za pouzitie sukromneho MV na sluzobne ucely, takze pokial nie si vlastnikom, tak vela nevymyslis. ak by si mal auto v majetku firmy, tak si zas mozes davat leasingove splatky, opravy a poistky do nakladov...
robin78
25.05.09,07:13
Chcel by som sa opytat, ze ako je to s uplatnovanin spotreby, ked ma auto aj pohon na LPG. V TP je uvedena len spotreba benzinu. Je mozne tuto spotrebu uplatnovat aj pre LPG? Obycajne byva spotreba LPG o cca. 10% vyssia ako spotreba benzinu a modernejsie splynovace to maju na urovni spotreby benzinu. Dakujem za odpoved :)

posuvam
robin78
28.05.09,08:40
Chcel by som sa opytat, ze ako je to s uplatnovanin spotreby, ked ma auto aj pohon na LPG. V TP je uvedena len spotreba benzinu. Je mozne tuto spotrebu uplatnovat aj pre LPG? Obycajne byva spotreba LPG o cca. 10% vyssia ako spotreba benzinu a modernejsie splynovace to maju na urovni spotreby benzinu. Dakujem za odpoved :)

posuvam
Sabolka
29.05.09,18:57
A čo v prípade, že som mala auto v majetku firmy - leasing a po ukončení leasingu ho prepíšem na rod. číslo. Daň z MV je zapatená a ja si môžem auto dávať do nákladov cez paušál. Je môj názor správny.
Ďakujem
Iwett
29.05.09,19:02
A čo v prípade, že som mala auto v majetku firmy - leasing a po ukončení leasingu ho prepíšem na rod. číslo. Daň z MV je zapatená a ja si môžem auto dávať do nákladov cez paušál. Je môj názor správny.
Ďakujem
Auto netreba prepisovať na rodné číslo, stále je to tá istá FO.
Zita5
29.05.09,19:05
A čo v prípade, že som mala auto v majetku firmy - leasing a po ukončení leasingu ho prepíšem na rod. číslo. Daň z MV je zapatená a ja si môžem auto dávať do nákladov cez paušál. Je môj názor správny.
Ďakujem

Z osobnej skúsenosti .....ak ste vyradili MV z obchodného majetku a je zapísané na IČO , tak doporučujem auto v tomto prípade prepísať na rodné číslo .
Sabolka
29.05.09,19:11
Takže môžem uplatňovať paušály? A keď v júni ukončím leasing časť roka bude odpis a časť roka bude paušál?
Iwett
29.05.09,19:18
Z osobnej skúsenosti .....ak ste vyradili MV z obchodného majetku a je zapísané na IČO , tak doporučujem auto v tomto prípade prepísať na rodné číslo .
Smiem sa spýtať, aká je tá osobná skúsenosť? Lebo ja som na 3 školeniach počula to isté, že auto nieje potrebné prepisovať na rodné číslo, iba vyradiť na karte HIM z majetku.
Zita5
29.05.09,19:37
Smiem sa spýtať, aká je tá osobná skúsenosť? Lebo ja som na 3 školeniach počula to isté, že auto nieje potrebné prepisovať na rodné číslo, iba vyradiť na karte HIM z majetku.

Jasné že sa smieš spýtať .Tu je odpoveď

http://www.porada.sk/1038493-post101.html
http://www.porada.sk/1038580-post4901.html

V roku 2008 som vyradila MV z firmy pre osobné účely .Bolo po riadnom ukončení lízingu . Rok som sa chystala , že MV pôjdem prepísať na rodné číslo ,lebo tak by to aj malo byť .K tomu by sa mala zmeniť aj havarijná poistka aj zákonná poistka .
No však stále som to odkladala.Až prišiel deň "D" , kedy mi do auta narazili .Okrem iného aj poistná zmluva je na SZČO IČO,DIČ,plátcu DPH .
Škoda je na aute 80 000 Sk.

Z toho všetkého vyplýva v mojom prípade , že poisťovňa mi neuhradí výšku DPH , ktorá nie je zanedbateľná a nemôžem ju od nikoho ani vymáhať .Náhradu škody poisťovňa plátcom DPH uhradí ...ale bez DPH.

Z môjho pohľadu SZČO a rodné číslo je rozdiel , aj ak sa jedná o jednu a tú istú osobu .

P.S. Na školeniach to prezentujú z pohľadu daňového , ale ako vidím to má aj širšie súvislosti , ktoré už školiacich nezaujímajú z pohľadu Dane z príjmu .
Iwett
29.05.09,19:47
Jasné že sa smieš spýtať .Tu je odpoveď

http://www.porada.sk/1038493-post101.html
http://www.porada.sk/1038580-post4901.html

V roku 2008 som vyradila MV z firmy pre osobné účely .Bolo po riadnom ukončení lízingu . Rok som sa chystala , že MV pôjdem prepísať na rodné číslo ,lebo tak by to aj malo byť .K tomu by sa mala zmeniť aj havarijná poistka aj zákonná poistka .
No však stále som to odkladala.Až prišiel deň "D" , kedy mi do auta narazili .Okrem iného aj poistná zmluva je na SZČO IČO,DIČ,plátcu DPH .
Škoda je na aute 80 000 Sk.

Z toho všetkého vyplýva v mojom prípade , že poisťovňa mi neuhradí výšku DPH , ktorá nie je zanedbateľná a nemôžem ju od nikoho ani vymáhať .Náhradu škody poisťovňa plátcom DPH uhradí ...ale bez DPH.

Z môjho pohľadu SZČO a rodné číslo je rozdiel , aj ak sa jedná o jednu a tú istú osobu .

P.S. Na školeniach to prezentujú z pohľadu daňového , ale ako vidím to má aj širšie súvislosti , ktoré už školiacich nezaujímajú z pohľadu Dane z príjmu .
Ahá, tak to má logiku.....ale prečo to na školeniach školitelia tvrdia? To už môžu vedieť hádam, že to nieje jedno.:(
A ja som radila múdro a nie jednému, hneď v pondelok si ich musím obvolať....Ďakujem.;)
Zita5
29.05.09,19:50
Ahá, tak to má logiku.....ale prečo to na školeniach školitelia tvrdia? To už môžu vedieť hádam, že to nieje jedno.:(
A ja som radila múdro a nie jednému, hneď v pondelok si ich musím obvolať....Ďakujem.;)

Ako mi napísala Lianka , asi som si to privolala , lebo ja som sa už s touto myšlienkou pohrávala jedného času tu v príspevku
http://www.porada.sk/785144-post71.html a veru sa mi to aj prihodilo a dnes už viem , že som vtedy rozmýšľala správne , len som nekonala .
dara
31.05.09,12:25
Prosím prosím o radu a pomoc pri výpočet.

FO má vozidlo na súkromné účely.

Odjazdené km za mesiac 518 km (1/08) priemerná spotreba na 6

Ako vypočítam náhradu za odjazdené km?

Nasledovne ?
Vphl = (Počet km x spotreba PHL:100) x cena (v Sk)
Náhrada
Náhrada za použitý OA v Sk = sadzba základnej náhrady x km + Vphl
518*6/100 = normovaná spotreba

Cena za PHM 39,90 Sk. Prosím Vás aká bude teda náhrada za mesiac 1/08? Pýtam sa preto, lebo mne to vychádza inak ako mi FO predložil knihu jázd.
dara
31.05.09,13:04
Posúvam si, prosím o radu. ďakujem
Manual
31.05.09,13:22
Ako treba rozumieť vete, že:
FO má vozidlo na súkromné účely. Čo je to za auto ?
dara
31.05.09,13:42
Ano, FO má vozidlo na súkromné účely, t.j. nemá ho vložené do podnikania. Chce uplatniť za minulýr ok náhradu za PHM.

Za mesiac 1/2008 má nabehané 518 km cena za PHM 39,90 Sk (dokladované blokmi) priemerná spotreba je 6. Koľko bude teda celková náhrada a koľko je možné uznať do nákladov ako výdavok, t.j. či náhodou nie je pre to nejaké obmedzenie.

Mne vyšlo nasledovné: (39,90*6/100)+6,20*518 = 3213,99 Sk. Túto čiastku naúčtujem ako VOZD? Je to tak správne?

Knihu jázd má spracovanú v alfe, tam mu vyšli tieto hodnoty, paušálna náhrada SKK 3219 sK a náhrada za PHL 1255 SK (neviem čo s týmto údajom) a normovaná spotreba 31,08 (vyšla nám rovnaká),
veronikasad
31.05.09,13:45
Ano, FO má vozidlo na súkromné účely, t.j. nemá ho vložené do podnikania. Chce uplatniť za minulýr ok náhradu za PHM.

Za mesiac 1/2008 má nabehané 518 km cena za PHM 39,90 Sk (dokladované blokmi) priemerná spotreba je 6. Koľko bude teda celková náhrada a koľko je možné uznať do nákladov ako výdavok, t.j. či náhodou nie je pre to nejaké obmedzenie.

Mne vyšlo nasledovné: (39,90*6/100)+6,20*518 = 3213,99 Sk. Túto čiastku naúčtujem ako VOZD? Je to tak správne?

Knihu jázd má spracovanú v alfe, tam mu vyšli tieto hodnoty, paušálna náhrada SKK 3219 sK a náhrada za PHL 1255 SK (neviem čo s týmto údajom) a normovaná spotreba 31,08 (vyšla nám rovnaká),
tvoj výpočet nie je správny :
1. spotreba PHM 518/100x6x39,90
2. náhrada 518x6,20 /od 1.6. bola náhrada znížená na 5,50sk/
dara
31.05.09,13:52
AHA, ĎAKUJEM ZA opravu idem si to pozrieť, kde som urobila, ja chybu.

No keď to počítam, jemu vyšli aj tak hodnoti podľa alfy spotreba (náhrada za phl 1255) mne 1241 a paušálna náhrada mi vyšla 3212 jemu 3219. Čo teda robiť? mám brať teda v úvahu údaje o výpočte z alfy kniha jázd? je možné, že je inak nastavené zaokrúhľovanie, ako mám ja v pc. Prosím teda ešte raz do nákladov dávam náhradu 518*6,20 t.j. 3212 skk?
Manual
31.05.09,13:53
Ano, FO má vozidlo na súkromné účely, t.j. nemá ho vložené do podnikania. Chce uplatniť za minulýr ok náhradu za PHM.

Za mesiac 1/2008 má nabehané 518 km cena za PHM 39,90 Sk (dokladované blokmi) priemerná spotreba je 6. Koľko bude teda celková náhrada a koľko je možné uznať do nákladov ako výdavok, t.j. či náhodou nie je pre to nejaké obmedzenie.

Mne vyšlo nasledovné: (39,90*6/100)+6,20*518 = 3213,99 Sk. Túto čiastku naúčtujem ako VOZD? Je to tak správne?

Knihu jázd má spracovanú v alfe, tam mu vyšli tieto hodnoty, paušálna náhrada SKK 3219 sK a náhrada za PHL 1255 SK (neviem čo s týmto údajom) a normovaná spotreba 31,08 (vyšla nám rovnaká),
6,20 + 2,39 = 8,59 x 518 km = 4.449,62 Sk toto dať celé ako VOZD.
dara
31.05.09,13:54
Manual prsoím ešte k tomu vzorcu 6,20+2,39 je hodnota z čoho?
Manual
31.05.09,13:57
Manual prsoím ešte k tomu vzorcu 6,20+2,39 je hodnota z čoho?
6,20 je paušál
39,90 x 6lit/100 km = 239,40 Sk = cena za 1 km z PHL je 2,394 Sk
Cena za 1 km spolu je 6,20 + 2,39 = 8,59 Sk
dara
31.05.09,14:04
čiže vzorec pre výpočet je takýto?

((39,9*6/100)+6,2)*518= 4451,69 Sk.

Prosím ťa, keď on má tlačenú verziu knihy jázd z alfy a má tam hodnoty paušálna náhrada 3219 Sk a náhrada za PHL 1255 Sk za 1/2008 čo je dohromady 4474 Sk, ako mám postupovať? dať do nákladov teda čiastku 4474 Sk? keď má tak uvedené v KJ? Je možné, že je inak nastavené zaokrúhľovanie ako ja mám v exeli.
Manual
31.05.09,14:11
čiže vzorec pre výpočet je takýto?

((39,9*6/100)+6,2)*518= 4451,69 Sk.

Prosím ťa, keď on má tlačenú verziu knihy jázd z alfy a má tam hodnoty paušálna náhrada 3219 Sk a náhrada za PHL 1255 Sk za 1/2008 čo je dohromady 4474 Sk, ako mám postupovať? dať do nákladov teda čiastku 4474 Sk? keď má tak uvedené v KJ? Je možné, že je inak nastavené zaokrúhľovanie ako ja mám v exeli.
Ano vzorec je taký, možno tam má niečo inak nastavené. Ak ti dal ako podklad k zaúčtovaniu už vytlačenú KJ, zaúčtuj podľa toho, ale upozorni ho na to. Pretože ak by to porovnávali, tak by to nepasovalo...
veronikasad
31.05.09,14:13
čiže vzorec pre výpočet je takýto?

((39,9*6/100)+6,2)*518= 4451,69 Sk.

Prosím ťa, keď on má tlačenú verziu knihy jázd z alfy a má tam hodnoty paušálna náhrada 3219 Sk a náhrada za PHL 1255 Sk za 1/2008 čo je dohromady 4474 Sk, ako mám postupovať? dať do nákladov teda čiastku 4474 Sk? keď má tak uvedené v KJ? Je možné, že je inak nastavené zaokrúhľovanie ako ja mám v exeli.
ty si si zrejme urobila priemernú cenu PHM za mesiac, SW Alfa počíta každú jazdu zo skutočnej ceny PHM, preto ti vznikol rozdiel. Výpočet z ALFy je správny, nemusíš ho opravovať.
dara
31.05.09,14:16
A ako by ste teda postupovali? vziať teda údaje z jeho KJ, ktoré mu vyšli z Alfy? A ešte teda otázka v knihe jázd ma za každým mesiacom uvedený sumár paušálna náhrada SKnapr. 3219 K a náhrada za PHL 1255 t.j. spolu 4474 a toto budem uvádzať cez ID ako VOZD?
Manual
31.05.09,14:16
ty si si zrejme urobila priemernú cenu PHM za mesiac, SW Alfa počíta každú jazdu zo skutočnej ceny PHM, preto ti vznikol rozdiel
Pre dara
Ano, ak má 3 bločky za 1/08, tak SW počíta náhradu z každého zvlášť a preto raz môže byť cena za 1 km 8,59, druhý raz napr. 8,63 atď...
dara
31.05.09,14:17
ZA 1/08 má iba jeden blok a tam je cena 39,90 Sk, čiže tým to asi nebude. Prosím teda, ako by ste postupovali?
veronikasad
31.05.09,14:19
ZA 1/08 má iba jeden blok a tam je cena 39,90 Sk, čiže tým to asi nebude. Prosím teda, ako by ste postupovali?
používal SW ALFA aj v roku 2007 ? Ak mu zostali PHM - berie cenu z roku 2007 až do prvého nákupu v roku 2008
Manual
31.05.09,14:19
ZA 1/08 má iba jeden blok a tam je cena 39,90 Sk, čiže tým to asi nebude. Prosím teda, ako by ste postupovali?
Máš na výber buď cez ID, alebo výdajom z pokladne. Tu na porade sú 2 názory.
dara
31.05.09,14:19
Nie nepoužíval. Vôbec .
dara
31.05.09,14:21
Takto asi sa nerozumieme.
Ešte raz to zosumarizujem.

Prosím o radu, ktorú hodnotu a či obe z alfy KJ uviesť do nákladov v účtovníctve T.J. číastku 4474sk_

Nepýtam sa na spôsob, viem, že mám dve možnosti buď cez pokladnu alebo cez ID, ja som sa rozhodla cez ID.

A ešte ako by ste teda postupovali, keď Vami vypočítaná hodnota je niečo málinko odlišná od tej, ktorá vyšla v programe Alfa KJ.

ďAKUJEM MOC MOC
veronikasad
31.05.09,14:23
Nie nepoužíval. Vôbec .
dara, to je tak malý rozdiel, že si tým "nezaťažuj" hlavu. Nech sa trápia daňoví kontrolóri, ak nič iné nenájdu.
V ďalších mesiacoch ti bude spotrebu PHM počítať zo skutočnej ceny. Môžeš sa spolahnúť na SW a zaúčtovať to do VOZD cez ID alebo ako výdaj z pokladne.
dara
31.05.09,14:25
v poriadku Vám obom veľká vďaka, ja som pokakaná zo všetkého, tak chcem mať vo všetkom jasno a radšej sa pať krát poradím a poštudujem, ako mám niečo urobiť zle a táto FO je typ, že má bordel vo všetkom a doklady nosí halabala, vôbec neoznamuje info, ktoré sú potrebné.

K téme, číastka 4474 teda pôjde do nákladov OZD(paušálna náhrada + náhrada za PHL)?
dara
31.05.09,14:33
Ďakujem pekne za rok mu to vyšla čiastka 63620 Sk, nie je to veľa? teda myslím, či neexistuje nejaký limit náhodou alebo pokojne môžem zaúčtovať
Manual
31.05.09,14:37
Ďakujem pekne za rok mu to vyšla čiastka 63620 Sk, nie je to veľa? teda myslím, či neexistuje nejaký limit náhodou alebo pokojne môžem zaúčtovať
Už sa toho neboj, žiadny limit nie je.:)
dara
31.05.09,15:02
Poslala som Ti súkromnú správu.
scema
01.06.09,14:58
Mám obrovskú prosbu.
Potrebujem fotokópiu Osvedčenia o evidencii vozidla a to konkrétne na Peugeot 306 KOMBI, zdvihový objem valcov 1587 cm3, Najvyšší výkon motora 65 kW. Potrebujem to kvôli tomu, že v mojom nemám vyznačenú spotrebu paliva, ktorú potrebujem pri vykazovaní cestovných náhrad. Vopred pekne ďakujem. (scema@imafex.sk)
ekonella
02.06.09,04:19
Skús si nájsť v Google údaje podľa konkrétneho typu vozidla. Mne to pomohlo pri hľadaní údajov na iné vozidlo.
milagros208
02.06.09,07:09
Ahojte. Potrebovala by som poradiť ako čo najlepšie vyriešiť používanie cudzieho motorového vozidla. SZČO začala podnikať a pre podnikanie potrebuje auto, ktoré nemá vo vlastníctve. Zamestná svojho priateľa ako zamestnanca, ktorý používa auto vlastníkom ktorého je jeho matka. Môže si zamestnanec uplatniť paušálne výdavky + spotrebu PHM, ak nie je vlastníkom vozidla, alebo by bolo najlepšie spísať nejakú zmluvu medzi SZČO a vlastníčkou auta? V prípade, žeby auto používal zamestnanec, vznikajú nejaké povinnosti ohľadom prihlásenia alebo platenia dane z motorových vozidiel? Ďakujem.
robin78
02.06.09,07:14
Chcel by som sa opytat, ze ako je to s uplatnovanin spotreby, ked ma auto aj pohon na LPG. V TP je uvedena len spotreba benzinu. Je mozne tuto spotrebu uplatnovat aj pre LPG? Obycajne byva spotreba LPG o cca. 10% vyssia ako spotreba benzinu a modernejsie splynovace to maju na urovni spotreby benzinu. Dakujem za odpoved :)

posuvam
veronikasad
02.06.09,07:23
robin, zadaj dotaz na drsr
ekonella
02.06.09,08:54
Náhrady zamestnancovi rieši zákon o cestovných náhradách v § 7 odst.1. Ak sa zamestnanec dohodne so zamestnávateľom že pri
pracovnej ceste použije iné vozidlo ako vozidlo zamestnávateľa /čiže nemusí byť zamestnancove/ má nárok na cestovné náhrady.
Spotrebu plynu, alebo kombináciu rieši § 7, odst. 5 zákona o cest.náhradách.
Tinika
03.06.09,15:34
6,20 je paušál
39,90 x 6lit/100 km = 239,40 Sk = cena za 1 km z PHL je 2,394 Sk
Cena za 1 km spolu je 6,20 + 2,39 = 8,59 Sk

Paušál je od 1.6.2008 5,5 ;)
Jana_clenka
04.06.09,11:20
Ahojte. Potrebovala by som poradiť ako čo najlepšie vyriešiť používanie cudzieho motorového vozidla. SZČO začala podnikať a pre podnikanie potrebuje auto, ktoré nemá vo vlastníctve. Zamestná svojho priateľa ako zamestnanca, ktorý používa auto vlastníkom ktorého je jeho matka. Môže si zamestnanec uplatniť paušálne výdavky + spotrebu PHM, ak nie je vlastníkom vozidla, alebo by bolo najlepšie spísať nejakú zmluvu medzi SZČO a vlastníčkou auta? V prípade, žeby auto používal zamestnanec, vznikajú nejaké povinnosti ohľadom prihlásenia alebo platenia dane z motorových vozidiel? Ďakujem.

Pokiaľ zamestnanec používa "svoje" vozidlo pre potreby zamestnávateľa, potom zamestnávateľ má povinnosť platiť za toto vozidlo daň z mot.vozidiel za každý mesiac, kedy bolo vozidlo použité. V takomto prípade nie je nutné prihlasovať / odhlasovať vozidlo, iba na konci roka vykonať DP pre daň z mot.vozidiel, kde sa vyčíslia mesiace využívania vozidla.

K vlastníkovi - myslím si, že z pohľadu zamestnávateľa je jedno, kto je skut. vlastníkom. Pre neho je podstatné, že to nie je jeho vozidlo ... ale priznám sa, že v tomto som si nie úplne istá ...
Manual
04.06.09,11:29
Paušál je od 1.6.2008 5,5 ;)
Tinika áno je, ale pozri dozadu na príspevok č.301 a zistíš aké obdobie zadávateľka otázky tam rieši... ;););)
Tinika
04.06.09,11:59
Tinika áno je, ale pozri dozadu na príspevok č.301 a zistíš aké obdobie zadávateľka otázky tam rieši... ;););)

Ja som sa pozdrala na dátum príspevku a ten bol z mája 2009 takže mi možno ušlo že sa asi bavia o r. 2008. Ale ďakujem za upozornenie :)
scema
04.06.09,14:54
Skús si nájsť v Google údaje podľa konkrétneho typu vozidla. Mne to pomohlo pri hľadaní údajov na iné vozidlo.
To áno, ale pre daňový úrad mi to nepomôže. Tam potrebujem fotokópiu TP.
nikula
04.06.09,17:33
Chcem sa opýtať, či je potrebné mať všetky bločky z tankovania, alebo stačí raz do mesiaca. Nakoľko známy tankuje benzín každý týždeň a stane sa, že nejaký ten blok sa stratí. Postačí, ak sa cena benzínu v čase tankovania dá tá istá spred týždňa? Ako postupovať, keď si chce uplatniť náhrady?
Muška
04.06.09,17:53
musí mať doklad o kúpe.
klikni:
http://www.porada.sk/846443-post205.html
nikula
05.06.09,10:19
musí mať doklad o kúpe.
klikni:
http://www.porada.sk/846443-post205.html
Takže z toho vyplýva, že keď chýba doklad o PHM, nemôže si v danom týždni uplatniť cestovné náhrady?
pisty
05.06.09,14:52
Ahojte.

Doteraz mi nieje jasne ze ci sa plati Cestna dan alebo Dan s prevadzky MV.
Som SZCO a pouzivam vlastne vozidlo na podnikanie. Ale vozidlo nieje v obchodnom majetku firmy. Co mam zaplatit?
A o tych nahradach ked som SZCO sam sa vyslem na PC tak vsetky naklady stym spojene su danovo narokovatelne? Rozumiem tomu dobre?
Taktiez ZPC? Samozrejme vypisem CP so vsetkymi nalezistostami a dam do uctovnictva.
Uz to citam 2 dni a stale som stoho jelen :)
Tweety
05.06.09,15:05
Ahojte.

Doteraz mi nieje jasne ze ci sa plati Cestna dan alebo Dan s prevadzky MV.
Som SZCO a pouzivam vlastne vozidlo na podnikanie. Ale vozidlo nieje v obchodnom majetku firmy. Co mam zaplatit?
A o tych nahradach ked som SZCO sam sa vyslem na PC tak vsetky naklady stym spojene su danovo narokovatelne? Rozumiem tomu dobre?
Taktiez ZPC? Samozrejme vypisem CP so vsetkymi nalezistostami a dam do uctovnictva.
Uz to citam 2 dni a stale som stoho jelen :)
Povinný si zaplatiť daň z MV- po starom to bola cestná daň. Zároveň si povinný oznámiť jeho používanie na podnikanie DÚ, podať za neho DP. To sa podáva ročne, do 31.1. za rok dozadu. Napr. Za rok 2009 do 31.1.2010. Náklady-výdavky na toto vozidlo súvisiace s podnikaním sú VOZD.
Iwett
05.06.09,15:08
Po starom sa volala cestná daň, teraz má názov daň z motorových vozidiel. Platí sa ak sa auto využíva na podnikanie.A na základe knihy jázd sa vyráta a uplatní v nákladoch počet km x aktuálna náhrada na 1 km + náhrada za PHM x počet km /za km, ktoré sa najazdia za účelom dosiahnutia príjmov z podnikania./
Ingrid 73
08.06.09,16:17
Ak používa SZČO súkromný automobil na podnikanie a uplatňuje si náhradu za km musí viesť knihu jázd? Alebo zrušenie knihy jázd platí len pre autá zaradené v majetku firmy?Ako to vlastne je?Kedy nemusí viesť knihu jázd a kedy musí? Ďakujem.
Iwett
08.06.09,16:27
Ak používa súkromný automobil, musí robiť knihu jázd. Nemusí, len keď má auto zaradené v majetku
veronikasad
08.06.09,16:28
Ak používa SZČO súkromný automobil na podnikanie a uplatňuje si náhradu za km musí viesť knihu jázd? Alebo zrušenie knihy jázd platí len pre autá zaradené v majetku firmy?Ako to vlastne je?Kedy nemusí viesť knihu jázd a kedy musí? Ďakujem.
zrušenie knihy jázd je možné len u automobilov zaradených do obchodného majetku
milkami
02.07.09,05:38
Haló, je tu niekto? Potrebujem poradiť. Môžem pri použití súkromného vozidla na služobnú cestu (majiteľ je SZČO) ako vodiča uviesť jeho manželku, ktorá už nie je jeho zamestnancom? (nezamestnaná). SZČO je v tom čase na firemnom vozidle na inej pracovnej ceste. Manželka mu neoficiálne mu vypomáha. Alebo bývalého zamestnanca?
milkami
02.07.09,07:47
Haló, je tu niekto? Potrebujem poradiť. Môžem pri použití súkromného vozidla na služobnú cestu (majiteľ je SZČO) ako vodiča uviesť jeho manželku, ktorá už nie je jeho zamestnancom? (nezamestnaná). SZČO je v tom čase na firemnom vozidle na inej pracovnej ceste. Manželka mu neoficiálne mu vypomáha. Alebo bývalého zamestnanca?
Prosím, prosím, čo dnes nikto nerobí na jazdách?:mee:
Aljok
02.07.09,08:09
Ak manželka nie je dôchodkovo poistená, nepoberá dôchodok... tak nemôže manželovi vypomáhať. Je to posudzované ako nelegálna práca.
Pozri tento príspevok : http://www.porada.sk/847723-post10.html
milkami
02.07.09,09:56
hm, manželka poberá čiastočný invalidný dôchodok, do 30.4.2009 bola u neho v pracovnom pomere, teraz je prihlásená na Úrade práce. Teda od mája nemôžem vykazovať jazdy na súkromnom vozidle, iba keď je vodičom SZČO sám. Dobre som porozumela?
veronikasad
02.07.09,10:17
Prosím, prosím, čo dnes nikto nerobí na jazdách?:mee:
Prečítaj si prosím
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

Nikto "nerobí" na žiadnej téme, kto je práve prihlásený a vie na danú otázku odpovedať - odpovie ...
veronikasad
02.07.09,10:18
Za evidovaných uchádzačov o zamestnanie úrad práce dôchodkové poistenie neplatí.
milkami
02.07.09,13:19
Prečítaj si prosím
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

Nikto "nerobí" na žiadnej téme, kto je práve prihlásený a vie na danú otázku odpovedať - odpovie ...
Ospravedlňujem sa, ak to vyznelo nevhodne, myslela som, či doma nikto nespracuváva jazdy a nie je momentálne na tejto téme;). Ďakujem za pomoc.
lulinka10001
09.07.09,14:05
dobry den
presla som vsetky stranky tejto poradi,ale neprisla som na to ako sa zmenili cestovne nahrady na rok 2009.
ci sa este musia robit kniha jazd,alebo uz sa len pocita 80percent?
ako to je ked je auto zapisane v majetku a ako ked nie.vie mi nieto poradit,alebo kde najdem odpoved?dakujem
dmar
10.07.09,07:08
Mňa tiež zaujíma, či si môže SZČO uplatniť 80 % PHM, keď používa súkromné auto. Myslím si , že nie, lebo tu ide o výdavky podľa § 19 odst. 2 p. e/ a novela sa týka výdavkov podľa písmena l/. Ale odsúhlasí mi to niekto?
dmar
10.07.09,07:11
Ospravedlňujem sa, odpoveď som našla o stránku vyššie.
Lucida
10.07.09,08:40
Ahojte!

SZCO má vlastné auto - zatial nezaradené v majetku (asi ho zaradíme). Má zamestnanca. Ten by mal to auto pouzívať. Ako je to vo vztahu k cestnej dani, resp. kedy treba nahlásiť na DÚ pouzivanie sukromneho auta zamestnancom. mozem sukromne auto pouzivat na cestaky a aj si uplatnovat PHM?
ake mam moznosti?

Ďakujem pekne!
salamun
29.12.09,17:38
prosim o radu: živnostník nemá v podnikaní auto. vykonával služobné cesty - rozvoz tovaru súkromným autom, avšak je napísané na jeho brata. je pre neho možné uplatniť nejaké náklady aj vo svojej živnosti? môže si vypísať cestovný príkaz na súkromné MV ktoré je bratovo, nie jeho? môže si uplatniť náhradu za PHL + náhradu za kilometre? alebo iba PHL? čo s DPH (je totižto aj platcom DPH). Dá sa to prípadne vyriešiť prenajatím si auta od brata napr. na zmluvu o bezplatnom prenechaní veci? bolo by výhodnejšie urobiť zmluvu na fyzickú osobu, alebo na živnosť? kedy by sa musel prihlásiť na daň z motorových vozidiel?
skúste mi poradiť ak máte nejaké podobné skúsenosti, lebo toto je na mňa veľa. vopred veľmi pekne ďakujem
Čimko
04.01.10,21:00
Ahoj, chcela by som sa spýtať, akým spôsobom možem uplatniť cestovné príkazy - môj živnostník je murár a robí na turnusy - 10-12-dňové - mimo bydliska resp. sídla firmy takmer všade - Púchov, Bratislava, Ostrava, Uherské Hradište,..... Môže si teda vypísať CP na každý turnus a potom ako ho mám vyúčtovať - musí doložiť stravné, noclažné, ..... nejakým dokladom? A ako to previesť do účtovníctva - peňažného denníka?
Ďakujem pekne za odpoveď.
andrea palcova
04.01.10,21:18
prosim o radu: živnostník nemá v podnikaní auto. vykonával služobné cesty - rozvoz tovaru súkromným autom, avšak je napísané na jeho brata. je pre neho možné uplatniť nejaké náklady aj vo svojej živnosti? môže si vypísať cestovný príkaz na súkromné MV ktoré je bratovo, nie jeho? môže si uplatniť náhradu za PHL + náhradu za kilometre? alebo iba PHL? čo s DPH (je totižto aj platcom DPH). Dá sa to prípadne vyriešiť prenajatím si auta od brata napr. na zmluvu o bezplatnom prenechaní veci? bolo by výhodnejšie urobiť zmluvu na fyzickú osobu, alebo na živnosť? kedy by sa musel prihlásiť na daň z motorových vozidiel?
skúste mi poradiť ak máte nejaké podobné skúsenosti, lebo toto je na mňa veľa. vopred veľmi pekne ďakujem

v prípade, že živnostník používa motorové vozidlo, ktoré nevlastní ako súkromná osoba, môže si dať do nákladov spotrebované PHM a taktiež náklady, ktoré súvisia s prevádzkou motorového vozidla /výmena oleja.../ náhradu za kilometer si do nákladov dať nemôže. odporúčam urobiť zmluvu o prenájme motorového vozidla medzi prenajímateľom a dotyčným živnostníkom. na daň z motorových vozidiel sa musí prihlásiť do 30 dní odkedy začne používať motorové vozidlo na podnikanie a má povinnosť zaplatiť daň do 31.1.
Čimko
06.01.10,14:58
Ahoj, chcela by som sa spýtať, akým spôsobom možem uplatniť cestovné príkazy - môj živnostník je murár a robí na turnusy - 10-12-dňové - mimo bydliska resp. sídla firmy takmer všade - Púchov, Bratislava, Ostrava, Uherské Hradište,..... Môže si teda vypísať CP na každý turnus a potom ako ho mám vyúčtovať - musí doložiť stravné, noclažné, ..... nejakým dokladom? A ako to previesť do účtovníctva - peňažného denníka?
Ďakujem pekne za odpoveď.


Odpovie mi niekto prosím?:mee:
andrea palcova
06.01.10,17:39
V prípade pracovnej cesty na Slovensko by som vypísala tuzemský cestovný príkaz s doložením dokladu o zaplatení noclažného, stravné príp. nejakých iných nutných vedľajších výdavkov. Taktiež by som vyúčtovala benzín, resp. doklad o tom, ako sa dostal do miesta pracovnej cesty. V prípade zahraničnej pracovnej cesty by som doložila zahraničný cestovný príkaz s doložením ešte kurzového lístka, ak to bolo v krajine, kde nie je Euro. Do peňažného denníka - cestovný príkaz ako výdavok z pokladne.
babi2
06.01.10,17:58
Ahoj, chcela by som sa spýtať, akým spôsobom možem uplatniť cestovné príkazy - môj živnostník je murár a robí na turnusy - 10-12-dňové - mimo bydliska resp. sídla firmy takmer všade - Púchov, Bratislava, Ostrava, Uherské Hradište,..... Môže si teda vypísať CP na každý turnus a potom ako ho mám vyúčtovať - musí doložiť stravné, noclažné, ..... nejakým dokladom? A ako to previesť do účtovníctva - peňažného denníka?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Súhlasím s odpoveďou od andreja palcova, avšak keďže je murár a na murárske práce si môže uplatniť 60% paušálne výdavky, nebolo by to preňho jednoduchšie? alebo skutočné náklady má vyššie ako 60% paušálne výdaje + odvody?
lulinka10001
11.01.10,15:53
A ako mam spravne postupovat, ked si chcem uplatnit len tých 80%?Pliložím bločik od tankovania a vypočítym 80%?alebo ako?
Tinika
26.01.10,20:09
MOze si dat SZCO do N aj dialnicnu znamk ak auto nie je jeho a ma ho v prenajme? dakujem
lenka.ba
28.01.10,20:07
v prípade, že živnostník používa motorové vozidlo, ktoré nevlastní ako súkromná osoba, môže si dať do nákladov spotrebované PHM a taktiež náklady, ktoré súvisia s prevádzkou motorového vozidla /výmena oleja.../ náhradu za kilometer si do nákladov dať nemôže. odporúčam urobiť zmluvu o prenájme motorového vozidla medzi prenajímateľom a dotyčným živnostníkom. na daň z motorových vozidiel sa musí prihlásiť do 30 dní odkedy začne používať motorové vozidlo na podnikanie a má povinnosť zaplatiť daň do 31.1.

Nestačí podať daňové priznanie do 31.1. a zaplatiť daň iba za mesiace, v ktoré bolo auto využívané na podnikateľské účely???
andrea4211
06.03.10,18:12
Ahojte, poprosím o radu.
Robím zahraničné cestovné príkazy pre SZČO JU. Na základe zmluvy o dielo chodí do Francúzska opravovať autá. Cestuje s autom ktoré je písané na manželku ( je BSM). Auto nie je zahrnuté do majetku firmy .
Na základe zákona DP § 19 ods. 2 písm. e) si uplatní výdavky na stravné + vreckové.
Problém mám s uplatnením výdavkov na PHL a na amortizáciou.
Dostal som od neho knihu jázd ktorú písal nasledovne:
· Cesta zo Slovenska do francúzska na miesto ubytovania – 2000 km. (Sú bločky na kúpu PHL).
· Každý deň jazda z ubytovne na miesto výkonu práce a späť. (ca 60 km denne, nie sú bločky na kúpu PHL ani doklad o ubytovaní, dokopy prejazdené 3000 km za celé obdobie)
· Cesta z francúzska na Slovensko– 2000 km. (Sú bločky na kúpu PHL)

Podľa Vás viem nejakým spôsobom uplatniť PHL +amortizáciu aj na jazdy ktoré nemá vydokladované s bločkami, alebo len na tie úseky uplatniť PHL +amortizáciu ktoré sú podložené s dokladmi o kúpe PHL?
Ďalšia otázka je či uplatňovanie náhrad na amortizáciu je spojené s dokladmi o kúpe PHL?

Vopred ďakujem.
andrea4211
07.03.10,14:54
Prosím Vás, poradte mi
Uľa
09.03.10,08:14
Prosím vás veľmi pekne o radu. SZČO, platca DPH, prihlásil svoje súkromné auto na DÚ 13.05.2009 a 27.07.2009 ho odhlásil. Za toto obdobie zaplatil daň z MV, uplatnil si PHM, viedol knihu jázd. Nakoniec auto predal nie ako SZČO ale ako súkromná osoba ďalšej súkromnej osobe. Uvádzam tento príjem niekde v daňovom priznaní, keď nešlo o príjem z predaja za SZČO? Ďakujem vopred za radu.
Katka0208
10.03.11,19:54
Prosím vás, pri výpočte náhrad môžem použiť priemernú cenu nafty za daný mesiac podľa údajov štatistického úradu? ďakujem...
Katka0208
11.03.11,06:26
poradíte?
truch
11.03.11,06:33
Prosím vás, pri výpočte náhrad môžem použiť priemernú cenu nafty za daný mesiac podľa údajov štatistického úradu? ďakujem...

Musíš mať bločky. Pozri túto tému, sú tam aj odpovede z DRSR
http://www.porada.sk/t135778-blocky-phm.html?highlight=blo%E8ky+PHM
Katka0208
11.03.11,06:39
áno, mám bločky, len som to myslela tak, či priemernú cenu musím počítať z bločkov za daný mesiac alebo môžem použiť i údaj ŠÚSR...
Katka0208
11.03.11,07:04
prosím ..... :(
truch
11.03.11,07:07
áno, mám bločky, len som to myslela tak, či priemernú cenu musím počítať z bločkov za daný mesiac alebo môžem použiť i údaj ŠÚSR...

Doklad o nákupe PH slúži na zadanie správnej nákupnej ceny PH, zadaj si údaje o skutočnej cene PH z bločku.
Katka0208
11.03.11,07:15
keď mám za daný mesiac bločkov viac, tak si cenu zo všetkych spriemerujem, áno?
Janula1
11.03.11,09:48
Dobry den, ja sa chcem spýtať, ked nepouživam svoje auto na podnikateľske učely, vždy si požičiam, vtedy nemusim mať auto nahlasene na daň. urade ani platiť daň z MV, ale môžem si urobiť normálne cesťáky, však?
Ďakujem pekne
truch
11.03.11,10:56
Dobry den, ja sa chcem spýtať, ked nepouživam svoje auto na podnikateľske učely, vždy si požičiam, vtedy nemusim mať auto nahlasene na daň. urade ani platiť daň z MV, ale môžem si urobiť normálne cesťáky, však?
Ďakujem pekne

Ak si zamestnanec tak áno, SZČO ak má auto požičané, resp. prenajaté platí daň z MV.
Janula1
11.03.11,12:01
som SZČO, auto mam požičané, to znamená, že ak si chcem robiť cesťáky, tak som musela mať za rok 2010 zaplatenú daň z MV?
Ak nemám, môže to byť problém?
Ďakujem
Zdenka175
11.03.11,12:15
som SZČO, auto mam požičané, to znamená, že ak si chcem robiť cesťáky, tak som musela mať za rok 2010 zaplatenú daň z MV?
Ak nemám, môže to byť problém?
Ďakujem
Ak SZCO začne používať auto na podnikanie, má povinnosť do 30 dní nahlásiť na DU, do 31.1.2011 bolo treba podať DP k MV aj daň zaplatiť. Potom vám hrozí pokuta, za oneskorené splnenie povinnosti.
Tinika
11.03.11,19:47
keď mám za daný mesiac bločkov viac, tak si cenu zo všetkych spriemerujem, áno?

ano
Katka0208
14.03.11,07:16
a ešte otázočka, myslíte, že by mohol byť problém, ak szčo eviduje v záväzkoch cestovné náhrady, no nemá si ich z čoho vyplatiť, keďže bola v strate. prakticky si ich mohla vyplatiť iba za január a február..... ? ďakujem...
Katka0208
14.03.11,09:11
kto poradí ? :)
Manual
14.03.11,09:18
a ešte otázočka, myslíte, že by mohol byť problém, ak szčo eviduje v záväzkoch cestovné náhrady, no nemá si ich z čoho vyplatiť, keďže bola v strate. prakticky si ich mohla vyplatiť iba za január a február..... ? ďakujem...
Zaúčtuj cez ID výdaj, je to jedna z možností ako dať kilometrovné do nákladov.
Katka0208
14.03.11,09:48
hm.. a je to "v medziach zákona" ?
Katka0208
14.03.11,10:06
teda asi áno, zrejme hlúpa otázka :)
veronikasad
18.03.11,10:46
som SZČO, auto mam požičané, to znamená, že ak si chcem robiť cesťáky, tak som musela mať za rok 2010 zaplatenú daň z MV?
Ak nemám, môže to byť problém?
Ďakujem
aké cesťáky chceš robiť? Paušálne náhrady za používanie súkr.mot.vozidla si môžeš uplatniť len ak ide o auto vlastné alebo v BSM.
sybila3
27.03.11,11:42
ak má szčo prenajaté auto od manželky treba robiť cesťáky? a čo so stravným? dík
veronikasad
27.03.11,11:44
ak má szčo prenajaté auto od manželky treba robiť cesťáky? a čo so stravným? dík
Auto od manželky (ak je v BSM) sa prenajať nedá.

Na stravné má nárok, ak je na prac.ceste a trvá viac ako 5 hod. Alebo má vopred zakúpené stravovacie poukážky alebo doklad o odbere stravy.
sybila3
27.03.11,13:53
čo je BSM? szčo mi sem doniesol všetky doklady a zmluvy tak sa hrabem len mi povedal, že má zmluvu na prenájom auta od manželky a matky.???
sybila3
27.03.11,16:57
môže to mať prenajaté alebo nie?
L-M
29.06.11,07:11
Dobrý deň, rada by som sa opýtala na dve veci:

1.) ak SZČO používa súkr.auto, teda manželove aj na podnik.účela- je nutné v knihe jázd viesť aj evidenciu súkr.jázd, alebo stačí iba jazdy , ktoré boli pre podnikat.účely?

2.) Ak počas mesiacu natankujem 3x PHM- vyráta sa spotreba za 1/l PHM - priemerne? súčtom cien a vydelením za počet l?
marjankaj
29.06.11,07:21
Dobrý deň, rada by som sa opýtala na dve veci:

1.) ak SZČO používa súkr.auto, teda manželove aj na podnik.účela- je nutné v knihe jázd viesť aj evidenciu súkr.jázd, alebo stačí iba jazdy , ktoré boli pre podnikat.účely?

2.) Ak počas mesiacu natankujem 3x PHM- vyráta sa spotreba za 1/l PHM - priemerne? súčtom cien a vydelením za počet l?

1. Vedieš iba evidenciu jázd na podnikanie.

2. spotrebu PHM za jeden liter?:eek:

Ráta sa spotreba na jeden kilometer. Spotreba v technickom preukaze/100 a vynásobíš to cenou za jeden liter.

Teda napríklad spotreba 5,9l/100km
cena 1,4 €/liter
Spotreba v litroch na 1 km =5,9/100=0,059l/km
spotreba na 1 km v € =1,4*5,9/100=0,0826 €/km
L-M
29.06.11,07:31
1. Vedieš iba evidenciu jázd na podnikanie.

2.spotrebu PHM za jeden liter?:eek
Ráta sa spotreba na jeden kilometer. Spotreba v technickom preukaze/100 a vynásobíš to cenou za jeden liter.

Teda napríklad spotreba 5,9l/100km
cena 1,4 €/liter
Spotreba v litroch na 1 km =5,9/100=0,059l/km
spotreba na 1 km v € =1,4*5,9/100=0,0826 €/km


To bol aký preklep :o, myslela som samozrejme cenu za 1l PHM- priemernu zo všetkých 3-och tankovaní?
Keďže cena PHM sa stále mení.

Ďakujem za ostatné odpovede
dobrava
29.06.11,10:55
Prosím, je niekde jednoznačne stanovené, že SZČO si nemôže od 1.1.2011 uplatniť vreckové pri zahr. SC - konkrétne Česká republika? Niekde myslím v HN online to bolo takto uvedené. Podľa mňa si vreckové môže uplatniť, ale v konečnom dôsledku to preňho nie je výhodné. Alebo áno? Platí aj pre SZČO, že musí z vreckového platiť odvody, alebo to je len u zamestnávateľa a zamestnanca? Prosím môže mi niekto jednoznačne napísať, či si má alebo nemá uplatňovať SZČO vreckové, mám v tom guláš, ˇakujem.
Tweety
29.06.11,10:56
Prosím, je niekde jednoznačne stanovené, že SZČO si nemôže od 1.1.2011 uplatniť vreckové pri zahr. SC - konkrétne Česká republika? Niekde myslím v HN online to bolo takto uvedené. Podľa mňa si vreckové môže uplatniť, ale v konečnom dôsledku to preňho nie je výhodné. Alebo áno? Platí aj pre SZČO, že musí z vreckového platiť odvody, alebo to je len u zamestnávateľa a zamestnanca? Prosím môže mi niekto jednoznačne napísať, či si má alebo nemá uplatňovať SZČO vreckové, mám v tom guláš, ˇakujem.
Podľa Zákona o CN má naň nárok aj živnostník. Od 1.1.2011 však podlieha odvodom, rovnako ako aj u zamestnancov.
Danielam
13.08.11,10:46
Ahojte, konateľka firmy zároveň aj zamestnanec (má uzatvorenu aj pracovnú zmluvu) používa svoje súkromne auto na podnikateľské účely (je držiteľka auta zapísana v TP, auto prihlásene na Daňovom úrade, platí sa DzMV). Vyplácam jej len cestovné náhrady za používanie. Dani z príjmu podlieha len vreckové pri zahraničných pracovných cestách.Vyplatené náhrady za km nepodliehajú dani z príjmu. Rozumiem tomu správne????Odobrí mi to niekto alebo ma opraví? dakujem.
Tweety
14.08.11,06:29
Ahojte, konateľka firmy zároveň aj zamestnanec (má uzatvorenu aj pracovnú zmluvu) používa svoje súkromne auto na podnikateľské účely (je držiteľka auta zapísana v TP, auto prihlásene na Daňovom úrade, platí sa DzMV). Vyplácam jej len cestovné náhrady za používanie. Dani z príjmu podlieha len vreckové pri zahraničných pracovných cestách.Vyplatené náhrady za km nepodliehajú dani z príjmu. Rozumiem tomu správne????Odobrí mi to niekto alebo ma opraví? dakujem.
Dani zo ZČ podlieha len vreckové vyplatené zamestnávateľom.
Danielam
14.08.11,14:52
Dani zo ZČ podlieha len vreckové vyplatené zamestnávateľom.
dakujem za odpoveď :)
natascha
02.08.12,05:24
Dobrý deň, prelúskala som celú tému. Možno som to prehliadla, ale nenašla som, čo potrebujem.
Trápi ma toto:
SZČO - auto nezaradené do podnikania.
Daň z motorových vozidiel je podľa Vás daňovým výdavkom?
Dialničná známka je daňovým výdavkom?
Mila123
02.08.12,05:28
DzMV je výdavkom , tomto prípade iba táto daň, ostatné ako napr. DZ určite nie, žiadne poistky, poplatky či opravy...nič, iba DzMV).....
natascha
02.08.12,06:42
Ďakujem, Mila123.
avalik
14.01.13,11:35
A ako je to ak konatel slovenskej s.r.o. pouziva auto, ktore je registrovane v zahranici? Moze si odpisovat pohonne hmoty, kilometre, ci popripade parkovne?

konatel je na ucely cestovnych nahrad povazovany za zamestnanca - takze vypisovat cestaky



PS: toto je tema SZCO nie sro
taiko
14.01.13,11:58
dakujem a ospravedlnujem sa :-). Ako by som nic nepovedal