jks
02.07.07,20:36
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, že za aký čas narastie buxus tak do výšky dvoch metrov. Chcem si založiť živý plot, ale všade čítam, že ide o pomaly rastúci ker. A tiež, či sa dá tento rast nejako urýchliť, napríklad strihaním len z bokov.

Ďakujem
wagner
03.07.07,13:19
Ja mám doma buxus možno 20 rokov a strihám ho tak na 1,2m. Možno za tých 20 rokov by už mal 3m. Prečo si nezaložíš živý plot z rastlín, ktoré rýchlejšie rastú? Pozri si napr. katalog od firmy Starkl, alebo od iných firiem, čo predávajú rastliny. Tam je popis ako ktorá rastlina rýchlo rastie. Podľa toho si vyber. Ale určite nie buxus, ten mi za rok narastie tak 15 cm. Napr. vtáčí zob, tuje, tie rastú oveľa rýchlejšie.
bulnova
05.07.07,16:53
Ak chceš mať živý plot z krušpánu, alebo vždyzelených rastlín, použí do výsadby
medzi jednotlivé rastliny plamienok (clematis). V jari ti rýchle narastie a tie svoje
2 metre dosiahneš. V jeseni ho úplne odstrihneš. A buxus môže pokojne rásť.
Pravdaže, musíš ho už od malička tvarovať a pristrihovať, aby mal správnu hustotu.
jks
10.07.07,17:23
Dobrý večer,

síce neskôr, ale predsa, ďakujem veľmi pekne za odpovede. Dúfala som, že to bude tak za desať rokov. Musím porozmýšľať aj nad niečím iným.
Ďakujem
Mindzi peter
12.10.07,20:25
chcel by som vediet ci neexistuje nieco nejaky pripravok alebo nieco podobne co urychkuje rast,..napriklad ten buxus ak ho vezmem cez zimu dnu a budem iba stale hnojit tak bude iba rast v podstate to by bol jeden sposob na urychlenie rastu nie? dakujem
wagner
13.10.07,07:21
Buxus nie je rastlina, ktorá rýchlo rastie. Neverím, že keby si ho zobral do vnútra v zime, že s tým niečo dosiahneš. Ak tak jedine to, že Ti môže skôr vyschnúť. Je to rastlina, ktorá rastie vonku.
Kolenčík
14.10.07,06:28
Môžeš ty hnojiť, či premiestňovať, ak to rastie pomyly, tak to rastie pomyly a rastliny nie sú nábytok, aby sme ich stále premiestňovali, keď chceš rýchlorastúci druh, tak si musíš zabezpečiť rýchlorastúci. Buxus sa nedá ani urýchliť, ani natiahnúť a keď ho nebudeš pravidelne strihať bude riedký, neforemný, neesteticky a v zime Ti ho poláme sneh.
Bionda
15.10.07,13:45
rýchlo rastie vtáčí zob, je ich viac typov , opadavé i neopadavé. Nie je zlá na plot ani cezmína- ilex stálozelená , len je pichľavá , má aj pekné červené plody- okrasné, Veľmi pekný je vavrínovec z rodu prunus- tiež je stálozelený, má pekný list- lesklý. Krušpán nie je zlý, je veľmi pekný a veľmi pekne sa s ním pracuje, len pomaly rastie a kto nechce tak dlho čakať, mal by sa rozhodnúť pre iný typ. Ale nie je ani špatný plot z ibištekov, ja som si teraz začala jenu časť oddeľovať práve z tohto typu a vyzerá to veľmi zaujímavo- rastie to pomerne slušne.
day
08.05.12,22:03
pri kruspane som sa docital, ze sirka kriku je od 1,5m, mne by vyhovovala sirka max 1m, je to pri kruspane mozne?
arizona
09.05.12,06:53
pri kruspane som sa docital, ze sirka kriku je od 1,5m, mne by vyhovovala sirka max 1m, je to pri kruspane mozne?
Pozadovanu vysku,ale aj sirku dosiahnes pravidelnym strihom.
Ja mam z kruspanu polmetrovu gulu, viac ho nepustam rast.
day
09.05.12,08:17
dakujem
Valcake
09.05.12,21:24
Buxus, krušpán.... môžeš tvarovať ako sa ti hodí. V záhrade sme mali štíhli, riedky buxus. Tak sa mi nepáčil, tak mng. mi vyrezal stred a potom som ho vytvarovala na veľkú guľu. Pekne zhustol... niekde ho mám aj odfotený.
vicktor
15.05.12,14:10
Pôvodca textu príspevku: day http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t55768-buxus-kruspan.html#post2057410) pri kruspane som sa docital, ze sirka kriku je od 1,5m, mne by vyhovovala sirka max 1m, je to pri kruspane mozne?



Pozadovanu vysku,ale aj sirku dosiahnes pravidelnym strihom.
Ja mam z kruspanu polmetrovu gulu, viac ho nepustam rast.

Moje kruspany maju asi 10 rokov a este som ich (umyselne) nestrihal. Maju asi 150 cm vysku a nieco cez pol metra sirku.
Strihanim by som ich vedel znizit a zostihlit, ale neviem si predstavit ako rozsirit a spravit gulu. Davaju sa medzi konare nejake rozperky, aby smerovali do sirky?

Este k tym teoretickym rozmerom: videl som kruspanovy stromcek vysoky asi 3 metre. Na obstrihanom dvojmetrovom kmeni bola gulovita koruna s priemerom asi 150 cm.
A videl som aj nestrihane kry vysoke 6-8 m a siroke asi 3-4 metre. Kolkoze rokov mohli mat?
arizona
15.05.12,14:27
Pôvodca textu príspevku: day http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t55768-buxus-kruspan.html#post2057410) pri kruspane som sa docital, ze sirka kriku je od 1,5m, mne by vyhovovala sirka max 1m, je to pri kruspane mozne?




Moje kruspany maju asi 10 rokov a este som ich (umyselne) nestrihal. Maju asi 150 cm vysku a nieco cez pol metra sirku.
Strihanim by som ich vedel znizit a zostihlit, ale neviem si predstavit ako rozsirit a spravit gulu. Davaju sa medzi konare nejake rozperky, aby smerovali do sirky?

Este k tym teoretickym rozmerom: videl som kruspanovy stromcek vysoky asi 3 metre. Na obstrihanom dvojmetrovom kmeni bola gulovita koruna s priemerom asi 150 cm.
A videl som aj nestrihane kry vysoke 6-8 m a siroke asi 3-4 metre. Kolkoze rokov mohli mat?
Nedavala som medzi konare nic.
Jedine co potrebujes je cas a trpezlivost.Hned od malicka musis stale zastipovat,a neskor casto zostrihavat, aby poriadne zhustol. Sice rastie pomaly,ale musi byt pekny, husty aj vo vnutri.
Teraz, ked uz mam hustu gulu, tak mi staci obstrihat na jar a koncom leta nove vyhonky.
Valcake
16.05.12,15:59
pri kruspane som sa docital, ze sirka kriku je od 1,5m, mne by vyhovovala sirka max 1m, je to pri kruspane mozne?

..názorná ukážka...z tohto vysokého riedkeho buxusu som urobila guľu..
intro
17.05.12,15:13
My sme tiež chceli najprv živý plot - vybrali sme stálozelený ker - buxus , ale hneď nás upozornili, že je pomalorastúci , takže máme aj normálny plot aj živý . Ten po 20 rokoch a zostrihu má niečo nad 1 m. Mám elektrické nožnice , takže tvarovanie nie je problém . Buxus sa veľmi dobre rozmnožuje a je to vďačný ker na úpravu - tvarovanie - má množstvo drobných lístkov .
Rastlinky.sk
21.05.12,12:29
Krušpán ( Buxus) je drevina určená na strihanie. Najvhodnejšie je venovať sa mu hneď od začiatku. V prvom roku po výsadbe sa nestrihá. V ďalšom roku sa odstraňujú len výhony aby sa podporilo vetvenie a zahustenie kra. Dobre znáša aj hlbší, radikálnejší rez, preto sa netreba báť začať upravovať strihaním aj vysoký ker. Ako pomôcku použite špagát alebo pletivo. Nožnice by mali byť dostatočne ostré a naolejované. Tvarujú sa od júla do septembra, alebo kozmetické úpravy v malom množstve kedykoľvek a potom každé 3-4 týždne.