turinic
02.07.07,22:37
som platca dph, vo februari 2005 som mal autonehodu (nie moja vina) a prisiel som o auto, ktore bolo v majetku firmy. par mesiacov na to som si kupil nove auto ale vo firme som nemal dostatok financii, tak som vlozil do firmy vlastne peniaze - osobny vklad podnikatela, kupil som auto, zaradil do dm. v rokoch 2005 a 2006 sa mi nedarilo a dostal som sa do straty spolu cca 370 000,- sk. v roku 2007 a aj 2008 by som mal uplatnit odpis ale nemam dostatocny prijem. mozem prerusit odpisy dm a z prijmu odpisat stratu z minulych 2 rokov a potom pokracovat v odpise dalej? odpis nema vyznam ked som v strate, lebo strata len narasta a po 5 rokoch si uz neuplatnim stratu....
popri zamestnani som aj zivnostnik a podarilo sa mi dostat sa do skoly -prednasky v lm (ba-lm-ba = 600km). cesta firemnym autom (zivnost) sa povazuje ako sukromna cesta alebo je to danovo uznatelny vydavok vzhladom na zvysenie kvalifikacie a mozem si evidovat tuto cestu ako firemnu? co vsetko k tomu potrebujem evidovat?

dakujem
milan
liba2
03.07.07,02:26
som platca dph, vo februari 2005 som mal autonehodu (nie moja vina) a prisiel som o auto, ktore bolo v majetku firmy. par mesiacov na to som si kupil nove auto ale vo firme som nemal dostatok financii, tak som vlozil do firmy vlastne peniaze - osobny vklad podnikatela, kupil som auto, zaradil do dm. v rokoch 2005 a 2006 sa mi nedarilo a dostal som sa do straty spolu cca 370 000,- sk. v roku 2007 a aj 2008 by som mal uplatnit odpis ale nemam dostatocny prijem. mozem prerusit odpisy dm a z prijmu odpisat stratu z minulych 2 rokov a potom pokracovat v odpise dalej? odpis nema vyznam ked som v strate, lebo strata len narasta a po 5 rokoch si uz neuplatnim stratu....
popri zamestnani som aj zivnostnik a podarilo sa mi dostat sa do skoly -prednasky v lm (ba-lm-ba = 600km). cesta firemnym autom (zivnost) sa povazuje ako sukromna cesta alebo je to danovo uznatelny vydavok vzhladom na zvysenie kvalifikacie a mozem si evidovat tuto cestu ako firemnu? co vsetko k tomu potrebujem evidovat?

dakujem
milan
K prerušeniu odpisovania - áno môžeš:
§ 22 zákona o dani z príjmov:
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

Výdavky na vzdelanie: pozri prílohu
turinic
09.07.07,17:11
vdaka
a ako to je ked na zivnosti nemam dostatocny prijem, aby som mohol zivit auto, mozem ho vyradit z majetku aj v priebehu roka a presunut na sukromnu osobu? ako to je s odpisom? berie sa odpis za cely rok alebo sa prepocita na dni??? zatial som odpisal rok 2005 a 2006, caka ma rok 2007. kedze som bol ale hlboko v strate a rok 2007 nevyzera lepsie, auto som prakticky neodpisal a ked do 5tich rokov nezarobim tak to bolo uplne zbytocne ho mat na zivnosti, lebo tie vydavky mi zato nestali :( hmmm?
Anja111
09.07.07,17:26
vdaka
a ako to je ked na zivnosti nemam dostatocny prijem, aby som mohol zivit auto, mozem ho vyradit z majetku aj v priebehu roka a presunut na sukromnu osobu? ako to je s odpisom? berie sa odpis za cely rok alebo sa prepocita na dni??? zatial som odpisal rok 2005 a 2006, caka ma rok 2007. kedze som bol ale hlboko v strate a rok 2007 nevyzera lepsie, auto som prakticky neodpisal a ked do 5tich rokov nezarobim tak to bolo uplne zbytocne ho mat na zivnosti, lebo tie vydavky mi zato nestali :( hmmm?
Ak vyradíš auto z obchodného majetku v priebehu roka, tak nemáš nárok na odpisy. Odpisy sa uplatňujú z majetku, ktorý je na stave k 31.12.
marcelaStanakova
15.10.07,14:05
Dobrý deň prajem. Firma mala prerušené odpisovanie automobilu na dve zdaňovacie obdobia rok 2005,2006. teraz v roku 2007 v októbri by chcela predať toto auto nevieme určiť cenu predaja pretože neboli odpisy nieje ZC. Je možné urobiť odpis v roku 2007 za rok 2005,2006 a upraviť ZC na predaj automobilu.
ekonom99
15.10.07,14:18
Ak vyradíš auto z obchodného majetku v priebehu roka, tak nemáš nárok na odpisy. Odpisy sa uplatňujú z majetku, ktorý je na stave k 31.12.
treba upozorniť, či hovoríte o daňových alebo účtovných odpisoch.
Danila
15.10.07,16:10
Dobrý deň prajem. Firma mala prerušené odpisovanie automobilu na dve zdaňovacie obdobia rok 2005,2006. teraz v roku 2007 v októbri by chcela predať toto auto nevieme určiť cenu predaja pretože neboli odpisy nieje ZC. Je možné urobiť odpis v roku 2007 za rok 2005,2006 a upraviť ZC na predaj automobilu.
Mali ste prerušené odpisovanie v zmysle zákona o daniach, takže daňové. Účtovné odpisy ste boli povinný účtovať v zmysle odpisového plánu. Keď chcete predať auto, tak stanovenie ceny auta predsa nesúvisí s účtovnou, ale trhovou cenou. No ale to je váš problém. Vás bude zaujímať rozdiel účtovnej a zostatkovej ceny, pretože ste až do predaja boli povinný účtovať o účtovných odpisoch, a daňové odpisy ste mali prerušené. Pri vyradení vozidla použijete účet 541 a rozdiel medzi účtovnou a daňovou ZC upravíte v DP.