cepeva
03.07.07,06:58
Dobry den,

chcela by som si overit, ci uvazujem spravne. Zamestnancovi budeme vyplacat odmenu na zaklade vnutorneho predpisu zamestnavatela za "dohodenie" noveho zamestnanca. Tato odmena nesuvisi s vykonom prace, preto podla mojho nazoru by nemala vstupovat do dovolenkoveho priemeru zamestnanca.

Aky je Vas nazor?

Vopred dakujem.
azuz
03.07.07,05:03
A čo takto dohoda o vykonaní práce - dohodenie nového zamestnanca?
Alebo:
Ak to nie je odmena za výkon práce dohodnutej v pracovnej zmluve (a nechceš aby to išlo do priemeru) môže to byť napr odmena zo sociálneho fondu, jubilejná odmena:D , prípadne odmena zo zisku (firma si ju nemôže zahrnúť do nákladov).
Nič iné ma nepadá.
cepeva
03.07.07,05:17
Bude to vyplatene v mzde ako odmena za najdenie pracovnika podla interneho predpisu. Kedze nejde o mzdu za vykon prace, nedala by som ju do priemeru zamestnanca. Ci sa da zahrnut do danovych nakladov som si nie ista.
Ide mi hlavne o to, aby som buduci mesiac nezvysila dovolenkovy priemer zamestnanca neumerne.. hned by si vycerpal dovolenku :)
nikulik
03.07.07,06:11
To je zložite vyplatiť odmenu bez toho aby to nešlo do hrubej mzdy a aby následne to neovplyvnilo dovolenkový priemer. Neviem ci sa to vôbec da, pretože všetky premie, odmeny, príplatky idu do HM, ktorá ked sa zvýši, zvýši sa tým automaticky aj dovolenkový priemer, ak samozrejme by sa umerne nezvyšil aj počet odpracovaných hodín v danom mesiaci. Ale ak by niekto našiel takú odmenu, ktorá neovplyvní dovol.priemer, rada sa poučím.;)
cepeva
03.07.07,06:28
Nikulik,
ja si mozem dat software upravit a odmena mi nevstupi do dovolenkoveho priemeru. Jedna sa mi len o to, ci to bude pred inspektormi obhajitelne. Nie je to mzda za pracu, nemal by to mat v priemere. Ja mu ale zaplatim z tej odmeny vsetky odvody a dan.
nikulik
03.07.07,07:13
Viem o čo ti ide, a prave preto sa rada poucim ak niekto najde takyto spôsob.
azuz
03.07.07,07:14
Nikulik,
ja si mozem dat software upravit a odmena mi nevstupi do dovolenkoveho priemeru. Jedna sa mi len o to, ci to bude pred inspektormi obhajitelne. Nie je to mzda za pracu, nemal by to mat v priemere. Ja mu ale zaplatim z tej odmeny vsetky odvody a dan.
Keď to nie je mzda za prácu, tak na základe akého zákona (alebo dohody) je vyplatená? Ak na to neexistuje zákonný podklad (doklad), tak to je pre firmu výdavok zvyšujúci daňový základ.
A prečo (keď to nie je odmena za prácu) to chceš dať do vymeriavacieho základu pre jednotlivé odvody?
Nutricia
03.07.07,07:30
Aj ked to nie je mzda odvody do ZP sa musia platit už len z titulu že je to príjem podliehajúci dani z príjmu.
My máme takisto takéto odmeny za dohodenie zamestnanca a platíme z toho všetky odvody,ja to dávam ako mimoriadnu odmenu.
cepeva
03.07.07,11:16
Nutricia,
davas to do dovolenkoveho priemeru?

Azuz,
podla ziadneho zakona to nie je, ale zamestnavatel moze zamestnancovi vyplatit aj mimoriadnu odmenu podla svojho interneho predpisu, nie?
Nutricia
03.07.07,11:18
Áno,berie mi to aj do dovolenkového priemeru.
azuz
03.07.07,11:45
Azuz,
podla ziadneho zakona to nie je, ale zamestnavatel moze zamestnancovi vyplatit aj mimoriadnu odmenu podla svojho interneho predpisu, nie?
To samozrejme áno, ale ak sa to berie ako príjem v súvislosti s pracovným pomerom, tak sú aj komplet odmeny a ide to aj do dovelnkového priemeru. Jedine, že by ste to mali definované ako položku, ktorá nesúvisí s pracovným pomerom. Vtedy to nieje mzdový náklad a nejde to ani do VZ ani do priemeru, len sa to zdaní.
cepeva
06.07.07,06:54
Asi mu to dam ako klasicku odmenu, potiahnem mu z toho vsetky odvody a nech mu to ide aj do dovolenkoveho priemeru.
Pokial by som mu to dala do viac obdobi dovolenkoveho priemeru, myslite, ze by to bolo nespravne? Nech nema buduci stvrtrok tak ovplyvnenu priemerku. Ide leto a budu mat vela dovoleniek, firme by stupli dost naklady a bojim sa, aby sme tym neprekrocili plan.
azuz
06.07.07,07:58
Asi mu to dam ako klasicku odmenu, potiahnem mu z toho vsetky odvody a nech mu to ide aj do dovolenkoveho priemeru.
Pokial by som mu to dala do viac obdobi dovolenkoveho priemeru, myslite, ze by to bolo nespravne? Nech nema buduci stvrtrok tak ovplyvnenu priemerku. Ide leto a budu mat vela dovoleniek, firme by stupli dost naklady a bojim sa, aby sme tym neprekrocili plan.
Myslim si, že to bude nesprávne, lebo do viacerých štvrťrokov sa odmena rozpočítava len vtedy, keď patrí za dlhšie obdobie ako 1 štvrťrok.
Správne by to bolo napríklad len vtedy, keby raz za 1 rok dostal odmenu za to, že dohodil x novych zamestnancov. Vtedy by sa odmena rozpočítavala do 4 štvrťrokov.