ivti
03.07.07,07:05
Prosím Vás je možné, aby SZČO pracoval na dohodu o VP, v ktorej má uvedené činnosti, ktoré má ale uvedené aj v živnostenskom liste?Nemal vystaviť za takéto práce faktúru?Alebo sa mýlim?Ďakujem.
Zoltán Kovács
03.07.07,07:08
Prosím Vás je možné, aby SZČO pracoval na dohodu o VP, v ktorej má uvedené činnosti, ktoré má ale uvedené aj v živnostenskom liste?Nemal vystaviť za takéto práce faktúru?Alebo sa mýlim?Ďakujem.

Szčo tak isto môže pracovať na DoVP, ako každý.
ivti
03.07.07,07:21
Szčo tak isto môže pracovať na DoVP, ako každý.
A účtuje sa o tom v peňažnom denníku, alebo sa to uvedie až v daňovom priznaní?Ďakujem.
Lenka1979
03.07.07,11:02
v účtovníctve o tom neúčtuje, ale uvádza to v daňovom priznaní.
nadka1
03.09.07,13:05
Pripájam sa k téme, vie mi niekto povedať,čo je pre SZČO výhodnejšie,lebo myslím,že keď príjem z dohody je zdanený zrážkovou daňou,nemusí ho už uvádzať v DP a tým by niečo ušetril,nemýlim sa? Ak vie niekto rýchlo zareagovať,budem povďačná.
veronikasad
03.09.07,13:10
Pripájam sa k téme, vie mi niekto povedať,čo je pre SZČO výhodnejšie,lebo myslím,že keď príjem z dohody je zdanený zrážkovou daňou,nemusí ho už uvádzať v DP a tým by niečo ušetril,nemýlim sa? Ak vie niekto rýchlo zareagovať,budem povďačná.

Nemusíš ho uviesť, ale ak tvoj zisk z podnikania bude nižší ako nezd.čiastka, je dobré ho uviesť do § 5 a DÚ ti zrazenú daň vráti.

--------
Veronika
nadka1
03.09.07,13:58
Ďakujem ti veronikasad za rychlu reakciu,ale je mam skor opacny problem,vysoky zisk a stojim pred rozhodnutim urobit dohodu alebo fakturovat,odberatelovi je to jedno a ja chcem aspon trochu usetrit na odvodoch na dalsi rok. Rozmyslam dobre?
veronikasad
03.09.07,14:02
Ďakujem ti veronikasad za rychlu reakciu,ale je mam skor opacny problem,vysoky zisk a stojim pred rozhodnutim urobit dohodu alebo fakturovat,odberatelovi je to jedno a ja chcem aspon trochu usetrit na odvodoch na dalsi rok. Rozmyslam dobre?

Z hľadiska daní je to pri vysokom zisku skutočne jedno. Ak to bude príjem z dohody, na odvodoch ušetríš, len nech ťa zamestnávateľ nezabudne pred začiatkom výkonu práce prihlásiť do soc.poisťovne. Spätne je to na pokutu. Ak nie je registrovaný ako platiteľ dane zo záv.činnosti, treba registrácia aj na daňovom úrade a štvrťročný výkaz o Preddavkoch.

-------
Veronika
nadka1
03.09.07,14:24
Registracia je tam v poriadku,ani prihlasenie nebude problem,mne islo len o potvrdenie,ze pre SZCO s vysokym ziskom je vyhodnejsie z hladiska usetrenia na odvodoch uzatvorit dohodu ako fakturovat za vykonanu pracu.Napadlo ma to aj v suvislosti so zmenou v ZP,ked sa opat vratila dohoda o pracovnej cinnosti a tym su vacsie moznosti zamestnat aj takouto formou.SZCO bude aj v buducnosti pravdepodobne stat pred rozhodnutim aky sposob volit,ci dohodu alebo fakturacia aj chcem dobre poradit.
Dakujem srdecne.:)
veronikasad
03.09.07,14:31
Registracia je tam v poriadku,ani prihlasenie nebude problem,mne islo len o potvrdenie,ze pre SZCO s vysokym ziskom je vyhodnejsie z hladiska usetrenia na odvodoch uzatvorit dohodu ako fakturovat za vykonanu pracu.Napadlo ma to aj v suvislosti so zmenou v ZP,ked sa opat vratila dohoda o pracovnej cinnosti a tym su vacsie moznosti zamestnat aj takouto formou.SZCO bude aj v buducnosti pravdepodobne stat pred rozhodnutim aky sposob volit,ci dohodu alebo fakturacia aj chcem dobre poradit.
Dakujem srdecne.:)

Pokiaľ vykonávaná práca má aj charakter práce na dohodu mimo pracovný pomer, je výhodné kombinovať obidve možnosti.

----------
Veronika
nadka1
03.09.07,14:59
Priznám sa, že teraz som tomu celkom neporozumela, ako kombinovať a v čom je to výhodné?
veronikasad
03.09.07,15:51
Priznám sa, že teraz som tomu celkom neporozumela, ako kombinovať a v čom je to výhodné?
Dohody s fakturáciou, veď o tom sme sa bavili v predch. príspevkoch. Dohody sú príjmom podľa § 5 a nevstupujú živnostníkovi do platenia odvodov.

------------
Veronika