jana007
03.07.07,07:09
Chcem sa spýtať na zaokrúhľovanie bločkov. Mám program MRP WIN. Keď nahadzujem bloček z RP - nákup materiálu. Základ dane - 22,40, DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59) - 4,20, hal.zaokrúhlenie - -0,10, spolu=26,50. Mám nahodiť základ dane hned o 19 hal. menej alebo mám nahadzovať samostatný riadok na hal. zaokrúhlenie? Je hal.zaokrúhlenie učtované tiež ako nákup materiálu alebo prevádzková réžia?
Monika Kováčová
03.07.07,05:37
robím samostatný riadok - typ DPH 39 hal. zaokrúhlenie, prvý riadok ZD+Daň typ 40.
Práve kvôli typu DPH musí byť druhý riadok samostatne.
Soňula
03.07.07,05:41
Ja to robím tak, že si upravím hneď základ dane. Daň nechávam, aká je na bločku. Takže by som to v tvojom prípade robila takto:
nákup materiálu 22,30 19% 4,20 26,50

Halierové vyrovnanie nikam nezaučtovávam.
jana007
03.07.07,05:51
robím samostatný riadok - typ DPH 39 hal. zaokrúhlenie, prvý riadok ZD+Daň typ 40.
Práve kvôli typu DPH musí byť druhý riadok samostatne.
Prvý riadok zaúčtujem ako nákup materiálu a hal.zaokrúhlenie ako prevádzková réžia ?
Katka22
03.07.07,06:11
Mne to program dáva do iný odpočitateľný od zak. dane
jana007
03.07.07,06:36
Mne to program dáva do iný odpočitateľný od zak. dane
Aký máš program? Ja mám MRP WIN. Keď dám do samostatného riadku hal.vyrovnanie, tak musím zadať pohyb - nákup materiálu, prevádzková réžia atď.
Katka22
03.07.07,06:41
Ja mám alfu asi som mimotemy :-)
Lenka1979
03.07.07,08:58
robím to presne tak ako Soňula, upravím si hneď základ dane a halierové vyrovnanie už neúčtujem. Tiež robím v MRP Win.
Pekný deň.
Aljok
03.07.07,09:01
Ja mám alfu asi som mimotemy :-)
Nie si. :)jana007 je mimotemy. Otázku mala zaradiť do tém Účtovné softvéry.
jana007
03.07.07,09:04
Mne išlo hlavne o to ako sa to účtuje v jednoduchom účtovníctve.
Monika Kováčová
03.07.07,10:33
Prvý riadok zaúčtujem ako nákup materiálu a hal.zaokrúhlenie ako prevádzková réžia ?

Nie, písala som, že len typ DPH sa mení. T.j. nákup materiálu bude prvý aj druhý riadok, len typ DPH bude iný 40 - ide do DP, 39- nejde do DP.

Je to jednoduchšie zaokrúhlovať cez druhý riadok, ako si to najskôr počítať, či pridáš alebo uberieš na základe dane, potom pri väčších sumách musíš aj DPH 19 % opravovať, pretože ju môže vypočítať inak... Pre tieto dôvody a rýchlosť to robím cez druhý riadok. A pre typ DPH samozrejme. Pozri si bločik za PHM zo Slovnaftu, zaokrúhlenie +0,10 alebo -0,20 je vždy na sadzbe 0%.
tinaM
03.07.07,11:45
Prvý riadok zaúčtujem ako nákup materiálu a hal.zaokrúhlenie ako prevádzková réžia ?
Prečo hal.vyrovnanie do prev.réžie?
Hal.vyrovnanie je výdavok /+ -/, ktorý je spojený s nákupom materiálu.
Preto je to výdavok na nákup materiálu.
Viď Postupy účtovania v JÚ a Zákon o účtovníctve.
..MARIA
05.07.07,11:21
robím to presne tak ako Soňula, upravím si hneď základ dane a halierové vyrovnanie už neúčtujem. Tiež robím v MRP Win.
Pekný deň.

Pre zjednodušenie účtovníctva, si upravim hned základ dane a DPH nechám ako je na doklade
pekný deň
Orsz
05.07.07,11:45
Pre zjednodušenie účtovníctva, si upravim hned základ dane a DPH nechám ako je na doklade
pekný deň

Presne tak - veď je to jednoduché účtovníctvo - tak si ho nekomplikujme ;) .
emily 2
18.04.08,05:56
Pre zjednodušenie účtovníctva, si upravim hned základ dane a DPH nechám ako je na doklade
pekný deň


Riešim prave dilemu ako účtovať taketo bločky . Robim Q. DPH a chcem si upravit účtovanie , aby som mala rovnaké celý rok.
Vlani som hal. vyrovnanie davala do režie , MIMO DPH , typ DPH 39 .
V zozname dokladov mi taketo doklady davalo osobitne ako typ DPH : 0 ,
vznikali tak rozdiely v základe dane ... ( mám MRP WIN )

teraz by som chcela uctovat tak ako je uvedené v citácii :

upravit zaklad dane na bločku - uctovat to budem v 1 riadku a tak zaklad dane pojde cely napr. do materiálu a vsetky doklady budú v type DPH 40 .

Prosim Vas niekoho o vyjadrenie, či je to účtovne v poriadku a aj z hľadiska DPH.

Ďakujem

emily 2