bialica
03.07.07,14:07
Prosím o radu, ak zamestnanec, je počas pracovnej doby u lekára, má nárok na prestávku na jedenie, resp. musí mu zamestnávateľ poskytnúť túto prestávku.
tinaM
03.07.07,12:14
Viď príslušný § ZP:

§ 91
Prestávky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.
Chobot
03.07.07,12:46
Prosím o radu, ak zamestnanec, je počas pracovnej doby u lekára, má nárok na prestávku na jedenie, resp. musí mu zamestnávateľ poskytnúť túto prestávku.

Príliš všeobecne postavená otázka, záleží od konkrétnej situácie. Ak bol u lekára ráno medzi 7:00 a 9:00, tak jasné, že má nárok na obedňajšiu prestávku. Ak je u lekára medzi 10:00 a 15:00, tak by som mu prestávku nedal. Darmo by mi tvrdil, že utekal rovno od lekára do práce. Veď to sa mohol cestou najesť. Zase ak by bola ambulancia priamo na pracovisku a bol by tam 3 hodiny, tak by ho nadriadený mal poustiť na obed.

Dalo by sa to pochopiť aj tak, že kým je zamestnanec v čakárni u lekára, či si môže odbehnúť na 30 minút najesť sa a potom sa vrátiť do čakárne.

Uveď konkrétny príklad, nech môžme presnejšie odpovedať.
bialica
04.07.07,05:13
v podstate si odpovedal na moju otázku, pretože odchod mám o 10,30 a príchod o 13,10, takže tu nemám dávať obed?
mimuška
04.07.07,06:28
v podstate si odpovedal na moju otázku, pretože odchod mám o 10,30 a príchod o 13,10, takže tu nemám dávať obed?

my mame stanoveny cas na obed od 10 do 10,30 takze keby mal odchod o 10.30 tak by si obedovu prestavku vycerpal,lebo v case obeda nemoze nikto pracovat (myslim tym pracovnikov na dielni)
Chobot
04.07.07,06:44
v podstate si odpovedal na moju otázku, pretože odchod mám o 10,30 a príchod o 13,10, takže tu nemám dávať obed?

ZAse záleží od toho (ako poznamenala mimuška), či máte pevne stanovenú prestávku alebo si ju čerpajú flexibilne.

Ak by to bolo flexibilne, vie ten zamestnanec vierohodne preukázať, že skutočne bol medzi 10:30 až 13:10 u toho lekára a nikde inde? Ak naozaj bol len u lekára (trebárs ordinácia priamo v budobe firmy), tak by som mu aj umožnil ísť na obed.

Ak však bol vonku, nech mi netvrdí, že sa nemohol medzitým najesť.:cool:
bialica
04.07.07,06:59
Tak obednajšia prestávka nie je stanovená pevne, takže to odrátam, dakujem Vám za rady :)
vlado.46
14.09.08,13:29
povie mi niekto prestavky na jedlo a otpocinok moze byt rozdelene na 2x 15minut ale ja chcem vediet ci to nemusi byt riesene zo zastupcom zamestnancov
vlado.46
14.09.08,13:57
ok počkam
vlado.46
14.09.08,14:05
čo je na tom nezrozumitelne? 91 som preštudoval . ja sa len pytam ci zamestnavatel moze prestavku rozdeliť na 2x15minut bez suhlasu odborov ci zastupcu zamestnancov v 91 som sa to nedocital
vlado.46
14.09.08,14:07
si učitel že si potrpiš na podrobnosti to sa tu nenosi stači otpoved beriem to aj bez omačky nekrityzuj formulaciu kozno na druhej strane je niekto celkom iny ako si ty on tom povedal tak ako to chcel povedať
Chobot
14.09.08,20:34
povie mi niekto prestavky na jedlo a otpocinok moze byt rozdelene na 2x 15minut ale ja chcem vediet ci to nemusi byt riesene zo zastupcom zamestnancov


čo je na tom nezrozumitelne? 91 som preštudoval . ja sa len pytam ci zamestnavatel moze prestavku rozdeliť na 2x15minut bez suhlasu odborov ci zastupcu zamestnancov v 91 som sa to nedocital


si učitel že si potrpiš na podrobnosti to sa tu nenosi stači otpoved beriem to aj bez omačky nekrityzuj formulaciu kozno na druhej strane je niekto celkom iny ako si ty on tom povedal tak ako to chcel povedať

Beriem to, že neovládaš gramatiku, beriem aj to, že vety a ich formulácia ti nič nehovoria a číta sa po tebe naozaj hrozne, ale ak ti niekto poskytne radu a ty napriek tomu tvrdíš, že to tam nevidíš a ešte sa na neho osopuješ, tak to ti neuznám. V § 91 je jasne napísané:
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút.

Je tam 30 minút, čo znamená, že prestávka má trvať 30 minút - t.j. 1/2 hodinu. Nikde ti ten paragraf neumožňuje poskytnúť prestávku 2x15 minút. Ani s odbormi ani bez odborov ani keby to povolil prezident.
jojom
15.09.08,05:43
čo je na tom nezrozumitelne? 91 som preštudoval . ja sa len pytam ci zamestnavatel moze prestavku rozdeliť na 2x15minut bez suhlasu odborov ci zastupcu zamestnancov v 91 som sa to nedocital
Neviem ako si čítal uvedený paragraf, keď v § 91 odsek 2 sa píše "Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov." Na základe uvedeného som rozdeli prestávku v práci na dve 15 minútové. Dal som to podpísať zamestnancom, riaditeľovi a zástupcovi zamestnancov.
Chobot
15.09.08,13:21
Neviem ako si čítal uvedený paragraf, keď v § 91 odsek 2 sa píše "Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov." Na základe uvedeného som rozdeli prestávku v práci na dve 15 minútové. Dal som to podpísať zamestnancom, riaditeľovi a zástupcovi zamestnancov.

Nie som si istý, či tým odsekom myslel zákonodarca to, čo si urobil.

Je to síce len môj názor, ale podľa mňa pod pojmom " podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky" myslel zákonodarca presnejšie určenie, kedy bude prestávka čerpaná (napr. po odpracovaní 4 hodín), či ju budú čerpať hromadne, či idividuálne, či poskytne zamesntávateľ dlhšiu prestávku (45 min.) a pod. Nemyslím si, že by s rozdelením prestávky na 2x15 min. súhlasil inšpektorát práce. Keby som bol ja tvoj zamestnanec alebo zástupca odborov, tak by som asi namietal voči rozdeleniu na 2x15 minút. Za 15 minút zamestnanec nemôže v kľude stihnúť zjesť teplý obed a vrátiť sa na pracovisko. Myslím, že polhodinová prestávka sa dala práve preto, aby sa zamestnanci stihli za ten čas najesť a nie preto, aby to niekto rozdeľoval na 2x15 min. Potom by si niekto mohol zmyslieť a rozdeliť to na 3x10 min.

V ZP to síce nie je podrobne a jednoznačne uvedené, preto je možné, že sa mýlim.
Barbara
16.09.08,11:10
Neviem ako si čítal uvedený paragraf, keď v § 91 odsek 2 sa píše "Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov." Na základe uvedeného som rozdeli prestávku v práci na dve 15 minútové. Dal som to podpísať zamestnancom, riaditeľovi a zástupcovi zamestnancov.

tu sa jedná o predlženia tej prestávky a /nie ROZDELENIA/ sa dohodne so zástupcami , a to je rozdiel. prosím ťa a ty si podľa akého paragrafu ROZDELIL tú prestávku? mohol by si nám napísať ten paragraf kde je to vyslovene napísané, že sa má rozdeliť, teda sa môže ?

a ešte k tomu ti to aj riaditeľ podpísal :rolleyes:

mimochodom aj sám sebe si rozdelil tú prestávku? na 2x15 minút???a stihneš sa najesť aj ísť na záchod za tých 15 minút?
či v prvej polovici sa naješ a v druhej polovici pôjdeš na záchod???
toria
16.09.08,11:19
My sme mali akurát kontrolu z inšpekcie, takže:
- prestávka musí byť minimálne 30 minút a musí byť oznámená zamestnancovi na viditeľnom mieste - v spoločenskej miestnosti alebo v šatni. Predĺžiť sa môže - my máme hodinovú prestávku, ale skrátiť NIE. To mám priamo od kontrolujúcich, tak je na Vás ako si zariadite...
petmar
16.09.08,11:28
Asi si to pomýlili s vodičmi, ktorí si môžu 30-minútovú prestávku na oddych pri jazde rozdeliť.
blazonko
16.09.08,11:45
Ja za 15 min. nestihnem zjesť ani polievku. Veď kým prídem do jedálne, všetko si prinesiem, a začnem jesť prejde aj 10 min. Tiež nemôžeš chcieť, aby zamestnanci cez prestávku neprehodili ani slovo. Aj keby jedlo do seba liali horúce, by to nestihli.
Chobot
16.09.08,12:06
Ja za 15 min. nestihnem zjesť ani polievku. Veď kým prídem do jedálne, všetko si prinesiem, a začnem jesť prejde aj 10 min. Tiež nemôžeš chcieť, aby zamestnanci cez prestávku neprehodili ani slovo. Aj keby jedlo do seba liali horúce, by to nestihli.

mimotemy
Tá základná vojenská služba bola predsa len na niečo dobrá. Naučila chlapov rýchlo jesť. Kto sa nestihol najesť za 15 minút, mal smolu.. (alebo musel hodiť rezeň do vačku a bežať na buzerplatz) :D.
TATRY MKS
15.10.08,09:43
Prosím, nepomohol mi niekto z praxe s takýmto prípadom:
Firma zamestnáva zamestnanca na PZ - je mu vyplácaná hodinová mzda, pretože pracuje vo firme podľa potreby a to od 3 do 10 hodín.
PRečítala som všetko možné o nároku na stravný lístok, nárok vzniká po odpracovaní viac ako 4 hodín, ale keď čítam §91 - prestávky v práci - tak tam sa píše ze zam-ľ je povinný poskytnúť zamestnancovi 30 minútovú prestávku ak pracovná zmena trvá viac ako 6 hodín. Ide mi hlavne o to, ako si má vyznačiť zamestnanec 30 minútovú prestávku, ktorá nevstupuje do fondu pracovného času napr. pri zmene, ktorá trvá 4,15 hod. a keď pracuje 6,15 hod. Ď
liba2
15.10.08,10:02
Prosím, nepomohol mi niekto z praxe s takýmto prípadom:
Firma zamestnáva zamestnanca na PZ - je mu vyplácaná hodinová mzda, pretože pracuje vo firme podľa potreby a to od 3 do 10 hodín.
PRečítala som všetko možné o nároku na stravný lístok, nárok vzniká po odpracovaní viac ako 4 hodín, ale keď čítam §91 - prestávky v práci - tak tam sa píše ze zam-ľ je povinný poskytnúť zamestnancovi 30 minútovú prestávku ak pracovná zmena trvá viac ako 6 hodín. Ide mi hlavne o to, ako si má vyznačiť zamestnanec 30 minútovú prestávku, ktorá nevstupuje do fondu pracovného času napr. pri zmene, ktorá trvá 4,15 hod. a keď pracuje 6,15 hod. ĎSkúsenosť nemám - ale ak zmena trvala menej ako 6 hod., ako zamestnanec nemám nárok na 30min. obed/prestávku - takže pracujem nepretržite a idem domov. Na obed pôjdem potom po skončení zmeny...
ak pracujem 6,15 hod. detto, predsa nepôjdem na obed/prestávku a potom sa vrátim na pracovisko a budem pracovať ešte 15 min.?...
môj názor :)
Chobot
15.10.08,10:14
Skúsenosť nemám - ale ak zmena trvala menej ako 6 hod., ako zamestnanec nemám nárok na 30min. obed/prestávku - takže pracujem nepretržite a idem domov. Na obed pôjdem potom po skončení zmeny...
ak pracujem 6,15 hod. detto, predsa nepôjdem na obed/prestávku a potom sa vrátim na pracovisko a budem pracovať ešte 15 min.?...
môj názor :)

Zákon hovorí, že treba poskytnúť prestávku, ak zmena trvá viac ako 6 hodín. Neznamená to ale, že prestávka sa musí poskytnúť až po odpracovaní 6 hodín. V zmysle ods. 2:

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

je možné určiť, že sa napr. prestávka poskytne už po odpracovaní 4 hodín, a po prestávke sa ešte odpracujú 2 hodiny. Myslím, že aj zamestnávateľ môže určiť výhodnejšie podmienky, než ukladá ZP - napr. určí, že prestávka bude po tých 4 hodinách práce.
Tweety
15.10.08,10:16
Len dodám, že ak by mu tú prestávku neposkytol v priebehu pracovnej zmeny, poruší tým § 152 ZP, zabezpečiť stravovanie pri zmene dlhšej ako 4 hodiny.
HPet
24.11.08,13:28
Dobry den vsetkym,

Pred nedavnom aktualizoval zamestnavatel system na evidovanie dochadzky.
Mame bezkontaktne karticky, pri prichode do prace si "cvakneme" kod prichodu, pri odchode podobne, existuju aj kody na obed alebo sukromne odchod/prichod. Evidencny system vypluje kolko som ktory den odrobil.

Stary system evidoval obednu prestavku podla reality. Ked som sa najedol za 15 minut, mal som tam 15. Ked za 45 minut, bolo 45.
Novy system automaticky zmeni obednu prestavku na 30 minut, pokial bola kratsia ako 30 minut. Ak bola dlhsia, necha ju tak. Zamestnavatel tvrdi, ze tak iba plni zakon, ktory mu prikazuje, ze musi poskytnut 30 minut na obed a ze tymto sposobom dokazuje, ze mi 30 minut poskytuje.

Je to v poriadku? Zda sa mi, ze litera zakona (ktora mala asi povodne umoznit zamestnancovi, aby sa najedol) sa obracia proti mne, ked ma nuti aby som mal dlhsiu obednu prestavku, ako realne potrebujem, resp. zvysny cas "darujem" zamestnavatelovi.

Ak si donesiem maly obed a prihrejem v mikrovlnke, tak sa do 15 minut v pohode zmestim. Sedim pri pocitaci a v praci nemame ziadne "technologicke" obmedzenia, ktore by obednu prestavku nejak upresnovali (ako napr. pasova vyroba vo fabrike). Mame pohyblivu pracovnu dobu, takze pokojne mozem sediet jeden den v praci 12 hodin a druhy po dohode so sefom odist po styroch (po styroch hodinach, nie ze sa odplazim :-)

Mna napada minimalne 1 korektne riesenie, ktore by splnalo aj 30 minut aj neuberalo mne z odpracovanych hodin: taka uprava evidencie dochadzky, ze sice obedna prestavka sa natiahne na 30 minut (ak bola kratsia) ale o rovnaku dlzku sa posunie napr. odchod z prace. Takze celkova odpracovana doba bude rovnaka ako v realite.

Je s tymto riesenim nejaky problem (konflikt so zakonom a podobne)?

dakujem a pekny den
Chobot
24.11.08,14:05
Dobry den vsetkym,

Pred nedavnom aktualizoval zamestnavatel system na evidovanie dochadzky.
Mame bezkontaktne karticky, pri prichode do prace si "cvakneme" kod prichodu, pri odchode podobne, existuju aj kody na obed alebo sukromne odchod/prichod. Evidencny system vypluje kolko som ktory den odrobil.

Stary system evidoval obednu prestavku podla reality. Ked som sa najedol za 15 minut, mal som tam 15. Ked za 45 minut, bolo 45.
Novy system automaticky zmeni obednu prestavku na 30 minut, pokial bola kratsia ako 30 minut. Ak bola dlhsia, necha ju tak. Zamestnavatel tvrdi, ze tak iba plni zakon, ktory mu prikazuje, ze musi poskytnut 30 minut na obed a ze tymto sposobom dokazuje, ze mi 30 minut poskytuje.

Je to v poriadku? Zda sa mi, ze litera zakona (ktora mala asi povodne umoznit zamestnancovi, aby sa najedol) sa obracia proti mne, ked ma nuti aby som mal dlhsiu obednu prestavku, ako realne potrebujem, resp. zvysny cas "darujem" zamestnavatelovi.

Ak si donesiem maly obed a prihrejem v mikrovlnke, tak sa do 15 minut v pohode zmestim. Sedim pri pocitaci a v praci nemame ziadne "technologicke" obmedzenia, ktore by obednu prestavku nejak upresnovali (ako napr. pasova vyroba vo fabrike). Mame pohyblivu pracovnu dobu, takze pokojne mozem sediet jeden den v praci 12 hodin a druhy po dohode so sefom odist po styroch (po styroch hodinach, nie ze sa odplazim :-)

Mna napada minimalne 1 korektne riesenie, ktore by splnalo aj 30 minut aj neuberalo mne z odpracovanych hodin: taka uprava evidencie dochadzky, ze sice obedna prestavka sa natiahne na 30 minut (ak bola kratsia) ale o rovnaku dlzku sa posunie napr. odchod z prace. Takze celkova odpracovana doba bude rovnaka ako v realite.

Je s tymto riesenim nejaky problem (konflikt so zakonom a podobne)?

dakujem a pekny den

Zamestnávateľ má pravdu, hoci sa ti to nezdá spravodlivé. V zmysle ZP je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na jedenie v trvaní 30 minút. Nemôže ti dať kratšiu prestávku a ani sa jej nemôžeš dobrovoľne vzdať. Je to tak v mnohých firmách. Tiež sme to riešili u nás a museli sme dať tú 30 min. prestávku.
HPet
24.11.08,14:16
Chobot,
dakujem Ti za rychlu odpoved.
Este k tej moznosti, ze by evidencny program posuval odchod z prace aby kompenzoval "predlzenu" obednu prestavku. Je to (co sa tyka zakona a predpisov) v poriadku? Je mi jasne, ze nemozem tlacit na zamestnavatela, ale pokial by sa dohodol so zamestnancami na takejto verzii.. je to ok?
dik.
Chobot
24.11.08,14:20
Chobot,
dakujem Ti za rychlu odpoved.
Este k tej moznosti, ze by evidencny program posuval odchod z prace aby kompenzoval "predlzenu" obednu prestavku. Je to (co sa tyka zakona a predpisov) v poriadku? Je mi jasne, ze nemozem tlacit na zamestnavatela, ale pokial by sa dohodol so zamestnancami na takejto verzii.. je to ok?
dik.

Zamestnávateľ ti musí dať 1/2 hodinu, či ju ty využiješ, záleží len na tebe. Ak ju nevyužiješ, tak je to tvoja vec, ale tú prestávku si mal. Môžeš robiť cez ňu čo len chceš.

Ak by IP zistil, že zamestnávateľ poskytuje kratšie prestávky, tak by z toho mal zle zamestnávateľ. Zamestnanec sa nemôže vzdať svojich práv.

Takže aj keď si nebol na prestávke, zamestnávateľ ju vedie ako poskytnutú a preto si ju musíš nadpracovať.

Je to prílišná iniciatíva zákonodarcov chrániť zamestnancov, niekedy je to kontraproduktívne.
živnostník-začiatočník
29.06.09,08:10
Nie som si istý, či tým odsekom myslel zákonodarca to, čo si urobil.

Je to síce len môj názor, ale podľa mňa pod pojmom " podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky" myslel zákonodarca presnejšie určenie, kedy bude prestávka čerpaná (napr. po odpracovaní 4 hodín), či ju budú čerpať hromadne, či idividuálne, či poskytne zamesntávateľ dlhšiu prestávku (45 min.) a pod. Nemyslím si, že by s rozdelením prestávky na 2x15 min. súhlasil inšpektorát práce. Keby som bol ja tvoj zamestnanec alebo zástupca odborov, tak by som asi namietal voči rozdeleniu na 2x15 minút. Za 15 minút zamestnanec nemôže v kľude stihnúť zjesť teplý obed a vrátiť sa na pracovisko. Myslím, že polhodinová prestávka sa dala práve preto, aby sa zamestnanci stihli za ten čas najesť a nie preto, aby to niekto rozdeľoval na 2x15 min. Potom by si niekto mohol zmyslieť a rozdeliť to na 3x10 min.

V ZP to síce nie je podrobne a jednoznačne uvedené, preto je možné, že sa mýlim.


Počuj Chobot. Mám čerstvú info z významného podniku v automotive v SR, kde práve rozdelili obedňajšiu prestávku na 10 + 20min...

Tiež som z toho jeleň - myslíš, že majú nejakú výnimku? Vraj sa dohodli so zastupcami zam. - ale ked to nemozu ani ti dovolit...:confused::confused::confused: