KatarínaL
03.07.07,15:26
Zamestnanec si v júni čerpal 10 dní náhradného voľna, ktoré si predtým nadpracoval (čiže čerpal z nadčasov). Keď som NV nahodila do dochádzkového systému, tam mi vypísalo, že má počas NV nárok na stravné lístky. Je to tak? Mne sa to nezdá......
Zita4
03.07.07,14:14
Ten čas odpracoval, takže by mal mať nárok na stravné lístky. Keby ich nedostal, bol by ukrátený.
cepeva
03.07.07,14:22
Pokial si zamestnanec nadpracovaval kazdy den po 1 hodine a potom si to vybral za cely den, tak bude mat narok na stravny listok? Ja si myslim, ze nebude ten den v praci, za tie ostatne dni dostal stravne listky, tak by som mu stravny listok nedala.
Je to nejako presne stanovne alebo je to na rozhodnuti zamestnavatela?
KatarínaL
03.07.07,14:40
Ja viem, že si ten čas odpracoval....ale on si nadrábal cca. 2 hodinky denne a za ten deň mal stravenku.
Napr. pracovný čas má 7,5 hod denne, ale on pracoval 9,5 hod (takto to robil nejaký čas, až kým nemal dosť hodín). Tým pádom samozrejme mal za tento deň stravenku....
KatarínaL
04.07.07,04:49
Skúsi ešte niekto.....????
azuz
04.07.07,04:59
§ 144 ods. 3 hovorí aj toto:

(3) Ako výkon práce sa posudzuje čas,

c) keď si zamestnanec vyberá náhradné voľno za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok,

Takže podľa mňa za 1 deň náhradného voľna má nárok na 1 stravný lístok, lebo výkon práce trval viac ako 4 hodiny.
cepeva
06.07.07,06:50
azuz,

v tom istom paragrafe je vykon prace aj dovolenka (pism. b). Pocas dovolenky zamestnanci stravne listky nedostavaju, preto by som im listok nedala ani pocas nahradneho volna. Co si o tom myslite?
azuz
06.07.07,07:17
azuz,

v tom istom paragrafe je vykon prace aj dovolenka (pism. b). Pocas dovolenky zamestnanci stravne listky nedostavaju, preto by som im listok nedala ani pocas nahradneho volna. Co si o tom myslite?
Ak sa nemýlim, tak to že stravný lístok nie je daňový výdavok (preto ho firmy ani nedávajú) bolo riešené v nejakom oznámení DÚ, ktoré bolo uverejnené vo Finančonom spravodaji (už dosť dávno).
Podľa mňa je ale náhradné voľno niečo iné - tento čas zamestnanec aj skutočne odpracoval, takže nie je dôvod na nepriznanie stravného listka.
cepeva
06.07.07,11:54
Za tie dni, kedy to odpracuval stravny listok dostal. To, ze on si to potom chce vybrat za cely den.. neviem.. musim nad tym este podumat. Ako je to vo firmach? Zamestnavatelia za dni nahradneho volna davaju listok?
emogeon
13.08.07,13:19
mam jednu otazku, ma manzel pri platenom volne narok na stravne listky? dakujem...
Chobot
13.08.07,13:21
mam jednu otazku, ma manzel pri platenom volne narok na stravne listky? dakujem...

Pokiaľ to nemajú uvedené v kolektívnej zmluve alebo v internom predpise, tak podľa zákonníka práce nie.

Otázne je, či tým nemyslíš náhradné voľno za odpracovaný nadčas. Tam sa názory líšia.
vysokan
15.08.07,08:00
a ako je to pri platenom voľne a stravných lístkoch? nedávno ma zastavil jeden zamestnanec, a tvrdil, že keď navštívi lekára ale zároveň v ten deň aj pracoval, alebo keď má 1/2 dňa dovolenky, tak mu prináleží stravný lístok. Nič také u nás neexistuje ako interný predpis kde by to bolo zachytené.
tak ako je to pri:
a.) 1/2 dni dovolenky
b.) pri návšteve lekára ale zároveň ak aj zamestnanec pracoval počas toho istého dňa - tj. po koľkých hodinách (ak má vôbec nárok) má nárok na stravný lístok

ďakujem
Zoltán Kovács
15.08.07,08:03
a ako je to pri platenom voľne a stravných lístkoch? nedávno ma zastavil jeden zamestnanec, a tvrdil, že keď navštívi lekára ale zároveň v ten deň aj pracoval, alebo keď má 1/2 dňa dovolenky, tak mu prináleží stravný lístok. Nič také u nás neexistuje ako interný predpis kde by to bolo zachytené.
tak ako je to pri:
a.) 1/2 dni dovolenky
b.) pri návšteve lekára ale zároveň ak aj zamestnanec pracoval počas toho istého dňa - tj. po koľkých hodinách (ak má vôbec nárok) má nárok na stravný lístok

ďakujem

Na stravný lístok má nárok v prípade, ak odpracuje viac ako 50% denného pracovného času, teda viac ako 4 hodiny. Ak má 1/2 dňa dovolenky tak neodpracuje viac ako 4 hodiny.
Llívia
11.06.09,04:20
Preto, keď má u nás niekto 1/2 dňa dovolenky, tak odpracuje 4 hod. a 5 min.:)
Iiris
11.06.09,05:55
naša firma nedáva zamestnancom lístok za čerpania náhradného voľna, nakoľko nieje na pracovisku a nevykonáva žiadnu činnosť. to že si nadrobil v iné dni a následne čerpal ako NV myslím na to nemá vplyv. Keďže za čerpanie NV za odpracované nadčasy nemá nárok ani na mzdové zvýhodnenie nemal by mať nárok ani na lístok. V podstate by to potom mohli zamestnanci zneužívať, nakoľko každý deň by si nadrobili 1-2 hodiny, na konci mesiaca vzali NV a dostali by lístky ako keby odpracovali celý mesiac. Je dobré si upraviť podmienky poskytovania lístkov v smernici. My sme tu mali ohľadom toho 2x kontrolu a nemala žiadne námietky voči nedávaniu lístkov pri čerpaní NV.
Tweety
11.06.09,05:57
naša firma nedáva zamestnancom lístok za čerpania náhradného voľna, nakoľko nieje na pracovisku a nevykonáva žiadnu činnosť. to že si nadrobil v iné dni a následne čerpal ako NV myslím na to nemá vplyv. Keďže za čerpanie NV za odpracované nadčasy nemá nárok ani na mzdové zvýhodnenie nemal by mať nárok ani na lístok. V podstate by to potom mohli zamestnanci zneužívať, nakoľko každý deň by si nadrobili 1-2 hodiny, na konci mesiaca vzali NV a dostali by lístky ako keby odpracovali celý mesiac. Je dobré si upraviť podmienky poskytovania lístkov v smernici. My sme tu mali ohľadom toho 2x kontrolu a nemala žiadne námietky voči nedávaniu lístkov pri čerpaní NV.
Je to tak, kedže čerpe NV nie je v práci, neodpracuje viac ako 4 hod., podľa § 152ZP nevzniká mu nárok na zabezpečenie stravovania, v tomto prípade stravenku.