tish
03.07.07,19:06
Dobry vecer, dufam, ze som spravne zaradila temu. Som uz niekolko rokov zamestnana a popri tom mam zivnost. Zamestnavatel za mna odvody odvadza ako sa patri, ja ako zivnostnik som si priplacat doteraz nemusela.
Od 9.5.2007 som na kvoli rizikovemu tehotenstvu PN a zrejme to tak ostane az do porodu. Momentalne sa "vdaka" prijmom zo zivnosti musim prihlasit ako platca na socialnu poistovnu. Moje otazky vsak su:
1) akym sposobom si mozem vypocita vysku noveho odvodu zo zivnosti? musim ho vlastne platit, ked som PN?
2) ovplyvni mi "nova" platba do socialnej poistovne vysku PN a materskej (planujem zivnost zrusit v priebehu cca 3 mesiacov)
2) PN sa mi vypocitava z hrubeho zarobku minuleho roku. To znamena, ze ked mam termin v novembri, tak materska zaciatkom roku 2008 sa mi bude pocitat z hrubej mzdy roku 2007? Stracam teda tym, ze som na PN, alebo sa berie do uvahy len hruby plat v case pracovnej schopnosti?

Ďakujem vopred vsetkym, ktori sa docitali az sem.
tish
03.07.07,17:29
nikto nevie aspon ciastocne poradit? viem, ze najlepsie mi povedia na socialnej poistovni - len som PN, tak mam problem sa tam dostat. a po telefone to nie je ono
veronikasad
03.07.07,18:16
Povinným plátcom SP sa stávaš ak si v roku 2006 presiahla príjem vo výške 12-násobku min. mzdy /91 200sk/.
Vymeriavací základ pre platenie odvodov vypočítaš : základ dane : 2 : počet mesiacov podnikania. Najnižší je vo výške min. mzdy 7600 sk, z toho odvody od 1.7. - prvá platba do 8.8. - 2520 sk. Počas PN odvody do SP neplatíš. Pravdepodobne si budeš musieť dať vystaviť ďalšiu PN-ku ako SZČO.

----------
Veronika
tinaM
03.07.07,18:21
Skús si kliknúť hore vľavo na "Rady Odborníkov".
Možno Ti to pomôže.
tish
04.07.07,05:26
Dakujem, uz sa mi mierne vyjasnilo, ale aj tak asi zajdem na socialku a povypytujem sa.
tish
04.07.07,05:28
A tam do tych rad odbornikov mozem zadavat otazky aj ja?
Katy a R
04.07.07,06:02
Dakujem, uz sa mi mierne vyjasnilo, ale aj tak asi zajdem na socialku a povypytujem sa.

Radšej si to tu riadne všetko prečítaj - aj staršie príspevky, zákony (viem, že to trvá, kým sa zorientuješ - aj mne), ak nemusíš, nechoď sa radiť na SP. Budeš sklamaná.
Jana Motyčková
04.07.07,07:42
2) ovplyvni mi "nova" platba do socialnej poistovne vysku PN a materskej (planujem zivnost zrusit v priebehu cca 3 mesiacov)
2) PN sa mi vypocitava z hrubeho zarobku minuleho roku. To znamena, ze ked mam termin v novembri, tak materska zaciatkom roku 2008 sa mi bude pocitat z hrubej mzdy roku 2007? Stracam teda tym, ze som na PN, alebo sa berie do uvahy len hruby plat v case pracovnej schopnosti?

Ďakujem vopred vsetkym, ktori sa docitali az sem.
Na prvú otázku si odpoveď dostala, takže tieto :
Keďže od 1.7.2007 si povinne poistená SZČO, máš nárok na nemocenské aj z tohoto poistenia, ale iba pri pŕacenshopnosti, ktorá vznikla po 1.7.2007. Čiže pri PN, ktorá Ti beží nárok na nemocenské zo SZČO nie je.

Keďže termín pôrou bude v novembri, na materskú budeš asi nastupovať v októbri. Pre nárok na materské z povinného poistenia SZČO by si musela byť poistená z povinného poistenia SZČO aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom. To nespĺňaš. čiže nárok na materské z tohoto poistenia mať nebuseš. Niekde som tu ale videla prípad, že popri materskej poskytujú aj nemocenské z iného poistenia (aj keď počas poberania materského nie je nárok na nemocenské, ale nároky z každého poistenia sa posudzujú zvlášť). T.j. skús si pri nástupe na materskú vypýtať od lekára jeden papier na materskú a 1 papier na práceneschopnosť - materskú budeš dostávať zo zamestnania a nemocenské budeš (možno) dostávať z poivnného poistenia SZČO. Nárok na nemocenské potom bude najmenej do 6 týždňov po pôrode). Ale to negarantujem :).

Keďže na materské nastupuješ tento rok, materské zo zamestnanie sa štandardne počíta z vymeriavacích základov z minulého roku (2006) - ak si od minulého roka trvale zamestnaná. Vždy sa berie úhrn vymeriavacích základov na nemocenské poistenie a ten sa delí počtom dní poistenia bez dní, za ktoré sa poistenie nepúlatilo (napr. PN sa od dní odpočítava).
Postup ako je možné mať vyššie materské zo zamestnania je na porade veľakrát popísaný, skús pohľadať.