alenôčka11
03.07.07,20:29
Ahojte poraďáci,
prosím Vás o radu, momentálne som na materskej dovolenke a chcela by som po jej skončení čerpať rodičovskú dovolenku. Mám písomne požiadať zamestnávateľa o čerpanie rodičovskej dovolenky? Čo mám v žiadosti všetko napísať a kedy najneskôr mu ju mám doručiť?
Lion Topoľčany
03.07.07,18:49
Neviem o nijakej žiadosti na zamestnávateľa. Aspoň v mojom prípade to tak nebolo. Majiteľ ma po 6 mesiacoch od narodenia bábätka volal do práce, ale ja som akosi uprednostnila materské povinnosti. Dohodli sme sa teda len ústne, že zostávam naďalej doma.
Na personálne som oznámila, že prechádzam na rodič.dovolenku /zmena registrácie na sociálke/.
Timka1
03.07.07,19:04
Keď som v roku 2004 prechádzala z materskej na rodičovskú dovolenku, bola v tom čase potrebná žiadosť so súhlasom zamestnávateľa pre Sociálnu poisťovňu. Avšak už minulého roku nebola potrebná vzhľadom k tomu, že je možné pracovať aj popri rod. dovolenke a aj naďalej by si ju mala vyplatenú.
Takto ma usmerňovala pracovníčka zo SP.
Je potrebné, aby vedel o tom zamestnávateľ kvôli zmene registrácie v SP a ZP.
judita1971
03.07.07,19:37
Toľko Zákonník práce § 166

Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.


Ako personalistka odpovedám : Zákonník práce hovorí o tom, že zamestnávateľ poskytne rodičovskú dovolenku zamestnancovi, ak o to požiada. U nás poprosím zamestnankyňu, ak ide na MD, že ak sa rozhodne, že nastúpi po MD na RP nech príde za riaditeľom, napíše krátku žiadosť o poskytnutie RD , uvedie dátumy odkedy- dokedy , tie aby boli totožné s papiermi na SP. Zamestnávateľ odpovie na žiadosť že tejto žiadosti vyhovuje, lebo je povinný tejto žiadosti vyhovieť. Nakoľko vie odkedy dokedy bude zamestnanec na RP vie si plánovať ľudské zdroje - t.j. ak si na MD zvyčajne sa berie sila na tvoje zastupovanie, on jej potrebuje povedať, či jej prac.pomer predlžuje alebo nie.
Z tvojej strany zase budeš mať papier, že keď ti skončila MD a ty si nenastúpila do práce, dôvod svojej neprítomnosti. Nikto ti nemôže dať absenciu. Stačí napísať naozaj len kratučkú žiadosť.
Orsz
03.07.07,19:44
Ahojte poraďáci,
prosím Vás o radu, momentálne som na materskej dovolenke a chcela by som po jej skončení čerpať rodičovskú dovolenku. Mám písomne požiadať zamestnávateľa o čerpanie rodičovskej dovolenky? Čo mám v žiadosti všetko napísať a kedy najneskôr mu ju mám doručiť?

Zjednodušene: netreba zamestnávateľa žiadať o RD. Treba si požiadať o rodičovský príspevok na Úrade práce, rodiny a SV - tam sa vyplní tlačivko. Inak zamestnankyne-na MD mojich klientov nenahlasujú žiadny prechod na Rd - ten si vypočítam sama a keď ubehne 28 týždňov - nahlásim zmenu na SP ako prerušenie poistenia.
Jana Motyčková
04.07.07,07:20
Zjednodušene: netreba zamestnávateľa žiadať o RD.
O RD žiadať treba, viď predchádzajíci príspevok s citáciu ZP. Často sa to robí ale automaticky, zamestnávateľ vedie takúto zamestnankyňu po skončení MD na RD. Ale keby chcel byť zamestnávateľ "sviňa", tak jej dá absenciu.
IVEB
20.09.07,05:27
A ešte mi povedzte , zmenu na SP z dôvodu nástupu na rodičovskú dovolenku hlásim na RL , ale potrebujem k tomu nejaký doklad od pracovníčky , kedy vlastne začína tú RD , alebo si ten deň mám vypočítať sama , tak ako je to uvedené vyššie?
Tweety
20.09.07,05:32
NIe, doklad špeci nie, vypočítame to sami, alebo nám pomôže mzdový soft, ktorý to sleduje sám. Cez RLFO je to prerušenie poistenia.-nie zmena, tá je pri nástupe na MD.