Heni
03.07.07,21:34
stravné lístky tu už boli prepierané viackrát, mňa by zaujímalo účtovné hľadisko (JÚ) v týchto prípadoch:

1. ak mne ako reštaurácii zákazníci platia nie v hotovosti ale stravnými poukážkami (ticket restaurant, check dejeneur...)

2. ak si reštaurácia dáva tlačiť svoje vlastné stravné lístky, ktoré potom na faktúru predáva firmám, ktorých zamestnanci nimi "platia".

ako to zaúčtovať?
dakujem.
ondrejvla
03.07.07,19:47
stravné lístky tu už boli prepierané viackrát, mňa by zaujímalo účtovné hľadisko (JÚ) v týchto prípadoch:

1. ak mne ako reštaurácii zákazníci platia nie v hotovosti ale stravnými poukážkami (ticket restaurant, check dejeneur...)

2. ak si reštaurácia dáva tlačiť svoje vlastné stravné lístky, ktoré potom na faktúru predáva firmám, ktorých zamestnanci nimi "platia".

ako to zaúčtovať?
dakujem.

1. musíš si uzatvoriť zmluvu s týmito spoločnosťami, ktoré sú predajcami stravných poukážok, cez ERP to účtuješ ako tržbu, platidlo šek, tento šek potom vydáš ako priebežnú položku medzi ERP pokladnicou a spoločnosťou,
keď ti príde platba za poukážky na účet, vyrovnajú sa ti priebežné položky a účet a poplatok za službu a priebežná položka,
2. Tu by som postupovala podobne, za vlastnú ceninu vystavíš faktúru, firma ti ju uhradí, takže tu máš tržbu a v ERP by som to účtovala ako zúčtovanie prijatej tržby vopred s príjmom nula, teda príjem už nie je zdaniteľný, lebo jeho hodnota už bola vo faktúre.

Možno niekto bude mať iný názor, rada zistím niečo iné, čo je možné využiť
pri JÚ, pri PÚ som vystavila fa, úhrada mi prišla na účet, ale tržby v ERP bola nula, preúčtovalo sa to na konci mesiaca : MD 384/A/ D 602/A.
moni
03.07.07,20:01
Pri prvom bode účtujem: platba so stravnými lístkami - tržba príjem ovpl. základ dane. Odovzdané str. lístky spoločnosti - výdaj neovpl. základ dane. Príjem za stravné lístky od spoločnosti na bankový účet - príjem neovpl. základ dane (celá hodnota str. lístkov), zároveň zaúčtujem zaplatené poplatky čiže províziu - výdaj ovpl. základ dane. Príjem za str. lístky mínus provízia mi dáva sumu nabehnutú za str. lístky na účet.

Čo sa týka druhého bodu, nestretla som sa s tým ešte.
moni
03.07.07,20:09
Pri tom druhom bode pri dlhšom rozmýšľaní by som sumu vyfakturovanú za predaj vlastných lístkov dala ako príjem neovpl. základ dane a do tržby ako príjem ovpl. základ dane až vtedy ked by nastalo poskytnutie služby, čiže stravy za uvedené lístky. Tí ľudia totiž budú tými lístkami platiť a neviem si predstaviť akým iným spôsobom by mohli dostať bloček z ERP.



Možno sa mýlim, opravte ma, prosím.
petovsan
03.07.07,21:02
Pri tom druhom bode pri dlhšom rozmýšľaní by som sumu vyfakturovanú za predaj vlastných lístkov dala ako príjem neovpl. základ dane a do tržby ako príjem ovpl. základ dane až vtedy ked by nastalo poskytnutie služby, čiže stravy za uvedené lístky. Tí ľudia totiž budú tými lístkami platiť a neviem si predstaviť akým iným spôsobom by mohli dostať bloček z ERP.

Možno sa mýlim, opravte ma, prosím.

presne tak, predaj vlastných lístkov nepodlieha ani DPH (nedodávate ani službu, ani tovar), do DPH vstupuje až tržba prijatá pri predaji stravy.
Heni
03.07.07,21:08
presne tak, predaj vlastných lístkov nepodlieha ani DPH (nedodávate ani službu, ani tovar), do DPH vstupuje až tržba prijatá pri predaji stravy.
to znamená, že vlastné stravné lístky predávam (teda fakturujem) bez DPH?
petovsan
03.07.07,21:22
to znamená, že vlastné stravné lístky predávam (teda fakturujem) bez DPH?
podľa mňa áno, nie je to tovar (výrobok určený k predaju), ani služba, neviem to v ZDPH nikde zaradiť. Finančné služby sú v ZDPH oslobodené, myslím, že by to mohlo spadať pod tento §.
A pokiaľ viem, tak napr. aj Le Cheque dejeuner nezaťažuje hodnotu svojich kupónov ešte DPH, účtuje ju iba k poskytnutej službe - sprostredkovaniu.
Ale počkaj radšej ešte na názor niekoho v tejto problematike skúsenejšieho.

ešte doplním: keď tak nad tým premýšľam, tak mi z toho logicky vychádza, že na predaj stravných lístkov nemôže ísť DPH, pretože napr. stravný lístok v nom. hodnote 60,- Sk by mal s DPH hodnotu 71,40 a pokiaľ by takéto stravenky nakúpil od Teba neplatiteľ DPH, tak by ich svojim zamestnancom predával za nomin. hodnotu Sk 60,- (je uvedená na stravnom lístku), avšak on zaplatil 71,40, nehovoriac o tom, že pri skutočnom predaji stravy cez ERP bude opäť vyčíslená DPH, ktorú v konečnom dôsledku zaplatí zamestnanec.
ilona
04.07.07,04:05
Mi predávame vlastné stravné lístky ale aj s DPH.Chcela by som vidieť toho odberateľa-platcu DPH,aby uprednostnil naše lístky,keď si nebude môcť uplatniť ani odpočet DPH.Ja učtujem predaj stravných lístkov inej firme ako každú inú faktúru,ktorá ovp.DPH.Pri platení od tržby,ktorá je na reg.pokladnici odrátam sumár všetkých stravných lístkov a to je tržba v hotovosti a tu odvediem DPH len z tejto sumy.Robím to takto roky,a mám k tomu aj papier z DU-pre istotu.
Heni
04.07.07,04:12
Mi predávame vlastné stravné lístky ale aj s DPH.Chcela by som vidieť toho odberateľa-platcu DPH,aby uprednostnil naše lístky,keď si nebude môcť uplatniť ani odpočet DPH.Ja učtujem predaj stravných lístkov inej firme ako každú inú faktúru,ktorá ovp.DPH.Pri platení od tržby,ktorá je na reg.pokladnici odrátam sumár všetkých stravných lístkov a to je tržba v hotovosti a tu odvediem DPH len z tejto sumy.Robím to takto roky,a mám k tomu aj papier z DU-pre istotu.
a v registračnej pokladni nejako rozlišuješ, či prijímaš svoje lístky alebo lístky stravovacích spoločností?
ilona
04.07.07,04:59
Nie,všetky ich dám spolu a odrátam od tržby.Potom ich rozdelím podľa odberateľov -každému ktorý od nás berie naše lístky vediem akoby takú skladovú kartu a viem presne na konci mesiaca koľko lístkov od nás kúpil a koľko minul.Ostatným stravovacím spol./Dejeunér a pod./ vyfaktúrujem tie ktoré máme od ich spoločnosti.
Heni
04.07.07,05:22
a ako sa to vysporadúva voči tým stravovacím spoločnostiam na konci mesiaca?
Jana Acsová
04.07.07,14:26
a ako sa to vysporadúva voči tým stravovacím spoločnostiam na konci mesiaca?Heni daj si pozor. Všetko sa dá, len je potrebné si stanoviť zásady. Stali by ste sa v prípade vydávania vlastných SL - emitentom - v prípade, že by sa jednalo o stravovacie poukážky, ktoré je následne možné použiť pri úhrade za stravu. Pozri napr. (tam sa jedná o darčekové poukážky):
http://www.porada.sk/t51675-darcekove-poukazky-v-ju.html?highlight=z%E1sady+emisie
Všetko je potrebné zvážiť. V prípade zazmluvnenia služieb stravovania by bolo možné uvažovať aj s fakturáciou za odobraté obedy, ktorá by napríklad mohla byť spojená s príjmom zálohy. Zvážte. Vydávanie stravných lístkov nemusí byť vždy tým najšťastenejším riešením. Záleží od podmienok, ako aj rozsahu služby stravovani.
Najskôr treba zvážiť, čo chcete podniknúť, potom spracovať zásady a následne doriešiť správne zdanenie.
Tak ako sa uvádza vo viacerých príspevkoch ... predaj stravovacích poukážok by nemusel byť predmetom dane. Záleží na podmienkach.
Heni
04.07.07,14:42
no, v praxi to vyzerá tak, že sa odberateľovi stravy vyfakturujú stravné lístky X kusov v hodnote (napr.) 70,- Sk vrátane DPH.
Zamestnanci odberateľa tieto lístky následne "odovzdávajú" nášmu výdajcovi obedov pri preberaní obeda, pretože im sa ten obed dováža priamo na pracovisko.
Jana Acsová
04.07.07,14:45
Nemáte SL hlavne pre evidenčné účely, najmä pre účely objednávky stravy?
ilona
05.07.07,05:48
Heni,pýtaš sa ako sa to vysporadúva voči stravovacím spoločnostiam na konci mesiaca.Neviem,ktoré myslíš.Ak stravovacie spoločnosti Dejeuner a pod.tak všetky lístky ktoré mám im vyfaktúrujem a pošlem.Ak myslíš tie,ktoré kupujú naše stravné lístky tak skoro nič,lebo tým len vyfaktúrujem lístky keď si ich prídu zobrať.Aku som už písala vediem evidenciu týchto lístkov predaných a vrátených.Mám pre každého takéhoto odberateľa kartu,kde napíšem koľko som im predala a na konci mesiaca koľko mi vrátili,čiže prejedli.Jedná sa o odberateľov,čo sa chodia stravovať do reštaurácii a nie pravidelne.Potom máme aj takých odberateľov,ktorým sa strava vozí a tým stravné lístky nepredávame,každý deň sa napíše výdajka koľko obedov zobrali,potvrdia prevzatie a na konci mesiaca to vyfaktúrujem.Pre takýchto by bolo určite zbytočne dávať stravné lístky.
Heni
05.07.07,19:43
Nemáte SL hlavne pre evidenčné účely, najmä pre účely objednávky stravy?

no, v podstate áno... vlastné stravné lístky sa fakturujú firme, ktorej zamestnanci ich vlastne pri dovoze stravy "odovzdávajú" nám naspať, ak zamestnanec neobjedná a neskonzumuje obed na pracovisku, môže prísť k nám do reštaurácie a tam týmto lístkom "platiť" ale tam sú ceny jedál vyššie, preto k tomuto nášmu lístku ešte dopláca v hotovosti.
Heni
05.07.07,19:43
Heni,pýtaš sa ako sa to vysporadúva voči stravovacím spoločnostiam na konci mesiaca.Neviem,ktoré myslíš.Ak stravovacie spoločnosti Dejeuner a pod.tak všetky lístky ktoré mám im vyfaktúrujem a pošlem.Ak myslíš tie,ktoré kupujú naše stravné lístky tak skoro nič,lebo tým len vyfaktúrujem lístky keď si ich prídu zobrať.Aku som už písala vediem evidenciu týchto lístkov predaných a vrátených.Mám pre každého takéhoto odberateľa kartu,kde napíšem koľko som im predala a na konci mesiaca koľko mi vrátili,čiže prejedli.Jedná sa o odberateľov,čo sa chodia stravovať do reštaurácii a nie pravidelne.Potom máme aj takých odberateľov,ktorým sa strava vozí a tým stravné lístky nepredávame,každý deň sa napíše výdajka koľko obedov zobrali,potvrdia prevzatie a na konci mesiaca to vyfaktúrujem.Pre takýchto by bolo určite zbytočne dávať stravné lístky.

áno, toto som myslela, dakujem.
Heni
25.08.07,18:19
ešte by som sa chcela opýtať na tie stravné lístky:

ak zákazníci v reštaurácii platia stravovacími poukážkami typu vaša stravovacia, sodexho a pod. a majiteľ reštaurácie ich týmto spoločnostiam nevracia (nemá zmluvy) ale ich použije na nákup materiálu do reštaurácie,
ako si s tým poradiť v jednoduchom účtovníctve?
dakujem.
Paula
25.08.07,18:43
S účtovaním poradiť neviem (a ani za mi taký nákup nepozdáva)....ale našla som debatu k takémuto spôsobu platby.

http://www.porada.sk/t58853-platenie-stravovacim-poukazom.html?highlight=strav%2A+%EFal%B9%2A
Heni
25.08.07,18:50
S účtovaním poradiť neviem (a ani za mi taký nákup nepozdáva)....ale našla som debatu k takémuto spôsobu platby.

http://www.porada.sk/t58853-platenie-stravovacim-poukazom.html?highlight=strav%2A+%EFal%B9%2A

dakujem, som to tu "prekopávala" cca pred mesiacom, ale vidím, že nie dostatočne.... :rolleyes:
ZuzanaP
31.08.07,05:53
Chcela by som sa poradiť.

Ako SZČO so zamestnancami nám zostali SL v hodnote Sk 60,-- v počte kusov 25, od 01.09.2007 potrebujeme Sk 67,--. Môžem ich predať svojej s. r. o., ktorá potrebuje ešte takéto šesťdesiatkorunové?

Normálne vystaví SZČO faktúru svojej s. r. o. za SL = SK 60,-- x 25 ks = Sk 1500,--.

Alebo ich musím len vrátiť spoločnosti Ticket?

Ďakujem
ZuzanaP
03.09.07,04:04
Posúvam.....
liba2
03.09.07,05:06
Ja by som to urobila - predala sro - nevidím dôvody prečo nie :) .
ZuzanaP
03.09.07,05:48
Ďakujem veľmi pekne za odobrenie ;)
petovsan
03.09.07,14:28
Ja by som to urobila - predala sro - nevidím dôvody prečo nie :) .
myslím, že až tak jednoznačný tento problém nie je ... nechcem vyrypovať, ale treba sa pozrieť na zmluvu medzi SZČO a Ticket, či povoľuje predávať tretím osobám (myslím, že nie), je to predsa len cenina ...
... a ako ďalší môže vzniknúť problém ten, že SZČO predáva ceniny a nemá na to povolenie vo svojej živnosti...
... je možné, že idem zasa zbytočne do detailov, ale skúste ešte niekto vyjadriť svoj názor, prosím
liba2
03.09.07,14:55
Chcela by som sa poradiť.

Ako SZČO so zamestnancami nám zostali SL v hodnote Sk 60,-- v počte kusov 25, od 01.09.2007 potrebujeme Sk 67,--. Môžem ich predať svojej s. r. o., ktorá potrebuje ešte takéto šesťdesiatkorunové?....
Toto som pochopila tak, že ZuzanaP je SZČO a má tiež s.r.o. (je tam konateľom), kde by chcela zvyšné SL odplatne presunúť. Tu nejde o biznis, ale len o riešenie jednorazovej situácie.
Možno existujú nejaké "všeobecné podmienky" - neviem, ale pri nákupe SL dostaneš len faktúru a PD - žiadnu zmluvu - teda ja som nedostala.
petovsan
03.09.07,22:50
Toto som pochopila tak, že ZuzanaP je SZČO a má tiež s.r.o. (je tam konateľom), kde by chcela zvyšné SL odplatne presunúť. Tu nejde o biznis, ale len o riešenie jednorazovej situácie.
Možno existujú nejaké "všeobecné podmienky" - neviem, ale pri nákupe SL dostaneš len faktúru a PD - žiadnu zmluvu - teda ja som nedostala.
Tiež som to pochopila tak, že chce tieto lístky "posunúť" svojej s.r.o., ktorej je majiteľkou. Ale myslím, že zákon o živn. podnikaní nerozlišuje, či posúvaš, alebo predávaš cudzej, alebo vlastnej s.r.o.
... možno by sa k tomu mohol vyjadriť skôr odborník cez §§§..:)
ZuzanaP
04.09.07,05:01
Tiež som to pochopila tak, že chce tieto lístky "posunúť" svojej s.r.o., ktorej je majiteľkou. Ale myslím, že zákon o živn. podnikaní nerozlišuje, či posúvaš, alebo predávaš cudzej, alebo vlastnej s.r.o.
... možno by sa k tomu mohol vyjadriť skôr odborník cez §§§..:)


Predal by ich vlastnej s. r. o. (kde je konateľom), ale bude asi najjednoduchšie ich vrátiť, aby fakt nevznikli nejaké problémy. ;)
turbo
04.09.07,08:24
Pekný deň!
Chcem vás poprosiť o odobrenie.
Ak si SZČO pre seba zakúpila viac SL ako spotrebuje za rok, tak ich môže vrátiť, alebo môže jednoducho zvyšné lístky vydať z evidencie cenín do vlastnej spotreby a nepreučtuje ich ako VOZD, ale len ako výdaj cenín pre osobnú spotrebu. Takže v podstate zvyšné lístky spotrebuje, ale neuplatní si ich ako daňový výdaj. (výdaj za SL bol účtovaný ako VNZD a postupne ID za každý mesiac sa uznateľná spotreba zaučtovala ako VOZD). Vzhľadom na uplatňovanie CP sa stalo, že SL boli zakúpené navyše.
Za vyjadrenia vopred ďakujem a prajem všetko dobré.
liba2
04.09.07,08:29
Pekný deň!
Chcem vás poprosiť o odobrenie.
Ak si SZČO pre seba zakúpila viac SL ako spotrebuje za rok, tak ich môže vrátiť, alebo môže jednoducho zvyšné lístky vydať z evidencie cenín do vlastnej spotreby a nepreučtuje ich ako VOZD, ale len ako výdaj cenín pre osobnú spotrebu. Takže v podstate zvyšné lístky spotrebuje, ale neuplatní si ich ako daňový výdaj. (výdaj za SL bol účtovaný ako VNZD a postupne ID za každý mesiac sa uznateľná spotreba zaučtovala ako VOZD). Vzhľadom na uplatňovanie CP sa stalo, že SL boli zakúpené navyše.
Za vyjadrenia vopred ďakujem a prajem všetko dobré.
Môžeš tak urobiť, neporušíš žiadny zákon.