Lion Topoľčany
03.07.07,22:20
SZČO podniká z domu-sídlo firmy je totožné s trvalým pobytom.
Svoj sklad si vyriešil tak, že tovar skladuje na svojej chalupe. Chce investovať do regálov cca 25.000,-
Môže si ich dať do nákladov, aj keď chalupa nie je oficiálnou prevádzkou ?
Ak áno, a ak je platca DPH, môže si ju aj započítať ?
Zita5
03.07.07,22:26
Pokiaľ regál bude použitý výlučne na podnikateľský účel - teda na uskladnenie tovaru s ktorým podnikateľ obchoduje a dosahuje zdaniteľné príjmy , tak nákup regálov bude výdavkom ovplyvňujúcim základ dane a taktiež má nárok na uplatnenie DPH.
Zita5
03.07.07,22:29
Ja som si až teraz všimla , že sa jedná o chalupu . Bol by problém túto chalupu nahlásiť za prevádzku ?
Lion Topoľčany
03.07.07,22:51
Veď to-už mám pomerne slušne naštudované, čo to obnáša otvoriť prevádzku
/aspoň technická stránka veci, nejaké povolenia, revízne správy.../
Voláme to chlupa-je to taký malý rodinný domček pred dokončením, cca 4 km
od nášho bydliska, nie je tam ešte WC a zopár ďalších podstatných vecí, takže o prevádzke ešte v najbližšej dobe neuvažujeme, lebo je to aj otázka financií. Už keď som začala túto tému-mám jednu otázočku- čo bolo skôr vajce alebo sliepka ? Ale vážne. Ak by sme chceli ten domček dokončiť a treba na to 200.000,- ale nie je to ešte prihlásené ako prevádzka, je možné
to dať do nákladov ? Alebo najskôr to treba prihlásiť ako prevádzku /aj keď má hrubé nedostatky/ pomaly to dokončovať, dávať si všetko do nákladov
a oficiálne to otvoriť až po dokončení a odsúhlasení kontrol.orgánov?
Richard
03.07.07,23:28
Môj názor: Každá firma nejak začína.

Ak potrebujete skladovať, kúpte a uplatnite si to a neskôr si dáte veci do poriadku - pokiaľ to nie je skladovanie hygienicky citlivých tovarov, horľavín, alebo inak senzitívnych materiálov...
renča1
04.07.07,06:30
Ja neviem, ale ja problém nevidím v ničom. Prvý krát čítam, že regále sú uznateľné až vtedy, ak tá miestnosť v ktorej sú umiestnené sú nahlásené ako prevádzka. Daňovým výdavkom je výdavok, ktorý slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udžanie terajších, ale aj budúcich príjmov preukazateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka...§ 2 písm.i). Inak definovateľný a presne vymenovaný nie je. Používaš regále? Používaš..! To, že regále sú umiestnené v chalupe, v ktorej nie je nahlásená ako prevádzka, podľa mňa nemá vplyv na uznateľnosť takéhoto výdavku. Veď regále si môžeš po určitom čase znova premiestniť na iné miesto, napr. domov a adresu domov máš určite nahlásenú v ŽL, ako miesto podnikania...Takže ja by som určite účtovala o výdavku OZD a zároveň aj s nárokom na odpočet.

A čo taký szčo, ktorý vykonáva len montáž. služby?
Nemá kanceláriu, inú prevádzku má len 1 os.auto a kúpené náradie, ktoré má uložené buĎ doma alebo v aute. Veď náradie je tiež používané na dosiahnutie, zabezpeč.zdanit.príjmov..., bez toho kde ich má uložené.:)
Lion Topoľčany
04.07.07,07:11
Ďakujem veľmi pekne za názory, chcela som mať 100%-nú istotu.