Petosev
04.07.07,06:55
Ake mate informacie a akceptovani vzniku danovej povinnosti pri nadobudnuti tovaru z ineho clenskeho statu? Zakon samotny nie je celkom jasny a v minulosti viem, ze vyklad bol taky, ze pri uskutocneni platby vopred sa i na tento pripad aplikoval par. 19, ods 4, t.j. dan.povinnosti vznikla dnom prijatia platby u dodavatela z ineho clenskeho statu, v tomto pripade uskutocnenia platby /prenos dan.povinnosti/.
V minulosti to takto bolo interpretovane aj pracovnikmi danoveho uradu, dokonca i na skoleniach.

Mate info o tom, ze sa to v minulosti takto aplikovalo? Ak ano, do kedy a kedy bol vydany metodicky pokyn presne pre tento pripad?


Zelam fajn den.
Jana Acsová
04.07.07,07:33
ALBO
04.07.07,07:36
Nikdy neplatilo, že pri nadobudnutí tovaru sa zo zálohy odvádza DPH.(pri službe a pri dodaní s inštaláciou ano). § 19/4 hovorí o dodaní tovaru a platbe vopred. Vy máte nadobudnutie. § 2120 hovorí osobitne, kedy vzniká DP pri nadobudnutí a zo znenia vyplýva, že môže vzniknúť až, keď je tovar dodaný.

Pri službe je to inak, kedy vzniká DP je v § 19 a hovorí sa o dodaní služby,takže tam sedí aj § 19/4 platba prijatá pred dodaním služby, či už vami, alebo zahraničným dodávateľom. Pri tovare len vami.
Jana Acsová
04.07.07,07:37
...v minulosti viem, ze vyklad bol taky, ze pri uskutocneni platby vopred sa i na tento pripad aplikoval par. 19, ods 4, t.j. dan.povinnosti vznikla dnom prijatia platby u dodavatela z ineho clenskeho statu, v tomto pripade uskutocnenia platby /prenos dan.povinnosti/.
V minulosti to takto bolo interpretovane aj pracovnikmi danoveho uradu, dokonca i na skoleniach.
Nemám ani som nemala podobnú informáciu, ani by som sa s ňou nestotožnila. Pri vzniku dańovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru platí § 20 ZDPH a ten sa viaže na "fyzické nadobudnutie" tovaru a nie na platbu. Platba platí v prípade úhrady vopred za služby, ako aj Vami spomínaný § 19 ods. 4 ... t.j. na samozdanenie z titulu prenosu dańovej povinnosti pri prijatí platby vopred pri zákonom taxatívne určených službách.
Petosev
04.07.07,11:53
Povodne som postupoval podla postupu, kedy danova povinnost vznikala az po dodani /t.j. par. 20/. No niekedy v roku 2005 som bol upozorneny pracovnikmi danoveho uradu, ze par 19, ods. 4 sa vztahuje i na nadobudnutie tovaru z ineho clenskeho statu. Potvrdil to i skolitel, dokonca este i zaciatkom tohto roka.

Dakujem za vase reakcie.