meri
04.07.07,07:01
Dobrý deň, chcem sa poradiť.Chceli by sme zamestnať občanov s trvalým pobytom v zahraničí.Aké odvody má platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ?
Jeden by bol len na 4 hodiny.

Ďakujem
Jara
04.07.07,05:18
Je zamestnanec ako každý iný, nevadí že je zahraničný. No podľa ZP sa vyžaduje na zamestnavanie súhlas úradu práce. Myslím že to ešte platí, lebo som mala taký prípad a bolo to potrebné. To v prípade, že na úrade práce evidujú slovenských zamestnancov ktorí by mohli vykonávať takúto prácu. Bolo mi ale poradené ako napísať žiadosť o udelenie súhlasu aby mi tento súhlas schválili. T.z. že je pre firmu mimoriadne potrebný za účelom dosahovania príjmov ap.
Jana Motyčková
04.07.07,07:23
Ak sú z EÚ a ak by mali náhodou aj nejaké pracovné činnosti v inom štáte EÚ, nielen na Slovensku, tak majú aj ďalšie povinnosti.
meri
04.07.07,14:25
Ak sa zamestnajú len na 4 hodiny denne, aký je minimálny vymeriavací základ pre odvody - všetko polovica?
Anja111
04.07.07,14:32
Ak sa zamestnajú len na 4 hodiny denne, aký je minimálny vymeriavací základ pre odvody - všetko polovica?
Áno, je to 3800 Sk/mesačne, alebo 4 hodiny x počet odpracovaných dní x 43,70 Sk.
JAJA11
04.12.07,08:50
Vie mi niekto poradiť ohľadom dohody o vykonaní práce pre Čecha? :o Vykonal pre nás jedorázovo poradenskú činnosť. V Čechách je zamestnaný, živnosť nemá. Prípadne akým iným spôsobom mu môžeme vyplatiť odmenu, aby sme ho nemuseli prihlasovať do SP? :o Ďakujem.
JAJA11
04.12.07,11:18
Vie mi niekto poradiť ohľadom dohody o vykonaní práce pre Čecha? :o Vykonal pre nás jedorázovo poradenskú činnosť. V Čechách je zamestnaný, živnosť nemá. Prípadne akým iným spôsobom mu môžeme vyplatiť odmenu, aby sme ho nemuseli prihlasovať do SP? :o Ďakujem.

nikto nemá skúsenosti?
STRELEC
04.12.07,11:23
Vie mi niekto poradiť ohľadom dohody o vykonaní práce pre Čecha? :o Vykonal pre nás jedorázovo poradenskú činnosť. V Čechách je zamestnaný, živnosť nemá. Prípadne akým iným spôsobom mu môžeme vyplatiť odmenu, aby sme ho nemuseli prihlasovať do SP? :o Ďakujem.
Ono zrejme ani tak nejde o vyplatenie, ako o "zoficiálnenie" výdavku. SP by som sa vyhol uzatvorením zmluvy mimo Zák. práce. Na Porade nájdeš k tomu rad príspevkov a aj vzory - mndátna zmluva, príkazná zmluva.
JAJA11
04.12.07,12:03
Ono zrejme ani tak nejde o vyplatenie, ako o "zoficiálnenie" výdavku. SP by som sa vyhol uzatvorením zmluvy mimo Zák. práce. Na Porade nájdeš k tomu rad príspevkov a aj vzory - mndátna zmluva, príkazná zmluva.

Ďakujem za radu. Nemám skúsenosti s takýmito zmluvami, máme v takomto prípade povinnosť ich aj zdaniť zrážkovou daňou? :o
STRELEC
04.12.07,12:11
Nie - preddavkovo a ani zrážkovou daňou sa zmluva nezdaňuje. Občan ČR by teoreticky mal "doma" priznať príjem a zdaniť ho. Je to ale jeho zodpovednosť, nie Vaša. Táto jeho povinnosť je veľmi problematicky vysledovateľná a je skutočne na ňom čo s tým urobí.
JAJA11
04.12.07,12:40
Nie - preddavkovo a ani zrážkovou daňou sa zmluva nezdaňuje. Občan ČR by teoreticky mal "doma" priznať príjem a zdaniť ho. Je to ale jeho zodpovednosť, nie Vaša. Táto jeho povinnosť je veľmi problematicky vysledovateľná a je skutočne na ňom čo s tým urobí.

Ďakujem, bodík mi už nejde pridať, vraj nemôžem 2x za sebou tomu istému nicku. :o
STRELEC
04.12.07,12:41
Ďakujem. Bolo mi cťou a radosťou, ako sa vraví u nás na Šariši.