tor-nado
04.07.07,07:55
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či mi niekto nevie poradiť, kde by som našiel na internete nejakú tabuľku kde sú uvedené minimálny odber pohonných látok z rôznych štátov EU, aby som si mohol uplatniť vrátenie DPH?
Veľmi pekne ďakujem za každú radu.:)
daja
04.07.07,10:17
Napr. na www.cesmad.sk - v sekcii služby- refundácia DPH. Nejde o minimálny odber PHM, ale o minimálnu sumu DPH zaplatenej v zahraničí. Je to tam pekne rozpísané.
tor-nado
05.07.07,08:47
Ďakujem ta tip.:)
abel
17.02.09,05:55
O uvedené služby - vrátenie DPH z nakúpených pohonných látok - môžu žiadať len autodopravcovia alebo aj iní podnikatelia, ktorí často jazdia po celej Európe a nakupujú PHL v rôznych krajinách?
Saturejka
06.03.09,08:43
Platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) registrovaný v SR pôjde na nákupy do Poľska, nakúpi v obyčajnom obchode (napr. elektrodome) tovar, ktorý ďalej použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ v SR.

Ako postupovať prakticky? Je možné v Poľsku pri nákupoch v obchodných domoch žiadať o vystavenie faktúry bez DPH a postupovať ako pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku alebo postupovať podľa § vrátenie dane zahraničným osobám?
Ďakujem
eseročka
09.03.09,15:47
Áno, je možné pri nákupoch v Poľsku žiadať o faktúru bez poľskej DPH. Či však poľský obchod vystaví faktúru bez poľskej DPH, je už len na vôli konkrétnej poľskej firmy, nakoľko táto firma sa v prípade nedostatočného overenia kupujúceho vystavuje riziku krátenia poľskej DPH (ak by náhodou kupujúci nebol v skutočnosti platiteľom dane v inej krajine).

Do úvahy pripadá aj druhá možnosť a to nakúpiť aj s poľskou DPH tovar a následne požiadať o vrátenie dane zahraničným osobám. Tu však je potrebné najprv si preveriť podmienky vrátenie dane, nakoľko každá krajina má ich rôzne (niektoré krajiny majú určené druhy tovarov, kde nie je možné žiadať vrátenie dane; majú určenú minimálnu hranicu, pri akej je možné požiadať o vrátenie dane a pod.)
Ivánuška
16.03.09,09:03
Ahojte ja sa pridávam k téme vrátenia DPH aj keď teraz by som to preniesla na daň z príjmov. Vratka DPH sa účtuje na účet 648, je to daňová alebo nedaňová vec?
Ďakujem za rýchlu odpoveď. pomôžete mi veľmi.
johny18
06.04.09,04:33
Prosim, mozte mi poradit? Nasa spolocnost ma vlastnu "cerpacku" na pohonne hmoty. Nakolko v Polsku je o dost lacnejsia nafta, chceme ju do nasej cerpacky dovazat z Polska. Je mozne ziadat o vratenie DPH z tychto pohonnych hmot napr. kazdy mesiac alebo kvartal? Alebo na vratenie DPH narok nie je.
Excise Duty
06.04.09,06:10
Prosim, mozte mi poradit? Nasa spolocnost ma vlastnu "cerpacku" na pohonne hmoty. Nakolko v Polsku je o dost lacnejsia nafta, chceme ju do nasej cerpacky dovazat z Polska. Je mozne ziadat o vratenie DPH z tychto pohonnych hmot napr. kazdy mesiac alebo kvartal? Alebo na vratenie DPH narok nie je.
A kde a u koho budete naftu nakupovať a ako ju budete prepravovať? Lebo tu už pôjde o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru a kedže ide o naftu, ktorá je predmetom spotrebnej dane, táto bude musieť byť zaplatená na Slovensku! A budete tam, kde ste aj teraz plus náklady na prepravu nafty.
johny18
06.04.09,07:31
Mali by nam ju dovazat v cisterne, jedna dodavka by sa mala pohybovat okolo 15 000 litrov. Bude to len pre nasu vlastnu potrebu, nakolko vykonavame dopravu pri vystavbe dialnic, nebude urcena na predaj.
Ta spotrebna dan nebude zaplatena v Polsku (v cene) ?
Excise Duty
06.04.09,08:34
Mali by nam ju dovazat v cisterne, jedna dodavka by sa mala pohybovat okolo 15 000 litrov. Bude to len pre nasu vlastnu potrebu, nakolko vykonavame dopravu pri vystavbe dialnic, nebude urcena na predaj.
Ta spotrebna dan nebude zaplatena v Polsku (v cene) ?
Je mi ľúto, ale podľa ustanovenia § 10 ods. 2 písm. i) zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov je od dane oslobodený len minerálny olej nachádzajúci sa v bežných nádržiach motorových dopravných prostriedkov, pracovných strojov, klimatizačných, chladiarenských a iných podobných zariadení pri vstupe na daňové územie z členských štátov a pri dovoze z územia tretích štátov v množstve podľa osobitného predpisu a ktorý slúži na ich vlastný pohon alebo prevádzku; bežnou nádržou sa na účely tohto zákona rozumie nádrž pevne zabudovaná výrobcom motorových dopravných prostriedkov toho istého typu alebo výrobcom strojov, alebo výrobcom zariadení, ako aj nádrž na plyn, ak plyn slúži ako pohonná látka, a ktorá zároveň umožňuje priame použitie pohonnej látky.
V tomto prípade však pôjde o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru nachádzajúceho sa v režime daňového voľného obehu, teda sa uplatní ustanovenie § 31 ods. 1 až 7 a tiež ustanovenie § 32 ods. 2.
johny18
06.04.09,08:57
Takze DPH by sice vratili, ale musela by sa platit spotrebna dan.
Mysleli sme, ze pri takych mnozstvach nafty, co potrebujeme, nieco usetrime, ked dovezieme naftu z PL.. Skoda do toho ist, vdaka Excise Duty.
Excise Duty
06.04.09,09:08
Takze DPH by sice vratili, ale musela by sa platit spotrebna dan.
Mysleli sme, ze pri takych mnozstvach nafty, co potrebujeme, nieco usetrime, ked dovezieme naftu z PL.. Skoda do toho ist, vdaka Excise Duty.
Vrátili by aj spotrebnú daň, ale pokiaľ sa nafta zdaní slovenskou spotrebnou daňou, dá sa na tom ušetriť len v takom prípade, ak je cena nafty bez spotrebnej dane v Poľsku výrazne nižšia ako rovnaká cena nafty na Slovensku.
zoltanbodis
12.11.09,09:47
Naša spol. spolupracuje s Versluis international taxes, Bratislava. Je to dcérska firma holandskej spol., ktorá pôsobí v oblasti refundácie 20 rokov. Okrem refundácie poskytujú aj daňové poradenstvo a daň. zastupovanie v zahraničí. Pracujú na základe provízie, ktorú si účt. iba v prípade úspešnej refundácie. Mám na nich len tč: 02/3359 5459