Veron14
04.07.07,10:29
Ahojte..môj prietel je od 18.1.2006 SZČO. Plati si od začiatku zdravotné poistenie a od 1.1.2007 si platí aj úrazové poistenie. Vykonáva maliarensko- natieračske práce spolu s kamarátom, ktorý mu mesačne dáva mzdu na základe odpracovaných hodin ale nie cez faktúru priatela ale len tak na ruku. A k tomu jeho kamarát nakupuje material a ten si dáva tiež do nákladov ako aj priatelovu mzdu..tym priatel má len príjmy aj to nevyfakturované a k tomu žiadne náklady. Preto sa chcem poradiť kedže tento rok nepodával dan.priznanie kôli ročnému oslobodeniu dane a bude ho podávať bud. rok mal by si so spätnou platnosťou vypracovať faktúry od januára tohto roku.?? alebo ako by mal pri tom postupovať a mohol by si dať do nákladov mobil. tel. ako aj osobné vozidlo s ktorým chodi do práce len neviem či naň netreba cestnú daň.
A od kedy by si mal platiť socialne poistenie? Viem, že teraz si SZČO mali zaniesť vypis z DP r. 2006 na socialku...dakujem velmi pekne ak mi s touto mojoj hrôzou poradite...dakujem dakujem vopred
Danila
04.07.07,08:40
To je hotový galimatiáš. Aj u Tvojho priateľa, aj u priateľa Tvojho priateľa. Môžeš napísať, o akú spoluprácu týchto dvoch zainteresovaných vlastne ide?
Veron14
04.07.07,08:51
Moj prietel je živnostník s maliarenskou činnosťou. A jeho kamarat je tiež živnostnik. Spolu maluju len on zháňa zákazky a všetok materiál si dáva do nákladov jeho kamarat.
ekopo
04.07.07,09:22
Vrele doporučujem v tomto prípade uzavrieť zmluvu o združení, v nej určiť osobu na ktorú sa bude všetko účtovať a evidovať. Na konci účtovného obdobia si rozdelia príjmy a výdavky v dohodnutom pomere.
Veron14
04.07.07,10:19
Ja chapem ale ako to potom bude s danovým priznanim...? a mohol by si reagovať na moju tému..dakujem
ekopo
04.07.07,11:05
Ja chapem ale ako to potom bude s danovým priznanim...? a mohol by si reagovať na moju tému..dakujem
No to by som mohol. Odpovedám na názov témy.
1. do 30.6.2007 odovzdať výpis z DP FO za rok 2006
2. podľa výšky príjmu (nie daňového základu) sa platia alebo neplatia odvody do SP.
3. Ak bol príjem vyšší ako 12 násobok min. mzdy v r. 2006 tak platíš minimálne 2.520,- už za mesiac júl 2007 so spolatnosťou 8.8.2007.
Výška odvodu závisí od výšky daňového základu.

A niektoré veci si dovolím nechápať: aké ročné oslobodenie dane?
mzda sa dáva len tak na ruku, bez dokladu?
Doporučujem preštudovať témy o začiatkoch (nielen o nich) podnikania :
www.porada.sk/t33249-zivnost-zac-od-nuly.html?highlight=za%E8iatky+podnikania (http://www.porada.sk/t33249-zivnost-zac-od-nuly.html?highlight=za%E8iatky+podnikania)
Veron14
04.07.07,11:55
Myslela som to, že ked bol SZČO od 18.1.2006 tak nepodaval tento rok danové priznanie alebo ho mal teda podat? Lebo ten jeho kolega mu povedal že až v roku 2008 ho má povinnosť podať..a tento rok nemusel, že jej oslobodení od daní
veronikasad
04.07.07,11:59
Myslela som to, že ked bol SZČO od 18.1.2006 tak nepodaval tento rok danové priznanie alebo ho mal teda podat? Lebo ten jeho kolega mu povedal že až v roku 2008 ho má povinnosť podať..a tento rok nemusel, že jej oslobodení od daní

Daňové priznanie sa podáva do 31.3. nasl. roka. Ak mal príjem ako živnostník, DP mal podať. Pre daňové účely neexistuje oslobodenie od daní, daňovník má nárok len na odpočitateľnú položku od základu dane - pre r. 2006 to bolo 90 816,- sk. /možno si to pomýlil s platením odvodov do socialnej poisťovne/.


--------
Veronika
ekopo
04.07.07,12:03
V § 32 zákona o dani z príjmov je uvedené kto má povinnosť podať DP.
Ale toto je mimotemy
Anja111
04.07.07,12:04
... odpočítateľná položka za rok 2006 bola 90816 Sk.
Monika Kováčová
04.07.07,12:24
... odpočítateľná položka za rok 2006 bola 90816 Sk.

keby sa ešte niekto pýtal :D
ekopo
04.07.07,12:33
nekomentujem
www.porada.sk/showpost.php?p=378294&postcount=4
Veron14
04.07.07,12:48
No to je dosť možné že sa pomylil, a čo teraz ked pojde do SP a bude chcieť isť zaplatiť poistenie, ktoré sa ráta zo základu dane...a to danové nemá tak mu to vyrátajú na socialke????
ekopo
04.07.07,12:53
Ak bolo potrebné podať DP za rok 2006 treba ho podať, následne odovzdať výpis z DP v Sociálnej poisťovni a zaregistrovať sa ako SZČO k 1.7.2007
Danila
04.07.07,12:53
No to je dosť možné že sa pomylil, a čo teraz ked pojde do SP a bude chcieť isť zaplatiť poistenie, ktoré sa ráta zo základu dane...a to danové nemá tak mu to vyrátajú na socialke????Po prečítaní Tvojho zadania som mala pocit, vlastne presvedčenie, že s týmto by si sa mala obrátiť na účtovníka. Je fakt dávno po termíne DP, treba od začiatku urobiť, ak nie rovno rekonštruovať účtovníctvo. Aby nevznikla väčšia škoda, ako osoh.
Anja111
04.07.07,12:53
No to je dosť možné že sa pomylil, a čo teraz ked pojde do SP a bude chcieť isť zaplatiť poistenie, ktoré sa ráta zo základu dane...a to danové nemá tak mu to vyrátajú na socialke????
Najskôr by mal podať DP, aby bolo z čoho rátať....
Jana Motyčková
04.07.07,12:55
Najskôr musí podť DP, bez DP mu SP nič nevypoćíta. A ešte predtým by mal viesť účtovníctvo alebo apoň evidenciu o príjmoch a výdavkoch, majetku, zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
ekopo
04.07.07,12:57
Po prečítaní Tvojho zadania som mala pocit, vlastne presvedčenie, že s týmto by si sa mala obrátiť na účtovníka. Je fakt dávno po termíne DP, treba od začiatku urobiť, ak nie rovno rekonštruovať účtovníctvo. Aby nevznikla väčšia škoda, ako osoh.
Súhlas. A urýchlene. Takto to občas potom dopadne. A priprav sa na nejaké tie sankcie.
ekopo
04.07.07,12:58
Najskôr musí podť DP, bez DP mu SP nič nevypoćíta. A ešte predtým by mal viesť účtovníctvo alebo apoň evidenciu o príjmoch a výdavkoch, majetku, zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
Vidim, už je po RZZP.:D
Veron14
06.07.07,06:37
Poradili by ste mi či mám isť na Dúrad a tam si vypytať tlačivo alebo si ho môžem stiahnuť aj cez net...a ak ano tak z akej stránky...dakujem velmi pekne
ALDA
06.07.07,10:11
Poradili by ste mi či mám isť na Dúrad a tam si vypytať tlačivo alebo si ho môžem stiahnuť aj cez net...a ak ano tak z akej stránky...dakujem velmi pekne

Ak chceš vyplniť tlačivo najskôr musíš mať všetko riadne zaúčtované.
Veron14
06.07.07,10:27
Dozvedela som sa taku informáciu, že pokial SZČO nepresiahne ročne príjem cca 52000,- tak nepodáva danové priznanie je to pravda...povedalal mi to známa z DU
veronikasad
06.07.07,10:41
Dozvedela som sa taku informáciu, že pokial SZČO nepresiahne ročne príjem cca 52000,- tak nepodáva danové priznanie je to pravda...povedalal mi to známa z DU

Nepočúvaj informácie typu "jedna pani z DU povedala". Ak zivnostník nemá k 1.7. pozastavenú živnosť musí podať do soc.poisťovne výpis z daňového priznania. Keď nemáš daňové priznanie, nemáš ho z čoho urobiť. Ak si nechceš vyrábať ďalšie pokuty, daj si do poriadku účtovníctvo alebo paušálne výdavky, podaj DP a následne výpis do sociálnej poisťovne.

---------
Veronika
Pepa
06.07.07,10:52
Dozvedela som sa taku informáciu, že pokial SZČO nepresiahne ročne príjem cca 52000,- tak nepodáva danové priznanie je to pravda...povedalal mi to známa z DU
Za rok 2006 - DP nemusí podať daňovník, ktorého príjem nepresiahol polovicu nezdaniteľnej časti základu dane - 45408,- Sk. Ak nemal príjmy vyššie ako je uvedená čiastka, DP nepodáva, výpis nevypisuje ale do SP odovzdá potvrdenie z DU, že nepodal daňové priznanie.
veronikasad
06.07.07,10:55
Za rok 2006 - DP nemusí podať daňovník, ktorého príjem nepresiahol polovicu nezdaniteľnej časti základu dane - 45408,- Sk.
ak ho živnostník nepodá, ako potom rieši výpis do socialnej poisťovne ?
Monika Kováčová
06.07.07,10:57
ak sa nepodáva DP, nie je dôvod podať výpis z DP, nakoľko neexistuje DP, s ktorého by sme vypísali čísla do výpisu z DP....:D
Pepa
06.07.07,10:58
ak ho živnostník nepodá, ako potom rieši výpis do socialnej poisťovne ?
Upravila som príspevok vyššie - ale: potvrdením z DU o tom, že nepodal daňové priznanie.
DP nemusí podať pri výške príjmu, ktorý je pre SP "nezaujímavý" - nestáva sa povinným platcom.