K+O
04.07.07,10:59
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako to je s uplatnením PHM do nákladov u SZČO, ktorý je pilčík a pracuje so svojou motorovou pílou. Do akej výšky sa dajú uplatniť mesačne náklady na PHM?
Mohol by sa mi niekto k tomu vyjadriť? Ďakujem. Katka
ata111
04.07.07,09:15
Myslím, že sa nejedná o klasické PHM. Ja nákup benzínu a oleja do píly účtujem ako nákup materiálu. Žiadne vysledovanie spotreby tu nie je možné. Nákup PHM napr.do kosačky, ktorá sa používa na kosenie areálu firmy, priamo do réžie.
K+O
04.07.07,09:26
A koľko to vychádza priemerne na mesiac v litroch prípadne Sk.
ata111
04.07.07,09:57
"přiměřene", Je treba vychádzať z fakturácie. Určite je dohodnutá nejaká fakturačná veličina - odpracované hodiny, spracované kubíky dreva a pod. Určite nemôže byť vyšší nákup PHM ako samotný faktúrovaný výkon. Je na daňovníkovi, aby si to obhájil. Ak by sme vychádzali aj z odrobených hodín, určite celých 60 min. nedržal pílu v ruke a non-stop nepíli. Pri stanovení ceny si určite vedel zrátať, koľko sú jeho priame mat. náklady a koľko bude jeho práca.
DušanČ
04.07.07,09:59
Nepoznám situáciu u týchto strojov, či podľa technickej dokumentácie majú stanovenú nejakú normovanú spotrebu na 1 normohodinu (NH). Ak áno, myslím si, treba tieto NH evidovať a spotrebu prepočítavať. Daňovo uznané náklady by boli len náklady do výšky, ktorú určuje technická norma. Ak takáto dokumentácia neexistuje, súhlasím s ata111. Pre K+O však doporučujem v prípade, že norma nie je, aby si sám odsledoval spotrebu a zachovával určitú primeranosť, aby nedával spotrebu PHM na auto do spotreby na motorovú pílu. Nemuselo by to pri kontrole dobre dopadnúť.
K+O
09.07.07,07:47
Veľmi pekne ďakujem a prajem Vám pekný a úspešný deň.
Marek20
17.10.07,07:14
Som SZČO/účtovanie v JU/môžem na začiatku mesiaca vybrať peniaze z pokladne ,ktoré budem používať na nákup potrebného materálu ,tovaru ,úhradu náklad.v hotovosti,musím urobiť aj vyúčtovanie uvediem príklad.Výber z pokladne na začiatku mesiaca 56000.-SK/osobná spotreba/Túto požívam na potrebný nákup/.Nákup tovaru-materiálu,ten je doložený bločkami na danný deň nákupu .