Libusa
04.07.07,14:13
Spoločnosť s ručením obmedzeným likviduje predajňu /neukončuje živnosť/. Tovar predáva za cenu nižšiu ako je skladová cena. Časť tovaru jej zostal na účte 132. Podkladom pre účtovanie je Zoznam pohybov na sklade
výdaj-skladová cena predaj zisk
35000 30000 -5000
Napíšte mi prosím Vás svoj názor, akým spôsobom by ste účtovali. DPH odvediem len zo skutočne predanej sumy. Nie som si istá mohlo by to byť takto?
549/132 5000 pri podaní DP pripočítateľná položka
504/132 30000
Monika Kováčová
04.07.07,12:20
Nemyslím, že účtovanie cez 549 je správne, na tento účet sa účtujú napr. manká a škody na tovare (podklad inventúrny zápis o vzniknutej škode...) alebo škody spôsobené krádežou a pod.

V tvojom prípade by som účtovala cez zľavy...
Anja111
04.07.07,12:53
Spoločnosť s ručením obmedzeným likviduje predajňu /neukončuje živnosť/. Tovar predáva za cenu nižšiu ako je skladová cena. Časť tovaru jej zostal na účte 132. Podkladom pre účtovanie je Zoznam pohybov na sklade
výdaj-skladová cena predaj zisk
35000 30000 -5000
Napíšte mi prosím Vás svoj názor, akým spôsobom by ste účtovali. DPH odvediem len zo skutočne predanej sumy. Nie som si istá mohlo by to byť takto?
549/132 5000 pri podaní DP pripočítateľná položka
504/132 30000
Ja by som účtovala 504/132 v obstarávacej cene.
DPH odvedieš z predajnej ceny, (po zľave).
betka
04.07.07,17:26
otázne je kedy sa bude likvidovať predajňa...
Pri dočasnom znížení užitkovej hodnoty zásob sa tvorí OP a to pri uzávierke účtov.
pri stanovení OP sa porovnáva ich hodnotaa, kt sú ocenené v účtovníctve, s hodnotou za kt. by sa dali predať. Ocenenie zásob v účtovníctve nemá byť vyššie ako je ich predpokladaná predajná cena. Je potrebné vedieť čistú realizačnú hodnotu za kt. sa dajú zásoby ešte predať.

Pri spotrebe,, predaji alebo likvidácii zásob sa OP zruší.

potom postup podľa Anja, zásoby sa môžu predať aj so stratou. Je potrebné upraviť v IS, prečo dochádza k predaju zásob so stratou.
Libusa
04.07.07,18:20
V provm rade som vďačná všetkým za každý názor. Betka likvidácia prebehla vo veľmi krátkom čase v priebehu júna sa rozhodlo o zrušení predajne aj prebehol výpredaj. K 30.6. som mala na stole uvedenú zostavu. O predanej časti tovaru som účtovala 504/132. Stále ma však znepokojuje otázka či nebude problém z daňového hľadiska. Stretla som sa z názorom že na konci roka by som vzniknutú stratu mala dodaniť, alebo aj s názorom že by som to mala dostať na 604AÚ. Zostatok zásob naďalej evidovať na 132, alebo v tomto prípade vytvoriť opravnú položku?
Danila
04.07.07,18:31
V provm rade som vďačná všetkým za každý názor. Betka likvidácia prebehla vo veľmi krátkom čase v priebehu júna sa rozhodlo o zrušení predajne aj prebehol výpredaj. K 30.6. som mala na stole uvedenú zostavu. Účtovala som 504/132. Stále ma však znepokojuje otázka či nebude problém z daňového hľadiska. Stretla som sa z názorom že na konci roka by som to mala dodaniť, alebo aj s názorom že by som to mala dostať na 604AÚ.Vyskladnenie 504/132, predaj 311/604,343. A to je všetko. Určite ste k tomu mali pokyn o zľavách, prečo, začo, načo formou nejakej internej smernice. Ak nie, tak si ju vypracuj.
zienka
12.06.08,07:59
Zdravim, otvaram znova tuto temu...:)
Sro likviduje sklad z dovodu rusenia vyroby, ukoncenia predaja. Tovar sa bude predavat pod skladovu cenu. DPH odvediem z predajnej ceny, to mi je jasne. Ale co s rozdielom medzi skladovou a predajnou cenou? Mam to zauctovat ako ste pisali vy na 504/132 a 501/111 a potom pri zavierke dat ako pripocitatelnu polozku? A do smernice staci napisat, ze z dovodu ukoncenia vyroby a predaja, sa vypredava sklad? Netreba tam aj vypocty ako sme sa dostali k novym cenam? Dakujem Vam vemi za Vase rady, budem vdacna za kazdu, nakolko vela infos o tomto probleme nie je :mee:.
zienka
16.06.08,08:34
Zdravim, otvaram znova tuto temu...:)
Sro likviduje sklad z dovodu rusenia vyroby, ukoncenia predaja. Tovar sa bude predavat pod skladovu cenu. DPH odvediem z predajnej ceny, to mi je jasne. Ale co s rozdielom medzi skladovou a predajnou cenou? Mam to zauctovat ako ste pisali vy na 504/132 a 501/111 a potom pri zavierke dat ako pripocitatelnu polozku? A do smernice staci napisat, ze z dovodu ukoncenia vyroby a predaja, sa vypredava sklad? Netreba tam aj vypocty ako sme sa dostali k novym cenam? Dakujem Vam vemi za Vase rady, budem vdacna za kazdu, nakolko vela infos o tomto probleme nie je :mee:.

Naozaj mi nikto nevie poradit? :mee:
Libusa
17.06.08,09:15
Ja som vtedy ,keď som riešila tento problém volala na DÚ . Predajňu sme rušili skoro z mesiaca na mesiac tak výpredaj prebiehal len krátko, keď sme sa chceli zbaviť čím najviac tovaru predali sme ho s podstatnou zľavou. Kontrolórka mi povedala , že rozdiel medzi sumami nebude tvoriť pripočítateľnú položku, ak dokážeme zdôvodniť že likvidácia predajne bola opodstatnená.
Ja som si vytiahla z účtovníctva dlhodobé výsledky ktoré dokladovali, že predajňa dlhodobo vytvárala stratu , vytvorili sme písomné zdôvodnenie zrušenia predajne a priložila som k tomu písomné rozhodnutie konateľov, v ktorom boli stanovené zľavy na vypredávaný tovar.
zienka
18.06.08,07:11
Ja som vtedy ,keď som riešila tento problém volala na DÚ . Predajňu sme rušili skoro z mesiaca na mesiac tak výpredaj prebiehal len krátko, keď sme sa chceli zbaviť čím najviac tovaru predali sme ho s podstatnou zľavou. Kontrolórka mi povedala , že rozdiel medzi sumami nebude tvoriť pripočítateľnú položku, ak dokážeme zdôvodniť že likvidácia predajne bola opodstatnená.
Ja som si vytiahla z účtovníctva dlhodobé výsledky ktoré dokladovali, že predajňa dlhodobo vytvárala stratu , vytvorili sme písomné zdôvodnenie zrušenia predajne a priložila som k tomu písomné rozhodnutie konateľov, v ktorom boli stanovené zľavy na vypredávaný tovar.

Dakujem Ti za info, no spolocnost je v zisku, takze ja to budem mat zlozitejsie. Budem musiet teda napisat rozhodnutie konatela o zruseni skladu, nakolko rusi prevadzu a nema uz ziadnych zamestnancov, snad to obstoji.
Este sa Ta opytam, uctovala si aj rozdiel medzi predajnou cenou a skladovou cenou na 504/132 alebo 501/112?
Libusa
18.06.08,08:31
Firma prosperuje a v strate bola len táto jedna prevádzka, ktorú sme zrušili. Chcela som len povedať, že podľa poskytnutej informácie z DÚ, pri kontrole sa budú pýtať na dôvod prečo bola predajná cena nižšia, ako skladová cena. Ohľadom toho rozdielu v účtovaní. Účtovala som presne tak , ako poradila Danila v príspevku 6. - 311/604,343 predaj, 504/132 vyskladnenie nič viac. Ten rozdiel medzi predajnou a skladovou cenou musíš práve zdôvodniť.
zienka
18.06.08,08:41
Ďakujem pekne za pomoc, som rada, že sa už môžem pohnúť o krok ďalej.
Pekný deň.