bui
04.07.07,18:44
Chcem sa len uistit ci uctujem spravne. Vsetky pohyby na euroucte uctujem kurzom NBS v den pohybu.

No nie som si celkom ista ci v pripade napr. prevodu eur na slovensky ucet nemam pouzit kurz banky, hoci ho na vypise banka neuviedla ale mam ho na vypise z sk uctu...aj na avize o prevode..nevznikne mi potom ziadny kurz. rozdiel ked sa mi pripisu Sk na Sk ucet.

A druha neistota je pri polozkach vypisu poplatky IB, poplatky vypisy a poplatky transakcie, kde banka pise aj kurz banky a pod odpisanou eurosumou na vypise bypisuje aj sumy prepocitane na sk....

Je to vo forme
30.6. POPLATKY VYPISY .54-EUR
Popl.vypisy-Slovenska republika 1x18.00********18.00 SKK
Kurz: 33,505

Ake mate s tym skusenosti?
Monika Kováčová
04.07.07,17:22
účtuješ správne kurzom NBS, okrem prevodu medzi účtami, vtedy použi kurz banky. Čo sa týka poplatkov, tiež kurz NBS.
bui
05.07.07,07:32
Takze vobec nevadi, ze banka na vypise uvadza aj sumu v sk? Naco to tam uvadza?

A pri prevode na sk ucet tam neuvadza kurz....doteraz som uctovala aj tam kurzom nbs....tento rok to mozem opravit, no co minuly?
bui
05.07.07,07:36
Aha uz som to nasla....

zo zakona o uctovnictve

(4) Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.


neviem co teda s minulym rokom...ako to opravit?
Jana Acsová
05.07.07,08:07
neviem co teda s minulym rokom...ako to opravit?Devízový účet je už prekurzovaný ku dňu zostavenia účtovnej závierky t.j. k 31.12.2006.
bui
05.07.07,16:14
??
dufam ze dobre rozumiem...

Ja som uctovala kurzovy rozdiel pri prevode prostriedkov z eurouctu na sk ucet...uctovala som teda neopravnene kurzove straty...lebo som pouzila pri euroucte vyssi kurz...NBS..ako pri prijme sk po prepocte prevadzanych eur bankou...

k 31.12.2006 som prepocitavala len zostatok na euroucte....kurzom NBS


plati teda... ze keby som uctovala kurzom banky a nezauctovala kurz. rozdiel a na konci roka prepocitavala kurzom NBS tak by bol z danoveho hladiska vysledok rovnaky ako v pripade ako som uctovala ja?

vysledok je ze som "len " porusila zakon o uctovnicve?...to uz asi nenapravim

najprv som sa zlakla ze budem musiet podat dodatocne dan. priznani k dani z prijmu a dodanit tie neopravnene kurz. straty?
Orsz
05.07.07,17:22
??
dufam ze dobre rozumiem...

Ja som uctovala kurzovy rozdiel pri prevode prostriedkov z eurouctu na sk ucet...uctovala som teda neopravnene kurzove straty...lebo som pouzila pri euroucte vyssi kurz...NBS..ako pri prijme sk po prepocte prevadzanych eur bankou...

k 31.12.2006 som prepocitavala len zostatok na euroucte....kurzom NBS


plati teda... ze keby som uctovala kurzom banky a nezauctovala kurz. rozdiel a na konci roka prepocitavala kurzom NBS tak by bol z danoveho hladiska vysledok rovnaky ako v pripade ako som uctovala ja?


vysledok je ze som "len " porusila zakon o uctovnicve?...to uz asi nenapravim

najprv som sa zlakla ze budem musiet podat dodatocne dan. priznani k dani z prijmu a dodanit tie neopravnene kurz. straty?


Nemyslím, že by si to mala takto kriticky hodnotiť. Myslím, že v prípade DK by na to asi ani neprišli. Minulý rok už nechaj, mala by si s tým veľa roboty. A nemôžu to byť veľké rozdiely - medzi kurzom NBS a komerčnej banky za celý rok by to bolo možno pár korún.
bui
05.07.07,20:18
celkovo za rok som nauctovala okolo 20000 kurz. straty pri prevode EUR z eurouctu na slovensky ucet....

ale mozno ....ak som pochopila spravne pani Janu A., tak zauctovanim koncorocnych kurz. rozdielov k eurouctu som to vlastne akokeby vratila spat,
pretoze ak by som som uctovala kurzom banky, tak by boli ku koncu roka uct. rozdiely ine, ako mi vysli ked som uctovala v priebehu roka pri prevode kurzom NBS....suma sumarom vysledok je ten isty...teda celkove kurz. rozdiely pocas roka a ku koncu spolu sa rovnaju kurz. rozdielom ku konca roka ak by som uctovala kurzom banky..neviem ci som sa nevyjadrila zamotane

priklad..rovnalo by sa

ak som uctovala pocas roka pri prevode penazi kuzom NBS,
vysiel mi kurz. rozdiel 2
a na konci roka pri prepocitani zostaku na ucte kurzom NBS mi vysiel kurz. rozdiel 3
..teda celkovy naklad 5

a ak by som uctovala pri prevode kurzom NBS nevysiel by mi teda ziaden kurz. rozdiel ale na konci roka by mi vysiel pri prepocte zostatku kurzom NBS kurz. rozdiel 5
bui
05.07.07,20:19
celkovo za rok som nauctovala okolo 20000 kurz. straty pri prevode EUR z eurouctu na slovensky ucet....

ale mozno ....ak som pochopila spravne pani Janu A., tak zauctovanim koncorocnych kurz. rozdielov k eurouctu som to vlastne akokeby vratila spat,
pretoze ak by som som uctovala kurzom banky, tak by boli ku koncu roka uct. rozdiely ine, ako mi vysli ked som uctovala v priebehu roka pri prevode kurzom NBS....suma sumarom vysledok je ten isty...teda celkove kurz. rozdiely pocas roka a ku koncu spolu sa rovnaju kurz. rozdielom ku konca roka ak by som uctovala kurzom banky..neviem ci som sa nevyjadrila zamotane

priklad..rovnalo by sa

ak som uctovala pocas roka pri prevode penazi kuzom NBS,
vysiel mi kurz. rozdiel 2
a na konci roka pri prepocitani zostaku na ucte kurzom NBS mi vysiel kurz. rozdiel 3
..teda celkovy naklad 5

a ak by som uctovala pri prevode kurzom NBS nevysiel by mi teda ziaden kurz. rozdiel ale na konci roka by mi vysiel pri prepocte zostatku kurzom NBS kurz. rozdiel 5