Katka007
04.07.07,22:38
SZČO (platca DPH) kúpil v Metre v Rakúsku kancelárske potreby v hodnote 51,20 EUR (základ dane 42,66 EUR, DPH 20% 8,53). Ako som sa dočítala v niektorých starších príspevkoch z roku 2005 mala by som nákup týchto kancelárskych potrieb samozdaniť našou 19% DPH.Nie je mi však jasné či základom dane pre výpočet našej DPH je 42,66 EUR prepočítané na slov. koruny alebo 51,20 EUR prepočítané na slov. koruny? A tých 8,53 Eur by som mala dať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane? Odpočítanie dane si nemožem uplatniť lebo mám síce doklad o zaplatení (rechnung) ale nespĺňa náležitosti faktúry a žiadať o vrátenie 8,53 EUR rakúsky DU sa mi zdá príliš komplikované.
Poradte mi prosím či uvažujem správne.
Jana Acsová
05.07.07,07:40
SZČO (platca DPH) kúpil v Metre v Rakúsku kancelárske potreby v hodnote 51,20 EUR (základ dane 42,66 EUR, DPH 20% 8,53). Ako som sa dočítala v niektorých starších príspevkoch z roku 2005 mala by som nákup týchto kancelárskych potrieb samozdaniť našou 19% DPH.Nie je mi však jasné či základom dane pre výpočet našej DPH je 42,66 EUR prepočítané na slov. koruny alebo 51,20 EUR prepočítané na slov. koruny? A tých 8,53 Eur by som mala dať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane? Odpočítanie dane si nemožem uplatniť lebo mám síce doklad o zaplatení (rechnung) ale nespĺňa náležitosti faktúry a žiadať o vrátenie 8,53 EUR rakúsky DU sa mi zdá príliš komplikované.
Poradte mi prosím či uvažujem správne.
1. áno jedná sa o intrakomunitárne nadobudnutie a je to predmetom dane na Slovensku,
2. základom dane je VŽDY cena bez dane, t.j. aj bez dane rakúskej,
3. ak nebudete žiadať o vrátenie dane v Rakúsku, rakúska DPH je daňovým výdavkom,
4. ak je doklad o zaplatení faktúra pre účely dokladovania nadobudnutia tovaru, tak nie je dôvod, aby nebola považovaná za faktúru pre účely uplatnenia odpočítania Vami uplatnenej dane. Vy na tomto doklade môžete doplniť prepočet ceny bez dane na slovenské koruny, sadzbu a výšku dane Vami vypočítanej.
jamis
05.07.07,08:30
Chcela by som nadviazať na túto otázku.
Môj klient, plátca DPH nakupuje vybavenie pre svoju prevádzku v Rakúsku.
1. Bločky sú vystavené s DPH -nepatrí do DPH na Slovensku
2. Bločky sú vystavené s DPH a je k nim pripojený bloček s vrátenou DPH
priamo v predajni v Rakúsku - samozdanenie
3. Fakrúra je vystavená bez DPH - samozdanenie

Poradíte či to mám dobre ?
Jana Acsová
05.07.07,08:51
Poradíte či to mám dobre ?Nie každú otázku je možné zodpovedať zo zadania napríklad preto lebo:


Môj klient, plátca DPH nakupuje vybavenie pre svoju prevádzku v Rakúsku. A nevznikajú mu povinnosti podľa rakúskeho zákona? A nebolo by pre neho výhodné (možno povinné) registrovať sa na daň v rakúsku?

Javí sa mi trošku nelogické budovať prevádzku v Rakúsku a nebyť tam osobou registrovanou pre daň.
Jana Acsová
05.07.07,08:52
Chcela by som nadviazať na túto otázku.
Môj klient, plátca DPH nakupuje vybavenie pre svoju prevádzku v Rakúsku.
1. Bločky sú vystavené s DPH -nepatrí do DPH na Slovensku ?No nepatrí ... nadobudol tovar v Rakúsku. Ak neprešiel cez hranice SR.
Jana Acsová
05.07.07,08:54
2. Bločky sú vystavené s DPH a je k nim pripojený bloček s vrátenou DPH
priamo v predajni v Rakúsku - samozdanenie
3. Fakrúra je vystavená bez DPH - samozdanenie

No asi nie ... ak ostáva tovar v Rakúsku ako uvádzate, tak to predsa nemôže byť intrakomunitárne nadobudnutie.

Vaša otázka sa týka budovania prevádzky v Rakúsku. Ak tovar ostáva tam, nemôže dochádzať k intrakomunitárnemu nadobunutiu a teda ani dodaniu a rakúski dodávatelia by nemali uplatniť oslobodenie ani ak nakupujete pod IČ DPH SR, nakoľko tovar ostáva na území Rakúska.

Ibaže by to bolo všetko inak ...
jamis
05.07.07,08:55
Prepáč, asi som sa zle vyjadrila. Prevádzku buduje na Slovensku a veľa vecí nakupuje v Rakúsku a vyváža to na Slovensko.
Jana Acsová
05.07.07,09:07
Prepáč, asi som sa zle vyjadrila. Prevádzku buduje na Slovensku a veľa vecí nakupuje v Rakúsku a vyváža to na Slovensko.Tak už len posledné ujasnenie a potom sa ujmem :) otázky. Myslíte, že kupuje v Rakúsku a DOVÁŽA na Slovensko. Áno?
jamis
05.07.07,09:13
Áno, nakupuje v Rakúsku a vozí to na Slovensko.
Dúfam, že som sa teraz už vyjadrila jasne. Niekedy človek pri písaní zazmätkuje.
Jana Acsová
05.07.07,09:22
Takže slovenský platiteľ dane nakupuje tovar v Rakúsku a prepraví ho na Slovensko.


1. Bločky sú vystavené s DPH -nepatrí do DPH na Slovensku
Patrí, viď otázku zadávateľa a moju prvú odpoveď. Sú splnené podmienky intrakomunitárneho nadobudnutia. Máte právo na vrátenie dane v Rakúsku, za zákonom stanovených podmienok (napr. limity a pod.). Ak nepožiadate o jej vrátenie je daňovým výdavkom na Slovensku. Daňová povinnosť Vám vzniká zo základu dane, ktorým je cena bez rakúskej dane z pridanej hodnoty. Zároveň máte aj právo na odpočítanie Vami uplatnenej dane za podmienok ustanovených v § 49-51 ZDPH (podnikateľ, zdaniteľné obchody atď.).

2. Bločky sú vystavené s DPH a je k nim pripojený bloček s vrátenou DPH priamo v predajni v Rakúsku - samozdanenie
Áno ... zdaňujete na Slovensku a vzniká aj právo na odpočítanie dane.

3. Fakrúra je vystavená bez DPH - samozdanenie
Áno ... zdaňujete na Slovensku a vzniká aj právo na odpočítanie dane.


Poradíte či to mám dobre ?Môže byť?
Jana Acsová
05.07.07,09:28
A ešte čo sa týka vrátenej dane (v tomto prípade pre podvojné účtovníctvo), ale vystihuje to aj problematiku zdanenia:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=449194&postcount=21
jamis
05.07.07,09:42
Ďakujem veľmi pekne
Takže hor sa do práce. DPH nepočká.
lulitka
27.11.08,12:44
Dobry den, p.Acsova chcela by som sa informovat, citala som celu diskusiu a z nej mi vychadza nasledovne:
vsetky blocky ktore mame zo zahranicia - nakup nabijacky na telefon, stierace, zakladace atd, mame samozdanit, aj ked to davame rovno do spotreby? Aj ked ide o nizke sumy blockov? Dakujem za potvrdenie
Džudi
04.08.09,06:09
Zdravím všetkých nedovolenkujúcich na Porade , otváram túto tému , lebo sa vyskytol podobný prípad avšak .....
Klient jazdí kamionom Nemecko-Francúzsko-Luxemburg teda úniu, sem tam kúpi v dielni od Nemca pre ktorého jazdí olej do kamionu. Olej sa naleje priamo do auta a jazdí sa vonku. Ale neviem presvedčiť Nemca, že faktúra za olej by mala byť s nemeckou DPH. Bývalá účtovníčka tieto faktúry samozdaňovala, aj odpočítavala ako dodanie tovaru s inštaláciou a montážou § 69
, ja myslím, že k nadobudnuti nedošlo, lebo nebol prepravený na územie Slovenska, a tá montáž inštalácia sa mi tiež nezdá vhodná. Podľa mňa by to malo byť s nemeckou DPH. Aký je prosím Váš názor. Radšej samozdaňovať ? Ďakujem za Vaše názory.