Terezap
05.07.07,06:01
Prosím Vás o radu. Máme zamestnankyňu, ktorá mi doniesla žiadosť o materské. Nárok na materské si uplatňuje od 19.07.2007. Keďže je u nás zamestnaná len od marca 2007 a predtým nikde nepracovala - nie je poistená 270 dní a nemá nárok na materské. To už som sa tu dočítala. Ale čo ja teraz môžem spraviť s tou žiadosťou ? Zaniesť na SP ? Máme s ňou ukončiť pracovný pomer ? Ak áno, tak s akým dátumom ? Alebo ju máme poslať na PN ? Ak niekto môžte, pomôžte. Vôbec netuším čo s ňou a hlavne ako jej neuškodiť, prípadne poradiť, čo si má kde vybaviť. Ďakujem .
Jana Motyčková
05.07.07,11:40
Na PN posiela lekár - a v tomto prípade, keďže jej nevznikne nárok na materské, doporučujem poslať ju naspäť k lekárovi aby jej namiesto materskej vypísal práceneschopnosť (tá možnosť je). Na nemocenské nárok má minimálne do doby 6 týždňov po pôrode.
Terezap
05.07.07,16:51
Veľmi pekne Vám ďakujem a pokúsim sa to zhrnúť. Pracovný pomer beží ďalej, nič nemusíme ukončovať. Do SP zanesie zamestnankyňa vyplnenú žiadosť o materské a do ZP nahlásime zmenu. V období materskej neodvádzame žiadne odvody, nikde žiadne tlačivá. A čo s Q. prehľadom na DÚ ? To treba poslať. Poprosím aj o neaký dobrý link, kde by som to mohla všetko naštudovať.
Ďakujem za Váš čas a ochotu.
Orsz
05.07.07,17:12
Veľmi pekne Vám ďakujem a pokúsim sa to zhrnúť. Pracovný pomer beží ďalej, nič nemusíme ukončovať. Do SP zanesie zamestnankyňa vyplnenú žiadosť o materské a do ZP nahlásime zmenu. V období materskej neodvádzame žiadne odvody, nikde žiadne tlačivá. A čo s Q. prehľadom na DÚ ? To treba poslať. Poprosím aj o neaký dobrý link, kde by som to mohla všetko naštudovať.
Ďakujem za Váš čas a ochotu.

A treba si odsledovať, aj kedy končí materskú dovolenku (28 týždňov) a začína rodičovskú dovolenku - vtedy treba poslať RL do SP s prerušením a do ZP tiež nahlásiť zmenu z kódu 1.O, na kód 1.C.
Paula
05.07.07,17:15
Veru, treba sa opýtať na príslušnej pobočke, moja skúsenosť je rôzna. U jednej zamestnankyne ZP požadovala uvádzať s nulami, u druhej iná ZP nepožadovala. Sociálka nepožadovala ani v jednom prípade. Môj názor je však taký: radšej teraz s nulami ako neskôr s prípadnými pokutami. Tento názor nikomu však nevnucujem :) .
Terezap
05.07.07,18:08
Ľudkovia zlatí, ešte že Vás tu mám. Ďakujem Vám veľmi pekne, moc ste mi pomohli. Už budem vedieť, čo s tým. Naozaj som to ani len netušila.
Jana Motyčková
06.07.07,05:58
A ešte jej treba povedať, aby sa do 15 dní po pôrode išla prihlásiť na SP aby za ňu štát platil dôchodkové poistenie.

Snáď je to uŽ všetko.
Chobot
06.07.07,06:34
A ešte jej treba povedať, aby sa do 15 dní po pôrode išla prihlásiť na SP aby za ňu štát platil dôchodkové poistenie.

Snáď je to uŽ všetko.

Hádam ešte len informácia pre tú tehotnú zamestnankyňu - že ak aj nebude mať nárok na materský príspevok zo soc. poisťovne, nemusí zúfať, môže dostávať rodičovský príspevok z úradu práce a ostatných vecí a rodiny. Len si musí o to požiadať.
Terezap
06.07.07,06:51
Prepáčte ,ale ešte mám otázočku. Ak jej teda nebude uznaná materská, ale rodičovský príspevok, môže byť súčasne s rodičovským príspevkom PN ? Myslím dobu aspoň 6 týždňov po pôrode. Už mi to tu radila tuším Janka. Ak áno, čo bude VZ pre PN a kto ju bude hradiť? Prvých 10 dní zamestnávateľ a potom SP, alebo celú PN SP ?
azuz
06.07.07,07:54
Ak chce dostávať nemocenské dávky, nemôže si dať na SP žiadosť o materské, ale lekár ju musí od príslušného dátumu vypísať na PN !
Vtedy jej firma zaplatí 10 dní náhradu príjmu a zvyšok bude platiť SP nemocenské. Keď sa narodí dieťatko, tak od dátumu narodenia môže požiadať o rodičovský príspevok. Ak sa nemýlim, tak PN môže byť súbežne s rodičovským príspevkom.
Chobot
06.07.07,08:14
Ak chce dostávať nemocenské dávky, nemôže si dať na SP žiadosť o materské, ale lekár ju musí od príslušného dátumu vypísať na PN !
Vtedy jej firma zaplatí 10 dní náhradu príjmu a zvyšok bude platiť SP nemocenské. Keď sa narodí dieťatko, tak od dátumu narodenia môže požiadať o rodičovský príspevok. Ak sa nemýlim, tak PN môže byť súbežne s rodičovským príspevkom.

V zákone o rodičovskom príspevku je uvedené v § 3a toto:

"Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské ), ak tento zákon neustanovuje inak."

Chápe sa to len že na rodičovské nie je nárok len vtedy, ak žena poberá materský príspevok?

Lebo ten paragraf je tak zložito napísaný, že si to môže každy vyložiť po svojom.

Ale podľa mňa tento odsek nevylučuje poberanie dávky PN a rodičovského príspevku. Vylučuje len súbeh rodičovského a materského príspevku.
Terezap
06.07.07,10:11
Prosím teda, čo bude pre ňu lepšie ? Materskú by mala nastúpiť 19.07.2007. Lenže, pokiaľ jej SP žiadnu neprizná, nemá tam zanášať žiadnu žiadosť o materské a ísť radšej na PN a potom požiadať ÚPSVaR o rodičovský príspevok?
Bude mať nárok na PN pokiaľ nie je NP 270 dní? Už to asi pletiem.
Chobot
06.07.07,10:23
Prosím teda, čo bude pre ňu lepšie ? Materskú by mala nastúpiť 19.07.2007. Lenže, pokiaľ jej SP žiadnu neprizná, nemá tam zanášať žiadnu žiadosť o materské a ísť radšej na PN a potom požiadať ÚPSVaR o rodičovský príspevok?
Bude mať nárok na PN pokiaľ nie je NP 270 dní? Už to asi pletiem.

Na PN má nárok od prvého dňa, čo je nemocensky poistená (teda od prvého dňa zamestnania).

Ak vie, že nebude mať nárok na materský príspevok, tak ho nemá význam žiadať. Nevsimol som si, či už dieťa porodila, alebo či je to teraz 6 týždňov pred predpokladaným dňom pôrodu. Totižto rodičovský príspevok sa na rozdiel od materského, poskytuje až po narodení dieťaťa, kým materské patrí (ak má na neho nárok) žene už 6 týždňov pred pôrodom.

Takže ak je ešte pred pôrodom, tak najlepšie je ísť na PN, aby dostávala nemocenskú dávku a po pôrode si požiadať o rodičovský príspevok. Ak by PN pretrvávala, tak môže dostávať aj tú. Ale aby to nebola fingovaná PN, t.j. bez zdravotného dôvodu!
Jana Motyčková
06.07.07,11:41
V zákone o rodičovskom príspevku je uvedené v § 3a toto:

"Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské ), ak tento zákon neustanovuje inak."

Chápe sa to len že na rodičovské nie je nárok len vtedy, ak žena poberá materský príspevok?

Lebo ten paragraf je tak zložito napísaný, že si to môže každy vyložiť po svojom.

Ale podľa mňa tento odsek nevylučuje poberanie dávky PN a rodičovského príspevku. Vylučuje len súbeh rodičovského a materského príspevku.
Chápe sa to tak, že na rodičovské nie je nárok len vtedy, ak žena poberá materský príspevok alebo obdobnú dávku ako materské z cudziny. Čiže poberanie nemocenského nevylučuje RP.
Jana Motyčková
06.07.07,11:42
Ak by PN pretrvávala, tak môže dostávať aj tú. Ale aby to nebola fingovaná PN, t.j. bez zdravotného dôvodu!
Na PN má nárok minimálne počas šetonedelia, ak by boli zdravotné komplikácie, tak aj dlhšie.
Terezap
06.07.07,14:47
Výborne. Zamestnankyňu by už som mala teda celkom na poriadku. A čo teraz s firmou? Ak ju lekár uzná PN, vypísať potvrdenie pre SP odovzdať tam PN po 10 dňoch náhrady príjmu, ohlásiť na ZP PN a teda, že je tehotná a neskôr, že sa jej narodilo dieťa netreba už hlásiť nikde. Keď ukončí PN čo potom. Tuším sa do toho čím ďalej tým viac zamotávam. Odmotajte mi prosím ešte niekto aj toto.
Chobot
09.07.07,07:12
Výborne. Zamestnankyňu by už som mala teda celkom na poriadku. A čo teraz s firmou? Ak ju lekár uzná PN, vypísať potvrdenie pre SP odovzdať tam PN po 10 dňoch náhrady príjmu, ohlásiť na ZP PN a teda, že je tehotná a neskôr, že sa jej narodilo dieťa netreba už hlásiť nikde. Keď ukončí PN čo potom. Tuším sa do toho čím ďalej tým viac zamotávam. Odmotajte mi prosím ešte niekto aj toto.

Tak nejak. Prvých 10 dní zaplatí firma, potom do konca PN platí SP. Jedine, ekby natúpila na MD a poberala by materské, tak podľa § 35 zákona o soc. poistení nemá nárok na nemocenské. Ona však na materské, ako sme zistili, nárok mať nebude, takže bude poberať nemocenské aťž do skončenia PN.

Nástup na materskú dovolenku však asi budeš musieť nahlásiť na poisťovne. Narodenie dieťaťa vy ako firma myslím hlásiť nemusíte. O rodičovský príspevok už bude musieť požiadať sama.

Dúfam, že to ešte niekto doplní. Aspoň som posunul...;)