juro1986
05.07.07,08:39
Zdravim Vas, nevie mi niekto povedat ci maju nejake zlavy vysokoskolaci pri zakladani zivnosti? Co musim splnit aby som dostal podporu od statu? Dakujem

Prosim potrebujem surne poradit
veronikasad
05.07.07,09:27
Zdravim Vas, nevie mi niekto povedat ci maju nejake zlavy vysokoskolaci pri zakladani zivnosti? Co musim splnit aby som dostal podporu od statu? Dakujem

Prosim potrebujem surne poradit

Príspevky z Úradu práce sú len pre evidovaných nezamestnaných, takže na tieto nárok ako vysokoškolák nemáš.
Odvody do soc.poisťovne v prvom roku platiť nemusíš, iba ak by si chcel ako dobrovoľne poistená osoba.
Do 8 dní od začiatku podnikania sa prihlásiš do zdr.poisťovne, ak si študentom denného štúdia, môžeš si určiť vymeriavací základ 0 a preddavky na zdr.poistenie platiť nemusíš. Ak nebude zrušené RZZP, do 30.6.2008 musíš podať RZZP a ak prekročíš stanovený príjem, zdravotné poistenie musíš doplatiť - štát prestane za teba platiť ako študenta.

-----------
Veronika
juro1986
05.07.07,09:30
Dakujem, dost si mi pomohla. Som studentom denneho studia, takze ked si stanovym vymeriavaci zaklad 0, tak ten prvy rok neplatim vobec ziadne odvody?? Teda ak som tomu spravne pochopil, dakujem
veronikasad
05.07.07,09:39
Dakujem, dost si mi pomohla. Som studentom denneho studia, takze ked si stanovym vymeriavaci zaklad 0, tak ten prvy rok neplatim vobec ziadne odvody?? Teda ak som tomu spravne pochopil, dakujem

Pochopil si správne, len počítaj s tým, podľa výšky tvojho zisku z podnikania môžeš mať po podaní RZZP "pekný nedoplatok".

----------
Veronika
juro1986
05.07.07,09:42
Pochopil si správne, len počítaj s tým, podľa výšky tvojho zisku z podnikania môžeš mať po podaní RZZP "pekný nedoplatok".

----------
Veronika

Dobre, ak zarobim dajme tomu za ten rok 50 000sk a po podani RZZP, asi aky velky by bol doplatok??? Len informativne, vidim ze sa vyznate este sa chcem spytat ja budem odvadzat aj dane, ze?
veronikasad
05.07.07,09:47
Dobre, ak zarobim dajme tomu za ten rok 50 000sk a po podani RZZP, asi aky velky by bol doplatok??? Len informativne, vidim ze sa vyznate este sa chcem spytat ja budem odvadzat aj dane, ze?

Do 31.3.08 podáš daňové priznanie, ak tvoj zisk bude nižší ako nezd.čiastk na daňovníka /95 616 sk/, daň platiť nebudeš.

Zdravotné poistenie prestáva štát platiť ak príjem je vyšší ako 1/2 12-násobku min. miezd. Sadzba poistného je 14%.

----------
Veronika
Katka22
05.07.07,09:53
:)
Dakujem, dost si mi pomohla. Som studentom denneho studia, takze ked si stanovym vymeriavaci zaklad 0, tak ten prvy rok neplatim vobec ziadne odvody?? Teda ak som tomu spravne pochopil, dakujem:)

Áno ak si zvolíš preddavky na zdr. poistenie 0 Sk tak neplatíš preddavky = Treba použiť tlačivo: výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie kde uvedieš do riadku : výška preddavku na poistné 0 sk.
Pochopil si to správne presne tak ako písala Veronikasad
juro1986
05.07.07,09:55
:):)

Áno ak si zvolíš preddavky na zdr. poistenie 0 Sk tak neplatíš preddavky = Treba použiť tlačivo: výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie kde uvedieš do riadku : výška preddavku na poistné 0 sk.
Pochopil si to správne presne tak ako písala Veronikasad

Dakujem Vam, naozaj ste mi dost pomohli, mate aj nejake rady ako sa vyhnut pripadnym problemom? Chcem si zalozit zivnost na PC, servis, predaj, programovanie web sluzieb, internetovy obchod a pod., len troska sa bojim pripadnym problemom...
veronikasad
05.07.07,09:59
Dakujem Vam, naozaj ste mi dost pomohli, mate aj nejake rady ako sa vyhnut pripadnym problemom? Chcem si zalozit zivnost na PC, servis, predaj, programovanie web sluzieb, internetovy obchod a pod., len troska sa bojim pripadnym problemom...


Na PORADE nájdeš veľa dôležitých informácii - napr. o reg.povinnostiach pri zakladaní živnosti. Možno by však bolo dobré, nájsť si skúsenú účtovníčku, ktorá ti najmä v začiatkoch poradí, čo kedy a kde urobiť, aby si nezačínal s pokutami.

-----------
Veronika
juro1986
05.07.07,10:01
Na PORADE nájdeš veľa dôležitých informácii - napr. o reg.povinnostiach pri zakladaní živnosti. Možno by však bolo dobré, nájsť si skúsenú účtovníčku, ktorá ti najmä v začiatkoch poradí, čo kedy a kde urobiť, aby si nezačínal s pokutami.

-----------
Veronika

Este raz Vam chcem podakovat, dufam ze to dobre dopadne :) a dalsia vec, sidlo zivnost budem mat doma, musim nejak "zabezpecit" nejake veci? ako napr. postova schranka, tabulka s nazvom zivnosti, zodpovednu osobu????
juro1986
05.07.07,10:06
Este raz Vam chcem podakovat, dufam ze to dobre dopadne :)

Este ma napadlo, mam vysokoskosky ucet, mozem ho pouzivat aj na firemne ucely? ci na firemne musim mat zvlast ucet?
Katka22
05.07.07,10:10
Na PORADE nájdeš veľa dôležitých informácii - napr. o reg.povinnostiach pri zakladaní živnosti.
Možno by však bolo dobré, nájsť si skúsenú účtovníčku, ktorá ti najmä v začiatkoch poradí, čo kedy a kde urobiť, aby si nezačínal s pokutami.

-----------
Veronika

Úplne súhlasím , lebo na začiatku čo sa týka úradov to vôbec nie je ľahké ale všetko sa dá zvládnuť ak sa chce, tak smelo do toho :):):)
veronikasad
05.07.07,10:34
Este ma napadlo, mam vysokoskosky ucet, mozem ho pouzivat aj na firemne ucely? ci na firemne musim mat zvlast ucet?

Žiadny zákon vyslovene nestanovuje, že živnostník musí mať zriadený účet na podnikanie. Z vlastnej praxe však každému hovorím, je dobré mať podnikateľský účet a oddeliť súkromné a firemné peniaze. Nezabudni ho pri registrácii nahlásiť na daňový úrad.

-------
Veronika
calawen
09.07.07,13:24
Ak by si velmi potreboval, rada pomozem s uctom...
:) ;)
Marianna01
09.07.07,13:53
Nezabudni ho pri registrácii nahlásiť na daňový úrad.

-------
Veronika

čo pokladám za absolútny megasamobonz. Takto uľahčiť úradom siahnutie na vlastné financie :cool:
Eva67
02.04.08,16:47
Dobrý večer.
Chcela by som poprosiť aj ja o pomoc. Mám syna vysokoškoláka - denná forma štúdia. Chcel by si počas štúdia privyrobiť, tak rozmýšľame aká forma zamestnania by bola najvýhodnejšia. Má si založiť živnosť, alebo zamestnať ho môže manžel (živnostník)ako brigádnika, alebo má pracovať popri manželovi na jeho živnosť (na čierno). A aký vplyv to bude mať na prídavky, daňový bonus a štipendium.Keby si založil živnosť, môže ju po 4 mesiacoch prerušiť a v novom roku opakovane obnoviť a aký by to malo vplyv na odvody? Keby ho zamestnal manžel ako brigádnika, aké by mu vyplývali povinnosti a koľko by mohol zarobiť?
Ďakujem Vám za skorú pomoc pri rozhodovaní!
Eva67
02.04.08,17:04
Prosím, poraďte!!!
Andyke
02.04.08,17:08
Študent môže podnikať (a zarobiť aj 1 mil. Sk)na daňový bonus a prídavky to nemá vplyv (rodič má na ne nárok ak spĺňa zákonom stanovené podmienky na uplatnenie týchto dávok)
Nárok na DB :
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 570 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;
Prídavky na dieťa : je nárok.

Aké štipendium poberá?
Andyke
02.04.08,17:14
Ako brigádnik môže zarobiť akúkoľvek sumu. Pokiaľ má manžel zamestnancov tak za neho sa bude platiť iba úrazové a garančné poistenie + odviesť daň z jeho mzdy. Pokiaľ manžel nemá zamestnancov tak sa musí zaregistrovať v Soc.poisťovni,
na DÚ na platenie dane zo závislej činnosti. Pred nástupom do zamestnania prihlásiť syna do SP, každý mesiac posielať výkazy do SP. Odvádzať dane mesačne na DÚ, kvartálne podávať prehľad o zrazených preddavkoch +celoročné hlásenie o zraz. preddavkoch a zrážk. dani na DÚ.
Eva67
04.04.08,17:14
Ďakujem za odpoveď. Podľa toho zisťujem, že jednoduchšie bude, keď si syn založí živnosť. Manžel je obyčajný živnostník, bez zamestnancov. Syn poberá sociálne štipendium, takže tým pádom oň asi príde. Keby mal niekto ešte nejaký poznatok ohľadom práce študentov, prosím nech sa ozve.
Ďakujem.
Ithares
21.07.08,08:13
Aj ja mam podobnu otazku , potrebujem si zalozit zivnost kvoli praci v jednej realitnej kancelarii a chcel by som vedit ci budem aj nadalej dostavat sirotenske a ci mi budu platit rozne studentske zlavy nakolko som denny student.
camperSK
22.07.08,14:53
No nasiel som si nejake veci, precital co a ako.. ale este par veci by ma zaujimalo... Som studnet vysokej skoly, 21 rokov.

zdravotne poistenie asi chapem to je ak je prijem nieco okolo 45 000 (tusim okolo 900sk mesance

socialne ak je prijem nad 90 000.. a mesacny vymer je podla prijmu tusimminimalne priblizne 2600sk

Predpokladany prijem minimalne 10 000 - 12 000 mesacne (cize prekrocim aj socialne aj zdarvotne positenie) cize budem musiet platit...

Moj prijem by mali tvorit tieto zlozky:
- prijem z reklamy na strankach(google adsense,etarget)
- tvorba stranok (gafika,programovanie)
- a mozno este nejake veci to si este premyslim...
presne nazvy som si este nepozeral ale nasiel som to na stranke szk.sk/?page=rozdelenie-zivnosti/volne/ v tom word dokumente...

teraz vlastne poberam sirotske nieco okolo 3000 /to uz asi nebudem poberat, ak zacnem zarabat/ alebo je moznost este dostavat aj to?

Mama dostava vlastne na mna teraz pridavky /asi ani tie uz nebude moct poberat/ alebo je moznost dostavat ich dalej?


Tak som rozmyslal, ze ci sa mi to vobec oplati, lebo pridem ak pridem o 3000 sirotske + mama o pridavky na dieta (neviem presne sumu) dajme tomu 1000sk... cize dokopy -4000sk.... a ja napriklad zarobim mesacne tych 10 000 z coho mi este strhnu minimalne 3500...

cize mi ostane 6500 mesacne a inac bez prace mam 4000...

ale tusim este existuje nejaky danovy bonus ako to s nim je a kolko moze byt?

vopred dakujem za odpoved...
biaaa
15.01.09,21:54
Ci sa ti to oplati musis vyratat sam. Je odpoctatelna polozka na danovnika, pripadne si mozes uplantit pausalne vydavky - (poradacki uctovnici ti urcite povedia viac). V tvjom pripade zavisi naozaj od situacie. Ak si si isty ze zarobis, a zostane ti co i len o 50 ojro sk viac, tak myslim ze by si mal podnikat - len sa skus obhliadnut, ci naozaj mas potencial "predat sa"-bo takych firiem je myslim dost. Nechcem ta odradzat, ale kazde ojro dobre nie? Aby si nestratil nieco len tak pre nic za nic.
11zuzana11
12.01.12,11:39
Ahojte,
rozmýšľam nad tým, že by som si urobila inštruktorský kurz aerobiku. Chcela by som sa vás opýtať, čo to pre mňa znamená. Asi si budem musieť založiť živnosť. Aké všetky úrady budem musieť navštíviť? Čo všetko budem potrebná vykazovať a platiť? Keďže som študentka, tak by som mala mať úľavy, čo sa týka odvodov do zp. Momentálne sa rozhodujem, či sa mi to vôbec oplatí. Hľadala som si na porade danú problematiku, ale nebola zameraná konkrétne na môj prípad preto vás prosím o radu.