anina
05.07.07,11:18
Študent /22 r./ukončil štatnicou VŠ v mesiaci maj 2007,ale súčasne študuje
na inej VS /denne studium/, ktore by mal ukončit v r.2008.
Ako sa má postupovať z hľadiska poisťovni a rodinných prídavkov? Bol sa prihlasit na Urade prace, kde ho neprihlasili, že je študent,zo zdravotnej poistovne ho tiež poslali preč.
Ma jeho rodič narok na RP alebo daňový bonus a má tento študent povinnosť sa niekde prihlasit /SP, ZP/ ? Ďakujem za pomoc
veronikasad
05.07.07,09:37
Študent /22 r./ukončil štatnicou VŠ v mesiaci maj 2007,ale súčasne študuje
na inej VS /denne studium/, ktore by mal ukončit v r.2008.
Ako sa má postupovať z hľadiska poisťovni a rodinných prídavkov? Bol sa prihlasit na Urade prace, kde ho neprihlasili, že je študent,zo zdravotnej poistovne ho tiež poslali preč.
Ma jeho rodič narok na RP alebo daňový bonus a má tento študent povinnosť sa niekde prihlasit /SP, ZP/ ? Ďakujem za pomoc

Pozri zákon o prídavku na dieťa.
§ 1 odst. 2 Prídavok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa.

§ 3 odst.3 písm.c Nezaopatreným dieťaťom podľa tohto zákona nie je dieťa, ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa

Ukončením štúdia štátnou skúškou v máji 2007 rodičom zanikol nárok na prídavok aj daňový bonus.
Myslím, že podľa toho by ho mali posudzovať aj v zdr.poisťovni - mal by sa prihlásiť ako samoplatiteľ.

--------
Veronika
anina
05.07.07,13:35
Ďakujem, ale potom nerozumiem, prečo ho zo zdravotnej poisťovne poslali preč, že keď ešte študuje, tak sa nemá prihlasovať.Aj z úradu prace detto.
Máte ešte niekto nejaku skusenosť? Nerada by som bola, keby ho po rokoch nahaňala nejaká poisťovňa a nasúkala mu penále.
Teraz na porade, odkedy funguje komerčný "drak" sa už takmer nikto nevyjadruje k podobným otázkam.
endrju
05.07.07,13:42
...
Teraz na porade, odkedy funguje komerčný "drak" sa už takmer nikto nevyjadruje k podobným otázkam.
Po chvíľke hľadania by si odpoveď našla aj v nekomerčnej časti Porady. Je tu založených približne 11 000 tém iba z oblasti mzdového účtovníctva. Ak sa nemýlim, Tvoja otázka tu už bola zodpovedaná.
Okrem toho v sekcii "Zákony online" sú k dispozícii aktuálne znenia nazjdôležitejších zákonov, ktoré potrebuješ na zodpovedanie Tvojej otázky.
Ďalšie všeobecne záväzné predpisy, ktoré potrebuješ na zodpovedanie otázky, je možné v aktuálnom znení nájsť na stránke http://jaspi.justice.gov.sk

Apropó, myslíš si, že vo sviatok tu majú pohotovosť všetci, ktorí sa nevedia dočkať príležitosti na odpovedanie otázok z "nových" tém? :rolleyes:

P.S.
1.
Prečítaj si tento príspevok http://www.porada.sk/showthread.php?p=447800#post447800
a možno pochopíš, prečo zdravotná poisťovňa odmietla prijať prihlášku.
Tiež odporúčam spýtať sa v zdravotnej poisťovni, či im náhodou niečo nehovorí §13 odsek 8 písmeno a) zákona o zdravotnom poistení.
Okrem toho v tomto štáte existuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, na ktorý odporúčam nasmerovať Tvoju otázku. Tento úrad je kompetentný, aby zdravotnú poisťovňu "usmernil".

2.
V prípade odmietnutia zaevidovania na úrade práce si myslím, že toto odmietnutie bolo opodstatnené. Odporúčam preštudovať §35 zákona o službách zamestnanosti.
anina
05.07.07,14:13
Ak sa nemýlim, Tvoja otázka tu už bola zodpovedaná.
[U]A môžeš mi prezradiť kde? Len mi prosím ta nedavaj link , kde je 1500 prispevkov, lebo pri rychlosti mojho počítača by som to neprečítala ani do Vianoc.

P.S.Dakujem Ti, že mi dávaš lekciu, že si mám prečítať zákony, je to od Teba milé, je fakt, že nemám právnické vzdelanie ale myslím, že porada bola založená na to, aby Ti pomohla, ak nie si si istý so svojim výkladom. /Každý sa živí niečim iným./ Keď si dnes čítam /ak si nájdem čas/ príspevky z r.2004-2005, bolo to niečo úplne o inom, priateľské, bezprostredné... Škoda.
veronikasad
05.07.07,15:40
Ďakujem, ale potom nerozumiem, prečo ho zo zdravotnej poisťovne poslali preč, že keď ešte študuje, tak sa nemá prihlasovať.Aj z úradu prace detto.
Máte ešte niekto nejaku skusenosť? Nerada by som bola, keby ho po rokoch nahaňala nejaká poisťovňa a nasúkala mu penále.
Teraz na porade, odkedy funguje komerčný "drak" sa už takmer nikto nevyjadruje k podobným otázkam.

Anina, definíciu nezaopatreného dieťaťa som ti napísala zo zákona o prídavku na dieťa. Rovnaká je aj v zákone o zdr.poistení v § 11 odst.8 písm. a/. Keby bol v zdravotn.poisťovni ukázal potvrdenie o ukončení vysokoškolského štúdia, tak ho preč nepošlú. Zdravotné poistenie musí platiť každý občan a keďže štát za neho neplatí, musí si ho platiť sám ako samoplatiteľ. Ešte by bola jedna možnosť, zamestnať sa na pracovnú zmluvu aj na minimálny úväzok. Vtedy by bol v pozícii zamestnanca.

-------
Veronika
Jana Motyčková
05.07.07,16:26
Anina, Veronikasad Ti dala úplnú odpoveď na Tvoju otázku už v 2.príspevku, má k nej aj pár súhlasov a ocenení. To, že tu nemal nikto ďaľší potrebu niečo písať asi znamená, že k uvedenej opdovedi niet čo dodať. Naozaj si myslím, že sa nemáš na čo sťažovať. Na dodatočnú otázku o ÚP Ti dopovedal Endrju.