willma
05.07.07,14:14
Nasemu spoluziakovi, Tomášovi Sabovi, nasli leukemiu. Teraz je v nemocnici a nutne potrebuje krv jednoakej skupiny. Prosim, ak mas aspon 18 a mas to srdce mu darovat krv

Chod na kramare darovat krv
Nechaj si potvrdit: Som darca krvi pre Tomáša Saba narodeného 28.7.1989, hospitalizovaného do Detskej Onkologickej Klinike (Kramáre) v BA"/Oni uz budu vediet, co a ako.
Základné údaje
NTS SR pracovisko Kramáre
Limbová 3
Bratislava
Telefón:02/ 5954 2354
Doprava:trolejbus 212; 204; autobus 32;
Čas odberu:
Po - Pia:07:00 - 12:00

V mene spolužiakov sa pripájam k tejto prosbe. Môj syn s ním chodil do ZŠ. Táto prosba je aktuálna, Tomáš je stále hospitalizovaný v DFN. Osobne sa chystám na spomenutú transfúznu stanicu v piatok 13.7.2007. Nemusíte túto žiadosť preposielať ďalej aj keď sa domnievam, že práve v letných mesiacoch sú na všetkých staniciach vďační za každého darcu. Spolužiaci majú väčšinou len 17 rokov a nemôžu mu pomôcť a vidím, že sa pre to dosť trápia. Takže vopred vďaka každému, kto by si našiel čas.
willma
06.07.07,04:12
Dávam opäť dopozornosti
nikuska01
06.07.07,07:16
aku krvnu skupinu potrebuje?
Meggi 1
06.07.07,07:37
nikuska - "kuk" na prvý willmin príspevok ;)


Teraz je v nemocnici a nutne potrebuje krv jedno akej skupiny.
willma
06.07.07,07:39
to bohužiaľ neviem, ale domnievam sa, že je to v podstate jedno, dostane určite tú správnu a tie konzervy, ktoré sa nebudú môcť použiť pre neho pomôžu druhým.
willma
06.07.07,07:41
nikuska - "kuk" na prvý willmin príspevok ;) ďakujem :)
Meggi 1
06.07.07,21:46
nemáš za čo, willma;
písali sme naše odpovede takmer naraz :-)
Meggi 1
06.07.07,21:58
Až teraz som po odoslaní odpovede zbadala, čo som urobila, keď som videla blikajúci zelený otáznik...to som nechcela :eek: :eek: druhý raz si dám väčší pozor, sľubujem :o:o
nikuska01
07.07.07,06:05
ja som v zapale zaujmu prehliadla prvy prispevok, prepacte :o
willma
07.07.07,07:00
v pohode baby, dík za záujem
willma
09.07.07,04:28
Opätovne si dovoľujem dať do poraďáckej pozornosti túto tému.
willma
10.07.07,05:16
nakoľko je už isto väčšina z Vás v práci znovu posúvam túto tému, ďakujem.
willma
11.07.07,05:47
opäť posúvam a budem až do štvrtka. Nejako to vydržte a pokúste sa prísť. Chalanovi dávajú transfúzie každý druhý deň.
Jara
11.07.07,07:12
Môj syn chodieva darovať krv v BA, nakoľko je tam študentom. Teraz je ale na prazdninach v mieste bydliska. Nemôže darovať v mieste bydliska? V piatok by mu to vyhovovalo ale doma. Nestačí nadiktovať meno a adresu za koho dáva a pre akú nemocnicu?
willma
11.07.07,08:23
Myslím, že aj to by bolo možné, ale pre istotu nech sa spýta priamo na transfúzke a ďakujem
Jara
11.07.07,11:27
OK Willma, tak ja mu dám tie údaje a v piatok pôjde na transfúzku a opýta sa, ak áno, tak ju tam hneď daruje. Dúfam, že to potom dajú vedieť do BA.
Zuzana2
11.07.07,11:43
Nedá mi nereagovať - na jednej strane tu beží diskusia o absolvovaných i plánovaných dovolenkách a na druhej strane toto. Normálne mi vyhŕkli slzy. Tiež mám syna v tom veku.
Je mi ho úprimne ľúto a budem dúfať, že sa z toho chlapča dostane.
willma
11.07.07,11:48
Zuzka dík za morálnu účasť. Ono nech nadávame a hromžíme na tých našich puberťákov ako chceme, príde takéto dačo a zisťujeme, že život je vlastne úplne o niečom inom
Zuzana2
11.07.07,12:47
Presne tak, keď sa čosi podobné prihodí, život sa doslova zastaví. Veci predtým nesmierne dôležité, ktoré nás vedeli rozčúliť, podráždiť sa stávajú úplne bezpredmetnými a človek sa iba modlí k Bohu za zdravie a vie, že nič, ale vôbec nič na svete nemá hodnotu, keď nemáme zdravie.
Olice
11.07.07,15:16
Viete, túto nemocnicu dobre poznám, stretávam aj detských pacientov, ktorí sú hospitalizovaní alebo chodia na ambulantné podávanie cytostatík.
Verte mi, človeku vždy stisne srdce, ale úspešnosť liečby býva veĺká.
Nikdy som nedaroval krv pre zdravotné problémy, ale teraz, keď sa jedná o takúto vec a mám krvnú skupinu, ktorá može byť podaná každému pojdem skúsiť, uvidím čo mi v transfúznej stanici povedia, veď to mám len asi 50 metrov.
Verím, že Tomáš sa úspešne vylieči, budem naňho myslieť.
willma
11.07.07,15:43
Vďaka Marek, v piatok som tam hneď po ránu
willma
12.07.07,05:47
Opätovne posúvam a dávam do pozornosti. Takže kto sa nebojí ihly, nemá zdravotné a iné neprekonateľné zábrany obetujte hodinku dve svojho času a pár deci krvi
bezradná
12.07.07,06:59
Je mi veľmi ľúto Tomáša. Momentálne neviem inak pomôcť, len som preposlala link na túto prosbu svojim známym. Podľa všetkého 27.7. by mal byť odber krvi v Šali. Ak budem môcť darovať a bude to možné,dám si potvrdiť, aby to išlo pre neho.
willma
12.07.07,08:24
fajn, aj to je riešenie, nakoľko mu menia krv každý druhý deň tak možno aj to bude vyhovujúce, keď budú darcovia chodiť postupne a ďakujem.
willma
13.07.07,07:14
Tak som sa vrátila z transfúznej stanice. Pre prípadných ďalších dobrovoľníkov som zistila, že je možné darovanie aj v mieste bydliska. Síce prevoz krvi asi neurobia, ale informáciu o tom, že bola darovaná krv pre Tomáša určite postúpia. Ďarovať možno stále priebežne ako to komu vyhovuje. V prípade, že to už nutné nebude budem Vás všetkých informovať a dúfam, že jediným dôvodom pre stopnutie akcie bude, že Tomáš poriadne zabojuje. Inak ma pani pri okienku na transfúzke informovala, že v počiatočnom štádiu choroby bolo dávať krv veľa maturantov z oboch škôl, ktoré Tomáš navštevoval. Pre mňa tie decká spravili životnú maturitu na obrovskú jednotku. Ja len aby ste vedeli, že tí naši puberťáci sú naozaj zlatí.
Olice
27.11.08,09:07
Dnes ráno ma cestou do práce upútal tento plagát.
Dovolím si dať do pozornosti túto akciu, ktorá sa v tomto prípade týka hlavne Bratislavy. Verím, že komu to zdravie dovoľuje nebude váhať a príde, keď nie do Primaciálneho paláca, tak do hociktorej transfúznej stanice. Ak nemôžeme pre malých (ale i veľkých) pacientov urobiť iné, tak aspoň touto formou pomôžme. Ďakujem:).

http://www.cyklistidetom.sk/plagat.php
pasuliatko
28.11.08,19:53
to som teda ešte nepočula,že krv hoci akej skupiny. musí súhlasiť s krvou pacienta inak môže na to zomrieť.alebo jedine keby dostal krv 0 a nie hoci aku
endrju
28.11.08,20:00
to som teda ešte nepočula,že krv hoci akej skupiny. musí súhlasiť s krvou pacienta inak môže na to zomrieť.alebo jedine keby dostal krv 0 a nie hoci aku
Asi si ešte nepočula nič ani o "krvnej banke". Už niekoľko rokov sa zvykne darovať krv "na meno" aj v prípade nezlučiteľnosti krvných skupín darcu a príjemcu. "Krvná banka" zariadi doručenie príjemcovi "správnej" krvnej skupiny pochádzajúcej od úplne iného darcu. ;)
Olice
28.11.08,20:02
to som teda ešte nepočula,že krv hoci akej skupiny. musí súhlasiť s krvou pacienta inak môže na to zomrieť.alebo jedine keby dostal krv 0 a nie hoci aku
:confused:
pasuliatko
28.11.08,20:05
Asi si ešte nepočula nič ani o "krvnej banke". Už niekoľko rokov sa zvykne darovať krv "na meno" aj v prípade nezlučiteľnosti krvných skupín darcu a príjemcu. "Krvná banka" zariadi doručenie príjemcovi "správnej" krvnej skupiny pochádzajúcej od úplne iného darcu. ;)

ja viem čo to je ale ja budem zbytočne davať krv ked mam A a dotyčný má B,thak to bolo myslene viem čo to je krvna banka aj všetko okolo.len som reagovala na to,že môžeme darovať hoci aku krv..
pasuliatko
28.11.08,20:06
:confused:

ano?:confused:
endrju
28.11.08,20:08
ja viem čo to je ale ja budem zbytočne davať krv ked mam A a dotyčný má B,thak to bolo myslene viem čo to je krvna banka aj všetko okolo.len som reagovala na to,že môžeme darovať hoci aku krv..
Pôvodný príspevok vyznel úplne inak. ;)
P.S.
Myslím si, že darovanie krvi nemôže byť zbytočné, ak tomu nebránia zdravotné dôvody na strane darcu. O vhodných príjemcov núdza nebýva.
Olice
28.11.08,20:11
ja viem čo to je ale ja budem zbytočne davať krv ked mam A a dotyčný má B,thak to bolo myslene viem čo to je krvna banka aj všetko okolo.len som reagovala na to,že môžeme darovať hoci aku krv..
Prečo zbytočne:eek:, veď Tvoja krv môže niekomu pomôcť a tomu dotyčnému so skupinou B pomôže niekto iný. To je také ťažké pochopiť, veď si budúca sestrička, tak ako môžeš povedať, že zbytočne:confused:.
pasuliatko
28.11.08,22:49
Prečo zbytočne:eek:, veď Tvoja krv môže niekomu pomôcť a tomu dotyčnému so skupinou B pomôže niekto iný. To je také ťažké pochopiť, veď si budúca sestrička, tak ako môžeš povedať, že zbytočne:confused:.

jasne..keby som mohla thak darujem už dva roky, len nemôžem.ja som to myslela uplne inak ale ved dobre
pasuliatko
28.11.08,22:50
Pôvodný príspevok vyznel úplne inak. ;)
P.S.
Myslím si, že darovanie krvi nemôže byť zbytočné, ak tomu nebránia zdravotné dôvody na strane darcu. O vhodných príjemcov núdza nebýva.

ved aj moja odpoved bola uplne inak myslena.ja viem,že darovanie krvi je dobra vec keby som mohla darujem aj ja..len nemôžem
Chobot
29.11.08,22:13
ja viem čo to je ale ja budem zbytočne davať krv ked mam A a dotyčný má B,thak to bolo myslene viem čo to je krvna banka aj všetko okolo.len som reagovala na to,že môžeme darovať hoci aku krv..


Takéto výzvy, keď pýtajú akúkoľvek krvnú skupinu sú skôr tamými všeobecnými výzvami na doplnenie krvnej banky, nie pre konkrétneho človeka. Ak pýtajú pre konkrétneho človeka, tak zháňajú konkrétnu krvnú skupinu.

Aj tu na porade už bola výzva na konkrétnu krvnú skupinu (0+) a bol som darovať konkrétnemu človeku (biele krvinky).

Pri transfúzii sa snažia dávať rovnakú krvnú skupinu, ale už sa mi stalo, že dcére, ktorá má 0+ dali po operácii 0-. Tak sme sa pýtali, či je to OK a vysvetlili nám, že ak nemajú presnú skupinu, tak človek s 0+ môže dostať 0-. Tu išlo len o Rh faktor, neviem, ako je to so skupinami, či niekedy človek s A alebo B dostane nulku.
Elena Navrátilová
30.11.08,09:03
Nulku može dostat každý, naopak nie.

Doplním O- môže dostať každý. Ale opačne to nefunguje... 0- môže dostať len 0-. ;)
Olice
30.11.08,10:10
Takéto výzvy, keď pýtajú akúkoľvek krvnú skupinu sú skôr tamými všeobecnými výzvami na doplnenie krvnej banky, nie pre konkrétneho človeka. Ak pýtajú pre konkrétneho človeka, tak zháňajú konkrétnu krvnú skupinu.

Aj tu na porade už bola výzva na konkrétnu krvnú skupinu (0+) a bol som darovať konkrétnemu človeku (biele krvinky).

Pri transfúzii sa snažia dávať rovnakú krvnú skupinu, ale už sa mi stalo, že dcére, ktorá má 0+ dali po operácii 0-. Tak sme sa pýtali, či je to OK a vysvetlili nám, že ak nemajú presnú skupinu, tak človek s 0+ môže dostať 0-. Tu išlo len o Rh faktor, neviem, ako je to so skupinami, či niekedy človek s A alebo B dostane nulku.
Týkalo sa to toho mládenca, tuším 18-ročného, však? Tiež som vtedy telefonovala s otcom toho chlapca, hovoril, že sa ohlási ak bude ešte treba darovať, ale už sa neohlásil, to znamenalo, že bielych krviniek už bolo dostatok, určite aj vďaka Tebe Chobot:).
Olice
30.11.08,10:14
Doplním O- môže dostať každý. Ale opačne to nefunguje... 0- môže dostať len 0-. ;)
(Trošku si dovolím zažartovať v tejto vážnej téme.)
Elenka, a zase som skončila alebo skončím ako 0;).
pasuliatko
30.11.08,11:45
Takéto výzvy, keď pýtajú akúkoľvek krvnú skupinu sú skôr tamými všeobecnými výzvami na doplnenie krvnej banky, nie pre konkrétneho človeka. Ak pýtajú pre konkrétneho človeka, tak zháňajú konkrétnu krvnú skupinu.

Aj tu na porade už bola výzva na konkrétnu krvnú skupinu (0+) a bol som darovať konkrétnemu človeku (biele krvinky).

Pri transfúzii sa snažia dávať rovnakú krvnú skupinu, ale už sa mi stalo, že dcére, ktorá má 0+ dali po operácii 0-. Tak sme sa pýtali, či je to OK a vysvetlili nám, že ak nemajú presnú skupinu, tak človek s 0+ môže dostať 0-. Tu išlo len o Rh faktor, neviem, ako je to so skupinami, či niekedy človek s A alebo B dostane nulku.

ja viem jak to chodi.
pasuliatko
30.11.08,11:47
tu som niečo pridala;)
willma
30.11.08,23:03
som rada, že ste opäť otvorili túto tému, neviem či som už v nejakej inej nepísala ako to s obdarovaným dopadlo, a keď aj ano, tak neva - chlapčisko je z toho vonku a pasuliatko, išlo najmä o to, že v spomínanom období bolo naozaj málo darcov a okrem iného sa v rovnakom čase stala jedna veľmi tragická dopravná nehoda, tak bolo naozaj jedno, kto prišiel darovať krv, pre to žieňa bolo síce neskoro, ale ver, že žiaden z kolegov neodmietol ísť darovať, len preto že mal inú krvnú skupinu. Ono tá krv si našla svojho príjemcu aj keď niektorí šli darovať pre kolegyňu a iní pre Tomáša. Dokonca nebol problém darovať v inom meste, na príslušnej transfúzke sa to dozvedeli.
syrik
01.12.08,05:53
Ahojte...môžem sa spýtať? Môžem darovať krv, ak mám hypotyreózu a beriem doživotne Euthyrox?
ĎAKUJEM
Olice
01.12.08,05:59
Ahojte...môžem sa spýtať? Môžem darovať krv, ak mám hypotyreózu a beriem doživotne Euthyrox?
ĎAKUJEM
Asi bude najlepšie spýtať sa na niektorom pracovisku TS, prikladám kontakty

http://www.ntssr.sk/nts/index.php?option=com_contact&Itemid=17
pasuliatko
01.12.08,09:06
som rada, že ste opäť otvorili túto tému, neviem či som už v nejakej inej nepísala ako to s obdarovaným dopadlo, a keď aj ano, tak neva - chlapčisko je z toho vonku a pasuliatko, išlo najmä o to, že v spomínanom období bolo naozaj málo darcov a okrem iného sa v rovnakom čase stala jedna veľmi tragická dopravná nehoda, tak bolo naozaj jedno, kto prišiel darovať krv, pre to žieňa bolo síce neskoro, ale ver, že žiaden z kolegov neodmietol ísť darovať, len preto že mal inú krvnú skupinu. Ono tá krv si našla svojho príjemcu aj keď niektorí šli darovať pre kolegyňu a iní pre Tomáša. Dokonca nebol problém darovať v inom meste, na príslušnej transfúzke sa to dozvedeli.

JA NEMYSLIM,ŽE JE TO ZBYTOČNE!všetci to pochopili úplne inak než som to ja myslela ale nevadi!!!!!:mad: keby som mohla darujem ju davno
pasuliatko
01.12.08,09:07
a ked ma niekto malo krvi nech daruje rodina toho človeka. jednoducha pomoc
Olice
01.12.08,09:14
JA NEMYSLIM,ŽE JE TO ZBYTOČNE!všetci to pochopili úplne inak než som to ja myslela ale nevadi!!!!!:mad: keby som mohla darujem ju davno
Pasuliatko, nemyslím si, že Ti niekto vyčíta alebo zazlieva, že nemôžeš darovať krv, veď nie každý môže, aj keď by tak rád urobil. Ale možno niekto z Tvojich priateľov, či rodiny môže, tak im to skús pripomenúť, či by nešli, ak už tak neurobili:).
A skús vysvetliť (objasniť) ak chceš to, čo sme všetci zle pochopili;).
pasuliatko
01.12.08,09:17
Pasuliatko, nemyslím si, že Ti niekto vyčíta alebo zazlieva, že nemôžeš darovať krv, veď nie každý môže, aj keď by tak rád urobil. Ale možno niekto z Tvojich priateľov, či rodiny môže, tak im to skús pripomenúť, či by nešli, ak už tak neurobili:).
A skús vysvetliť (objasniť) ak chceš to, čo sme všetci zle pochopili;).

že je to zbytočne to nebolo thak myslene ale inak.že ten čo ma krv B nepojde darovať tomu chalanovi ked on ma A.thak nie,že celkovo je to zbytočne. mama chodila len jej prepichli raz žilu a od vtedy nebola a moj otec nemôže vidieť ihly asi preto. a neviem kto iny by mal dať z rodiny.dedo daval aj sesterka no žial už nemôžu. a keby som mohla ja davam... len mam malo kg na to udajne...:mee:
Chobot
01.12.08,09:23
JA NEMYSLIM,ŽE JE TO ZBYTOČNE!všetci to pochopili úplne inak než som to ja myslela ale nevadi!!!!!:mad: keby som mohla darujem ju davno

A ako si to myslela?
syrik
01.12.08,09:54
Pasuliatko, ja som presne pochopila,ako si to myslela...treba si čítať celú odpoveď a pozorne...inak vzniknú nedorozumenia...to patrí tým,ktorí to nepochopili....treba si to prečítať ešte raz...je to tam jasne napísané :)
ludmilla
01.12.08,11:33
Ahojte...môžem sa spýtať? Môžem darovať krv, ak mám hypotyreózu a beriem doživotne Euthyrox?
ĎAKUJEM
Pokiaľ nemáš závažnú formu alebo iné ochorenie môžeš kľudne krv darovať, Euthyrox nie je kontraindikácia pre darovanie krvi.
syrik
01.12.08,12:47
Pokiaľ nemáš závažnú formu alebo iné ochorenie môžeš kľudne krv darovať, Euthyrox nie je kontraindikácia pre darovanie krvi.


ďakujem
pasuliatko
07.02.11,12:04
Ahojte, nájde sa tu niekto kto by bol ochotný darovať 16.2.2011 krv? Robíme v škole www.szsba.sk akciu v spolupráci s NTS, nebuďte ľahostajní, nikdy neviete kedy tú krv budete potrebovať VY!!!!!!! Ďakujem
willma
07.02.11,16:16
len posuniem - neprídem, nakoľko chodím pravidelne na separovaný odber na telefonické zavolanie.:)
pasuliatko
07.02.11,16:39
nevadí no dúfam,že niekto áno :)
Llívia
07.02.11,21:07
Ahojte, nájde sa tu niekto kto by bol ochotný darovať 16.2.2011 krv? Robíme v škole www.szsba.sk (http://www.szsba.sk) akciu v spolupráci s NTS, nebuďte ľahostajní, nikdy neviete kedy tú krv budete potrebovať VY!!!!!!! Ďakujem
Ja nie, Blava je ďaleko, ale držím palce, aby prišlo veľa zdravých darcov. :)
pasuliatko
08.02.11,11:11
Ja nie, Blava je ďaleko, ale držím palce, aby prišlo veľa zdravých darcov. :)

škoda :) aj ja dúfam lanárim kade koho :)
Llívia
08.02.11,11:50
Teraz na Valentína je akcií - darovanie krvi - viac po celom Slovensku. Snáď niekto zablúdi aj k vám. :)

Už ste takúto akciu robili?
Llívia
16.02.11,12:11
škoda :) aj ja dúfam lanárim kade koho :)

Koľkých sa ti, či skôr vám, podarilo zlanáriť?