AnitaMartinska
06.07.07,08:32
Prosim poradit.
Studentka VS-Ekonomicka fakulta UMB,studijny odbor:cestovny ruch
9/2003 - 8/2004 1. rocnik
9/2004 - 8/2005 2. rocnik
9/2005 - 21.1.2006 3. rocnik,dnom 21.1.2006 bola pre neprospech vylucena zo studia.
Od 2/2006 som zastavila jej otcovi vyplacanie danoveho bonusu.
V septembri 2006 mi priniesol jej otec dalsie potvrdenie o studiu na tej istej fakulte,ale iny studijny odbor, ako studentka 1. rocnika.
Vyplacanie DB som obnovila.
Chcela by som vediet, ci bude mat narok na DB pocas celeho studia v tomto novom odbore / samozrejme s prihliadnutim na vek 25 r./.
Alebo, kedze je to ta ista fakulta, tak maximalne na dobu 5 rokov celkoveho studia, teda vcetne studia v odbore cestovny ruch.
Dakujem.
azuz
06.07.07,08:34
Prosim poradit.
Studentka VS-Ekonomicka fakulta UMB,studijny odbor:cestovny ruch
9/2003 - 8/2004 1. rocnik
9/2004 - 8/2005 2. rocnik
9/2005 - 21.1.2006 3. rocnik,dnom 21.1.2006 bola pre neprospech vylucena zo studia.
Od 2/2006 som zastavila jej otcovi vyplacanie danoveho bonusu.
V septembri 2006 mi priniesol jej otec dalsie potvrdenie o studiu na tej istej fakulte,ale iny studijny odbor, ako studentka 1. rocnika.
Vyplacanie DB som obnovila.
Chcela by som vediet, ci bude mat narok na DB pocas celeho studia v tomto novom odbore / samozrejme s prihliadnutim na vek 25 r./.
Alebo, kedze je to ta ista fakulta, tak maximalne na dobu 5 rokov celkoveho studia, teda vcetne studia v odbore cestovny ruch.
Dakujem.
Štandradná dĺžka štúdia sa neposudzuje podľa odboru ale podľa stupňa vzdelania (bakalárske štúdium vrátane praxe max. 4 roky). Hovorí o tom zák. č. 131/2002Z.z..
Podľa toho treba potom posudzovať aj daňový bonus a prídavok na dieťa.
AnitaMartinska
06.07.07,10:38
Viem,ze podla stupna vzdelania,no neviem v tomto konkretnom pripade,kedy uz prasiahla tu standardnu dlzku studia. Lebo l.stupen VS studia robila necele tri roky / nasledne bola vylucena/ a znova zacala od l. rocnika l. stupen.
katka50
06.07.07,11:46
Áno, bude mať nárok za celé štúdium na tejto 2. vysokej škole na daňový bonus-samozrejme do 25 r. Začatím štúdia od prvého ročníka na 2.vysokej škole začínaš sledovať štandartnú dĺžku štúdia odznova.
judyt
06.07.07,12:16
A od 1.7.2007 sa suma danoveho bonusu bude menit z 540,-Sk na 555,-Sk.:)
AnitaMartinska
09.07.07,05:21
Áno, bude mať nárok za celé štúdium na tejto 2. vysokej škole na daňový bonus-samozrejme do 25 r. Začatím štúdia od prvého ročníka na 2.vysokej škole začínaš sledovať štandartnú dĺžku štúdia odznova.

Dakujem pekne za zrozumitelnu odpoved. Presne o toto vyjadrenie sa mi jednalo.
Ale predsa, tym slovom> zacatim studia na 2 . VS nevadi, ze je to ta ista VS, iba zacala studovat iny odbor, tak sa to uz sleduje znova od zaciatku.
Spravne som to pochopila?
Vdaka
Ľaľa
09.07.07,08:12
Prosím poradiť.
1.Občan pracoval do 14.6.2007 na malých obecných službách. Od 15.6.2007 sme tohto občana zamestnali v našej firme na základe pracovnej zmluvy do riadneho pracovného pomeru. Zamestnanec podpísal u nás pri vstupe do pracovného pomeru vyhlásenie k zdaneniu príjmov, kde si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na seba a daňový bonus na vlastné dieťa. Môžem zamestnancovi priznať túto nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus už za mesiac jún 2007.
2. Mám viacerých zamestancov, ktorí nastúpili v priebehu mesiaca júna, podpísali vyhlásenie na zdanenie príjmov. Môžem im priznať nezdan.časť už za jún 2007. Ďakujem.
3. Zamestnanec žije v spoločnej domácnosti s družkou. Majú spolu dieťa narodené v XII. 2006.Jeho družka nám priniesla čestné výhlásenie, že ona žije s ním v spoločnej domácnosti. Čestné vyhlásenie je overené na Msú. s dátumom 28.6.2007, zároveň predložila rodný list dieťaťa. Zamestnanec zároveň podpísal vo výhlásení, s dátumom 28.6.2007, že si uplatňuje daňový bonus na dieťa. Môžem mu priznať daňový bonus už od mesiaca júna 2007, alebo len od mesiaca júla 2007. Nemal by zamestnanec priniesť vyhlásenie, že on žije v spoločnej domácnosti s ňou ako druh a družka, keď si daňový bonus uplatňuje on? Ďakujem.
jaja99
09.07.07,08:43
Prosím poradiť.
1.Občan pracoval do 14.6.2007 na malých obecných službách. Od 15.6.2007 sme tohto občana zamestnali v našej firme na základe pracovnej zmluvy do riadneho pracovného pomeru. Zamestnanec podpísal u nás pri vstupe do pracovného pomeru vyhlásenie k zdaneniu príjmov, kde si uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na seba a daňový bonus na vlastné dieťa. Môžem zamestnancovi priznať túto nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus už za mesiac jún 2007.
§ 36 ods. 3 z 595/2003: Ak zamestnanec poberá v kalenndárnom mesiaci mzdu súčasne alebo postupne od viacerých zaestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, prihliadne na nezdaniteľnú časť a na DB iba jeden zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, u ktorého zamestnanec uplatní nároky podľa ods. 1 a 2. Vždy skúmam, či si uplatňuje DPM a DB v mesiaci vzniku PP u predchádzajúceho zamestnávateľa. Ak nevie, poznačím do vyhlásenia, že DPM a DB uplatniť od nasledujúceho mesiaca. Zamestnanec je ten zodpovedný. Ak podpíše pri vzniku pp, že si chce uplatniť už v mesiaci vzniku PP - uplatni.
2. Mám viacerých zamestancov, ktorí nastúpili v priebehu mesiaca júna, podpísali vyhlásenie na zdanenie príjmov. Môžem im priznať nezdan.časť už za jún 2007. Ďakujem. Áno.
3. Zamestnanec žije v spoločnej domácnosti s družkou. Majú spolu dieťa narodené v XII. 2006.Jeho družka nám priniesla čestné výhlásenie, že ona žije s ním v spoločnej domácnosti. Čestné vyhlásenie je overené na Msú. s dátumom 28.6.2007, zároveň predložila rodný list dieťaťa. Zamestnanec zároveň podpísal vo výhlásení, s dátumom 28.6.2007, že si uplatňuje daňový bonus na dieťa. Môžem mu priznať daňový bonus už od mesiaca júna 2007, alebo len od mesiaca júla 2007. Nemal by zamestnanec priniesť vyhlásenie, že on žije v spoločnej domácnosti s ňou ako druh a družka, keď si daňový bonus uplatňuje on? Ďakujem.§ 36 ods. 1 - ak PP vznikol v mesiaci jún 2007, tak DB môžeš uplatiť aj za jún.- ak zamestnanec nastúpi do zamestnania na predložené doklady z-eľ prihliadne už v mesiaci, v ktorom z-ec nastúpil do zamestnancia, ak ich preukáže do konca tohto mesiaca. Ak pp vznikol skôr a zamestnanec sa počas doby trvania pp rozhodne, že si bude uplatňovať DB, tak uplatníš až v júli. - na predložené doklady zamestnávateľ prihliadne začínajúc kal.mesiacom nasledujúcom po mesiaci, v ktorom sa preukážu
veronikasad
09.07.07,09:22
Mnohí zamestnanci vôbec nevedia čo vo vyhlásení podpisujú. Ak menia zamestnanie v priebehu mesiaca a majú vyšší príjem, treba ich upozorniť, že ak mali v danom mesiaci podpísané vyhlásenie u obidvoch zamestnávateľov, vznikne im v ročnom zúčtovaní nedoplatok.
Aby sa potom nečudovali....

---------
Veronika