Lucia 77
09.02.05,12:45
Prosím Vás o radu, od 1.1.05 je povinný každý konateľ s.r.o. zaregistrovať sa do Zdravotnej poisťovne ako SZČO. V prípade, že konateľ pochádza z krajiny EU a má potvrdenie o tom , že ťažisko jeho záujmov je mimo územia SR, kde si zároveň platí aj zdravotné poistenie, sa do poisťovňe prihlásiť nemusí.
Má niekto skúsenosť ako toto potvrdenie získať?
luebchenko
09.02.05,11:50
Prosím Vás o radu, od 1.1.05 je povinný každý konateľ s.r.o. zaregistrovať sa do Zdravotnej poisťovne ako SZČO. V prípade, že konateľ pochádza z krajiny EU a má potvrdenie o tom , že ťažisko jeho záujmov je mimo územia SR, kde si zároveň platí aj zdravotné poistenie, sa do poisťovňe prihlásiť nemusí.
Má niekto skúsenosť ako toto potvrdenie získať?

Ha ha ha, ďalšia naivka!!! Lucka, prečítaj si moje penenie v téme nový zákon o zdravotnom poistení, príspevok č. 803 a 804 :D Ak si túto informáciu čerpala zo stránky VšZP, skús sa priamo obrátiť na MPaSV priamo pani Giliotti - poteší sa! EU to vraj schválila! Ale veď čítaj!
Lucia 77
09.02.05,12:13
Super, ďakujem, práve som tam volala, ale uvedená pani nebola moc rada!?
luebchenko
09.02.05,12:20
Super, ďakujem, práve som tam volala, ale uvedená pani nebola moc rada!?
a ako reagoval tvoj konateľ? ja by som tých mojich peniacich najradšej poslala na poľovačku na zajaca :D
petra:-)
09.02.05,12:27
luebchenko, viem aké to je mať zahraničného konateľa. Ten môj mi nechcel veriť, nepresvedčil ho ani mail od Ing. Jurčíka zo VšZP, ktorému som poslala dotaz. Milý konateľ využil teda služby poradenskej firmy aj právnika a zaplatil už za ich služby viac ako polovicu toho, čo by dal za rok na ZP. A pení skutočne riadne. :D
ataner
09.02.05,13:05
čaute , pripajam sa k debate a neviem čo to vôbec budem tiež pre konateľa z CZ potrebovať prosím poradte mi. Je konateľ, berie len odmeny,má odpoč. položku čiže platí preddavkovú daň a čo s tou ZP. V CZ má trvalý prac.pomer a prihlásený tam v ZP. Mám z toho riadny chaos každý vraví niečo iné!!!

ĎAKUJEM
luebchenko
09.02.05,13:46
luebchenko, viem aké to je mať zahraničného konateľa. Ten môj mi nechcel veriť, nepresvedčil ho ani mail od Ing. Jurčíka zo VšZP, ktorému som poslala dotaz. Milý konateľ využil teda služby poradenskej firmy aj právnika a zaplatil už za ich služby viac ako polovicu toho, čo by dal za rok na ZP. A pení skutočne riadne. :D
vážne uvažujem nad tým, ako by si títo cudzinci trochu aj nároky mohli uplatniť v našich končinách, nech to trochu niekto pocíti na peňaženke, že to nie je len tak do vetra, peniaze inkasovať a nič neplatiť. Jeden z tých mojich je ochotný predložiť miestnej ZP účet od lekára v Rakúsku :D
luebchenko
09.02.05,14:06
čaute , pripajam sa k debate a neviem čo to vôbec budem tiež pre konateľa z CZ potrebovať prosím poradte mi. Je konateľ, berie len odmeny,má odpoč. položku čiže platí preddavkovú daň a čo s tou ZP. V CZ má trvalý prac.pomer a prihlásený tam v ZP. Mám z toho riadny chaos každý vraví niečo iné!!!

ĎAKUJEM
Ak má bydlisko v CZ a je v SR konateľ, je z toho titulu slovenskou SZČO. že si platí ZP doma to nikoho nezaujíma - prečítaj si vyššie uvedené príspevky :D Ďalej prilepujem text od Jožka Mihála o platení preddavkov, ktorý sa ho zrejme týka :p

V prvom polroku 2005 bude platiť preddavky na poistné vo výške 14% (prípadne 7%, ak je osoba so zdravotným postihnutím) z jednej dvanástiny polovice základu dane z príjmu dosiahnutého v súvislosti s výkonom funkcie konateľa v roku 2003. V druhom polroku 2005 bude platiť preddavky na poistné vo výške 14% (prípadne 7%, ak je osoba so zdravotným postihnutím) z jednej dvanástiny polovice základu dane z príjmu dosiahnutého v súvislosti s výkonom funkcie konateľa v roku 2004. V mesiacoch január 2005 až september 2005 bude musieť byť výška takto vypočítaného preddavku aspoň 910 Sk (v prípade zdravotného postihnutia alebo invalidity alikvótne menšia), od októbra 2005 do decembra 2005 to bude musieť byť najmenej suma 14% zo sumy v tých mesiacoch platnej minimálnej mzdy (v prípade zdravotného postihnutia alebo invalidity alikvótne menšia). Maximálna výška mesačného preddavku počas celého roka 2005 môže byť 6034 Sk (v prípade zdravotného postihnutia 3017 Sk).



Po skončení roka 2005 bude musieť sám vykonať ročné zúčtovanie poistného. Vymeriavací základ bude daný ako výška odmeny za výkon funkcie konateľa dosiahnutá za rok 2005 deleno 2,14. V prípade, že konateľ je osoba so zdravotným postihnutím, vymeriavací základ bude výška odmeny deleno 2,07. Vymeriavací základ bude však musieť byť aspoň suma (odhadom) 79500 Sk a maximálne môže byť 517140 Sk. Tieto hranice budú alikvótne nižšie, ak bol konateľom len časť roka. Dolná hranica vymeriavacieho základu bude alikvótne nižšia, ak konateľ poberá invalidný dôchodok. Z takto stanoveného vymeriavacieho základu konateľ vypočíta poistné sadzbou 14% (prípadne 7%, ak je osoba so zdravotným postihnutím). Výsledok porovná so sumou preddavkov na poistné, ktoré platil počas roka 2005. Zistený rozdiel, teda preplatok alebo nedoplatok, si vyrovná so svojou zdravotnou poisťovňou v zásade do 30.júna 2006.
Jozef Mihál
09.02.05,15:05
Podľa pripravovanej novely by už nemali byť konatelia považovaní za SZČO. Zrejme budú "preradení" medzi zamestnancov v tom istom zmysle, ako medzi zamestnancov patria už spoločníci a komanditisti.
Zároveň tzv. dobrovoľne nezamestnaní budú znova povinní platiť zdravotné poistenie ako samoplatci a to najmenej vo výške 910 Sk mesačne - čiže návrat k systému platnému do konca roka 2004, samozrejme s minimálnou sumou už nie 420 Sk ale 910 Sk mesačne.

Z toho vyplýva:

Konateľ sa bude považovať za ZAMESTNANCA a platiť poistné ako zamestnanec, ak za výkon funkcie konateľa bude mať odmenu.

Ak to takto naozaj bude, tak zahraniční konatelia, ktorí "za konateľa" neberú žiadnu odmenu, platia od januára preddavky "zbytočne", pretože po 1.7.2005 - odkedy má novela platiť - im "ich" zdravotná poisťovňa preddavky bude musieť vrátiť.
ala13
05.09.05,11:20
Aky je sucasny stav zahranicnych konatelov poberatelov odmeny za vykon funkcie konatela i nepoberatelov? Este stale maju mat papier o tazisku zaujmov?