heike
06.07.07,12:06
Tohto roku som zistila, že od r. 2003 boli zle zaradené stroje, napr. jeden komponent bol priradený ku stroju, ku ktorému síce patril, ale mal sa zaradiť samostatne,ďalej jeden stroj bol pár mesiacov po zakúpení vymenený za trochu odlišný, tak podľa mňa mala byť na neho vystavená nová karta, nie "točiť" to na jednej a posledný prípad je, že stroj bol zaradený do 2. odpisovej skupiny na miesto 3., teda odpis sa znížil o polovicu (to viem, že by sa malo podať dodatočné DP).
Teraz nie som si istá: môžem to opraviť od začiatku? Aj s odpisovými plánmi a účtovaním alebo do týchto vecí by som už nemala vstupovať - potom ako to urobiť v tomto roku?
tish
06.07.07,10:27
no skusim len taku neprofesionalnu odpoved - ak su to specificke stroje, myslis, ze danovy urad tie rozdiely rozozna? A v podstate vacsina strojov patri do 2. skupiny.
Ale ak to chces opravovat - co by bolo samozrejme spravnejsie, tak s tym ti veru odborne neporadim. Snad len, ci ten financny rozdiel stoji za tolku robotu.
Jarmila.D
06.07.07,13:34
Treba urobiť dodatočné daňové priznanie za každý rok. Môžeš účtovne odpisovať v 2. skupine a daňovo v 3. skupine, alebo upraviť odpisový plán od tohto roku do 3. skupiny, ale daňové a účtovné odpisy sa Ti aj tak budú líšiť a bude to treba zohľadniť v DP. Obidva postupy sú správne. Musíš si vybrať.
heike
06.07.07,15:11
no skusim len taku neprofesionalnu odpoved - ak su to specificke stroje, myslis, ze danovy urad tie rozdiely rozozna? A v podstate vacsina strojov patri do 2. skupiny.
Ale ak to chces opravovat - co by bolo samozrejme spravnejsie, tak s tym ti veru odborne neporadim. Snad len, ci ten financny rozdiel stoji za tolku robotu.


No, jedná sa o ccá 220.000 (odpis), tak myslím, že to určite rozozná a na výber moc nemám, pretože tento stroj bol braný z fondov a zlé zaradenie do odpisovej skupiny som zistila na základe zmluvy(po kontrole z fondov), ktorá sa ku mne dostala po 4 rokoch čerpania prostriedkov z fondov, predchádzajúca účtovníčka o tejto zmluve a jej obsahu ani netušila.... No, všetko je o ľuďoch... Tak sa idem pustiť do roboty...
heike
06.07.07,15:13
Treba urobiť dodatočné daňové priznanie za každý rok. Môžeš účtovne odpisovať v 2. skupine a daňovo v 3. skupine, alebo upraviť odpisový plán od tohto roku do 3. skupiny, ale daňové a účtovné odpisy sa Ti aj tak budú líšiť a bude to treba zohľadniť v DP. Obidva postupy sú správne. Musíš si vybrať.


Vďaka za radu, asi zvolím tú druhú možnosť.
heike
06.07.07,15:24
Keby mi vedel ešte niekto poradiť, či môžem zmeniť zaúčtovanie súm týchto odpisov v danom roku, teda od r. 2003-2006, či to nie je otvorenie uzavretých účtovných kníh, budem mu vďačná.
heike
09.07.07,08:52
Prosím, vie mi niekto poradiť?
heike
09.07.07,13:09
Prosííííím, poraďte...
koňo
09.07.07,13:33
Ak je uvedená suma významná (a to asi je), potom účtuješ opravu odpisov na účte 428 alebo 429 oproti 082. Toľko z hľadiska účtovania.
Ak by nebola významná, účtuješ 551 nedaňovo.