Hencek
06.07.07,12:11
Zdravim vas,
mohol by mi niekto povedat ci ako zivnostnik mozem pouzivat motorove vozidlo ktore je pisane na mojho otca a teda aj uplatnovat si ako nakladovu polozku "kilometrovne" + PH ?. Ak Ano je treba viest nejake zaznamy? knihu jazd? blocky z nkupu PH? je teba mat nejaku zmluvu na pouzivanie auta?

dakujem pekne
tish
06.07.07,10:23
Myslim, ze najlepsie je urobit zmluvu o prenajme - za nejaku symbolicku sumu, alebo bezplatne. A treba mat knihu jazd, blociky z nakupu PHM a zaplatenu dan z motoroveho vozidla + kopiu technickeho preukazu, aby si si vedel vypocitat spotrebu.
vikinka
06.07.07,10:30
Paušál môže SZČO u OA nezarad.do majetku uplatniť len pri vlastnom OA, v prípade prenajatého OA uplatní vo výdavkoch nájom a spotrebu PL podľa knihy jázd.
tish
06.07.07,10:32
len tu by som dala pozor na vysku najmu, aby otcovi z toho nevznikli dalsie naklady, ktore budu vyssie ako tvoja "uspora" na dani.
Zvalik
06.07.07,10:33
Musíš zaplatiť cestnú daň a potom si môžeš robiť cestovné príkazy a tam si dáš aj amortizáciu. Bločiky od PHL si do nákladov nedávaš.
tish
06.07.07,10:41
ale, ak mam ja dobru informaciu, tak blociky od PHM potrebuje, aby preukazal skutocny vydavok na nakup PHM
Zvalik
06.07.07,10:47
Opravujem sa doplietla som to. Keď si si požičal auto, tak spíšete zmluvu a ty si potom zaplatíš cestnú daň. Robíš si knihu jázd a do nákladov si dávaš len benzín bez amortizácie. To čo som napísala predtým je na súkromné auto.
betka
06.07.07,10:48
Závisí od toho, aký typ zmluvy si s otcom uzatvoríte.
Ak uzatvoríte Zmluvu o výpožičke, t.j. bezodplatné vypožičanie. touto zluvou ste oprávnený úžívať riadne automobil s účelom, kt. máte zmluvne dohodnutý a ktorému slúži. Ste povinný vypožičané auto chrániť pred poškodením, stratou , zničením. Do daňových výdavkou môžete uplatniť výdavky na bežnú údržbu vozidla súvisiaceho s používaním na podnikane. Daňovými výdavkami sú potom len výdavky na PHM. V tomto prípade by som si dala pozor na pojem bežná údržba-napr. oprava, kt. by ste chceli vylepšiť stav vozidla oproti stavu, v kt. Vám bol odovzdaný. T.j. do dańových výdavkov si môžete dávať iba tie opravy a údržbu- ako ste ho dostali vo východiskovom stave, t.j. stave ako ste ho obdzžali, nesmiete ho dostať do lepšieho stavu ako ste ho nadobudli výpožičkou, už by to nebol danový výdavok. To je preto, aby nedošlo k zbytočným špekuláciám..

Môžete uzatvoriť zmluvu o nájme DP.

Podľa pokynov DR SR. si môže výdavky podľa par.19/2/e uplatniť len ten podnikateľ, kt. využíva pri pracovných cestách v súvislosti s podnikaním vlastné MV (nie prenajaté, alebo vypožičané)...nezahrnuté do OM, uplatní si do dańových výdavkov náhradu+PHM.

Z toho mi vyplýva, že náhradu 6,2 si nemôžete uplatniť, pretože nemáte vlastné MV nezaradené v OM.
Hencek
06.07.07,12:18
Som velmi poteseny rychlostou vasich odpovedi, kedze to bol moj prvy dotaz do poradne. A dakujem za pomoc
striebro1
21.08.07,11:59
dobry den,
potrebovala by som poradit. podnikatel sa rozhoduje, ci vziat auto na leasing ako fyzicka osoba zivnostnik, alebo radsej ako sukromna osoba...nasledne by si sam sebe prenajimal automobil vo vyske mesacnej splatky plus nejake dalsie vydavky..tj nie bezodplatne...potrebuje to kvoli znizovaniu danoveho zakladu....
do akej vysky je oslobodeny prijem prilezitostny sukromnej osoby, ktory nemusi priznat....
je mozne aby sam sebe poziciaval odplatne vozidlo a ci by tie naklady boli danovo uznanym vydavkom????
dakujem velmi pekne za odpovede...)))
Vladimír Ozimý
21.08.07,12:01
dobry den,
potrebovala by som poradit. podnikatel sa rozhoduje, ci vziat auto na leasing ako fyzicka osoba zivnostnik, alebo radsej ako sukromna osoba...nasledne by si sam sebe prenajimal automobil vo vyske mesacnej splatky plus nejake dalsie vydavky..tj nie bezodplatne...potrebuje to kvoli znizovaniu danoveho zakladu....
do akej vysky je oslobodeny prijem prilezitostny sukromnej osoby, ktory nemusi priznat....
je mozne aby sam sebe poziciaval odplatne vozidlo a ci by tie naklady boli danovo uznanym vydavkom????
dakujem velmi pekne za odpovede...)))


100 krát prebraté...zákon nerozlišuje právne FO podnikateľ FO nepodnikateľ skrátka ste raz FO sama sebe nemôžete nič prenajať...
vikinka
21.08.07,12:02
OA obstaraný formou leasingu nie je možné sám sebe prenajímať,veď počas trvania leasingu on sám ho má v prenájme.
striebro1
21.08.07,12:05
aha, takze jedina moznost je vziat automobil na zivnost, splacat leasing a davat do nakladov splatky podla kalendara leasingoveho, vsak?
vikinka
21.08.07,12:08
Áno,ak chce znížiť základ dane,tak zobrať na živnosť a uplatniť odpisy počas trvania leasingu,spotrebu PL,poistenie,opravy,dial.známku,údržbu atď.
striebro1
21.08.07,12:10
este je moznost vziat si pozicku v banke a kupit automobil z pozicky...
potom by splatky pozicky boli alebo neboli danovo uznanym vydavkom???
vikinka
21.08.07,12:13
Pri pôžičke by splátky neboli výdavkom,postupuješ tak ako pri OA obstaranom v hotovosti,t.z.zaradiť do majetku a odpisovať 4 roky,úroky z pôžičky budú výdavkom,ak bude pôžička na FO ako živnostníka,čiže treba uzatvoriť úver alebo pôžičku na IČO.
striebro1
21.08.07,12:16
takze ani uvazovat by nemal o tom, ze si kupi auto ako sukromna osoba a bude si ho prenajimat...sam sebe....za odplatu....aby si ponizil danovy zaklad ako sa mu to bude hodit, to nie je mozne z hladiska zakona, vsak???
len uvazujem nahlas...teda podla toho, co mi on povedal, ako a co zamysla...))))
vikinka
21.08.07,12:18
V prípade,aj keď kúpi auto ako súkrom.osoba a bude vlastníkom toho auta,bude zapísaný v TP,môže použiť do výdavkov zákl.náhr.6,20/km+spotrebu PL.
veronikasad
21.08.07,12:22
takze ani uvazovat by nemal o tom, ze si kupi auto ako sukromna osoba a bude si ho prenajimat...sam sebe....za odplatu....aby si ponizil danovy zaklad ako sa mu to bude hodit, to nie je mozne z hladiska zakona, vsak???
len uvazujem nahlas...teda podla toho, co mi on povedal, ako a co zamysla...))))

Pokiaľ si kúpi auto ako FO - bude jeho vlastníkom, nevloží ho do podnikania a bude ho využívať na podnikanie, môže si uplatňovať vo výdavkoch sadzbu náhrady za použ. MV 6,20sk/km + spotrebu PHM. Do 15 dní od začiatku používania auta na podnikanie treba podať na DU daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a daň zaplatiť.

--------
Veronika
striebro1
21.08.07,12:23
tj z hladiska dane z prijmov sa mu oplati dat auto do podnikania, potom ma v nakladoch vysku odpisov rocnych, phm, ostatne vydavky spojene s prevadzkovanim vozidla....automobil pouziva iba obcas, aj to na kratke trasy, takze tych 6,20/km by mu vela nakladoch neurobilo...., vsak?
veronikasad
21.08.07,12:27
tj z hladiska dane z prijmov sa mu oplati dat auto do podnikania, potom ma v nakladoch vysku odpisov rocnych, phm, ostatne vydavky spojene s prevadzkovanim vozidla....automobil pouziva iba obcas, aj to na kratke trasy, takze tych 6,20/km by mu vela nakladoch neurobilo...., vsak?

Ak auto vložené do majetku využíva na podnikanie iba občas a používa ho aj na súkromné účely, v daňových výdavkoch zostane iba pomerná časť nákladov súvisiacich s podnikaním.

---------
Veronika
vikinka
21.08.07,12:28
tj z hladiska dane z prijmov sa mu oplati dat auto do podnikania, potom ma v nakladoch vysku odpisov rocnych, phm, ostatne vydavky spojene s prevadzkovanim vozidla....automobil pouziva iba obcas, aj to na kratke trasy, takze tych 6,20/km by mu vela nakladoch neurobilo...., vsak?
Áno ,ale zase pozor na to pri predaji,ak po vyradení z majetku bude chcieť auto predať do 5 rokov,bude musieť príjem z predaja zdaniť.
striebro1
21.08.07,12:35
hej hej, to viem...)))
dakujem za promptne odpovede...)))
emgeton
21.08.07,18:57
Na okraj.
V predchádzajúcich príspevkoch (10-23) to priamo nezaznelo, aj keď nepriamo to z nich vyplýva.
Obstaranie osob. auta na leasing (vzťah leasingovka - občan) neumožňuje uplatňovať paušálne výdavky. Takže keď auto na leasing, tak pekne na ICO.
sta
10.09.07,12:10
Ak ide zamestnankyňa na služobnú cestu súkromným motorovým vozidlom, ktoré však nie je písané na ňu, ale na jej priateľa, bude sa jej preplácať aj základná náhrada 6,20 sk/km alebo len prepočítané PHM? :confused:
vikinka
10.09.07,12:18
Zákl.náhrada+spotreba PL,u zamestnanca nie je povinnosť byť vlastníkom MV.