alderonka
06.07.07,12:43
Prevádzkujeme penzión s reštauráciou, v ktorom často kupujeme hotové produkty ako sú keksy, žuvačky, cigarety a pod. ale aj potraviny /mäso, olej, ryža atď./, ktoré podliehajú ďalšiemu spracovaniu.
Postupujeme správne, ak hotové výrobky zaúčtovaváme na účet 504 a potraviny, ktoré sa ďalej spotrebúvavajú na účet 501?
tish
06.07.07,10:48
nie som velky odbornik v tejto oblasti, ale nemala by si mat skladovu evidenciu aspon na tie hotove produkty? lebo pri koncorocnej inventure nepredpokladam, ze by si mala vsetko predane a tak isto aj s tymi polotovarmi. ale to je len moj nazor, radsej pockaj na odbornika :-)
Jarmila.D
06.07.07,13:39
Účtuješ to správne,používate asi spôsob B. Karty by si mala mať kôli inventúre na konci roka, aby si mohla zúčtovať koncoročné zostatky
112/501 a 132/504.
alderonka
06.07.07,19:17
Áno, účtujem spôsobom B a používam analytiku na potraviny. Na konci roka mi urobia inventúru, na základe ktorej preúčtujem zostatky do zásob alebo tovaru na sklade.
Viem, že sa to dá robiť aj precíznejšie, ale na to by mal byť nejaký interník skladník alebo logista, ktorý by to priebežne softvérovo ošetroval, ale firma, ktorej sa to týka si uvedomuje tohto nedostatku a zatiaľ to nemieni dotiahnuť.
Orsz
06.07.07,19:53
Prevádzkujeme penzión s reštauráciou, v ktorom často kupujeme hotové produkty ako sú keksy, žuvačky, cigarety a pod. ale aj potraviny /mäso, olej, ryža atď./, ktoré podliehajú ďalšiemu spracovaniu.
Postupujeme správne, ak hotové výrobky zaúčtovaváme na účet 504 a potraviny, ktoré sa ďalej spotrebúvavajú na účet 501?

Ja tiež účtujem penzión s reštauráciou - a všetko účtujem na 501, pretože v reštaurácii sa bežne žuvačky, cigarety nepredávajú ako v obchode, ale s obsluhou (aspoň u nás): cigarety sa otvoria a položia na tácku, taktiež žuvačky, ďalej aj alkohol - stačí to naliať do pohára, ozdobiť slamkou, alebo dať citrón a už to nie je hotový produkt, ale výrobok.
alderonka
07.07.07,09:44
Ja tiež účtujem penzión s reštauráciou - a všetko účtujem na 501, pretože v reštaurácii sa bežne žuvačky, cigarety nepredávajú ako v obchode, ale s obsluhou (aspoň u nás): cigarety sa otvoria a položia na tácku, taktiež žuvačky, ďalej aj alkohol - stačí to naliať do pohára, ozdobiť slamkou, alebo dať citrón a už to nie je hotový produkt, ale výrobok.

Presne toto som riešila aj ja. Pretože napríklad likér sa môže predať aj samotný, ale tvorí aj súčasť miešaného drinku alebo írskej kávy.
Čo však ja nedokážem ako účtovník odsledovať. Písala som aj na ďaňové riaditeľstvo, pretože už tak tento penzión účtujem viac ako tri roky a konečne by som chcela mať k tomu aj stanovisko.

Podobný problém mám aj v bare, ktorý vediem v jednoduchom účtovníctve. Kde dať šľahačku na šľahačkový pohár alebo na kávu? Tovar? Spotrebný materiál? Réžia? A čo citrón na ozdobu????
Orsz
07.07.07,20:32
Presne toto som riešila aj ja. Pretože napríklad likér sa môže predať aj samotný, ale tvorí aj súčasť miešaného drinku alebo írskej kávy.
Čo však ja nedokážem ako účtovník odsledovať. Písala som aj na ďaňové riaditeľstvo, pretože už tak tento penzión účtujem viac ako tri roky a konečne by som chcela mať k tomu aj stanovisko.

Podobný problém mám aj v bare, ktorý vediem v jednoduchom účtovníctve. Kde dať šľahačku na šľahačkový pohár alebo na kávu? Tovar? Spotrebný materiál? Réžia? A čo citrón na ozdobu????

Nemyslím, že daňové riaditeľstvo Ti dá na toto odpoveď, to je v kompetencii audítora. Ja som to mala od audítorky schválené - robila nám audit za minulý rok, myslím, že sa na to môžem spoľahnúť. Respektíve môžem sa odvolať na ňu - ale ona má na našom DÚ veľmi dobré meno a uznanie. Inak pre zjednodušenie sa mi to zdá komplikované oddeľovať tovar od materiálu - sklad je jeden a na uzávierke sa to tiež len ťažko vyčleňuje.
alderonka
08.07.07,05:45
Myslím si presne to isté. Takže dík za podporu.