linki
06.07.07,13:12
Prosím o radu.
Sme veľkosklad. Máme firemnú dodávku na dovoz aj rozvoz tovaru. Od augusta by sme radi zamestnali dôchodcu, ktorý by nám občas robil dovoz a rozvoz tovaru. Doteraz túto činnosť robil majiteľ, ktorý by sa ale radšej venoval obchodnej činnosti. Dovoz a rozvoz tovaru je nepravidelný, závisí od objednávok. Niekedy 3x v týždni, niekedy ani raz.
Naša predstava bola taká, že uzavrieme dohodu o vykonaní práce s dôchodcom, ktorý bude na zavolanie ochotný tovar na našom aute doviezť, prípadne odviezť zákazníkovi. Veľké dodávky nám výrobca dovezie na kamióne.
Začala som študovať zákonník práce a iné s tým súvisiace zákony a zistila som, že to nie je také jednoduché.
Vedel by mi niekto poradiť, ako by sa dala táto situácia riešiť.

Dakujem za radu
Viera
ekopo
06.07.07,11:20
Celkom vhodným riešením by bola príkazná zmluva. To preto, lebo táto práca má charakter závislej práce aj keď nepravidelnej a tu by dohoda o VP nebola celkom v poriadku. Príkazca by vzhľadom na charakter odviedol zrážkovú alebo preddavkovú daň.
Monika Kováčová
06.07.07,12:15
Alebo dohoda o pracovnej činnosti, ktorá sa opätovne dostala do Zákonníka práce. Ale treba počkať, kým nadobudne účinnosť.
ekopo
06.07.07,12:41
Z dohody o VP, ako aj dohody o PČ sa robia (budú) odvody do SP, (síce len symbolická čiastka) a treba robiť mesačne výkaz, čiže práca naviac. V prípade príkaznej zmluvy toto odpadá.
brm
06.07.07,13:33
never tomu...ja som celý víkend pracne dostávala do mašiny príkaznú zmluvu od januára spätne...daňový úrad si vypýtal príkaznú zmluvu, nejaký dobrák ju vyhodnotil ako závislú činnosť a mohli sme prerábať kvartálny výkaz...zážitok pre bohov:(
Monika Kováčová
06.07.07,13:34
never tomu...ja som celý víkend pracne dostávala do mašiny príkaznú zmluvu od januára spätne...daňový úrad si vypýtal príkaznú zmluvu, nejaký dobrák ju vyhodnotil ako závislú činnosť a mohli sme prerábať kvartálny výkaz...zážitok pre bohov:(

môžeš brm prosím ťa podrobnejšie? O čo išlo? Kto a čo a ako prehodnocoval?
ekopo
06.07.07,13:46
never tomu...ja som celý víkend pracne dostávala do mašiny príkaznú zmluvu od januára spätne...daňový úrad si vypýtal príkaznú zmluvu, nejaký dobrák ju vyhodnotil ako závislú činnosť a mohli sme prerábať kvartálny výkaz...zážitok pre bohov:(
Neviem, čomu sa nemá veriť. Uviedol som v príspevku č. 2 , že sa odvedie zrážková alebo preddavková daň. Tým pádom mi nikto nič z DU nebude vytýkať a príkaznú zmluvu si obhájim. Ty si asi neodvádzala daň.
prikladám link, kde je problematika rozoberaná
www.porada.sk/t40893-prikazna-zmluva.html?highlight=pr%EDkazn%E1+zmluva (http://www.porada.sk/t40893-prikazna-zmluva.html?highlight=pr%EDkazn%E1+zmluva)
brm
07.07.07,08:49
daň sa odvádzala, ale mimo miezd...a daňováci to chceli mať vo výkaze...takže tak...mimochodom ide o blavu III...
linki
16.07.07,06:40
Dakujem vsetkym za prispevky. Urobila som si z toho maly zaver, zhrniem to, pripadne pridam par otaznikov k tomu, co mi nie je jasne ani po studovani prislusnych zakonov.

V sucasnosti by sa to dalo riesit prikaznou zmluvou podla OZ.
Jedna sa o zavislu cinnost (vyuzivaju sa prostriedky prikazcu a prikazca urcuje, keda ma prikaznik pracu vykonat)
Ak sa jedna o zavislu cinnost, potom prikazca musi odviezt dan (zrazkou alebo predavkom).

Ak sa jedna o zavislu cinnost, musi zamestnavatel platit aj poistne do SP ako pri DoVP?

Pri prikaznej zmluve sa nejedna o pracovnoprávny vztah podla ZP - teda by mal byt mimo mzdovú evidenciu?
Mzdy spracovavam v programe Olymp a nenasla som tam spôsob, akoby som tam takehoto cloveka zadala.

Od septembra by mal vstupit do platnosti novy ZP v ktorom by mala byt moznost pre tento pripad pouzit znovu Zmluvu o pracovnej cinnosti.
sta
27.07.07,06:50
Ja mám podobný prípad ako linki. Máme prijatých dôchodcov na pomocné práce v kameňolome. Sú prijatí na dohodu o vykonaní práce. Problém je, že už prekročili 300 hod. Takže hľadám riešenie, čo s nimi. Na pracovnú zmluvu ich šéf moc nechce zamestnať, ani neviem aký úväzok by sme im tam dali, pretože nemajú pravidelný pracovný čas. Pracujú podľa toho kedy vykonáme odstrel v kameňolome a oni po odstrele ešte rozbíjajú väčšie kamene, ktoré sa pri odstrele nerozdrobili. Odstrely bývajú niekedy 1x za mesiac niekedy 2x mesačne a to dodatočné rozbíjanie balvanov trvá cca 3-4 dni.
Rozmýšľala som nad príkaznou zmluvou, len si nie som istá, či to na túto prácu môžem použiť? Viem, že to má charakter závislej práce, takže z nej musíme odvádzať zrážkovú/preddavkovú daň a uvádzať ju v prehľadoch. Ale chcela by som vedieť, či mi môže nejaká kontrola vytknúť, že sme ich zobrali na príkaznú zmluvu a nie normálne na pracovnú, keď tá práca má charakter závislej práce. :confused: :confused:
sta
27.07.07,06:54
Dakujem vsetkym za prispevky. Urobila som si z toho maly zaver, zhrniem to, pripadne pridam par otaznikov k tomu, co mi nie je jasne ani po studovani prislusnych zakonov.

V sucasnosti by sa to dalo riesit prikaznou zmluvou podla OZ.
Jedna sa o zavislu cinnost (vyuzivaju sa prostriedky prikazcu a prikazca urcuje, keda ma prikaznik pracu vykonat)
Ak sa jedna o zavislu cinnost, potom prikazca musi odviezt dan (zrazkou alebo predavkom).

Ak sa jedna o zavislu cinnost, musi zamestnavatel platit aj poistne do SP ako pri DoVP?

Pri prikaznej zmluve sa nejedna o pracovnoprávny vztah podla ZP - teda by mal byt mimo mzdovú evidenciu?
Mzdy spracovavam v programe Olymp a nenasla som tam spôsob, akoby som tam takehoto cloveka zadala.

Od septembra by mal vstupit do platnosti novy ZP v ktorom by mala byt moznost pre tento pripad pouzit znovu Zmluvu o pracovnej cinnosti.

volala som do Krosu a takáto zmluva sa dá zadať do OLYMPU tak, že si v Personalistike nahodíš nového človeka, ale nezadáš mu žiaden pracovný pomer, ani mu nezadáš zdravotnú poisťovňu. Iba do "Zložky mzdy" treba zadať niektorú zložku, ktorá je zdaňovaná a program Ti pri výpočte mzdy uvedie iba hrubú mzdu + odvod dane (preddavkovú/zrážkovú). Ja som si zadala zložku mzdy - hodinová mzda, keďže u nás je to takto dohodnuté a len vyznačím, ktoré dni boli odpracované. ;)
linki
30.07.07,04:59
Ďakujem za radu ohľadom Olympu.
erika_H
26.07.08,16:51
Prosím Vás,ako si mám nahodiť brigádnika do OLYMPU,aby mi to vypočítalo podla počtu odpracovaných hodín výplatu brigádnika?
môže byť kód 20 hodinová mzda, a zaklikám si odpracované dni,napíšem koľko hodín, potom mzdu napr. 50. sk /hod a bude to tak v poriadku?
Ďakujem
a.palenikova
28.07.08,07:44
uplne v poriadku, len si v personalistike musis oznacit brigadnik atd
erika_H
31.07.08,11:01
uplne v poriadku, len si v personalistike musis oznacit brigadnik atd
Ďakujem za odpoveď;)
veronikasad
31.07.08,11:27
Prosím Vás,ako si mám nahodiť brigádnika do OLYMPU,aby mi to vypočítalo podla počtu odpracovaných hodín výplatu brigádnika?
môže byť kód 20 hodinová mzda, a zaklikám si odpracované dni,napíšem koľko hodín, potom mzdu napr. 50. sk /hod a bude to tak v poriadku?
Ďakujem
Ako druh pracovného pomeru zadáš Dohoda o vykonaní práce, DoPČ al. DoBPŠ.Nezadávaš zložku mzdy "hodinová mzda" ale príslušnú dohodu, kde máš možnosť či bude platená mesačne alebo za hod.
erika_H
01.08.08,04:34
Ako druh pracovného pomeru zadáš Dohoda o vykonaní práce, DoPČ al. DoBPŠ.Nezadávaš zložku mzdy "hodinová mzda" ale príslušnú dohodu, kde máš možnosť či bude platená mesačne alebo za hod.
Ďakujem Veronika.Ešte som zadávala aj brigádnika na Dohodu o prac.činnosti,a nikde v OLYPME-pri výpočte mzdy som to nenašla,tak som vybrala D o vyk.práce.. Veď výsledok je rovnaký.
Paula
01.08.08,04:58
Ďakujem Veronika.Ešte som zadávala aj brigádnika na Dohodu o prac.činnosti,a nikde v OLYPME-pri výpočte mzdy som to nenašla,tak som vybrala D o vyk.práce.. Veď výsledok je rovnaký.


DOPČ má kód 58 (šiesta položka od konca zoznamu )