janaGT
06.07.07,13:13
neviete náhodou ako sa vyrábajú doma parafínové sviečky?
mambi
06.07.07,15:17
neviete náhodou ako sa vyrábajú doma parafínové sviečky?
raz, už dávnejšie som to zazrela v časopise Nový čas pre ženy, v rubrike Ženy radia ženám.....:)
skús pozrieť http://helar.wordpress.com/2006/11/09/vyroba-sviecok/
wagner
06.07.07,15:50
Môj otec to kedysi robil doma. Mal na to sklenené formy, neviem kde kúpil parafín a knôt. Sviečky vyrábal ešte v časoch, keď pre sviatkom Všetkých svätých stáli fronty ľudí pred drogériou na sviečky. Potom sa prestal tomu venovať. Možno by sa formy aj niekde našli, ale neviem kde, otec totiž už dávno nežije. Parafín rozpúšťal v hrnci na šporáku a rozpustený ho lial do foriem.
ĽubkaB
11.12.09,11:53
neviete kde kúpime knôtiky do sviečok
Stanislav 1975
11.12.09,11:56
Môj otec to kedysi robil doma. Mal na to sklenené formy, neviem kde kúpil parafín a knôt. Sviečky vyrábal ešte v časoch, keď pre sviatkom Všetkých svätých stáli fronty ľudí pred drogériou na sviečky. Potom sa prestal tomu venovať. Možno by sa formy aj niekde našli, ale neviem kde, otec totiž už dávno nežije. Parafín rozpúšťal v hrnci na šporáku a rozpustený ho lial do foriem.

Jeden čas boli sviečky dosť nedostatkový tovar, vtedy to, čo robil tvoj otec nemusel byť zlý kšeft...;)
Peterkrk
14.12.09,08:24
Zaujímavé videa :

Vyrezávanie sviečok (cz dabing) : http://www.youtube.com/watch?v=Do9A9usP9Sk&feature=related

Domáca výroba : http://www.youtube.com/watch?v=ReYxa4UP7II


Aj mňa by zaujímalo, kde sa dajú kúpiť knôty do sviečok ...
wagner
14.12.09,11:20
Jeden čas boli sviečky dosť nedostatkový tovar, vtedy to, čo robil tvoj otec nemusel byť zlý kšeft...;)
Vyrábal to len pre rodinu, na kšefty sa to nedalo v tej dobe ( rok 1968 a viac)
viktorviktor
14.12.09,12:50
pre vlastnú potrebu sa dá použiť sviečka ako knôt, (sviečku zaliať)
Peterkrk
15.12.09,10:53
pre vlastnú potrebu sa dá použiť sviečka ako knôt, (sviečku zaliať)

To by sa tá výroba sviečok kapánek predražila ...
viktorviktor
16.12.09,09:33
keď nepomôže wiki tak sa treba obrátiť na susedov - KNOT BAWEŁNIANY DO PRODUKCJI ŚWIEC napr. http://www.swistak.pl/u/form_dream
viktorviktor
10.11.10,12:55
neviete kde kúpime knôtiky do sviečok

zišiel sa deň s rokom :-))
http://www.stoklasa-sk.sk/snury-x2s01132
miramax1
10.11.10,13:33
lujza.j
10.11.10,17:08
ja som si dva roky do zadu vo velkom doma vyrábala sviečky.formu do ktorej som to odlievala som si vyrobila z piksle od chipsov "Pringles", veľkosť so volila podla veľkosti knôtu, kupovala som si ten čo má na spodku pliešok a zapletený drôtik.kúpila som si lacné sviečky rôznych farieb v hrnčeku som si roztopila vosk a potom nalievala do "formy", keď úplne vychladli potom som "formu"olúpala keďže je papierová. knôt treba zafixovať, aby bol v strede.
JaDo
10.11.10,22:57
Knôt sa dá kúpiť v textilnej galantérii.
korela
10.11.10,23:05
Knôt sa dá kúpiť v textilnej galantérii.

Áno. Ja som z neho robila macramé. (Aj zo sisalu.)
korela
10.11.10,23:39
Dáša_
11.11.10,03:35
ja som si pred par rokmi kúpila tuším 20 kg vrece parafínu v podnikovej predajni Slovnaftu v bratislave. Boli to také väčšie šošovičky.
A knoty som vtedy kupovala v bežných obchodoch . mávajú také do rôznych olejových lámp.

Len ak chceš pekné sviečky, potebuješ k tomu ešte napríklad stearín - ten zabezpečí, aby sviečka ostala po vychladnutí rovná a neurobila sa pri knote priehlbeň.

Formy na sviečky sa dajú celkom bežne kúpiť v rôznych kreatívych potrebách. ja som doma skúšala do rôznych obalov, napríklad aj od liekov.
Len knoty, to bola celá veda - nie je napríklad jedno, ako ich do sviečky vložíš - jednou stranou horia lepšie, druhou horšie. A hrúbka knotu samozrejme tiež závisí od hrúbky sviečky
lujza.j
11.11.10,20:01
knôt treba zafixovať medzi dve špajgle, ktoré sú k sebe zviazané gumičkami na koncoch. potom sa medzi ne vloží knôt a tak sa to "zavesí" na formu a už len zaleješ. mám doma formu z obchodu, hotová sviečka sa nedala vyklopiť.knôty sa dajú kúpiť v predajniach "davinči"
Impulz
21.07.11,06:50
Výrobcom je Odetka, a.s. Vrbno pod Pradědem, má majnižšie ceny a expeduje zásielky aj poštou, nájdete ju na českom webe: odetka
Impulz
21.07.11,07:36
Knôty sa dajú kúpiť najlacnejšie u výrobcu Odetka a.s. Vrbno pod Pradědem, majú český web -odetka- alemin. odobrané množstvo je špulka s 500 až 1500 m- podľa hrúbky knôtu (čím hrubšia sviečka, tým hrubší knôt musí byť, aby dokázal vytvoriť jazierko na celom povrchu sviečky -ale aby sa pritom neroztiekla). Malé množstvá je možné kúpiť v hobby obchodoch tam sú ceny 10 i viacnásobné, ale dostanete i malé kúsky. Knôty sú spravidla spletené z 3 alebo viac pramienkov - aký kedy použiť ?
Návrh knôtu :
Máme hotovú formu, odmeriame priemer budúcej sviečky a vyberieme knôt podľa nasledujúcej tabuľky :
Knôt č. – - Priemer sviečky (mm)
3x0 – - – - – - – 10
3x1 – - – - – - – 12
3x2 – - – - – - – 15
3x3 – - – - – - – 18
3x4 – - – - – - – 20 – 25
3x5 – - – - – - – 28
3x6 – - – - – - – 30 – 40
3x7 – - – - – - – 45 – 55
3x8 – - – - – - – 55 – 65
3x9 – - – - – - -65 – 70
3x10 – - – - – - -70 – 75
3x11 – - – - – - – 80
3x12 - - - - - - - 90 -100
3x13 - - - - - - - nad 120 mm
Ešte hrubšie sa používajú pri tzv záhradných sviečkach, kde nevadí ani občasné čadenie, ale plameň odolá aj miernemu vetru.
Impulz
21.07.11,07:47
neviete náhodou ako sa vyrábajú doma parafínové sviečky?
Ak si zoženiete vosk (môže byť aj zo starých nedohorených sviec - nie kahancov- tie majú priveľa oleja a roztekajú sa) a knôty (viď iný príspevok), návody (použiteľné aj doma) na rôzne techniky výroby plávajúcich aj stolových sviečok nájdete v brožúrach z vydavateľstva GRADA.
domcas
07.04.13,05:40
parafín sa dá zohnat aj cez internet,ale dá sa aj použiť zo starých sviečok
1.vložte parafínovú sviečku alebo vosk do hrnca a dajte roztopit na sporák
2.budete potrebova but silikónove formy alebo na sádru formy dajú sa zohnat cez internet,alebo v papiernictve.
3.ked máte formu vlozíte si do nej knot,ale najprv si ho optočíte okolo špajdle ktorá je večšia ako forma a knot vlozíte do formy
4.ked máte formu pripravenú nalejte do nej rostopený vosk a cakajte kim vischne.
5.ked máte vischnutú sviecku vyberteju z formy, voala a máte sviecku.




ak sa ma chcete spítat nieco o svieckch kludne viem o nich vsetko.
lujza.j
07.04.13,08:50
mimotemyobčas je dobré si tému prečítať....lebo už to tu je....
wagner
08.04.13,18:26
parafín sa dá zohnat aj cez internet,ale dá sa aj použiť zo starých sviečok
1.vložte parafínovú sviečku alebo vosk do hrnca a dajte roztopit na sporák
2.budete potrebova but silikónove formy alebo na sádru formy dajú sa zohnat cez internet,alebo v papiernictve.
3.ked máte formu vlozíte si do nej knot,ale najprv si ho optočíte okolo špajdle ktorá je večšia ako forma a knot vlozíte do formy
4.ked máte formu pripravenú nalejte do nej rostopený vosk a cakajte kim vischne.
5.ked máte vischnutú sviecku vyberteju z formy, voala a máte sviecku.




ak sa ma chcete spítat nieco o svieckch kludne viem o nich vsetko.
1. Doporučujem Ti, aby si sa najprv pozrela na tému - v ktorom roku sa v nej pridávali príspevky. Otvorila si tému starú dva roky:confused:

2. Najprv sa nauč pravopis a potom pridávaj príspevky :eek:.
3. Aj ja viem o sviečkach všetko, ale neotváram staré témy - sviečky som vyrábala a mám na to aj doklad. Tak si nemysli že si tu najmúdrejšia .:eek:
domseb
28.04.13,06:26
neviete kde kúpim najmenej 10kg parafínu?
lujza.j
28.04.13,06:31
neviete kde kúpim najmenej 10kg parafínu?

gúgel dnes nefunguje...?:confused:...aj ked si myslím, že to vieš...:cool:
wagner
28.04.13,06:41
gúgel dnes nefunguje...?:confused:...aj ked si myslím, že to vieš...:cool:

A okrem toho sa nám tu množia nicky najprv domcas, teraz domseb:eek: Na budúce bude z toho domhaus, či nie?
Dáša_
28.04.13,06:52
neviete kde kúpim najmenej 10kg parafínu?


ja som pred pár rokmi kupovala priamo v podnikovej predajni slovnaftu, rovno tusim 25 kg :)
lujza.j
28.04.13,07:08
viem všimla som si:-)))..preto tá poznámka, že to vie...potreboval to tu zase oprášiť..
domseb
28.04.13,08:25
Dáša_


​Ďakujem.
bupi
15.11.13,23:34
Nahodou, preco ten spor o starej teme..., mna napriklad veru zaujima prave teraz ako pouzit knot do sviecok. Uz som vyrobila dost sviecok zo starych nedohorenych, ale neviem zohnat knoty. Mam zopar kg starych nedohorenych sviecok a chcem ich stavit Aky knot pouzit? voskovany, nevoskovany? Aky?? Ale hlavna otazka je, kde zozeniem v takej cene, aby som nezaplatila za knot viac, ako za jeden kahanec...V da Vinci su velmi drahe...
misoft
16.11.13,10:27
kopretinka
16.11.13,10:31
misoft
16.11.13,10:35
za 4 roky ich už hádam kúpila.....:D
Ups! To vieš - haluške do hlavy tlačím, na dátum nečumím :D:D:D
mazda2222
26.11.13,19:10
Ahojte vie mi niekto poradit spravne pomery aditiv aby sa sviecka dala vyrezavat .