Andrea Rybáriková
06.07.07,17:58
Pekný podvečer všetkým,

Prosím o radu vo veci vysporiadania nehnuteľnosti (konkr. bytu) medzi mnou a priateľom, s ktorým momentálne žijem v jednej domácnosti. Zhruba pred štyrmi rokmi sme si kúpili družstevný byt za cca 550 000 Sk. Asi po dvoch rokoch sme si ho odkúpili, s tým, že ako vlastník na LV je uvedený iba môj priateľ. Keďže toto on začína zneužívať, rozhodla som sa, že chcem, aby mi oficiálne patrila 1/2 bytu (t.j. chcem na LV figurovať aj ja). Napadlo ma, že najvhodnejšia forma je darovacia zmluva, keďže už nie je predmetom dane. Daroval by mi 1/2 nehnuteľnósti. Je to možné?
To ale stále nie je všetko. Keď sme si brali pôžičku, bolo nutné založiť nejakú nehnuteľnosť (nemohol to byť náš byt, v tom čase bol družstevný) a tak moja mama založila rodinný dom s tým, že akonáhle bude byt odkúpený (čo už v tomto čase je) - ťarcha sa prenesie na byt!
Poraďte mi prosím ako skombinovať darovaciu zmluvu zároveň s prenesením ťarchy (záložného práva) na náš (jeho) byt????? Alebo mám postupovať úplne inak? Neviem odkiaľ začať. Ďakujem veľmi pekne za radu.
Andrea
Andyke
06.07.07,17:06
Neverím vlastným očiam. Založíš mamin dom a 100 % - ným vlastníkom Vášho (zatiaľ) spoločného bytu je iba priateľ. Neviem čo Ťa viedlo k tomuto kroku, z Tvojho príspevku sa nedá presne identifikovať či ste kúpu bytu financovali spoločne alebo iba on sám. Ak spoločne tak potom prečo nie si aj Ty podielovým vlastníkom od začiatku ?
Andrea Rybáriková
09.07.07,03:30
Ahoj Andyke, viem, že sa Ti to zdá neuveriteľné, ale situácia je taká aká je a je potrebné ju riešiť. Nie je tu moc času na zbytočné otázky.... :-)
Byt sme financovali spoločne s tým, že mala byť svadba, ku ktorej nedošlo (v tom prípade by moj podiel 1/2 bol vyriešený. Riešilo by sa už len záložné právo.
Dík za odpoveď , ktorá by pomohla...
muranskij
09.07.07,08:34
Darovacia zmluva je jedna vec a prenesenie ťarchy druhá, sú to dva odlišné akty a netreba miešať hrušky s jablkami. Oba právne akty vyžadujú súhlas a vôlu vlastníka, ten ich musí vykonať, vy môžete na neho len apelovať.
Chobot
09.07.07,08:37
Ahoj Andyke, viem, že sa Ti to zdá neuveriteľné, ale situácia je taká aká je a je potrebné ju riešiť. Nie je tu moc času na zbytočné otázky.... :-)
Byt sme financovali spoločne s tým, že mala byť svadba, ku ktorej nedošlo (v tom prípade by moj podiel 1/2 bol vyriešený. Riešilo by sa už len záložné právo.
Dík za odpoveď , ktorá by pomohla...

Ani svadbou by si nemala vyriešený svoj podiel na byte, lebo sobášom neprechádza vlastníctvo nehnuteľnosti na druhého partnera. Jedine majetok, ktorý by ste po sobáši nadobudli spoločne by bol predmetom bezpodielového spoluvlastníctva.

Teraz jedine, ako uvádzaš, najlepšie je, aby ti daroval 1/2 bytu, aby ste boli podielovými spoluvlastníkmi bytu, každý vlastníctovm 1/2.

Následne, keď darovanie prebehne a budete mať výpis z katastra, tak ísť do banky, že chcete zmeniť zabezpečenie úveru íným záložným právom - inou nehnuteľnosťou. Ak s tým banka bude súhlasiť (nemusí automaticky, ale myslím, že nebudú robiť prieky, pokiaľ hodnotanehnuteľnosti bude dostatočná), tak vám dajú podklady a za nejaký poplatok to odsúhlasia.

S podkladmi potom zájdete na kataster a ten zapíše na novú nehnuteľnosť záložné prevo v prospech banky a potom s tým porvrdením zájdete späť do banky, ktorá zase uvoľní záložné právo na rodičovský dom.

Nespravíte to za dva tri týždne, potrvá to nejakých pár mesiacov, záleží od rýchlosti katastra. Budä to tri samostatné zápisy (teda to posledné bude už len zrušenie záložného práva)