albertovicova
06.07.07,18:31
riesim problem : v roku 2006 som pracovala v zahranici v medzinarodnych vodach .Prijmy nepodliehaju zdaneniu ,ale pani na poradenstve DU mi povedala ze u nas tieto prijmy dani podliehaju .Viete mi niekto poradit ako mam postupovat , kedze na potvrdeni nemam zrazenu ziadnu dan???:confused:
Monika Kováčová
06.07.07,17:24
Ide o to, že pravdepodobne nemôžeš mať daňovú rezidenciu v medzinárodných vodách.... a si teda daňovník z neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR.

Bližšie o daňovej rezidencii pozri §2 Zákona o dani z príjmov
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý 1a) pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,
e) daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba neuvedená v písmene d) prvom bode,
2. fyzická osoba uvedená v písmene d) prvom bode, ktorá sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia alebo ktorá hranice do Slovenskej republiky prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území Slovenskej republiky,
Monika Kováčová
06.07.07,17:26
Ale nestretla som sa ešte s prípadom, že by niekoho zamestnával zamestnávateľ so sídlom v krajine Medzinárodné vody... S takouto krajinou nemáme podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, si myslím.

Možno by bolo dobré upresniť zamestnávateľa (krajinu).
albertovicova
07.07.07,18:36
tak moj zamestnavatel je Carnival Cruise Lines Americka lodna spolocnost so sidlom v Miami (USA).A v zmluve je napisane ze peniaze zarobene v medzinarodnych vodach (pretoze som pracovala na palube vyletnej lode)nepodliehanu zdaneniu.Ani na vyplatnej paske nieje dan.