mkozak2101
07.07.07,00:10
Zdravim poradaci,
chcel by som sa uistit v jednej veci v § 6 ods. 10 zakona o dani z prijmu sa pise ze aj platca DPH moze uplatnovat pausalne vydavky 40% namiesto danovych vydavkov za predpokladu ze nebol cele zuctovacie obdobie platcom DPH ale sa nim pocas zuctovacieho obdobia stal. Ja som sa stal platcom v aprili 2007. Budem si moct naozaj v DP za rok 2007 uplatnit pausalne vydavky ? Pani na DU mi totiz pri registracii povedala, ze ako platca sa stavam automaticky UJ a musim uplatnovat danove vydavky. Taktiez mi bolo povedane ze po skonceni 2. stvrtroka budem mat v tejto suvislosti kontrolu. Chcel by som sa opytat co mi budu kontrolovat ? Evidenciu prijmov, materialu a pohladavok alebo spravnost podania priznania k DPH?

Vdaka za radu.

Miro
evina
07.07.07,08:29
Zdravim poradaci,
chcel by som sa uistit v jednej veci v § 6 ods. 10 zakona o dani z prijmu sa pise ze aj platca DPH moze uplatnovat pausalne vydavky 40% namiesto danovych vydavkov za predpokladu ze nebol cele zuctovacie obdobie platcom DPH ale sa nim pocas zuctovacieho obdobia stal. Ja som sa stal platcom v aprili 2007. Budem si moct naozaj v DP za rok 2007 uplatnit pausalne vydavky ? Pani na DU mi totiz pri registracii povedala, ze ako platca sa stavam automaticky UJ a musim uplatnovat danove vydavky. Taktiez mi bolo povedane ze po skonceni 2. stvrtroka budem mat v tejto suvislosti kontrolu. Chcel by som sa opytat co mi budu kontrolovat ? Evidenciu prijmov, materialu a pohladavok alebo spravnost podania priznania k DPH?

Vdaka za radu.

Miro

Stal si sa platiteľom DPH v priebehu roka 2007, takže v zmysle zákona si pre rok 2007 môžeš ešte uplatniť paušálne výdavky.

To, že si sa stal platiteľom DPH pre rok 2007 Ťa neurčuje na ÚJ, ale pozor si povinný viesť evidenciu- vedenie záznamov podľa § 70 zákona o DPH /čo samozrejme nie je účtovníctvo/. Od roku 2008 budeš ako platiteľ DPH musieť viesť účtovníctvo.

Ak Ti príde naozaj kontrola bude Ti práve podľa tejto záznamovej evidencie kontrolovať správnosť uplatnenia nároku na odpočet DPH ako aj správnosť odvedenej DPH na výstupe

z § 6 ods. 10

Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov
mkozak2101
07.07.07,11:12
Dakujem pekne za radu. Aj som si to myslel odsek 10 to jednoznacne hovori, ale na danovom ma trochu zneisteli.

Pokial ide o tu evidenciu DPH tam su nejake presne pravidla alebo staci jednoducho? T.j. evidencia sum DPH uplatnenych na vystupe a evidencia sum DPH na vstupe (prijatych za nakup tovarov a sluzieb na ucely podnikania). Suhrne vykazy k DPH nemusim robit nakolko dodavam iba sluzby v tuzemsku a trojstranne obchody tiez nerobim.

Je mozne tu evidenciu DPH robit aj tak ze budem normalne viest agendu JU v Money S3 a zauctovanim faktur vydanych a prijatych sa ta agenda vlastne vytvori ? Zatial tomu celkom dobre nerozumiem.

Vdaka.

Miro
evina
07.07.07,11:32
Dakujem pekne za radu. Aj som si to myslel odsek 10 to jednoznacne hovori, ale na danovom ma trochu zneisteli.

Pokial ide o tu evidenciu DPH tam su nejake presne pravidla alebo staci jednoducho? T.j. evidencia sum DPH uplatnenych na vystupe a evidencia sum DPH na vstupe (prijatych za nakup tovarov a sluzieb na ucely podnikania). Suhrne vykazy k DPH nemusim robit nakolko dodavam iba sluzby v tuzemsku a trojstranne obchody tiez nerobim.


Je mozne tu evidenciu DPH robit aj tak ze budem normalne viest agendu JU v Money S3 a zauctovanim faktur vydanych a prijatych sa ta agenda vlastne vytvori ? Zatial tomu celkom dobre nerozumiem.

Vdaka.

Miro

Ak dodávaš iba služby v tuzemsku budeš viesť evidenciu v členení ntto, DPH podľa jednotlivých dokladov na vstupe a výstupe. Samozrejme bude v evidencii aj číslo dokladu, povinné dátumy, t.j. dátum daňovej povinnosti, dátum uplatnenia DPH...

Spôsobov máš viacero /závisí aj od množstva/ -ja môžem napr. v mojom softe viesť zvlášť len evidenciu DPH bez účtovníctva, tabuľka v exceli, teraz nemám prehľad, ale mali by byť aj nejaké pomocné knihy dostať kúpiť, alebo prostredníctvom účtovania-čo sa mne osobne zdá zbytočné. Teda forma nie je určená ale obsah je daný presne zákonom...
§70
Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; osobitne vedie záznamy o dodaní tovarov a služieb do iného členského štátu, o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, o prijatí služieb z iného členského štátu a o dovoze tovaru. V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Na účely odpočítania dane vedie platiteľ záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane a s možnosťou pomerného odpočítania dane. Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb.