phalmo
07.07.07,13:36
Bol som dochodca, SZCO a zamestnanec sucastne (vsetky tri prace naraz) .

mam narok uviest v danovom priznani plnu vysku odpocitatelnej polozky na danovnika (t.j. asi 90 000,-) ak som bol zamestnancom len 5 mesiacov? (alebo sa to krati?)
co vsetko si mozeme odpocitat pri 60% pausalnych vydavkoch (ak si chceme znizit zaklad dane)? napr. stravne
ako je mozne si znizit vysoke primy zo zivnosti? (dolezite pre danove priznanie - sme na 60% pausalne vydavky). sme nakloneni akemukolvek rieseniu aj napr. zmeny pravnej formy podnikania, prace na dohodu atd.Vdaka za kazdy nazor. :)
Anja111
07.07.07,11:58
Bol som dochodca, SZCO a zamestnanec sucastne (vsetky tri prace naraz) .

mam narok uviest v danovom priznani plnu vysku odpocitatelnej polozky na danovnika (t.j. asi 90 000,-) ak som bol zamestnancom len 5 mesiacov? (alebo sa to krati?)
co vsetko si mozeme odpocitat pri 60% pausalnych vydavkoch (ak si chceme znizit zaklad dane)? napr. stravne
ako je mozne si znizit vysoke primy zo zivnosti? (dolezite pre danove priznanie - sme na 60% pausalne vydavky). sme nakloneni akemukolvek rieseniu aj napr. zmeny pravnej formy podnikania, prace na dohodu atd.Vdaka za kazdy nazor. :)
1. Ak si bol starobný dôchodca k 1.1., tak nemáš nárok na žiadnu odpočítateľnú položku.
2. Paušálne výdavky zahŕňajú všetky výdavky, teda aj stravné, okrem zaplatených odvodov do poisťovní.
3. Pri zmene právnej formy dosiahneš síce, že nebudeš platiť vysoké odvody, ale daň platiť budeš.....
phalmo
07.07.07,17:42
pre doplnenie

- dochodca som od 1.2.2007. Mam teda narok na plnu vysku odpocitatelnej polozky na danovnika? (bol som predsa zanestnanec 5 mesiacov). ja myslim ze mam a mal by som to uviest aj v danovom priznani v prislusnej casti tykajucej sa zamestnania. (alebo sa mylim?)
Monika Kováčová
07.07.07,17:44
áno, máš nárok na plnú výšku odpočítateľnej položky, pretože si dôchodcom až od 1.2.2007. Rovnako by to bolo, keby si starobným dôchodcom od 2.1.2007:)
phalmo
07.07.07,17:56
Vdaka Ermon, vies mi poradit co robit ak mame naozaj velke odvody a dane. Sme na pausal (pretoze nemame takmer ziadne vydavky) a nechceme platit tak ako doteraz. sme nakloneni akemukolvek rieseniu (v ramci zakona). kolko sa da usetrit ak by sme zmenili pravnu formu na s.r.o.?
kolko % vychadza odvod statu (dane + odvody) pri minimalnom plate?
Melnick
07.07.07,18:35
Pri minimálnej mzde daň neplatíš žiadnu,pretože nezdaniteľná čiastka je vyššia ako min. mzda . A odvody zo súčasnej MM teba ako zamestnávateľa vyjdu na 2296.- SK

Celková cena práce pri MM mzde pre Teba znamená približne 10000.- Sk výdavok.
endrju
07.07.07,19:15
Pri minimálnej mzde daň neplatíš žiadnu,pretože nezdaniteľná čiastka je vyššia ako min. mzda.

Pozor, niečo sa tu hovorilo o dôchodcovi a tak asi treba rozmýšľať, či práve v tomto prípade bude takéto tvrdenie pravdivé. ;)
Melnick
07.07.07,19:53
Jasné Andrej, ale phalmo neuviedol,že chce zamestnať dôchodcu. A znížiť si príjmy tým,že sa sám zamestná vo svojej s.r.o. s minimálnou mzdou,mi tiež nepríde ako dobré riešenie.

Takže odpovedať treba vždy iba na úplné otázky,pretože odpovede potom môžu byť zavádzajúce.:)